|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Лажни контракции
28.1.2010 22:35:05   
alex_mo
    Ме интересира дали има некое правило ,после лажните болки по колку време би можеле да ги очекуваме вистинските.......
Терминот ми е 10.02,др ми рече изгледа ке оди до крај,на претходната контрола ми рече од 25.01 до 2-3.02,а вчера ми закажа ЦТГ за 3.02...незнам што да мислам..

(Одговор на членот melody)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Лажни контракции
30.1.2010 20:16:22   
Iv14
јас само што влегов во 9ти и од сабајле ме разбуди силна болка во долниот дел од стомакот..некако како менструална, како кога болат јајници. претпоставувам дека не се контракции пошто болката беше константна, а не во периоди...еве уште ме боли...иначе бев сабајле на лекар, ми направија мануелен преглед и цтг и ми рекоа дека не сум отворена и дека немам контракции на цтг-то...ништо друго не ми проверија...а еве јајниците сеуште ме болат... иначе терминот ми е 01.03. и некако страв ме фаќа дека ми е уште рано...

(Одговор на членот alex_mo)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Лажни контракции
3.3.2010 22:22:16   
liljace
zenski pomagajte hehehe i ajs sum panicar no se vozdrzuvam nesakam da me fati panika i strav utre vleguvam vo 36 nedela a veke 2 dena me maci spienjeto t.e disenjeto vo spienjeto osekam bolka vo stomakot sto duri me zadusuva samo sednata spijam se budam na pola sat a i me bolat kolkovite ako bidam povele od polovina cas na edna strana pa vezbam so nozete cela nok mm e pobudalen mi vika ke go delam krevetot user posted image hehe a ova so sisenjeto me faka periodicno preku celiot den nemozam dlaboko da vdisam i izdisam i odvreme na vreme srceto mi lupa kako ludo heheh.pa dokolku ima nekoj slicno iskluctvo pisete da se smiram hehehe.pozz

(Одговор на членот melody)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Лажни контракции
3.3.2010 22:30:07   
Adrijana
Ej smiri se, kolku si vozbudena, ti se oseka po pisuvanjetouser posted image Ne e nisto strasno, jas koga bev trudna, vo deveti mesec ne znam sto ne me bolese.Ne mozev da spijam nikako, me bolea kolkovite, se gusev, imav grcevi vo nozete, imav lazni kontrakcii, pa i srceto mi lupase,i bev na lekar zasto i jas se isplasiv, i doktorkata mi rece deka toa e zasto bebusot e veke golem, i gi pritiska organite, i zatoa e gusenjeto i lupanjeto na srceto.
Ne se sekiraj se e toa normalno, izdrzi uste malku i posle se ke ti pomineuser posted image

_____________________________



(Одговор на членот liljace)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: Лажни контракции
3.3.2010 23:47:56   
liljace
hehe fala Adrijana me utesi malku hehe ama pak tesko deka ke mozam da spijam hehe znaci mozi i mojot bebus e golem hehe a jas ne sum mnogu golema samo mese imam i mislev deka bebenceto e malecko a toa samo pretka i me pritiska sekade neznam kaj nema cepnato hehhe na mm mu vikam ne spie celo vreme lumpova bez razlika den nok hehehe pa ke izdrzime uste malko ama so prva bremenost site sme nestrplivi koka e pri kraj heheh
pozz

(Одговор на членот Adrijana)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: Лажни контракции
23.4.2010 17:59:45   
BILE.F
Мили мои, јас сум уште тука, од 9-ти кога почнаа де ме пораѓаат, стигна 23 бебушот е уште внатре!user posted image user posted image user posted image
Вчера бев на ЦТГ - бебушот е скрос доле, ,,малку сум отворена,, така ми викаат, и дојди пак за една недела, по потреба порано!
Лажни контракции колку ти душа сака, доле на препоните, половината, стомакот... ама не се зачестуваат туку прекинуваат!
Си седнав дома на породилно, си одмарам и бебушот се предомисли, убаво му е внатреuser posted image user posted image user posted image
Ама мислам дека кога ќе дојдат вистинските ќе ги препознаам!
Идни мамички, нека ни е со лесно, и помалку да памичиме!


_____________________________

Пред да скокнеш, кажи оп!

(Одговор на членот liljace)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: Лажни контракции
23.4.2010 18:07:54   
mis.
биле па јас те мислам веќе породенаuser posted image ајде поуживај си уште малку со бебето во тебе бидејќи многу ќе ти недостига тоа клоцањето во стомакот.Мој совет не се залегнувај туку колку што можеш повеќе движи се и време е за с user posted image user posted image

(Одговор на членот BILE.F)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: Лажни контракции
19.9.2012 14:19:40   
meU87
Веќе неколку дена осеќам на моментаи болки како за добивање, а кога ќе почнат ми се стврднува стомакот. Ако се размрдам се опушта.
Претпоставувам дека се лажни контракции , зошто не ме боли половината(ме боли ама од стоење, не паралелно со болката во стомакот), не ме боли кога седам или одам, ова се случува само кога лежам.
Денес боли малку по јако, ама пак се трпи, затоа се надевам дека не е ништо страшно.
Некој совет ако може да добијам, што да правам, дали има потреба за цтг??? Од кога се почнува со цтг??

