|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: ланче од килибар
7.1.2010 14:38:39   
Еца
Е па кај нас знаеш како е работава, колку поскапо е- толку повеќе се продава. Навистина нема смисла толкави цени, плафон, ама кога се работи за дете, секој ќе даде, па некој мора да се богати, нели?

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот dragana_vane)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: ланче од килибар
7.1.2010 15:36:53   
caci20
Nas ni go isprati sestra mu na mm od Finska. I imase efekt. Petar ne bese nervozen mnogu a i nekako podobro spiese
user posted image

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: ланче од килибар
7.1.2010 20:29:07   
Biljana Kar
Во Бебе Слинг се исти како српските, само што не се спакувани во кутија.
Инаку кај нас точно таа логика важи - колку поскапо, толку е подобро!

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: ланче од килибар
7.1.2010 23:32:24   
dragana_vane
Osven vo rammstor, vo gtc vo soffilend, kade mozam da njdam obleka za bebinja?
baram prodavnica za obleka po prikladni ceni, creden kvalitet. Mnogu pati setam vo gtc, i nemozam da najdam taka golema bebeska prodavnica!
Isto i za igracki?user posted image

(Одговор на членот Biljana Kar)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: ланче од килибар
7.1.2010 23:40:54   
Еца
Еве тема за бутици за детска облека КЛИК ТУКА




_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот dragana_vane)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: ланче од килибар
14.1.2010 13:28:40   
Biljana Kar
Килибарните гердани помагаат, тоа е факт, затоа и ги користат секаде во свет. Но мислам дека треба да се разбие фамата околу српските, демек само тие се ефикасни и вистински, другите што се поефтини не чинеле.
Отворете на овој линк KLIK истата фирма (најдоле го има телефонот) но е на англиски, цената е 25 Евра. Плус во цената е вклучена и убава кутиичка!
Но, на нивниот сајт KLIK наменет за дома (а така не третираат и нас) цената е 4200 дин,- тоа е 45 Евра!
Па видете сега!

админ: линковите се отстранети!


< Поракaта ја уредил виктори -- 5.2.2011 18:47:12 >

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: ланче од килибар
9.2.2010 13:53:34   
Bell
Nie koristime vakvo lanche, za koe tvrdam deka odlichno deluva.
I jas ne veruvav vo ova, megjutoa go dobuvme na podarok od shvajcarija od edna drugarka, go nosevme do 13 meseci i nemavme nikakov problem, problemot nastana otkako go izgubivme...
Ne spievme site eden mesec, kjerka mi odbivashe da jade, ednostavno ne beshe raspolozena od bolkite.
Sega vekje gledam deka se prodava i tuka



< Поракaта ја уредил Admin -- 5.2.2011 18:34:14 >

(Одговор на членот Biljana Kar)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: ланче од килибар
15.3.2010 10:37:59   
mami
Во саботата ја забележав Мила на Анушка дека носи ланче од килибар па ме интересираше- и помага Анушке? има некои резултати или?
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: ланче од килибар
15.5.2010 11:43:10   
Alimma
 
Неодамна  дознав дека и овде може да се најде килибарно ѓердначе и решивме да го пробаме.
Навистина е ефикасно и дејствува- нема болки, лигавење, температура...user posted image
Исто така, го користат и неколку мои пријателки за нивните дечиња и се задоволни од неговото дејство.


< Поракaта ја уредил Admin -- 5.2.2011 18:36:43 >
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: ланче од килибар
20.5.2010 14:38:54   
Biljana Kar
Мислам дека треба да се напише дека ова на Нутри Вита е од синтетички килибар. Инаку вака се ставаат луѓето во заблуда.
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: ланче од килибар
1.6.2010 0:40:16   
Bell
Еве една многу корисна информација за синтетичкиот килибар, од кое е направено ѓерданчето кое го нуди Нутри Вита:

Фирмата Elfos од Швајцарија, која е лидер во производството на килибарни ѓерданчиња и производител на ѓерданчето од синтетички килибар, до пред десетина години произведувала ѓерданчиња од природен килибар. Но искуствата покажале дека тоа ѓерданче е недоволно ефикасно, па стремејќи се да го зголеми процентот на успешност во делувањето на килибарните ѓерданчиња кај бебињата и децата корисници на истите, извршила испитувања и анализи во таа насока.

