|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  53 54 [55] 56 57   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Вакцинирање на детето
4.12.2012 1:16:12   
amateuress
i jas sum hejter po toa prasanje. odlozuvav i dtp i sega morbili i ne bi sakala da go revakciniram za dtp povtorno.
i isto jasno mi e deka edinstven kriterium e najniska cena.
i isto jasno mi e deka koga imase pratka so vakcini (za deca) na koi im istekuvase rokot na denot na priem na pratkata, zenata sto se obide da reagira kompanijata sto gi uvezuvase vakcinite ja zaplasi so gubenje na rabotno mesto zasto zakonski bilo do posledniot den od rokot da se smetaat za ispravni tie vakcini. toa sto treba da se davaat po 1,2,3,4 meseci po priem i avtomatski istekuvanje na rok, toa na nikoj ne mu e gajle.
i jasno mi e deka i samite pedijatri cesto gi odlozuvaat ili sosem gi izbegnuvaat vakcinite za svoite deca. i koga kje gi prasas sto da pravis, ti krevaat ramena i ti vikaat biraj sto mislis deka e pomalo zlo.
i isto taka jasno mi e deka vo sosedna srbija sto se davi vo kic i turbo folk, drzavata prezede obvrska da vovede samo acelularni dtp do 2015.
i stvarno pojma nemam sto da pravam so vakcinite natamu

(Одговор на членот mmbucko)
Непосредна врска до пораките: 1351
   RE: Вакцинирање на детето
4.12.2012 1:29:21   
cleo

ИЗВОРНА ПОРАКА: mmbucko

izvinete me ama moram da si se olesnam tuka. MRAZAM I MRAZAM I MRAZAM I MRAZAM VAKCINI!!!!!!!!!! da im se pluknam na ministerstvovo nase i toa glupavite tenderi za nabavka kade edinstven kriterium im e najniska cena!!!! I kako dodatok na sevo ova vo nasava ni mila drzavicka nemame oprema i nikoj ne go ispituva kvalitetot na vakcinite. Znam so sigurnost, toa mi e rabota!!!!!! Pa ne e ni cudno sto imame vaka jak reakcii posle vakcini ili nemame nikakv reakcii koga bi trebalo da se pojavat, BSG na primer. I so pravo ja odlozuvav prvata DiTePer vakcina mesec ipol, a be ko da znaev. Mi go smeni detevo skroz. Aj toa so stolicata promeni aj, pisav vo delot za zapek ama i detevo nikogas ama nikogas ne mi placese noke. ke se razbudese za cicanje, ke se nacicase i ke prodolzese so spienje. A sega eve go veke 2 nedeli posle vakcinata uste vika i place vo son sekoja nok. Mislam znam ze site pozitivnosti na vakcinite, neli, zatoa i go nosam i ke gi nosam decava ama moram uste ednas da kazam MRAZAM VAKCINI!!!!!!


POTPIS POTPIS POTPIS...A zaboraviv i vo prerhodniot moj post da pisam deka denes ja primi dtp vo GAZE..takva im bila pratkata..inace vo race se davala..e aj sea kako da nè se posomnevas nesto..

(Одговор на членот mmbucko)
Непосредна врска до пораките: 1352
   RE: Вакцинирање на детето
4.12.2012 9:37:11   
eli07
Jas znam deka otkako ja dobija novata pratka gi stavaat vo butce ne vo gazeuser posted image Ali bolje vo nogde, nego vo race poveke boli

(Одговор на членот cleo)
Непосредна врска до пораките: 1353
   RE: Вакцинирање на детето
4.12.2012 9:46:26   
mama_sk
I nas ni ja stavija dtp vo butceto. Ne se pojavi otok ama bebuska potesko kaka, ima grcevi i place navecer pred zaspivanje cela nedela t.e od koga ja primi vakcinata user posted image

