|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 3 [4]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Габични инфекции - помош
10.7.2015 20:18:52   
sibela
help help devojki pothitno mi e, pred nekoj mesec piev eritromicin za bakterija,, od nea dobiv posle druga vaginalna infekcija, pa upotrebuvav gino dactarine zaso me cesase mn i imav nesto kako urda beli parcinja,, posle toa canesten upotrebuvav,, mi pomina 2 dena i sega i klitorisot me cesa,, od klitorisot mi izleguvaat kako crvesti beli sloevi a od vaginata gusti belo pranje,, a za 5 dena na odmor ke idam pomagajte so da praam,, ajde proveriv mokracata mi dadoa palin od 400 mg, ama neznam dali i od toa ke pomine klitorisot mi e lom,

(Одговор на членот scared RR)
Непосредна врска до пораките: 76
   RE: Габични инфекции - помош
10.7.2015 20:43:53   
scared RR
Sibela тоа ти е кандида, треба и маж ти да се лечи за да не си ја пренесувате. Мачкај се со кансен крема и доколку можеш консултирај се со гинеколог да ти препише Флуканзол капсула по една за тебе, и една за маж ти, одма ќе ти помине. Пиј повеќе јогурт, благо не јади и ќе помине.

(Одговор на членот sibela)
Непосредна врска до пораките: 77
   RE: Габични инфекции - помош
10.7.2015 21:11:35   
sibela
fala duso,,, ako si sigurna deka e toa togas ok ama klitorisot mn me cesa i me pceka i vnatre vo nego imam kako crvesti sloevi zarem toa od kandidata e

(Одговор на членот scared RR)
Непосредна врска до пораките: 78
   RE: Габични инфекции - помош
10.7.2015 22:13:06   
scared RR
Од тоа ти е , од многу антибиотици ти е нарушена нормалната микрофлора. Мене од чешање и крв ми се јавувало, не само црвенило.
После терапијата обавезно земи линекс лејди вагиналети за да ти се врати нормалната микрофлора. Не се чешај и мачкај се кансен. Но земи ја и капсулата и некои вагиналети, можеш кансен дека се 3 за побрзо да завршиш или Полигинакс, но нив мора 12 дена да ги користиш.

(Одговор на членот sibela)
Непосредна врска до пораките: 79
   RE: Габични инфекции - помош
11.7.2015 16:49:18   
mommy_angels RR
Јас би се надоврзала освен кремата да си земеш и Канестен 3 вагиналети,три вечери по ред ставај и како нова ќе бидеш.Од Полигинаксот послаби резултати имам видено.Овие првиве за кандида се најдобри

(Одговор на членот scared RR)
Непосредна врска до пораките: 80
   RE: Габични инфекции - помош
11.7.2015 17:35:03   
scared RR
И јас истото и го предложив, само место Канестен да земе Кансен зашто се доста поевтини а го имаат истиот состав и дејство како канестенот. Плус може и на рецепта да ги земе за 15 денари. Но, со оглед на тоа дека веќе она еднаш ставала па не и поминало, треба да смени, да земе друга состојка освен клотримазол(кансен/канестен), гинодактарин користела значи и миконазол не и помогнал, останува уште Нистатин кој го има во Полигинакс вагиналети, нажалост тука кај нас не можат да се најдат чисти нистатин вагиналети.

(Одговор на членот mommy_angels RR)
Непосредна врска до пораките: 81
   RE: Габични инфекции - помош
15.7.2015 22:37:26   
sibela
ohh devojki fala vi ,, megutoa vcera bev kaj maticnata i rekov deka od nisto ne mi pomaga veke,, upotrebiv i canesten 3 i pak nisto,, maticnata me pregleda me premacka so jod li neznam so bese toa sega,, i mi prepisa VIDERMINA vaginaleti i nas mm mu prepisa nekoi si lekovi za da moze infekcijata da izcezne,,, megutoa vcera staviv edna vaginaleta od vidermina i denes gledam pak me ceas, dali deka dodeka da pocne dejstvuvanjevo nezbam dali ke pomine od vidermina vag,, kazete mi kakvo i dali ima nekoja iskustvo so ovie vidermina dali ja cesalo i dali po terapijata isceznuvala infelcijava,?inace nemozam veke ovoj mi e 2 mesec so infekcijava u pm. neka ide celo leto raat ne sumuser posted image

