|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Габични инфекции
27.1.2013 0:43:08   
zansen
I mene mi se ima slucuvano taka okolu 3-4 pati obicno posle odenje vo wc vo nekoj kafic i edna posle tretman vo banja banja mislev ke puknam zemav betadine i zatoa izbegnuvam wc vo koe odat poveke luge...

_____________________________

Duri i najtemnite noki ke zavrsat i sonceto povtorno ke izgree!!!

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 51
   RE: Габични инфекции
27.1.2013 18:21:27   
strelec 8
edno bez vrska prasane ke postavam..dali e mozno da da ti se prenese nekoja infekcija dodeka ti zemaat pap test.kako gi steraliziraat tie instrumentitete koi gi koristat.eve jas posleden pat bev lani vo mart za pap test.od togas nemozam das si go smiram nadvoresniot jades i obilnoto "belo pranje."nikogas sum nemala problem so infekcii ama ova sum sigurno deka mi od nedovolno steralizirani aparati.dali e mozno ili nema vrska

(Одговор на членот zansen)
Непосредна врска до пораките: 52
   RE: Габични инфекции
28.1.2013 10:04:18   
tinush
Миана ако те боли басх при секое мокрење тогаш најверојатно е цистит на бешиката. Во секој случај не е лошо да пиеш чај од брусница или увин во огромни количини, мене ова мн ми помага.
Инаку Canesten vag tbl одат на Рецепт ама само од матичен гениколог додека кремата може да ја препише и општиот ама за инфекција на прстот на пп.
п.с Во амоксиклавот НЕМА пеницилин..

_____________________________

Највредниот накит околу мојот врат се рацете на мојот Син

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 53
   RE: Габични инфекции
28.1.2013 10:19:43   
Cipi Ripi

ИЗВОРНА ПОРАКА: strelec 8

edno bez vrska prasane ke postavam..dali e mozno da da ti se prenese nekoja infekcija dodeka ti zemaat pap test.kako gi steraliziraat tie instrumentitete koi gi koristat.eve jas posleden pat bev lani vo mart za pap test.od togas nemozam das si go smiram nadvoresniot jades i obilnoto "belo pranje."nikogas sum nemala problem so infekcii ama ova sum sigurno deka mi od nedovolno steralizirani aparati.dali e mozno ili nema vrska


Стрелец 8, не ти е без врска прашањето, и нема зошто да се чудиш. Можно е и тоа многу можно, јас трудна во 15 недела закачив уреаплазма од Гинекологија Чаир, а отидов таму со уредни брисеви, и кога отидов после кај мојот матичен ми гарантираше 100% дека сум ја фатила од болницата од тие железни прибори што ги користат, а тој ми прави пап со оние пластични за една употреба, ги вади од најлон и ги фрла после употреба. Така што не се чуди ич, најголемите бактерии и инфекции се во болниците и амбулантите.

(Одговор на членот strelec 8)
Непосредна врска до пораките: 54
   RE: Габични инфекции
28.1.2013 11:10:51   
miana

ИЗВОРНА ПОРАКА: tinush

Миана ако те боли басх при секое мокрење тогаш најверојатно е цистит на бешиката. Во секој случај не е лошо да пиеш чај од брусница или увин во огромни количини, мене ова мн ми помага.
Инаку Canesten vag tbl одат на Рецепт ама само од матичен гениколог додека кремата може да ја препише и општиот ама за инфекција на прстот на пп.
п.с Во амоксиклавот НЕМА пеницилин..


Јас се јавив да закажам кај докторот ми викаат дека нема слободен термин цела недела и сега неможам да чекам повеке.. Сакам да направам уринокултура ( што мислите вие правилно ли е ова ) и му звонам на моб на докторот не ми крева,да го прашам што да ставам....Леле што се нервирам вака,до сега не се има случено да нема терминuser posted image Незнам како да постапам??

(Одговор на членот tinush)
Непосредна врска до пораките: 55
   RE: Габични инфекции
28.1.2013 11:54:48   
Gardenia
Миана не е грешка ако направиш уринокултура,јас секогаш кога ќе осетам такво нешто си проверувам,ради мирна глава,а и резултатите се за еден ден
па со нив после закажи си на лекар,а може и да се работи само за некоја прелада да не ти е инфекција

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 56
   RE: Габични инфекции
28.1.2013 13:57:43   
elenak

ИЗВОРНА ПОРАКА: Cipi Ripi


ИЗВОРНА ПОРАКА: strelec 8

edno bez vrska prasane ke postavam..dali e mozno da da ti se prenese nekoja infekcija dodeka ti zemaat pap test.kako gi steraliziraat tie instrumentitete koi gi koristat.eve jas posleden pat bev lani vo mart za pap test.od togas nemozam das si go smiram nadvoresniot jades i obilnoto "belo pranje."nikogas sum nemala problem so infekcii ama ova sum sigurno deka mi od nedovolno steralizirani aparati.dali e mozno ili nema vrska


Стрелец 8, не ти е без врска прашањето, и нема зошто да се чудиш. Можно е и тоа многу можно, јас трудна во 15 недела закачив уреаплазма од Гинекологија Чаир, а отидов таму со уредни брисеви, и кога отидов после кај мојот матичен ми гарантираше 100% дека сум ја фатила од болницата од тие железни прибори што ги користат, а тој ми прави пап со оние пластични за една употреба, ги вади од најлон и ги фрла после употреба. Така што не се чуди ич, најголемите бактерии и инфекции се во болниците и амбулантите.