(Одговор на членот eli07)
Непосредна врска до пораките: 1354
   RE: Вакцинирање на детето
9.1.2013 0:23:13   
JanaMarija
Leleeeeee gi mrazam ova vakcinive....dodusa samo ednas sme bile na dva meseci i sega napravi malata 3meseci i treba za dtp da odime a ic ne mi se odi.
Tuku ke ve molam za sovet, bidejki citam deka dosta cesto se javuva temperatura posle vakcinata, dali moze da i dadam cepce pred da odime na vakcina za da ne mi krene temperatura? Neznam zosto ama ic ne mi se odi i sum negativno raspolozena i si vikam aj da ne mislam tolku crno, ama ne mozam i koga ke mi tekne kolku se " fini" vo Jane Sandanski-mi se temni.

Ve molam sovet i kako ja simnuvate temperaturata kaj tolku mali bebcinjauser posted image

Fala i se nadevam so lesno ke pomineme

_____________________________

Go sakam zivotot

(Одговор на членот mama_sk)
Непосредна врска до пораките: 1355
   RE: Вакцинирање на детето
9.1.2013 9:40:41   
Bilence2
Ne znam dali ti e zensko, masko, no za moevo masko mi rekoa za cepce da ne cepkam tamu kade ne trebauser posted image . Nie dobivme temperatura ama sama se spusti, go rasoblekov maloto, so vlazna maramica go pominuvav i se spusti. E ako ne se spusta taka moze paracetamol sirupce da mu se dade. Ova se voedno i preporakite od bukurest. A odnapred ne bi dala, bidejki so temperaturata organizmot javuva deka se bori.
Pogolemiot sin koga ima T jas moze i so casovi da ne mu dadam paracetamol tuku ostavam samiot organizam da si se izbori so bolesta. Vazno da se proveruva celo vreme da ne otide nad 39 ili 40. Togas treba paracetamol.

_____________________________

A baby makes love stronger, the days shorter, the nights longer, savings smaller and a home happier.

(Одговор на членот JanaMarija)
Непосредна врска до пораките: 1356
   RE: Вакцинирање на детето
9.1.2013 9:56:42   
Ring
Nemoj da davas cepce Paracetamol preventivno...ne se dava Paracetamol preventivno nikogas...ako se kaci nad 38.5 togas stavi i cepce...prethodno ke ja istusiras , ke i davas pocesto da cica ili da vnesuva tecnosti
A i ne mora da znaci deka ke kaci temperatura , nie site tri dozi gi pominavme bez T

ИЗВОРНА ПОРАКА: JanaMarija

Leleeeeee gi mrazam ova vakcinive....dodusa samo ednas sme bile na dva meseci i sega napravi malata 3meseci i treba za dtp da odime a ic ne mi se odi.
Tuku ke ve molam za sovet, bidejki citam deka dosta cesto se javuva temperatura posle vakcinata, dali moze da i dadam cepce pred da odime na vakcina za da ne mi krene temperatura? Neznam zosto ama ic ne mi se odi i sum negativno raspolozena i si vikam aj da ne mislam tolku crno, ama ne mozam i koga ke mi tekne kolku se " fini" vo Jane Sandanski-mi se temni.

Ve molam sovet i kako ja simnuvate temperaturata kaj tolku mali bebcinjauser posted image

Fala i se nadevam so lesno ke pomineme



_____________________________

Your children will become who you are...so be who you want them to be !

(Одговор на членот JanaMarija)
Непосредна врска до пораките: 1357
   RE: Вакцинирање на детето
9.1.2013 10:56:00   
Andriance

ИЗВОРНА ПОРАКА: JanaMarija

Leleeeeee gi mrazam ova vakcinive....dodusa samo ednas sme bile na dva meseci i sega napravi malata 3meseci i treba za dtp da odime a ic ne mi se odi.
Tuku ke ve molam za sovet, bidejki citam deka dosta cesto se javuva temperatura posle vakcinata, dali moze da i dadam cepce pred da odime na vakcina za da ne mi krene temperatura? Neznam zosto ama ic ne mi se odi i sum negativno raspolozena i si vikam aj da ne mislam tolku crno, ama ne mozam i koga ke mi tekne kolku se " fini" vo Jane Sandanski-mi se temni.