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: Лажни контракции
12.3.2013 8:41:56   
arh_diz
Mnogu gi mrazev ovie kontrakcii od pamet me vadea

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот melody)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: Лажни контракции
12.3.2013 8:44:20   
Ikana
Леле и мене! Одеднаш како што си одам по улица едно тегнење надолу а бе мислиш ме влече некој....Бракстон Хикс, така ли се викаа?

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: Лажни контракции
12.3.2013 9:04:57   
mila28
Braxton-Hicks..jas vo 33 nedela dobiv lazni kontrakcii i odma na pregled zatso bea bas jaki i zateganje vo preponite i dolniot del od stomakot..no lazna trevoga na ctg ne pokaza nitu edna kontrakcija...pa se porodiv duri vo pocetok na 42 nedela :D

_____________________________

Your children will become what you are; so be what you want them to be

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: Лажни контракции
18.3.2013 23:29:55   
temjanuska2
I mene pocnaa da me fakat ovie kontrakcii,ne me plasat tuku me bolat i nemozam toa zateganjeto da go izdrzamuser posted image

(Одговор на членот mila28)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: Лажни контракции
18.3.2013 23:52:22   
deluxe

ИЗВОРНА ПОРАКА: temjanuska2

I mene pocnaa da me fakat ovie kontrakcii,ne me plasat tuku me bolat i nemozam toa zateganjeto da go izdrzamuser posted image



Koja nedela si??kolku dolgo drzi toa "zateganje" probaj so magnezium moze da se sredi ako e rano,jas cela bremenost mi pomina so kontrakcii bukvalno od 3 mesec do kraj mi se slucuvaa 3-4 vo den obavezno,no Mg mnogu mi pomagase

_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот temjanuska2)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: Лажни контракции
21.3.2013 9:14:18   
temjanuska2
Deluxe 26ned sum,ne me fakaat cesto da recam sekoj den,ama koga ke me fatat bas kako menstrualni bolki mi se,a jas otsekogas gi imav jaki.Ako sum doma odma trcam na krevet i taka mi e podobro,a i maticnata mi rece da pocnam so mg ama koj da pocne pusta nemarnostuser posted image

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: Лажни контракции
21.3.2013 11:11:38   
Simona_k
Pijte si magnezium I kalcium obavezno mnogu pomaga,neli sakate da vi pomine ajde sega tuka da ne ve karam
Jas sum 9 ti koga imam grcevi vo nozete kalcium pijam,a za kontrakcii mg mi pomaga
Pozzdrav da si nabaviteuser posted image I samo ubavi rab da citam

< Поракaта ја уредил Simona_k -- 21.3.2013 11:13:26 >

(Одговор на членот temjanuska2)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: Лажни контракции
21.3.2013 11:23:36   
miana
Jas kolku sto se sekavam( a ne bese odamna bogami )imam dve deca,magnezium ne se preporacuva vo poslednite nedeli od bremenosta od pricina sto gi namaluva i onie kontrakcii koi sto se potrebni,odnosno kontrakciite koi treba da dojdat za poraganje i moze da ja odolgovleci bremenosta ( pdogolo da trae ) Magnezium se dava vo 7,8 mi mesec i porano ,n oveke vo 9 ti mesec ,ne se dava Mg osobeno kaj deca so normalen razvoj ( dostignata kilaza ) ..Jas piev magnezium nekade do 37 ma nedela potoa mi rekoa da gi prestanam..Laznite kontrakcii se dosadni ama ne se kako vistinskite..Naviknete se na niv,izdisuvajte gi i ako vi se slucuvaat na cesti intervali vo denot i ako se se pocesti i pocesti - togas pravac na doktor...Lesno da si pominete site..Znajte deka mozebi poroduvanjeto e tesko ama brzo se zaborava i e najubavo iskustvo vo zivotot..Jas imam dve deca,so dvete se porodiv prirodno i sakam pak user posted image

(Одговор на членот Simona_k)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: Лажни контракции
25.6.2013 9:41:47   
Yummy Mammy
Koga za prv pat vi se pojavuvaat ovie lazni bolki? Kako gi razlikuvate deka se kontrakcii, a ne samo bolki od isteguvanje ili grcevi?





.

< Поракaта ја уредил Yummy Mammy -- 25.6.2013 9:42:30 >


_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: Лажни контракции
25.6.2013 9:47:31   
deluxe

ИЗВОРНА ПОРАКА: Yummy Mammy

Koga za prv pat vi se pojavuvaat ovie lazni bolki? Kako gi razlikuvate deka se kontrakcii, a ne samo bolki od isteguvanje ili grcevi?





.





