|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  56 57 [58] 59 60   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Вакцинирање на детето
25.6.2013 22:42:10   
Cipi Ripi
И нас ни дојде ред за оваа вакцина, сеуште не знам дали ќе ја примиме. Сега за сега не, педијатарот ни рече да почекаме до септември ем да поминат жештините, ем да видиме што ќе се решело со оваа вакцина, можно било и да ја укинелеuser posted image И со ова ептен ми ја дозамати главата за сите дилеми за оваа вакцина.

(Одговор на членот Hunny)
Непосредна врска до пораките: 1426
   RE: Вакцинирање на детето
27.7.2013 0:15:11   
Snowhite RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Yummy Mammy

Ne, AneLav, za pred ovaa vakcina mora da izede edno celo jajce, kako kolicina. Togas se gleda dali ima reakcija ili ne.
Inace i jas na moite sum im davala taka malku po malku, na primer so przeno lepce ili letna mandja. Аma na vakcina gi odnesov bas onaka skolski koga izedoa edno celo jajce.


Прв пат слушам дека треба цело јајце да има изедено, јас знам да има пробано, било во нешто месено или торта на пример.

Инаку да прашам дали некој има искуство од вакцина за жолтица да крени Т? Јана во понеделникот ја прими и после крена Т и наредниот ден имаше, јас мислев да не вади заб, зашто ми рекоа дека вакцината е без реакција, ама нема ни З од заб, вчера доби некој осип по телото и лицето, денеска ја носев на доктор рече дека е вирус и до вечер ќе и помини и додуша се изгуби. Ја прегледа и рече дека грлото и било малку црвено, а на вакцина ја прегледаа и грло и крвна слика и ја наслуша и во ред беше, нели ако не е, нема да ја вакцинираат. Стварно се чудам што е работава, ама откако ја прими вакцинава и спиење и се и се поремети, навечер по 2 часа се заспиваме во раце со нишање, а пред тоа многу лесно заспиваше и преку ден едвај заспива

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 1427
   RE: Вакцинирање на детето
27.7.2013 10:17:52   
ivoni4ka

ИЗВОРНА ПОРАКА: Snowhite RR


ИЗВОРНА ПОРАКА: Yummy Mammy

Ne, AneLav, za pred ovaa vakcina mora da izede edno celo jajce, kako kolicina. Togas se gleda dali ima reakcija ili ne.
Inace i jas na moite sum im davala taka malku po malku, na primer so przeno lepce ili letna mandja. Аma na vakcina gi odnesov bas onaka skolski koga izedoa edno celo jajce.


Прв пат слушам дека треба цело јајце да има изедено, јас знам да има пробано, било во нешто месено или торта на пример.

Инаку да прашам дали некој има искуство од вакцина за жолтица да крени Т? Јана во понеделникот ја прими и после крена Т и наредниот ден имаше, јас мислев да не вади заб, зашто ми рекоа дека вакцината е без реакција, ама нема ни З од заб, вчера доби некој осип по телото и лицето, денеска ја носев на доктор рече дека е вирус и до вечер ќе и помини и додуша се изгуби. Ја прегледа и рече дека грлото и било малку црвено, а на вакцина ја прегледаа и грло и крвна слика и ја наслуша и во ред беше, нели ако не е, нема да ја вакцинираат. Стварно се чудам што е работава, ама откако ја прими вакцинава и спиење и се и се поремети, навечер по 2 часа се заспиваме во раце со нишање, а пред тоа многу лесно заспиваше и преку ден едвај заспива

tocno od hep B vakcina nema reakcii od tipot na t mozebi samo se pogodil momentot i virusot da dade bolest( T i ospit) i vakcinata da se potrefi togas

_____________________________



(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 1428
   RE: Вакцинирање на детето
27.7.2013 23:09:49   
Snowhite RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: ivoni4ka


ИЗВОРНА ПОРАКА: Snowhite RR


ИЗВОРНА ПОРАКА: Yummy Mammy

Ne, AneLav, za pred ovaa vakcina mora da izede edno celo jajce, kako kolicina. Togas se gleda dali ima reakcija ili ne.
Inace i jas na moite sum im davala taka malku po malku, na primer so przeno lepce ili letna mandja. Аma na vakcina gi odnesov bas onaka skolski koga izedoa edno celo jajce.


Прв пат слушам дека треба цело јајце да има изедено, јас знам да има пробано, било во нешто месено или торта на пример.