Тој пластичен прибор за една употреба (името му е спекулум) можеш да го набавиш во било која аптека за ситни пари и да ти биде мирна глава.


_____________________________

You don''t have to be perfect to be a perfect parent.

(Одговор на членот Cipi Ripi)
Непосредна врска до пораките: 57
   RE: Габични инфекции
28.1.2013 14:18:49   
miana

ИЗВОРНА ПОРАКА: Gardenia

Миана не е грешка ако направиш уринокултура,јас секогаш кога ќе осетам такво нешто си проверувам,ради мирна глава,а и резултатите се за еден ден
па со нив после закажи си на лекар,а може и да се работи само за некоја прелада да не ти е инфекција

Se javiv kaj doktorot i toj mi rece da napravam urinokultura i da ne zakazuvam ,tuku da otidam direktno.

(Одговор на членот Gardenia)
Непосредна врска до пораките: 58
   RE: Габични инфекции
30.1.2013 12:27:59   
miana
Devojki,kolku dena se ceka za rezultat od urinokultura????
Незнаев кај да го поставам прашањево???

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 59
   RE: Габични инфекции
30.1.2013 12:46:46   
sandriana RR
Прошла недела мајка ми праеше, за 3 дена беше готов резултатот (во Пролет микробиологија што е носеше).

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 60
   RE: Габични инфекции
31.1.2013 14:18:24   
miana
Mi stigna rezultatot od urino kultura... Nema nistoo.Denes ke odam na oregled i da vidam od kade ova pecenjevo user posted image

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 61
   RE: Габични инфекции - помош
1.2.2013 15:26:31   
miana
Женички
Плис за помош
Вчера бев на гинеколог ,ме виде и ми рече дека станува збор за страшна настинка ( ме искритикува дека одам боса )нели однесов и резултат од чиста уринокултурА ( Без бактерија и сл ) арно ама јас заборавив да му кажам на докторот дека понекогаш кога се бришам после мокрење има и крв. Не заборавив туку баш тој ден немав и мислев дека ми престанало..Арно ама еве пак имам. Дали вие мислите дека ако има потреба за паника докторот ке забележеше и без да му кажам?Дека ако има нешто ,ке забележеше и без да му кажам? Сега ми е мака што не му кажав.Инаку ми даде да ставам полигинакс и тоа 6 дена па 2 дена пауза па пак 6 дена и ми рече нема потреба за конторла после терапијата. што ми советувате вие?

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 62
   RE: Габични инфекции - помош
1.2.2013 15:46:28   
dostickage
Miana mislam deka urinarnata infekcija nema potreba od vaginaleti. Treba antibiotik, pienje mnogu tecnosti i caj od brusnica.
Po mene da si naprvis konsultacija so maticen opst lekar ili internist a ne ginekolog.
Koleskive moi imaa dvete minatat godina i od niv povekje znam za toa.

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 63
   RE: Габични инфекции - помош
1.2.2013 15:51:12   
miana
ИЗВОРНА ПОРАКА: dostickage

Miana mislam deka urinarnata infekcija nema potreba od vaginaleti. Treba antibiotik, pienje mnogu tecnosti i caj od brusnica.
Po mene da si naprvis konsultacija so maticen opst lekar ili internist a ne ginekolog.
Koleskive moi imaa dvete minatat godina i od niv povekje znam za toa.

Ama jas nema nemam infekcija urinarna...
Urinokulturata mi bese vo red.Doktorot me prasa dali sum piela antibiotik ( pretpostavuvajki deka od antibiotikot mi e sekretot ) i koga mu kazav deka ne pijam,mi rece - ovde imame strasna nastinka...Me prasa dali mi se ladni nozete ,dali odam bosa? Mu rekov - da i mi rece da se cuvam deka imam deca,da mislam na niv,da nosam corapi i sl. I mi dade vaginaleti..inaku urinokulturata mi bese dobra i naodot od MANU za HPV bese ureden.

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 64
   RE: Габични инфекции - помош
1.2.2013 15:58:13   
dostickage
Sega te razbrav, izvini. Togas ubavo ti rekol covekot, da se cuvas malku povekjeuser posted image
Jas koga kje nastinam taka , stavam obloga na stomakot  od krpa so rakija a vrz krpata volnen sal. Ova od baba na edna drugarka mi e i epten deluva. Stavas pred spienje i sabajleto vekje ima vidno podobruvanje.

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 65
   RE: Габични инфекции - помош
1.2.2013 16:08:51   
miana
А што е со крвта??? Муабетот ми беше дали има место да паника??? Дали е нормално и дали ке забележел докторот ако е нешто алармантно????