Ve molam sovet i kako ja simnuvate temperaturata kaj tolku mali bebcinjauser posted image

Fala i se nadevam so lesno ke pomineme


Нормално дека не user posted image па како организмот ќе си создаде имунитет, како ќе се научи да се бори? температурата е знак е истиот реагира.
Дете полабаво облечено, почесто ќе цица, повеќе течности, туширање, ако треба и некоја блага масажичка..а парацематол само ако крене над 38.5

_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот JanaMarija)
Непосредна врска до пораките: 1358
   RE: Вакцинирање на детето
9.1.2013 19:12:37   
JanaMarija
Leleeeee fala mnoooogu brzi mamicki.... a uste nesto :)

Kako ja merite temperaturata, vo gazeto ili pod miska? I kolku temperatura da odrzuvam doma ako treba da ja podraslecam.Za kolku vreme ja simnuvaat temperaturata.
Nas doktorot ni prepisa edni cepcinja drugi, ne se paracetamol i nemame sirupce samo cepce i secudam i toa kako ke go stavam :((( Da mu recam za sirupce? Leleeeee kolku ispadnav panicar :(((

Fala vi uste ednas , mnogu mi znacat vasite iskustva i soveti, da se nadevame deka nema da kaci temperatura :))

_____________________________

Go sakam zivotot

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 1359
   RE: Вакцинирање на детето
9.1.2013 19:32:17   
Pepelaska *
Идеална температура за бебе е 22 степени.За капење околу 27, барем јас вака сум правела.А и да ја раслечеш нема да биде голо секако треба да се разлади бебето.
Температура сум мерела под мишка и со живин и со дигитален топломер.
Чепчиња се ставаат над 38, 5 , ефералган имате веројатно и тие се парацетамол.
Сирупче најчесто даваат далерон, можеш да даваш и ако ептен многу плаче колку да ја смири болката.
На местото ставај облоги
поззuser posted image

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот JanaMarija)
Непосредна врска до пораките: 1360
   RE: Вакцинирање на детето
10.1.2013 8:26:53   
eli07

ИЗВОРНА ПОРАКА: JanaMarija

Leleeeee fala mnoooogu brzi mamicki.... a uste nesto :)

Kako ja merite temperaturata, vo gazeto ili pod miska? I kolku temperatura da odrzuvam doma ako treba da ja podraslecam.Za kolku vreme ja simnuvaat temperaturata.
Nas doktorot ni prepisa edni cepcinja drugi, ne se paracetamol i nemame sirupce samo cepce i secudam i toa kako ke go stavam :((( Da mu recam za sirupce? Leleeeee kolku ispadnav panicar :(((

Fala vi uste ednas , mnogu mi znacat vasite iskustva i soveti, da se nadevame deka nema da kaci temperatura :))
Da obavezno stavaj oblogi na bocnatoto mesto so acidi borici i masiraj go mestoto posto jas se zeznav ne mu go masirav i eve posle mesec i pol imame uste modricka i topce.So lesno :))



(Одговор на членот JanaMarija)
Непосредна врска до пораките: 1361
   RE: Вакцинирање на детето
14.1.2013 13:38:19   
Annet
nni stasa pokana za revakcina DTP I polio,detevo nema 18 meseci .denes napolni 17 meseci,ali aj,prasanjeto mi e :dali ima reakcija od revakcina??