КОј месец си Јами мами?? и дали чувствуваш нешто?? кај мене се појавија од 4 месец,ниско долу во стомакот и препоните чувствував јака болка како со нож да ме сече.Во тие моменти морав да легнам,не можев да мрдам и обавезно чаша вода да се напијам ,ми попушташе,потоа Докторката ми препиша МГ-ирект и ми разминуваше веднаш.

_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 43
   RE: Лажни контракции
25.6.2013 9:54:10   
Yummy Mammy

ИЗВОРНА ПОРАКА: deluxe RR


ИЗВОРНА ПОРАКА: Yummy Mammy

Koga za prv pat vi se pojavuvaat ovie lazni bolki? Kako gi razlikuvate deka se kontrakcii, a ne samo bolki od isteguvanje ili grcevi?



КОј месец си Јами мами?? и дали чувствуваш нешто?? кај мене се појавија од 4 месец,ниско долу во стомакот и препоните чувствував јака болка како со нож да ме сече.Во тие моменти морав да легнам,не можев да мрдам и обавезно чаша вода да се напијам ,ми попушташе,потоа Докторката ми препиша МГ-ирект и ми разминуваше веднаш.


Toa sto ti go kazuvas mislam deka e sirenje na karlicata. So minatoto bebe tie bolku mnogu rano mi se slucija, nekade vo 2ri mesec i primetiv po garderoba deka se prosiriv vo kukovite. So ovaa bremenost sega mi se pojavuvaat, 23-24 nedela. A sto e toa MG-irekt?

Inace jas prasuvav za bolki vo matkata, jajnicite, toj predel, nagore prema slabinite.... kako grcevi ama ne bas... user posted image

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 44
   RE: Лажни контракции
25.6.2013 10:12:10   
deluxe

ИЗВОРНА ПОРАКА: Yummy Mammy


ИЗВОРНА ПОРАКА: deluxe RR


ИЗВОРНА ПОРАКА: Yummy Mammy

Koga za prv pat vi se pojavuvaat ovie lazni bolki? Kako gi razlikuvate deka se kontrakcii, a ne samo bolki od isteguvanje ili grcevi?



КОј месец си Јами мами?? и дали чувствуваш нешто?? кај мене се појавија од 4 месец,ниско долу во стомакот и препоните чувствував јака болка како со нож да ме сече.Во тие моменти морав да легнам,не можев да мрдам и обавезно чаша вода да се напијам ,ми попушташе,потоа Докторката ми препиша МГ-ирект и ми разминуваше веднаш.


Toa sto ti go kazuvas mislam deka e sirenje na karlicata. So minatoto bebe tie bolku mnogu rano mi se slucija, nekade vo 2ri mesec i primetiv po garderoba deka se prosiriv vo kukovite. So ovaa bremenost sega mi se pojavuvaat, 23-24 nedela. A sto e toa MG-irekt?

Inace jas prasuvav za bolki vo matkata, jajnicite, toj predel, nagore prema slabinite.... kako grcevi ama ne bas... user posted image




Мене овие болки ми се појавија во 2 бременост,со првата немав апсолутно никакви болкиuser posted image
не ги чувствував баш како болки во карлицата туку како внатрешни болки

_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 45
   RE: Лажни контракции
17.7.2013 9:43:06   
energy_m
Devojki, jas mislam deka deneska prv pat pocuvstvuvav takvi lazni kontrakcii.. barem se nadevam deka se lazni, bidejki sum bo 32 nedela, i rano mi e uste. Inaku se pojavuva kako ostra bolka vo najdolniot del od stomakot, prosto bolkata te sece i se prepotuvas, no brzo i pominuva.. ne e strasno, se nadevam deka ke se smiri stomakot, bidejki e rano.. ve guskam site user posted image

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 46
   RE: Лажни контракции
29.8.2013 10:14:33   
Yummy Mammy
Majki, a kako gi poznavate koi se lazni, a koi vistinski kontrakcii? Samo po zacestenosta?!

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот energy_m)
Непосредна врска до пораките: 47
   RE: Лажни контракции
29.8.2013 10:19:13   
Natasa981
Da, samo po zacestenosta. Vistinskite kontrakcii (bolki) se javuvaat vo isti vremenski intervali,na pocetok na sekoi 15-20 min a neposredno pred poroduvanje na sekoi 5-6 min ako ne se lazam.

Zdravo i na vas! user posted image

_____________________________

Моќните нешта доаѓаат од малите почетоци - Џон Драјден

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 48
   RE: Лажни контракции
12.5.2016 0:28:17   
lady7
Девојки здраво. Јас сум 24 недели бремена со близначиња, пред две недели ми кажаа дека каналот на матката почнува да се кррати, ме следат често и засега не се загрижени. Ама јас посебно денеска скоро цел ден ги чувствувам овие Брекстон Хиксови контракции. Сакав да прашам дали некој имал вакво искуство, дали има простор за загриженост или не. Денеска бев на доктор, ама и тоа не ме смири баш. Доколку некој имал нешто слично ве молам за совет.

Во благодарам

(Одговор на членот alex_mo)
Непосредна врска до пораките: 49
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2]
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2]
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?