|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  16 17 [18] 19 20   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Одвикнување од пелени
19.5.2012 21:24:28   
mama Iva
Toa e nesto drugo ,na nekakov nacin da pokaze deka mu se mocka ili kaka oti moeto seuste ne pokazuva nikakvi znaci zatoa me interesirase

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 426
   RE: Одвикнување од пелени
19.5.2012 22:02:53   
mamamoni
ние сме трета недела без памперс, првите неколку дена згрешаваше по неколку пати, но сега се случува и по цел ден да не е помочкана во гаќички. Имам пишувано и погоре дека ја седнував од 9 месеци на нокшир па имавме навика, е сега незнам кога е време и навечер да го извадиме памперсот, дали треба да ја разбудувам ноќе или не?

_____________________________

Daughters are another version of yourself, but only better !

(Одговор на членот mama Iva)
Непосредна врска до пораките: 427
   RE: Одвикнување од пелени
20.5.2012 10:24:00   
Felly RR
mamamoni, лани М кога ја одвикнував, беше на иста возраст колку вас. Значи од 18 месеци беше без пелени за преку ден, ама за ноќе до 2 години и ставав. Всушност и ставав, се дури не почна да се разбудува сама, кога и се мочка. Кога видов дека се разбудува, и кажува дека и се мочка, тогаш престанав да и ставам пелени за ноќе.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот mamamoni)
Непосредна врска до пораките: 428
   RE: Одвикнување од пелени
20.5.2012 15:28:51   
Martins mom
Уф...од нерва по овоа прашање се тресам дури пишувамuser posted image Моето дете има 2 години и 3 месеци, зборува и разбира повеќе од што треба, знае кога му се врши нужда, значи има осет и ми кажува кога го прави тоа, ама не ми дава да му ја извадам пелената. Му купив еден куп гакички и кога и да се стокмам да му ги облечам, следува вриштење и ми вели „ти облечи ми ги гаките ама и пелена да имам“. Ќе ми каже „ајде сега мочам“ и дури да го слечам и довлечкам нокширчето, тој завршува работа. Му велам да ја држи мочката или каката, ама ќе ми се изнасмее задоволно и никако да ме послуша. Голем инает има во негоuser posted image

_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 429
   RE: Одвикнување од пелени
21.5.2012 9:19:16   
Lokica1
Naseto odviknuvanje bese bukvalno za 2 dena, dodusa i pogolemka e 2.5godini, lani letoto imase eden obid no neuspesno zavrsi, nebese spremna, sega vo januari pocna sama da kazuva i da bara noksir, no nekako bese ladno i ne obrnav dovolno vnimanie i prodolzivme so pampers....koga se stopli sega znaci otprilika pred eden mese go trgnavme pampersot za preku den, imase 2-3 utki i na toa ostana....sega sekade odime bez pampers i densko spienje bez pameprs. Za navecer uste stavame iako eve 3 noki se budime so suva pelena seuste ne sme ja trgnale skroz.
Spored naseto iskustvo cekajte da e skroz spremno deteto za da ne gubite nervi ni vie a ideteto da ne se frustira, ide leto, toplo vreme ke ima dosta vreme za odviknuvanje.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 430
   RE: Одвикнување од пелени
21.5.2012 10:29:21   
AnnaMolly RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Martins mom RR

Уф...од нерва по овоа прашање се тресам дури пишувамuser posted image Моето дете има 2 години и 3 месеци, зборува и разбира повеќе од што треба, знае кога му се врши нужда, значи има осет и ми кажува кога го прави тоа, ама не ми дава да му ја извадам пелената. Му купив еден куп гакички и кога и да се стокмам да му ги облечам, следува вриштење и ми вели „ти облечи ми ги гаките ама и пелена да имам“. Ќе ми каже „ајде сега мочам“ и дури да го слечам и довлечкам нокширчето, тој завршува работа. Му велам да ја држи мочката или каката, ама ќе ми се изнасмее задоволно и никако да ме послуша. Голем инает има во негоuser posted image


Ова исто како јас да сум го пишувала! Едно време кажуваше за какање и едно 3-4 недели исклучиво на нокшир/шоља какаше. За три недели ќе полни две години и зборува и разбира апсолутно се. Знае кога му се мочка/кака и кажува, ама секунда пред да си заврши работа. Ми вика „Мамо, какам“ и во секунда кака. И за мочкање исто. Додека стигнам да го соблечам тој завршил работа. Ама важно кажува буквално пред секое вршење нужда.