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 66
   RE: Габични инфекции - помош
1.2.2013 17:41:36   
Cipi Ripi
Миана а тоа со крвта од сега ти е или и порано се случувало? Ако ти е само овој месец да не е од тоа апчето норлево?

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 67
   RE: Габични инфекции - помош
2.2.2013 16:25:25   
miana

ИЗВОРНА ПОРАКА: Cipi Ripi

Миана а тоа со крвта од сега ти е или и порано се случувало? Ако ти е само овој месец да не е од тоа апчето норлево?

Зарем може после два циклуса да крварам од нор левото?/? После нор лево си добив најнорламно,и овој цуклус ми беше најнормален..Е сега има по многу малце крв,дури и розево е ..Многу сум исплашена и се прашувам дали има потреба од паника или не???/ user posted image user posted image

(Одговор на членот Cipi Ripi)
Непосредна врска до пораките: 68
   RE: Габични инфекции - помош
4.2.2013 1:15:51   
Bilence2
Ova so krpata i rakiiata i volneniot pojas e super za zagrevanje, a za extra zagrevanje se dodava na krpata i biber.
ИЗВОРНА ПОРАКА: dostickage
Y
Sega te razbrav, izvini. Togas ubavo ti rekol covekot, da se cuvas malku povekjeuser posted image
Jas koga kje nastinam taka , stavam obloga na stomakot  od krpa so rakija a vrz krpata volnen sal. Ova od baba na edna drugarka mi e i epten deluva. Stavas pred spienje i sabajleto vekje ima vidno podobruvanje.




_____________________________

A baby makes love stronger, the days shorter, the nights longer, savings smaller and a home happier.

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 69
   RE: Габични инфекции - помош
4.2.2013 13:06:25   
Bububebe
Не можам да најдам тема за габични инфекции на кожа user posted image
Мене ми се јавија прво на рамениците,докторката ми даде канестен,да се мачкам.Ама сега гледам ми се појавија и на рацете,и ме чешаат.
Искуство со габична инфекција на кожа?

(Одговор на членот Bilence2)
Непосредна врска до пораките: 70
   RE: Габични инфекции - помош
5.12.2013 15:15:46   
sibela
devojki si imam edna maka pa da ve prasam vas dali nekoja znae??? sttuku mi se resi problemot so site maki sto gi trpev za user posted image i eve 2 meseci nemozam da ostanam bremena a se e vo red.. megutoa samo sto mi projde mens. i mi pocnaa plodnite denovi , koga imam odnosi me boli vulvata, znaci ne matkata ne jajnicite tuku vulvata.i krivo mi e duri edvaj da mi vleze penisot i me pece i boli?? sto mislite ?? infekcija e ili vospalenie? ne me cesa ,nema nekoj miris nema nekakov iscedok ,sto mislie vie?

(Одговор на членот Bububebe)
Непосредна врска до пораките: 71
   RE: Габични инфекции - помош
5.12.2013 15:24:59   
LoveableMe RR
Sibela, твојот пост е посоодветен во темата Вагиналните инфекции како проблем за забременување. Таму можеш да најдеш посоодветни одговори и дефинитивно е инфекција/бактерија, посети гинеколог.

Позз

(Одговор на членот sibela)
Непосредна врска до пораките: 72
   RE: Габични инфекции - помош
5.9.2014 13:19:49   
miana
Девојки кажете ми дали на своја рака можам да земам некои вагиналети, имам некоја инфекција најверојатно..Бев на летување во камп во Грција и имав баш добиено ( сум закачила нешто ) имам болни односи а понекогаш и при мокрење ме пече.. Се јавив на гинеколог ми закажаа за 10 дена, неможам толку да чекам..Што мислите кои да ги земам? Последен пат докторот ми препиша некои гинодактарин, а сега незнам што да земам на своја рака...Ај хелп плис :)

_____________________________

Животот е краток. Крши ги правилата, простувај брзо, бакнувај бавно, сакај вистински, смеј се неконтролирано и никогаш не жали за нешто што те насмеало.

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 73
   RE: Габични инфекции - помош
5.9.2014 14:09:33   
LoveableMe RR
Јас би те советувала да правиш промивки со камилица дотогаш, камилицата е природен чистач на женските гениталии и пиј чај од ехинацеа 3 пати дневно.

Потоа на лекар кога ќе одиш ќе ти дадат терапија, а ако земеш сега, потоа пак - ќе треба два пати да ставаш, подобро почекај да ти дадат докторите што е соодветно, зависно што ќе утврдат наодите. Позз

< Поракaта ја уредил LoveableMe RR -- 5.9.2014 14:10:03 >


_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 74
   RE: Габични инфекции - помош
8.9.2014 12:41:32   
scared RR
оф леле повторно после однос ми се јавува чешање и печење па ке помине па пак ке се јави, пак ли е кандида user posted image
Последениов месец дена за неа им ставано вагиналети канестен+крема, и гинодактарин +крема нистатин. И мм се мачкаше со кремата, ама штом имаме односи пак истите симптоми. Совет некој user posted image

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 75
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?