Откако го анализирале синтетички создадениот колибар, патентиран од нивна страна, тие увиделе дека дека ѓерданчето направено од синтетички килибар покажува многу поуспешни резултати во надминувањето на проблемите со формирањето и растењето на забчињата кај бебињата и децата. Истовремено било утврдено дека не постојат никакви несакани ефекти од користењето на тоа ѓерданче. Со тоа било направено голем исчекор во добивањето финален производ со многу висока ефикасност и делотворност.

Оттогаш истото ѓерданче е заштитено и патентирано, и е единствено кое се произведува од тој тип. Оттогаш па наваму Elfos го произведува исклучиво ова килибарно ѓерданче, а фактот дека околу 33% од вкупниот број новороденчиња во Швајцарија го користат, е доволен за да се докаже неговата функционалност и успешност.

Исто така вреди да се напомене дека квалитетот на килибарното ѓерданче од синтетички килибар е потврден и од Кантонската Лабораторија во Лозана со сертификат бр. 8481.9090 .




< Поракaта ја уредил Admin -- 5.2.2011 18:36:01 >

(Одговор на членот Biljana Kar)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: ланче од килибар
1.6.2010 0:49:32   
david
Да ве прашам да не знаете ланчето може ли да се носи ако веќе еднаш го носело друго бебе. Мене ми го дадоа пред една недела ама веќе користено од Германија е донесено. Некој спомна на форумот користено ланче да не се става да се носи. Ќе ми каже ли некој во што е проблемот?

(Одговор на членот Biljana Kar)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: ланче од килибар
1.6.2010 23:49:35   
bambi
david, na naseto vo upatstvoto pisuvase deka e samo za edno dete, drugo da ne go koristi.

(Одговор на членот david)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: ланче од килибар
24.6.2010 4:56:50   
MilaTuti
Nie go imame doma lanceto,i nema vrska...Kumata ni go donese od Svajcarija i ni kaza deka tamu veke pocnalo da se zabranuva poradi mozno davenje na bebeto vo spienje...Kerka mi nejke da slusne za lanceto...Koga i da go stavime go tegne i probuva da go izvadi....Skapa rabota a neefikasna...

_____________________________

Mil@

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: ланче од килибар
24.6.2010 9:43:55   
Anushka
и не имаме герданче. Во упатството убаво си пишува при капење и спиење да се вади. Ќерка ми го носеше без проблем, но сега како потпорасна аучи сама да си го вади и го става во уста. Затоа, од безбедносни причини, веќе не и` го ставам.
Искрено, незнам дали помага. Нам најмногу ни помага глодање стракче праз при вадење запче....

(Одговор на членот MilaTuti)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: ланче од килибар
1.7.2010 12:59:21   
Biljana Kar
Мислам дека природното е секогаш подобар избор. Природниот балтички килибар се користел за оваа намена со генерации и генерации во земјите од балтичкиот регион и соседството, не е од вчера

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: ланче од килибар
5.2.2011 18:11:30   
Snowhite RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: mamamoni

ние уште малку ќе правиме 4 месеци но веќе неколку недели Софија се лигави, рацете ги става во уста и многу е нервозна дали е можно запче да вади, и дали има некој искуство со килибарно ѓерданче гледам на интернет за такво нешто за полесно вадење на запчињата се двоумам дали да порачам . чекам совет


ИЗВОРНА ПОРАКА: skorpijana


ИЗВОРНА ПОРАКА: mamamoni

ние уште малку ќе правиме 4 месеци но веќе неколку недели Софија се лигави, рацете ги става во уста и многу е нервозна дали е можно запче да вади, и дали има некој искуство со килибарно ѓерданче гледам на интернет за такво нешто за полесно вадење на запчињата се двоумам дали да порачам . чекам совет


jas go nemam ali mojata vujna go stavase na deteto i odvaj na 12 meseci izvadi zab i toa cel mesec so placenje so temperatura i povrakanje ne znam i jas mnogu se mislev za nego ali ne sum go zemala moze nekoj go ima korieteno pa ke ti pise pozdrav