А сакав сега да го одвикнувам и скроз да му ги извадам пелените, ама не знам како ќе биде во градинка. Гарант таму нема да го остават без пелена и да го пресоблекуваат на секое ако се измочка/искака во гаќи. Има ли некој искуство со одвикнување од пелени додека оди детето во градинка?

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 431
   RE: Одвикнување од пелени
21.5.2012 10:34:54   
Mihaela 2010

ИЗВОРНА ПОРАКА: Martins mom RR

Уф...од нерва по овоа прашање се тресам дури пишувамМоето дете има 2 години и 3 месеци, зборува и разбира повеќе од што треба, знае кога му се врши нужда, значи има осет и ми кажува кога го прави тоа, ама не ми дава да му ја извадам пелената. Му купив еден куп гакички и кога и да се стокмам да му ги облечам, следува вриштење и ми вели „ти облечи ми ги гаките ама и пелена да имам“. Ќе ми каже „ајде сега мочам“ и дури да го слечам и довлечкам нокширчето, тој завршува работа. Му велам да ја држи мочката или каката, ама ќе ми се изнасмее задоволно и никако да ме послуша. Голем инает има во него


Ова исто како јас да сум го пишувала! Едно време кажуваше за какање и едно 3-4 недели исклучиво на нокшир/шоља какаше. За три недели ќе полни две години и зборува и разбира апсолутно се. Знае кога му се мочка/кака и кажува, ама секунда пред да си заврши работа. Ми вика „Мамо, какам“ и во секунда кака. И за мочкање исто. Додека стигнам да го соблечам тој завршил работа. Ама важно кажува буквално пред секое вршење нужда.

А сакав сега да го одвикнувам и скроз да му ги извадам пелените, ама не знам како ќе биде во градинка. Гарант таму нема да го остават без пелена и да го пресоблекуваат на секое ако се измочка/искака во гаќи. Има ли некој искуство со одвикнување од пелени додека оди детето во градинка?

_____________________________

ИЗВОРНА ПОРАКА: Martins mom RR

Уф...од нерва по овоа прашање се тресам дури пишувамМоето дете има 2 години и 3 месеци, зборува и разбира повеќе од што треба, знае кога му се врши нужда, значи има осет и ми кажува кога го прави тоа, ама не ми дава да му ја извадам пелената. Му купив еден куп гакички и кога и да се стокмам да му ги облечам, следува вриштење и ми вели „ти облечи ми ги гаките ама и пелена да имам“. Ќе ми каже „ајде сега мочам“ и дури да го слечам и довлечкам нокширчето, тој завршува работа. Му велам да ја држи мочката или каката, ама ќе ми се изнасмее задоволно и никако да ме послуша. Голем инает има во него


Ова исто како јас да сум го пишувала! Едно време кажуваше за какање и едно 3-4 недели исклучиво на нокшир/шоља какаше. За три недели ќе полни две години и зборува и разбира апсолутно се. Знае кога му се мочка/кака и кажува, ама секунда пред да си заврши работа. Ми вика „Мамо, какам“ и во секунда кака. И за мочкање исто. Додека стигнам да го соблечам тој завршил работа. Ама важно кажува буквално пред секое вршење нужда.

А сакав сега да го одвикнувам и скроз да му ги извадам пелените, ама не знам како ќе биде во градинка. Гарант таму нема да го остават без пелена и да го пресоблекуваат на секое ако се измочка/искака во гаќи. Има ли некој искуство со одвикнување од пелени додека оди детето во градинка?

