|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  55 56 [57] 58 59   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Вакцинирање на детето
31.5.2013 13:29:59   
light
Pozdrav vcera zedvme Dtp na 18 meseci i ja bockaa na rakavot no denes mnogi i e poteceno i crveno i ja boli dal e normalna ova reakcija ve molam za pomos

(Одговор на членот Elce)
Непосредна врска до пораките: 1401
   RE: Вакцинирање на детето
31.5.2013 13:31:14   
dostickage
Acidi Borici stavavte? Ladna voda oblogi?

(Одговор на членот light)
Непосредна врска до пораките: 1402
   RE: Вакцинирање на детето
31.5.2013 13:33:48   
Beatris

ИЗВОРНА ПОРАКА: light

Pozdrav vcera zedvme Dtp na 18 meseci i ja bockaa na rakavot no denes mnogi i e poteceno i crveno i ja boli dal e normalna ova reakcija ve molam za pomos



Сосема нормална, ќе ја боли 2-3 дена ама ќе спласнува. Ставај облоги од ацидиборици почесто

_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот light)
Непосредна врска до пораките: 1403
   RE: Вакцинирање на детето
31.5.2013 13:39:06   
Viktori
јас за вакцини разредував 30-70 алкохол со вода. Повеќе на вода пошо алкохолот ја суши кожата.
И ладно од фрижидер. Рачето преврзано и само истурав на газата. Го сушеше за 15 мин.
Ќерките имаа мн јаки реакции, без температура ама обавезно со црвенила по рачињата, дури им помодруваше местото...

_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 1404
   RE: Вакцинирање на детето
31.5.2013 13:41:37   
sandriana RR
Ете и ние утрово, после 3 месеци одложување, ја примивме ревакцината за ДТП. Менуваме често облоги од acidi borici, и ни најави докторката можност од црвенило и топче на местото каде е боцната во следните 3-4 дена.
Следно, живи и здрави, после 2 и кусур години....

(Одговор на членот light)
Непосредна врска до пораките: 1405
   RE: Вакцинирање на детето
31.5.2013 14:15:59   
light
Fala vi mnogu zenski ova kaj nas e prvpat nikogas nemala vakva reakcija zdravje ke pomine

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 1406
   RE: Вакцинирање на детето
2.6.2013 23:10:27   
sandriana RR
Доколку се јавува температура како реакција од ревакцината на ДТП, кога е тоа- првиот ден, или може и подоцна? Денес ни е трет ден откако ја примивме, и цел ден сме со некоја безвезе температура околу 38, и кекнави до бескарај...А, вчера и завчера немаше ни Т од температура, а и досегашните вакцини многу лесно ги поминавме.

(Одговор на членот light)
Непосредна врска до пораките: 1407
   RE: Вакцинирање на детето
2.6.2013 23:51:36   
Палешка РР
Да, мислам дека таа вакцина има малку одложена реакција. Знам дека Миа имала 2 и 3 ден температура, првиот не.
Ќе видите, ако до утре не се симне можеби се работи за болест, што не верувам.

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 1408
   RE: Вакцинирање на детето
24.6.2013 9:32:44   
mila28
Денес бевме да прими Дитепер I ревакцина (18 месеци) и не боцнаа во едно раче дитепер, друго раче инфлуенца и плус лажиче полио??? Дали и кај вашите било вака или сте примиле смао дитепер, ме збуни малку, ги прашав викаат сега задолжително сите такаа ги боцкаат на 18 м. Наредна ни е исто ревакцина дитепер со полни 4 години.

_____________________________

Your children will become what you are; so be what you want them to be

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 1409
   RE: Вакцинирање на детето
24.6.2013 9:36:40   
sandriana RR
Исто беше и кај нас, ја примивме пред 3 недели, со задоцнување од 3 месеци. Редовно менувајте облоги, и тоа се надевм Ви кажале на кое раче треба да се става 3 дена ладна облога, и на истото има можност од појава на црвен оток и поткожно топче.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот mila28)
Непосредна врска до пораките: 1410
   RE: Вакцинирање на детето
24.6.2013 9:41:33   
mila28
Ti blagodaram sandriana, da na levo race e diteper odma mu staviv obloga acidiborici, mene mi e strav od temperatura, go ostaviv so sveki zosto ja sum na rabota, ona kako ke mu izmeri temperatura neznam..tesko. A on e celiot raskenkan, place odvaj go dodrzavme 3 bocknja mu dojdoa bidejki i krvna slika mu pravev. Daj Boze da pomine bez temp, bidejki samo so prvata doza dtp imase mala temp od 37,8-9 nisto alarmantno.