(Одговор на членот amateuress)
Непосредна врска до пораките: 1362
   RE: Вакцинирање на детето
14.1.2013 13:45:45   
miana
Има срцка

Керками ина 4 години кога ја прими изгоре од температура 5 дена ( може и повеке )
ама тоа е индивидуално

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 1363
   RE: Вакцинирање на детето
15.1.2013 21:16:25   
JanaMarija
user posted image user posted image user posted image preziveavme :))) bevme na vakcina petokot i super pominavme. Osven sto voopsto ne zaplaka cucka koga ja bocnaa tuku i si ja ismljacka vakcinata vo lazicka user posted image

I malku vecerta poplaka od oblogite, ama nemase ni otok ni nisto....samo uste ima malku apetit,neznam dali e od toa..ama pominavme ubavo-a jas kolku se plasev, ama pustoto koga ti e prvpat

_____________________________

Go sakam zivotot

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 1364
   RE: Вакцинирање на детето
15.1.2013 21:37:25   
miana
lele jas pa se plasam mnogu od MRP vakcinata,se iznaxitav se i aeato. Daj pisete nesto sto islite vie za ovaa vakcina? Ajde fiao,mila28 ,Ikana i ostanatite sto imate veke godinka,pisete dali gi vakciniravte decinjata so Mro¿ kako apominavte?

(Одговор на членот JanaMarija)
Непосредна врска до пораките: 1365
   RE: Вакцинирање на детето
15.1.2013 23:18:40   
*Elena*
Nie se vakcinirave pred 12 dena, trebase pred tocno eden mesec, ama sve nesto bolni bevme od gradinkauser posted image Vcera i zavcera dignavme temperatura 38 stepeni konstantno, i mislevme deka e reakcija od vakcinata, ama denes na pregled izleze deka e od angina user posted image user posted image user posted image ...ni rekoa deka reakcija moze da ima od 4tiot do 14tiot den posle vakciniranjeto, sto znaci deka imame uste 2 dena da pomineme bez reakcijauser posted image

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 1366
   RE: Вакцинирање на детето
15.1.2013 23:20:32   
Kockicka
Za Mrp istoi jas se iznacitav gluposti dignav panika do besvest ,otidov uverena kaj nasiot pedijatar so stav deka nema sansi da i ja primime a odgovorot sto go dobiv bese pa da zosto togas ne si stanala doktor user posted image ,bidejki jas iznakazav se sto imav slusnato procitano .... potoa otkako se podzamisliv maku na zborovote fino lepo prdolzi da mi objasnuva deka e polosa situacijata ako ne se vakcinirame mi predlozi tolku ako sakam da ja odlozam.Ni bese zakazana nekade 10 dena posle prviot rodenden taka si ja primivme na datata bez nikakvo odlozuvanje nemavme ni t od temperatura bevme mnogu aktivni nasmeani kak da ne sme bile na vakcina.( da napomenam deka i nemavme probano cita belka no i maticniot i dr koja e na vakcina mi rekoa deka nema vrska belkata sekako za edna god deteto imalo kontakt mozebi ne direkten no vo nekoja dr hrana sto ja ima vo sodrzinta ) Mojot stav e sega bez nepotrebna panika ,i a napomenam od site deca koi bea povikani toj den na vakcinacija site bea prisutni

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 1367
   RE: Вакцинирање на детето
16.1.2013 8:41:22   
sandriana RR
И ние ја примивме МРП со закснување од околу месец и пол, зошто се си бевме болнички, и ја поминавме без никаков проблем. Многу се плашев и јас, ама си помина во најдобар ред.

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 1368
   RE: Вакцинирање на детето
16.1.2013 12:38:30   
mila28
Jas planiram utre da go odnesam na MRP, se javiv bas sega vo Jane Sandanski da prasam, moze sekoj den i ne e potrebna krvna slika. Inace sin mi ima 12 meseci i 23 dena Daj Boze da pomineme lesno da nema golema reakcija ili pak visoki temperaturi .
ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

lele jas pa se plasam mnogu od MRP vakcinata,se iznaxitav se i aeato. Daj piset_e nesto sto islite vie za ovaa vakcina? Ajde fiao,mila28 ,Ikana i ostanatite sto imate veke godinka,piset_e dali gi vakciniravte decinjata so Mro¿ kako apominavte?