Lele isto e i kaj nas.....vcera popladneto i staviv gakicki i fino lepo i vikam,nemas pampers samo gakicki ako ti se mocka da mi kazes....maa jok,ne pomina 10 min,mi vikam mamo se izmocav...leleee,ajde pak novi gakicki,ista pesna,pak se izmocka...nemam namera da ja forsiram ocigledno uste ne e spremna,a inaku si kazuva koga kaka i koga mocka,ama toa e...

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 432
   RE: Одвикнување од пелени
21.5.2012 10:45:08   
Џесика

ИЗВОРНА ПОРАКА: AnnaMolly RR

Ова исто како јас да сум го пишувала! Едно време кажуваше за какање и едно 3-4 недели исклучиво на нокшир/шоља какаше. За три недели ќе полни две години и зборува и разбира апсолутно се. Знае кога му се мочка/кака и кажува, ама секунда пред да си заврши работа. Ми вика „Мамо, какам“ и во секунда кака. И за мочкање исто. Додека стигнам да го соблечам тој завршил работа. Ама важно кажува буквално пред секое вршење нужда.

А сакав сега да го одвикнувам и скроз да му ги извадам пелените, ама не знам како ќе биде во градинка. Гарант таму нема да го остават без пелена и да го пресоблекуваат на секое ако се измочка/искака во гаќи. Има ли некој искуство со одвикнување од пелени додека оди детето во градинка?

Кога Борјан го одвикнував од пелени, тој месец отприлика не одеше во градинка... ама знам дека досега само еден ден ми се пожалија дека се измочкал во гаќи. Инаку на почетокот бев многу уплашена како ќе биде, да не им се искака или измочка од срам, да не случајно не им каже, а учителкиве беа искулирани, дури ми се смееја, викаат немај гајле ги следиме. Многу често ги носат на мочкање и дури не ги ни оставаат децата да си кажат сами... ова е пример кај нас. Си имаат редослед, после појадок, пред спиење, по спиење, ги носат и немаат проблем, бар за тоа мислем дека ќе се опрезни, за да си се заштитат од перење каки.user posted image Во градинка дури ни кога спие попладне не му ставаат пелена и ниеднаш не се измочкал, пошто гледам дека неотворена ми ја враќаат, а дома полна ни е пелената...


_____________________________

Жената по природа е АНГЕЛ, но ако и ги скршат крилата таа лесно ќе научи да лета на метла!!!

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 433
   RE: Одвикнување од пелени
21.5.2012 10:59:51   
Lokica1
ИЗВОРНА ПОРАКА: AnnaMolly RRА сакав сега да го одвикнувам и скроз да му ги извадам пелените, ама не знам како ќе биде во градинка. Гарант таму нема да го остават без пелена и да го пресоблекуваат на секое ако се измочка/искака во гаќи. Има ли некој искуство со одвикнување од пелени додека оди детето во градинка?



Anna Molly RR bas naprotiv mislam deka ke go sledat deteto, ti samo kazi im deka ste vo faza na odviknuvanje pocesto da go nudat da sedi na noksirce i ke go stavaat, tie ni ne cekaat deteto samo da si kaze, gi usednuvaat na kratok period.
Koga ja odviknuvav kerkami vikendot doma bese celo vreme bez pampers, vo gradinka ja odnesoov so pampers i i kazav na vospituvackata da ja prsuvaat pocesto i da ja nudat da mocka vo noksirce (solja)..mi rece kako ok, nemaj gajle. Koga otidovme da ja zemem vi vikaat i ja trgnavme pelenata skroz i resivme da ne go zbrkuvame deteto so pelenata stom ste pocnale so odviknuvanje i tuka ke bide celo vreme bez pelena, da ne vi go narusuvame porcesot. Veruvale ili ne nitu ednas se nema izmockano nitu iskakano vo gakicki.
Taka da slobodno razgovaraj so vospituvackite veruvam deka ke sorabotuvaat.