_____________________________

Your children will become what you are; so be what you want them to be

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 1411
   RE: Вакцинирање на детето
24.6.2013 9:50:34   
sandriana RR
Мислам немаш место за грижа сега...ако евентуално јави реакција, дури вечер би имал покачена Т....Ајде, се надевам дека лесно ќе ја минете вакцинава.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот mila28)
Непосредна врска до пораките: 1412
   RE: Вакцинирање на детето
24.6.2013 9:57:16   
miana

ИЗВОРНА ПОРАКА: mila28

Ti blagodaram sandriana, da na levo race e diteper odma mu staviv obloga acidiborici, mene mi e strav od temperatura, go ostaviv so sveki zosto ja sum na rabota, ona kako ke mu izmeri temperatura neznam..tesko. A on e celiot raskenkan, place odvaj go dodrzavme 3 bocknja mu dojdoa bidejki i krvna slika mu pravev. Daj Boze da pomine bez temp, bidejki samo so prvata doza dtp imase mala temp od 37,8-9 nisto alarmantno.

I nie taka ja primivme,dve odednas user posted image
Mi rekoa da odberam dali sakam da ja odnesam drug dena,ama pa si rekov da ja maltretiram pak poarno ke izdrzime dve odednas i taka napraviv..Moevo dete pd pravata nemase reakcija,no od narednata imase nekoja glupava T do kaj 38..I nie treba da odime na revakcina denovive,ama bidejki minatata nedela bese mnogu bolna so visoka T koja ne se spustase,ke pocekam malce..Taman se oporavi,bese mnogu raspekmezena user posted image

(Одговор на членот mila28)
Непосредна врска до пораките: 1413
   RE: Вакцинирање на детето
24.6.2013 23:15:21   
eli07
Ljuge ve molam za informacija....Koga se prima vakcinata protiv zauski,rubeola....nekoi mi velat na godinka,nekoi na 13,14 meseci.Znam deka treba da proba belka navodno pred toa.Nie imame 11 meseci i 1 nedela pa da znam sto kako user posted image user posted image I koi se posledici da gi ocekuvam.....znamd eka ima zakasneta reakcija ama kolku,kogauser posted image

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 1414
   RE: Вакцинирање на детето
24.6.2013 23:19:08   
zzaa
ИЗВОРНА ПОРАКА: eli07

Ljuge ve molam za informacija....Koga se prima vakcinata protiv zauski,rubeola....nekoi mi velat na godinka,nekoi na 13,14 meseci.Znam deka treba da proba belka navodno pred toa.Nie imame 11 meseci i 1 nedela pa da znam sto kako user posted image user posted image I koi se posledici da gi ocekuvam.....znamd eka ima zakasneta reakcija ama kolku,kogauser posted image


na 13 meseci se prima,mislam treba da ti kazat mene vo kniskata mi zapisuvase,Eva trebase da ja prima vo mart ama jas ja odloziv i uste ja nema primano se mislam dali i da ja prima.a za posledici neznam poiskusnite majki neka kazat.


_____________________________

Денот кога се збогатив ... Станав мајкa
http://lpmf.lilypie.com/9ToIp2.png?PUn0FHCJ
принцеза на мама

(Одговор на членот eli07)
Непосредна врска до пораките: 1415
   RE: Вакцинирање на детето
24.6.2013 23:50:53   
Octavia
Вакцината ММР се прима на 13 месеци според календарот за имунизација. Велат дека треба да се проба претходно белка од јајце, за да се види реакцијата на детето, заради начинот на кој се подготвува вакцината (иако мене ми рекоа дека веќе нема потреба зашто поинаку ги правеле вакцините-но и ова го примам со резерва, како и се друго на таа тема). Не е препорачливо да се прима на лето, кога е многу топло, а не е проблем ако се одложи барем за на есен. Реакцијата се јавува подоцна, некаде две недели од примањето на вакцината. Може да има температура, осип по телото, раздразливост... Моето, како за белја, ги имаше сите симптоми.