Инаку да прашам дали некој има искуство од вакцина за жолтица да крени Т? Јана во понеделникот ја прими и после крена Т и наредниот ден имаше, јас мислев да не вади заб, зашто ми рекоа дека вакцината е без реакција, ама нема ни З од заб, вчера доби некој осип по телото и лицето, денеска ја носев на доктор рече дека е вирус и до вечер ќе и помини и додуша се изгуби. Ја прегледа и рече дека грлото и било малку црвено, а на вакцина ја прегледаа и грло и крвна слика и ја наслуша и во ред беше, нели ако не е, нема да ја вакцинираат. Стварно се чудам што е работава, ама откако ја прими вакцинава и спиење и се и се поремети, навечер по 2 часа се заспиваме во раце со нишање, а пред тоа многу лесно заспиваше и преку ден едвај заспива

tocno od hep B vakcina nema reakcii od tipot na t mozebi samo se pogodil momentot i virusot da dade bolest( T i ospit) i vakcinata da se potrefi togas


Сепак запчето билоuser posted image

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот ivoni4ka)
Непосредна врска до пораките: 1429
   RE: Вакцинирање на детето
28.7.2013 13:18:33   
ivoni4ka
gledas user posted image tuku so lesno site zapcinja da gi ivadite user posted image

_____________________________



(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 1430
   RE: Вакцинирање на детето
25.9.2013 10:54:15   
miana
Денес ја носев Д на вакцина. Прими Ди те пер и полио,ке видиме како ке протераме. Минатиот пат имаше блага Т,сега се надевам да немаме воопшто.

(Одговор на членот ivoni4ka)
Непосредна врска до пораките: 1431
   RE: Вакцинирање на детето
25.9.2013 10:58:11   
Mihaela 2010

ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

Денес ја носев Д на вакцина. Прими Ди те пер и полио,ке видиме како ке протераме. Минатиот пат имаше блага Т,сега се надевам да немаме воопшто.

Pa dobro i treba da ima nekakva reakcija od vakcinata,znak deka deluva

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 1432
   RE: Вакцинирање на детето
26.9.2013 14:00:27   
miana

ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

Денес ја носев Д на вакцина. Прими Ди те пер и полио,ке видиме како ке протераме. Минатиот пат имаше блага Т,сега се надевам да немаме воопшто.



Вчера добро поминавме... Цел ден немаше никаква реакција,а вечерта почна да качува Т и дадов сируп ( не чекав да и се качи многу ,зошто веке требаше да спие ) и повеке не качи..Знаев дека ке качи вечерта..Неможам да сватам зошто детето кога и да качува Т ,качува навечер? Другоно дете од вакцините одма,после два саати гореше. Ова само навечер..

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 1433
   RE: Вакцинирање на детето
26.9.2013 14:50:29   
Bethany
Миана, навечер телото е веќе изморено, па со самото тоа организмот помалку сила има да се избори, затоа обично и кога е болно детето или дури возрасен, не ретко се случува преку цел ден ок да биде, а навечер почнува тт да се качува.

Ќе бидете супер, тоа ли ви е последна, дури на 4 години е следна, така?

_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 1434
   RE: Вакцинирање на детето
26.9.2013 14:56:29   
miana
Да последна...На две години полни треба да ја носам на систематски само и толку....

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 1435
   RE: Вакцинирање на детето
7.11.2013 16:12:48   
JovanaJ
Dali moze da mi pomogne nekoj kade da go najdam kalendarot za imunizacija, mislam deka ima promeni od pred nekolku godini pa sakav da vidam...isto taka dali nekoj znae od koj proizvoditel se korsitat vakcini kaj nas....

_____________________________

You can never make the same mistake twice, the second time you make it it''s no longer a mistake, it''s a choice!

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 1436
   RE: Вакцинирање на детето
7.11.2013 17:00:49   
deluxe
РАСПОРЕД НА ВАКЦИНИТЕ