< Поракaта ја уредил Lokica1 -- 21.5.2012 11:00:33 >

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 434
   RE: Одвикнување од пелени
26.5.2012 9:51:57   
kikicka
И ние изгледа ке ги фрламе пелените ама незнаеме да кажиме на време.Еве синока т.е од вчера вечерта ми ја зема раката и ми ја става на пелената и вреште да ја тргнам.Синока и ја извадив и мирно спиеше дури после 3ч се помочкала пред да станеме.Сега незнам што да и правам навечер,не кажува навреме за да ја ставам туку минута пред мочкање вика.Преку ден ја ставам на нокширче си седе и по пола саат мирна,се фака и преку ден за пелената така. Денес ке видам а се фати одма ке ја соблечам и ке мерам за колку време ке се помочаuser posted image

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот Lokica1)
Непосредна врска до пораките: 435
   RE: Одвикнување од пелени
26.5.2012 10:00:40   
Sandric
Jas ne znam dali da forsirame, koga go presoblakam obicnno go stavam na noksir i se izmocuva, i sabajle obavezno sam si bara ( toa kakonekoja navika) ama vaka preku den ne kazuva nikogas ili eventualno od koga ke zavrsi rabota.
A navecer moca premnogu, pie po 2-3 sisinja mleko i mislam deka nema sansi da ja dodrzi seta taa mockauser posted image .
Ne znam od kade da pocnam, neli nekoj vikaat koga ke pocnes so odviknuvanje najubavo i denje i noke ama ova noke mnogu tesko mi izgledauser posted image

(Одговор на членот mama Iva)
Непосредна врска до пораките: 436
   RE: Одвикнување од пелени
26.5.2012 10:11:31   
Џесика
nema vrska, nie od nova godina preku den sme po gakici a nokje so peleni, ne forsiram posto ne sum budna da go potsetuvam, a on ne se budi sekogas za mockanje pa ke cekame uste malku pogodno vreme i za nokje. sandric, dur ne go ostavis po gakjicki da oseti, nema da pocne da reagira. probaj nekolku dena moze ke vi uspee.


_____________________________

Жената по природа е АНГЕЛ, но ако и ги скршат крилата таа лесно ќе научи да лета на метла!!!

(Одговор на членот Sandric)
Непосредна врска до пораките: 437
   RE: Одвикнување од пелени
26.5.2012 10:13:58   
Felly RR
Секако најубаво е и дење и ноќе, ама ако е поголемо детето, и не се буди навечер за млеко. А вака како што кажуваш ти, по 2-3 шишиња млеко, тешко и за навечер без пелени. Побитно е мислам, ако веќе го одвикнуваш за денско спиење да биде бев пелени, па за навечер кога нема да бара толку млеко.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Sandric)
Непосредна врска до пораките: 438
   RE: Одвикнување од пелени
26.5.2012 10:43:45   
Sandric
Moevo use malku pa 2 godini ke polni. Me plasi sto se poveke i poveke mleko bara, lele luge non stop samo toa. Po 1,5 litro na den mu se faka

(Одговор на членот mama Iva)
Непосредна врска до пораките: 439
   RE: Одвикнување од пелени
27.5.2012 8:19:14   
mamamoni

ИЗВОРНА ПОРАКА: kikicka RR

И ние изгледа ке ги фрламе пелените ама незнаеме да кажиме на време.Еве синока т.е од вчера вечерта ми ја зема раката и ми ја става на пелената и вреште да ја тргнам.Синока и ја извадив и мирно спиеше дури после 3ч се помочкала пред да станеме.Сега незнам што да и правам навечер,не кажува навреме за да ја ставам туку минута пред мочкање вика.Преку ден ја ставам на нокширче си седе и по пола саат мирна,се фака и преку ден за пелената така. Денес ке видам а се фати одма ке ја соблечам и ке мерам за колку време ке се помочаuser posted image


Кикичке С и Л се на приближно иста возраст и ги извадивме пред неколку недели памперсите за преку ден. Извади и ги и првите неколку дена нормално е да прави грешки. На секој час прашувај ја дали и се мочка и седнувај ја на нокширче со тоа постепено ќе добие осет кога и се мочка и ќе почне да кажува.

_____________________________

Daughters are another version of yourself, but only better !