(Одговор на членот zzaa)
Непосредна врска до пораките: 1416
   RE: Вакцинирање на детето
25.6.2013 9:07:39   
sandriana RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: eli07

Ljuge ve molam za informacija....Koga se prima vakcinata protiv zauski,rubeola....nekoi mi velat na godinka,nekoi na 13,14 meseci.Znam deka treba da proba belka navodno pred toa.Nie imame 11 meseci i 1 nedela pa da znam sto kako user posted image user posted image I koi se posledici da gi ocekuvam.....znamd eka ima zakasneta reakcija ama kolku,kogauser posted image

Ние оваа вакцина ја примивме после 3 месеци одложување, а инаку да - според календароте на имунизација е на 13 месеци.
Белка имавме пробано, откако направи Т година, постепено и ја воведов - преку тестенини со јајце прво, па потоа и варено јајце.
Октавиа објаснила за реакцијата - дека е одложена и како се манифестира (може и отоци позади уши да јави - симулација на заушките). Ние немавме ниту еден видлив симптом, освен мала раздразливост.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот eli07)
Непосредна врска до пораките: 1417
   RE: Вакцинирање на детето
25.6.2013 9:24:33   
Yummy Mammy

ИЗВОРНА ПОРАКА: eli07

Ljuge ve molam za informacija....Koga se prima vakcinata protiv zauski,rubeola....nekoi mi velat na godinka,nekoi na 13,14 meseci.Znam deka treba da proba belka navodno pred toa.Nie imame 11 meseci i 1 nedela pa da znam sto kako user posted image user posted image I koi se posledici da gi ocekuvam.....znamd eka ima zakasneta reakcija ama kolku,kogauser posted image


Da, po kalendar e na 13 meseci, samo sto nie ja primivme mnogu podocna. Iskreno mene mi bese mnogu strav zatoa sto deteto od samiot pocetok mi bese mnogu bolezlivo i sekogas gledav da e barem mesec dena cista bez mrsuli i slaemi pred da ja odnesam na bilo koja vakcina. I obavezno vikaat deka mora da izede celo jajce, da se poceka barem nedela dena i dokolku nema reakcija, da se vakcinira. (Ova sega so novovo pripremanje na vakcinite mene licno ne mi e poznato, pa za sekoj slucaj jas bi odela so probano celo jajce.)
Taka da, ne brzajte, imate vreme, podobro podocna otkolku porano.

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот eli07)
Непосредна врска до пораките: 1418
   RE: Вакцинирање на детето
25.6.2013 10:45:15   
mila28
Miana kakva revakcina??? Pa na ista vozrast ni se decata, nie toa sto vcera primivme e vsusnost revakcina na diteper,polio i plus influenca i sega naredna ni kazaa so polni 4 godini. Mene vcera okolu 20h mi kaci temp 37,6 i mu oblekov samo corapcinja so ocet, potoa zaspa bidejki bese omalaksan..premoren, no vo 00h se razbudi gorese ne ni proveriv kolku ima temp ama sigurno nad 38,9, i odma mu dadov daleron i povtorno zaspa. Se nadevam nema povtorno da kacuva, sega e dobar doma, sveki vika ok e vesel igra,trca i nema temp.

Inaku Eli07 MMr nie primivme so polni 12 meseci, vlezeni vo 13ti, reakcija imase posle 8 dena pokacena temperatura 38,9, go drzese 24 h, so sirup ke spadne i povtorno pocnuvase da se kacuva stom pominat 5-6 saati...I toa bese se fala bogu, nemase osip, nemase otok pozadi uvcinjata.