Во текот на првата година се врши задолжителна активна имунизација против акутен вирусен хепатитис Б, туберкулоза, заболувања предизвикани од хемофилус инфлуенца тип Б, дифтерија, тетанус, голема кашлица, детска парализа, мали сипаници, заразни заушки и црвенка. Веднаш по раѓањето, сите новороденчиња во првите 24 часа примаат вакцина против туберкулоза и вакцина против жолтица, т.е. хепатитис Б. Задолжителната активна имунизација против туберкулоза се врши со давање една доза вакцина против туберкулоза на сите новородени деца, без туберкулинско тестирање до крајот на првата година од животот. Се аплицира интрадермално, во пределот на левата надлактица. Задолжителната имунизација против хепатитис Б се врши со давање три дози вакцина (првата доза во првите 24 часа по раѓањето, втората доза во вториот месец од животот, а третата доза на возраст од 6 месеци). Кај помалите деца се аплицира интрамускулно во натколеницата, додека кај поголемите деца во надлактицата. Вакцината против хемофилус инфлуенца тип Б, која првпат кај нас е воведена од 1 септември 2009 година, се врши со давање три дози вакцини на возраст од два, три и пет месеци. Се аплицира интрамускулно во предниот надворешен дел на натколеницата. На возраст од два, три и пет месеци се дава и комбинирана вакцина против дифтерија, тетанус и голема кашлица, интрамускулно во надлактицата. Имунизацијата против детска парализа се врши со давање три дози вакцина - тритипна орална вакцина на два, три и пол и на пет месеци. Се спроведува со капнување две капки вакцина во устата. На возраст од 1 година се дава една доза МРП-вакцина против мали сипаници, рубеола и заушки.
Неопходно е децата да ги примаат редовно сите овие вакцини за да се заштитат од болест.



Извор:Нова Македонија

_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот JovanaJ)
Непосредна врска до пораките: 1437
   RE: Вакцинирање на детето
8.11.2013 1:51:29   
Darky
Nie zavrsivme so vaksina veke koga ke napolni R $ godini togas ke ideme, bese bolen vo prolet i celo vreme na lekar, i za vaksini sega duri cudno mie deka ne ideme na lekar "))) daj boze da ne ni treba...

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 1438
   RE: Вакцинирање на детето
19.11.2013 12:35:51   
anaana
ajde edno prasanje povrzano so vakcinive...
koi se reakcii mozat da se javat od diteper vakcina, t.e. revakcinacija koja se pravi na 18 meseci?
dali e mozno da se javat nekoi napadi kaj deteto (vaka po opis prvicno bi deluvale kako epilepticni napadi), gubenje svest i sl?
dali nekoj imal takvo iskustvo?

(Одговор на членот Darky)
Непосредна врска до пораките: 1439
   RE: Вакцинирање на детето
19.11.2013 12:43:07   
sandriana RR
анаана, не би требало да има таков ефект ревакцината - освен покачена температура, и оток на боцнатото место со локално црвенило, не сум слушнала да најават други симптоми...user posted image Кај ќерка ми забележав и многу намален имунитет после таа ревакцина, но ништо особено страшно не се случи, ниту остана како последица...
Се надевам не се соочувате со тоа што го наведе како сосотојба...

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот anaana)
Непосредна врска до пораките: 1440
   RE: Вакцинирање на детето
19.11.2013 13:21:45   
anaana
ni kazaa deka se grcevi poradi temteratura, i deka bile posledica na vakcinata... sega bas citav za Фебрилна конвулзија (грчеви)...
samo se nadevam deka se ke si bide dobro...
ako nekoj imal vakvo iskustvo neka pise

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 1441
   RE: Вакцинирање на детето
19.11.2013 13:27:58   
sandriana RR
Претпоставив дека се фебрилни грчеви....лично искуство немам, но на блиски луѓе им се случи на девојчето, кога имаше околу 1 година, од висока температура. Ја следеа одреден период, и фала Богу се е во ред сега.
Меѓутоа,одтогаш и при не толку опасна температура, над 38, секогаш ја регулираат со препарат (Парацетамол, Ефералган) и секогаш половина дијазепам од 2 мг (за превенирање на конвулзиите).
Ви посакувам бргу да го надминете проблемот user posted image


Последниве постови ги префрлам и во Фебрилни конвулзии

< Поракaта ја уредил sandriana RR -- 19.11.2013 13:36:33 >


_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот anaana)
Непосредна врска до пораките: 1442
   RE: Вакцинирање на детето
19.11.2013 13:32:22   
Bethany
аман анаана, се надевам дека сте добри.
Фебрилни колвузии настануваат од висока температура, па вие колкава температура качивте?
Инаку, не би требало да бидат други симптоми, син ми мислам ни тт не качи.
Гушки до двете, се молам се да биде добро user posted image


_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот anaana)
Непосредна врска до пораките: 1443
   RE: Вакцинирање на детето
19.11.2013 13:32:29   
anaana
blagodaram mnogu, do sega nie ne sme imale ni temperatura. site vakcini pominale bez rakcija. deteto si e veselo ama ete ne znam sto se sluci
nemase visoka temperatura, navistina ne znam... ama sekako ke ja sledime situacijata pa se nadevam deka se ke si bide vo red

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 1444
   RE: Вакцинирање на детето
19.11.2013 15:36:27   
elenak
Сега се сеќавам дека на таа ревакцина кога бевме летоска докторката што ја прегледа Ј ме праша дали некогаш има добиено грчеви од висока Т. Кога ја прашав зошто ми рече ,,Онака, ме интересира,,. Не потпрашував повеќе зошто си помислив колку повеќе знам - полошо, само ќе се оптоварувам со мисли и баталив. Среќа ние поминавме без проблеми ама можеби има некаква поврзаност. Анаана ви посакувам тука да се заврши и ако ја откриеш причината сподели, можеби сепак треба сме многу попретпазливи и поинформирани.