< Поракaта ја уредил mila28 -- 16.1.2013 12:39:07 >


_____________________________

Your children will become what you are; so be what you want them to be

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 1369
   RE: Вакцинирање на детето
16.1.2013 12:41:48   
miana

ИЗВОРНА ПОРАКА: mila28

Jas planiram utre da go odnesam na MRP, se javiv bas sega vo Jane Sandanski da prasam, moze sekoj den i ne e potrebna krvna slika. Inace sin mi ima 12 meseci i 23 dena Daj Boze da pomineme lesno da nema golema reakcija ili pak visoki temperaturi .
ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

lele jas pa se plasam mnogu od MRP vakcinata,se iznaxitav se i aeato. Daj piset_e nesto sto islite vie za ovaa vakcina? Ajde fiao,mila28 ,Ikana i ostanatite sto imate veke godinka,piset_e dali gi vakciniravte decinjata so Mro¿ kako apominavte?



Aj pa ke pises kako ste pominale...Jas ke ja nosam zdravje narednata nedela ..Kaj nas samo vtornik i sreda vakciniraat takada nisto od denes..Ajde i @MILA@ da mi pise kako pominale ako bile na vakcina pliiiiis

(Одговор на членот mila28)
Непосредна врска до пораките: 1370
   RE: Вакцинирање на детето
16.1.2013 12:51:30   
Beatris
Миана, ние ја примивме МРП на 18 месеци од што се туфкав што да правам, па лето беше, изгор, не ми се носеше и така испозакаснивме. Муабетот ми е, немавме апсулутно никаква реакција од вакцината (ако има треба од 4-14 ден негде), така што супер поминавме

_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 1371
   RE: Вакцинирање на детето
16.1.2013 12:51:44   
@Mila@
Ne sme bile bidejki BSZ primavme vo dekemvri ni rekoa posle 2 meseci da dojdeme ...taka da nekade kraj na jan treba no ke go nosam vo feb. i so pamet od minatiot pat prvo kaj maticen so krvna slika i ako on mi kaze deka moze deteto da prima koj gi shisha D non stop e so mrsuli i niv im se slusha deka krci ...minatiot pat ne sakaa vakcina da mu stavam se izmaltretiravme.

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 1372
   RE: Вакцинирање на детето
18.1.2013 23:47:06   
eli07
Lugje nie sme veke tret den so zatnato nose, a deneska uste pobeter mrsulcinja ima kolku sakas.Ne znam so da praam vo Ponedelnik sme na vakcina poslednata DTP.Sto mislite dali da go nosam ako nema podobruvanjeuser posted image Maticniot ni e na odmor a zamenata negova ni rece deka e ok moze da go nosime na vakcina... samo virusna infekcija bilouser posted image

(Одговор на членот @Mila@)
Непосредна врска до пораките: 1373
   RE: Вакцинирање на детето
19.1.2013 0:15:48   
kikicka
Не брзај одложи ја барем уште една недела додека да му помине вирусната инфекција. Не е страшно недела дена после термин, полошо е порано од терминот да ја прими. Барем мене така ми имаат кажано. Колку што се сеќавам ние и 3 месеци ја одложивме последната дитепер бидејќи живеевме настрана.
ИЗВОРНА ПОРАКА: eli07

Lugje nie sme veke tret den so zatnato nose, a deneska uste pobeter mrsulcinja ima kolku sakas.Ne znam so da praam vo Ponedelnik sme na vakcina poslednata DTP.Sto mislite dali da go nosam ako nema podobruvanjeuser posted image Maticniot ni e na odmor a zamenata negova ni rece deka e ok moze da go nosime na vakcina... samo virusna infekcija bilouser posted image



_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот eli07)
Непосредна врска до пораките: 1374
   RE: Вакцинирање на детето
19.1.2013 1:13:41   
meU87
ДТП никако настинато детето, посебно не ако е од обичните вакцини. За Инфанрикс со оглед на тоа дека биле прочистени немало проблем, само да нема температура.
Ете јас ова знам за вакцините , па да споделам, може ќе ви биде од корист.

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 1375
Страница:   <<   < Претходна страница  53 54 [55] 56 57   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  53 54 [55] 56 57   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?