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 440
   RE: Одвикнување од пелени
30.5.2012 9:42:59   
kikicka
Ке пробам сега на одмор за некој ден така преку ден без пелени. Еве ја синока ме пукна.Прво квикна ,викам ајде еве ти ја цуцлата,се врти немозе да заспие,пак квичи ,давам чај несака,се фати за пелената и ја извадив и се смири одма и заспа. Еве ти ја за пола саат се помоча ,квикна пак ја пресоблеков и ставив пелена и,и дадов млеко, и спиеше.
Секогаш после спиење седи на нокшир,некогаш мочка некогаш не ама ке видеме сега како ке е.

ИЗВОРНА ПОРАКА: mamamoni


ИЗВОРНА ПОРАКА: kikicka RR

И ние изгледа ке ги фрламе пелените ама незнаеме да кажиме на време.Еве синока т.е од вчера вечерта ми ја зема раката и ми ја става на пелената и вреште да ја тргнам.Синока и ја извадив и мирно спиеше дури после 3ч се помочкала пред да станеме.Сега незнам што да и правам навечер,не кажува навреме за да ја ставам туку минута пред мочкање вика.Преку ден ја ставам на нокширче си седе и по пола саат мирна,се фака и преку ден за пелената така. Денес ке видам а се фати одма ке ја соблечам и ке мерам за колку време ке се помочаuser posted image


Кикичке С и Л се на приближно иста возраст и ги извадивме пред неколку недели памперсите за преку ден. Извади и ги и првите неколку дена нормално е да прави грешки. На секој час прашувај ја дали и се мочка и седнувај ја на нокширче со тоа постепено ќе добие осет кога и се мочка и ќе почне да кажува.



_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот mamamoni)
Непосредна врска до пораките: 441
   RE: Одвикнување од пелени
30.5.2012 13:00:26   
Felly RR
Кикичка, така најубаво и најбрзо ќе се научи, дури сте на одмор, извади и ги пелените, и прво нормално ќе се мочка и во гаќички, ама ако покажува знаци дека е спремна, за 1-2 недели ќе се научи. ЈАс лани кога и ги извадив пелените, само неколку пати и ставив потоа кога одевме на доктор, и тоа прво гаќички, па над нив памперс, за ако се измочка пак да се сети дека е водена.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 442
   RE: Одвикнување од пелени
5.6.2012 17:35:22   
Barbicki2
Eve I nie se odviknavme od peleni,I toa za ne cel den,odma pocna da kazuva,dodusa I golema e 2 I pol ima,ama pa lani pogolemata imase 2 godini I 7 meseci pa 2 nedeli se utepav od ucenje duri nauci,na kraj se otkazav,pa pocna togas da kazuva

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 443
   RE: Одвикнување од пелени
5.6.2012 18:04:04   
Snowhite RR
Не да ме фаќа нерва на оваа тема туку ќе полудам готово.
Вака ми вели: Мамо, нема да купуваме веќе памперси, ќе какам и мочкам во нокширот“ А до кога? Додека му се прикака. Не знам што ќе правиме, ги имам пробано буквално сите начини и со пуштање клипчина и со мочкање на куклите и дури еднаш кога се разбуди од спиење ми рече ми се кака и го зедовме нокширот и малку седеше на нокшир и стана, ама откако стана го сетив дека ќе кака, ама не сакаше да седи, туку јас го кренав нокширот кај газето и така се покака во нокшир па ја искористив таа прилика да ги фрлиме во шољата и да му викаме чао на каките, ама само тогаш еднаш беше тоа, исто го имам седнувано на шоља, па го земам понекогаш со мене да ме гледа и други деца ги гледа кога седеле на нокшир, ама тој не и не.
А за навечер па не знам како ќе се одвикниме, литар вода пија додека да заспиеuser posted image

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Barbicki2)
Непосредна врска до пораките: 444
   RE: Одвикнување од пелени
6.6.2012 0:03:47   
Maria
Андреј да не претерам,ама за некои 10-12 дена научи и веќе сам се соблекува да мочка ,па дури и да какаuser posted image и ми вика:Кажи мамо јас сум голем? user posted image Ме зачуди дури и не очекував за толку кратко време да научи,па дури и навечер пелената му е сува,ама му ставам за секој случај.user posted image