_____________________________

You don''t have to be perfect to be a perfect parent.

(Одговор на членот anaana)
Непосредна врска до пораките: 1445
   RE: Вакцинирање на детето
20.11.2013 11:17:54   
fila
odkako go procitav postot na ana ana mi se razresi dilemata deka nema da ja primame ovaa vakcina dosega ja odlagav a veke imame 23 meseci i odkako go procitav ova sega sum sigurna deka nema sansi da ja prima i sega ke odlagam se dodeka ne mi bide gotova izjavata deka niedna naredna vakcina nema da ja prima . Vo moja blizina vo mojot krug na prijateli ima nekolku koi sto se veke vozrasni i odkako se rodeni nemaat nitu edna vakcina primeno a edniot od niv odkako dobi dete vsusnost mesec dena predhodno si napravija izjava kade sto stoese deka nitu prvata vo bolnica sto se prima da nesmeat da go bockaat i mislam deka bil potpolno vo pravo

(Одговор на членот elenak)
Непосредна врска до пораките: 1446
   RE: Вакцинирање на детето
20.11.2013 15:41:46   
zzaa
Ние имаме 20,5 месеци и нема примано вакцина ни на 13 ни на 18 месеци, значи каснеме со 2 вакцини.
И јас колку повеке читам се во поголема дилема сум, и многу пати и јас мислев да однесам изјава да не прима повеке вакцини, ама се нешто мм ме предумислува, па така ја си ги одложувам.( а до кога и јас незнам)
аннааа се надевам малата е подобра денес.

_____________________________

Денот кога се збогатив ... Станав мајкa
http://lpmf.lilypie.com/9ToIp2.png?PUn0FHCJ
принцеза на мама

(Одговор на членот fila)
Непосредна врска до пораките: 1447
   RE: Вакцинирање на детето
3.12.2013 0:22:30   
Lacrymosa
Nie deneska ja vakciniravme Jana. Prv pat... jas povekje se potresov nego taa.

(Одговор на членот Hunny)
Непосредна врска до пораките: 1448
   RE: Вакцинирање на детето
3.12.2013 17:26:23   
deluxe
Какви се процедурите,за поднесување изјава дека сум против вакцинирање на детето??каде и што треба да поднесам??
Жени мислам дека дефинитивно нема да го вакцинирам детето.Во последно време само нешто неубави работи разбирам за оваа вакцината на 13 месеци што се прима,ние ја немаме ставено уште и не сум во план да му ја ставам.Тоа што го разбрав за едно детенце од соседството што му се случило,мислам дека нема на Ф да му ја ставамuser posted image уфффф ме фаќа страв...

_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот Lacrymosa)
Непосредна врска до пораките: 1449
   RE: Вакцинирање на детето
3.12.2013 17:33:45   
Bethany
Јас да имам второ дете, дефинитивно нема да му ставам НЕКОИ од вакцините, еве пример вакцината хепатит Б. Што фајде од вакцината ако самата не сум носител на вирусот?
Ди-те-пер, полио би ставила, иако е " појака" вакцина, ама детската парализа не е наивна. Оваа/овие вакцини пак кај Ј не му ставаa оддеднаш, одевме на двапати, а во некои градови ги даваат оддеднаш.
А за ММР не знам што да кажам... највероватно би ја ставила, ама ако може да ја оддложиме некаде до 3-4 години.

Не сум сепак некој стручњак, и во вакцинацијата влеговме прилично лаички, и фала на Бог поминавме добро, ама да имам второ дефинитивно ќе направам некои измени, повеќе ќе се информирам.



< Поракaта ја уредил Bethany RR -- 3.12.2013 17:35:24 >


_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 1450
Страница:   <<   < Претходна страница  56 57 [58] 59 60   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  56 57 [58] 59 60   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Што да дознаете.
пеперутка16

Кога би носеле тројки, што би направиле?