(Одговор на членот scared RR)
Непосредна врска до пораките: 82
   RE: Габични инфекции - помош
16.7.2015 12:12:25   
mommy_angels RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: sibela

ohh devojki fala vi ,, megutoa vcera bev kaj maticnata i rekov deka od nisto ne mi pomaga veke,, upotrebiv i canesten 3 i pak nisto,, maticnata me pregleda me premacka so jod li neznam so bese toa sega,, i mi prepisa VIDERMINA vaginaleti i nas mm mu prepisa nekoi si lekovi za da moze infekcijata da izcezne,,, megutoa vcera staviv edna vaginaleta od vidermina i denes gledam pak me ceas, dali deka dodeka da pocne dejstvuvanjevo nezbam dali ke pomine od vidermina vag,, kazete mi kakvo i dali ima nekoja iskustvo so ovie vidermina dali ja cesalo i dali po terapijata isceznuvala infelcijava,?inace nemozam veke ovoj mi e 2 mesec so infekcijava u pm. neka ide celo leto raat ne sumuser posted image

Прво и најважно,не очекувај ништо да помине за еден ден.А и плус со симптомите што ни ги кажуваш,твојата инфекција многу се развила,што би значело дека и многу повеќе време ќе и треба да се излечи.Не се плаши,не се страшни габичните инфекции,само се ужасно досадни и непријатни.Со правилен третман се ќе се среди

(Одговор на членот sibela)
Непосредна врска до пораките: 83
   RE: Габични инфекции - помош
16.7.2015 12:18:08   
scared RR
Sibela секакви вагиналети имам користено ама овие прв пат ги слушам, како и да е ги прогуглав и гледам дека воопшто не се антимикотици, туку служат за подобрување на вагиналната микрофлора, слични како оние што ти ги кажав линекс лејди, слични како вагисан, од таа група на вагиналети. Тебе ти требаат вакви да, но после излекувањето на кандидата, вака напразно ги ставаш. Требала матичната и тебе да ти препише таблетки за кандида, чим имаш толку изразени симптоми.

(Одговор на членот sibela)
Непосредна врска до пораките: 84
   RE: Габични инфекции - помош
16.7.2015 18:59:48   
sibela
Maticnata nema poima,,so prai,,,,pa ja ne sum eksperiment,,Ali kako I da e ovie viderrmina ke gi koristam do sabota nedela zdravje na odmor idam I nekam nitu svekici nitu antibiotici ,,,piev Palin,,, pa ne pomina,,znaci ne e strasno devojki? Zaso ja si praam razni filmovi,sea Mali sitni sloevi imam ama ne me cesa

(Одговор на членот scared RR)
Непосредна врска до пораките: 85
   RE: Габични инфекции - помош
16.7.2015 23:04:34   
sibela
dali nekoja od vas upotrebuvala fluconazole edna kapsula

(Одговор на членот sibela)
Непосредна врска до пораките: 86
   RE: Габични инфекции - помош
17.7.2015 10:59:24   
trnoruska15
да испиј ја одма ќе ти мине од неа user posted image ама и маж ти мора да испие....

(Одговор на членот sibela)
Непосредна врска до пораките: 87
   RE: Габични инфекции - помош
17.7.2015 17:40:59   
mommy_angels RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: trnoruska15

да испиј ја одма ќе ти мине од неа user posted image ама и маж ти мора да испие....

Потполно истото сакав да ти го кажам,со уште една напомена,ако не се лечите со сопругот во исто време ,нема да има никаков ефект

(Одговор на членот trnoruska15)
Непосредна врска до пораките: 88
   RE: Габични инфекции - помош
17.7.2015 18:02:43   
sibela
user posted image daj boze da pomine od fluconazol. ima neso nesakani dejstva zaso utre ke ja pijam a nedela trgam na odmor da ne mi se maci od fluconazol

(Одговор на членот mommy_angels RR)
Непосредна врска до пораките: 89
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 3 [4]
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 3 [4]
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?