_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Biljana Kar)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: ланче од килибар
5.2.2011 18:29:52   
arh_diz
Nie go imame lanceto ,otkoako ni rece pedijatarot deka mu se zlebinite nababreni mu o staviv a toa e koga imase 4 polni meseci , no seuste nema traga od zabce. Kolku e efikasno neznam ke pocekam prvo da izvadime zabce

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 43
   RE: ланче од килибар
5.2.2011 18:44:11   
Viktori
децата мои не носеа ланчиња или што било килибарно, а и сите деца поминуваат низ истото. Почнуваат да се лигават околу 3тиот месец, а најчесто вадат заби помеѓу 7-8. Јас не верувам дека носење ланче помага нешто, исто како што не верувам дека ако е полна месечина излегуваат вукодлаци...Мислам знам дека многу луѓе се суеверни и се би направиле да им олеснат нешто некако на бебињата, ама кога веќе сите проаѓаат низ истото - ватс д поинт?

А околу тие пи ар од компании, нормално е тие да си рекламираат, како инаку ќе си го продадат производот. + на бебе нешто околу врат??? Не благодарам, нека се лигави ако сака, нека му течат лиги ко чешма.

И погоре прочитав, било само за едно дете??? Ајде бе, демек ако другото го стави што ќе стане???Суеверие, суеверие...

< Поракaта ја уредил виктори -- 5.2.2011 18:50:53 >


_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 44
   RE: ланче од килибар
5.2.2011 19:00:46   
Maca25
Јас не купив ланче од проста причина што ми е језиво кога ќе видам ланче на мало бебе - НЕЕЕЕ. треба после цело време да го мислам во креветче да не се задави. Не фала.
Нина додека вадеше заби беше кенкава, имаше покачена температура, не ја мачкав со ништо, и давав цуцла да ги чека непцата па и пораснаа забите и веќе сите тие непријатносити и непроспиени ноќи се заборавени. user posted image

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 45
   RE: ланче од килибар
5.2.2011 19:17:12   
Viktori
Ние немавме проблеми со забчињата. Имаа периоди кога ги пикаа рацете во уста и им мрзнев онакви гуми со вода од чико да ги грицаат божем заби ваделе. Нема врка. Си бутаа раце, си се лигавеа ни заб ни бутур. Секогаш запчињата се појавуваа тотално неочекувано. Дури онака да се запрашаш: А бе ќе вадат заби воопшто или не user posted image

_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 46
   RE: ланче од килибар
5.2.2011 20:12:49   
Maca25
 И јас имав такви за во замрзнувач, ама Нина ич не го сакаше. Затоа и ја ладев цуцлата и и давав да пика раце колку сака (нормално стално и ги миев). За првите  заби имаше и температура, а за другите не ни приметивме дека вади. Само знам дека многу плачеше навечер и бараше повеќе течности.
А и жива глупост ми е ова со килибрираното ланче - само за едно дете било? Што после на другото нема да делува? Рокот ќе му помине? Ама ние родителните се ќе направиме и купиме само нашите најмили да бидат спокојни.


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 47
   RE: ланче од килибар
5.2.2011 23:22:18   
Biljana Kar
Дека е само за едно дете пишува само на српскиот сајт ...  и на ниедно друго место - а се продаваат буквално во цел свет!

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 48
   RE: ланче од килибар
5.2.2011 23:34:27   
Biljana Kar
A vo vrska so gerdanite od sinteticki kilibar koi gi prodava Nutri Vita i koi deluvaat na baza na magnet, eve link do EU izvestaj za zastita na potrosuvaci, pod red. br. 12 kako se zabraneti i povleceni od prodazba, bidejki ne se bezbedni


< Поракaта ја уредил виктори -- 6.2.2011 0:14:18 >

(Одговор на членот Biljana Kar)
Непосредна врска до пораките: 49
   RE: ланче од килибар
6.2.2011 0:14:04   
Viktori
Билјана линкот е отстранет, како и многу други линкови од постовите, позитивна, негативна, реклама е реклама.


_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот Biljana Kar)
Непосредна врска до пораките: 50
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Што да дознаете.
пеперутка16

Кога би носеле тројки, што би направиле?