< Поракaта ја уредил mila28 -- 25.6.2013 10:46:27 >


_____________________________

Your children will become what you are; so be what you want them to be

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 1419
   RE: Вакцинирање на детето
25.6.2013 11:16:17   
miana
ИЗВОРНА ПОРАКА: mila28

Miana kakva revakcina??? Pa na ista vozrast ni se decata, nie toa sto vcera primivme e vsusnost revakcina na diteper,polio i plus influenca i sega naredna ni kazaa so polni 4 godini. Mene vcera okolu 20h mi kaci temp 37,6 i mu oblekov samo corapcinja so ocet, potoa zaspa bidejki bese omalaksan..premoren, no vo 00h se razbudi gorese ne ni proveriv kolku ima temp ama sigurno nad 38,9, i odma mu dadov daleron i povtorno zaspa. Se nadevam nema povtorno da kacuva, sega e dobar doma, sveki vika ok e vesel igra,trca i nema temp.

Inaku Eli07 MMr nie primivme so polni 12 meseci, vlezeni vo 13ti, reakcija imase posle 8 dena pokacena temperatura 38,9, go drzese 24 h, so sirup ke spadne i povtorno pocnuvase da se kacuva stom pominat 5-6 saati...I toa bese se fala bogu, nemase osip, nemase otok pozadi uvcinjata.

Лошо се изразив мила,затоа не ме свати..Минатиот пат кога ја примавме имаше реакција и ги прими сите одеднаш,а сега треба да ја примиме оваа вие што ја примивте сега,само ија одложувам малце зошто ми беше болничка со висока Т,па да не го минуваме истото за кратко време,малце да се смириме па во јули ке ја носам. Инаку лошо се изразив па не ме свати - сориии user posted image

< Поракaта ја уредил miana -- 25.6.2013 11:17:18 >

(Одговор на членот mila28)
Непосредна врска до пораките: 1420
   RE: Вакцинирање на детето
25.6.2013 12:01:53   
AneLav RR
И моиве уште немаат пробано белка. Жолчка имаат ама белка не. Еднаш им дадов пита со тиквички што ја правев, во неа имаше цели јајца ама по малку по 2-3 залачиња, немаа никаква реакција, ако може тоа да се рачуна како пробана белка.

_____________________________

Не плаши се од бавниот чекор, плаши се од стоење во место!

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 1421
   RE: Вакцинирање на детето
25.6.2013 12:07:12   
Yummy Mammy
Ne, AneLav, za pred ovaa vakcina mora da izede edno celo jajce, kako kolicina. Togas se gleda dali ima reakcija ili ne.
Inace i jas na moite sum im davala taka malku po malku, na primer so przeno lepce ili letna mandja. Аma na vakcina gi odnesov bas onaka skolski koga izedoa edno celo jajce.

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот AneLav RR)
Непосредна врска до пораките: 1422
   RE: Вакцинирање на детето
25.6.2013 13:08:06   
Felly RR
И ние кога ја примавме оваа вакцина, ми беше малку нејасно дали треба цело јајце да има изедено, или се смета и ако само има пробано нешто што во себе содржи цело јајце. Кога ја однесовме на вакцина, ја прашам таму докторката што ги прегледува - таа ми рече не мора цело. Јас и кажав дека има пробано само на пр. кифлички со јајце, макарони кои содржат јајце и сл. Таа рече дека е доволно. Не знам, може различен доктор, различно искуство. За среќа немавме некоја голема реакција, само малку покачена Т.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 1423
   RE: Вакцинирање на детето
25.6.2013 17:33:21   
eli07
Nie treba vakcinava spored ovaa matematika da ja primime bas vo najgolemite gorestitni (negde 15 Avgust) ali posto gledam deka poveketo ja odlozuvale valjda ne e strasno da po cekame barem do esen (Septemvri ili Oktomvri).Vo sekoj slucaj THANK YOU za informaciite :*

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 1424
   RE: Вакцинирање на детето
25.6.2013 21:51:52   
Hunny
На нас ни рекоа дека не мора цело јајце. И ние само одложуваме, а сега и жештини фатија.

(Одговор на членот eli07)
Непосредна врска до пораките: 1425
Страница:   <<   < Претходна страница  55 56 [57] 58 59   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  55 56 [57] 58 59   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?