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 445
   RE: Одвикнување од пелени
6.6.2012 9:43:13   
Mihaela 2010
Nie pocnavme denovive bidejki zatopli,pa ajde vikam poleka poleka da se odviknuvame....Zenata sto ja cuva M i oblekla gakicki,iokolu 9 casot iskocile setale,se pribrale nakaj 1 i duri togas pred vrata se izmockala vo gakjiuser posted image ,mislam deka e uspeh sto nekolku saati ne se izmockala,ama se uste nema oset izgleda,ili pak zaboravila deka nema pampers na nea,pa se izmockala,koga se vrativ od rabota mockala vo noksir i bese pak bez pampers,ama mi se izmoca posle saat ipol...vcera zaladi pa si bese po pampers ama od denes pak pocnuvame,i neznam kako ke bide,ama se si mislam deka dosta vreme ke ni treba,ova moe dete tvrdoglavo ,ne saka da kazuva..neznam stvarno ke vidime..

(Одговор на членот Maria)
Непосредна врска до пораките: 446
   RE: Одвикнување од пелени
6.6.2012 10:00:09   
Lokica1
Mihaela 2010, ne ocekuvaj deka vednas ke pocne da kazuva, ti ja prasuvaj ceto ako treba na 10min, a na saat , saat ipol ja sednuvaj na noksir ke si zavrsuva rabota, posle nekolku dena ke pocne i sama da kazuva ke vidis, kaj nas taka bese.
Tuku jas seuste i stavam  nokna pelena, a eve veke edna nedela ni e suva, ama mi e strav bidejki zaspiva so 1 sise mleko i vo tekot na nokta pie uste 100ml... stom stane od spienje go puni noksirot ..neznam dali da i ja trgnam za navecer ili da pocekam uste malku.

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 447
   RE: Одвикнување од пелени
13.6.2012 9:35:43   
Mihaela 2010
Ajde da se pofalam a da ne se urocam...Od nedelata do sega sme konstantno bez pampers samo navecer na spienje i popladne koga zaspiva...i ima golem napredok.vo nedelata 2 pati se izmocka vo gaki,od ponedelnikot si mocka vo noksiruser posted image user posted image user posted image ,vcera pocna sama da si kazuva deka i se mocka i popladneto se izmocka 4 pati i ednas se iskaka...mislev deka nikogas nema da naucime vo noksir ama ete bidna i toa,sama si bara da si mocka vo noksir,eden trosok pomalku ( mislam na pampers)user posted image

(Одговор на членот Lokica1)
Непосредна врска до пораките: 448
   RE: Одвикнување од пелени
13.6.2012 9:47:40   
Slagjana
Браво за дечињата што се одвикнуваат од пелени. И јас одвај чекам да го намалиме трошокот за пелени. А и време е веќе (2 год. и 4 месеци). Плус носи Бекутан, а тие за по жешково не се. Многу се дебели и почна да ми се потпарува, што досега не ни се случило. Ама гаќи не сака да носи. Веднаш ги слекува и шета гола. Ја заигравме некако за да заборави на гаќите, ама заборави и да кажи за мочкање и лом се направи. Ако не носи пелена, а и се кака плачи да ја ставиме пелената за да се искака. Од сето ова заклучив дека не е спремна за одвикнување, ама пак ќе пробуваме.

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 449
   RE: Одвикнување од пелени
13.6.2012 9:51:39   
Mihaela 2010
I nie bevme takvi ,jas otvori go kapakot od noksir taa zatvorigo,ma nemase sansi da ja sednam,i ovaka nagla promena...ukapira ustvrai za sto stanuva zbor i sto funkcija ima noksirot i se oslobodi oddednas..inaku nie imame 2 god i skoro 2 meseci,bidi uporna ama nemoj so sila...pozd

(Одговор на членот Slagjana)
Непосредна врска до пораките: 450
Страница:   <<   < Претходна страница  16 17 [18] 19 20   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  16 17 [18] 19 20   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?