|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  3 4 [5] 6 7   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Опаѓање на косата
25.11.2010 19:30:42   
mila mama
Ne znam dali ste zabelezale, ama za vreme na bremenosta kosata mnogu malku paga ili voopsto ne paga. Koga ke se porodite, zaradi promena vo nivoto na hormoni vo krvta kosata pocnuva da opaga i toa e sosema normalen proces. Vsustnost toa ne e zgolemeno opaganje na kosata a stanuva zbor za visokot kosa sto se natrupal za vreme na bremenosta. Taa kosa opaga i kaj nekoi toa e poizrazeno. Ne veruvam deka ima nesto sto bi mozelo da pomogne vo ovoj moment, osven da bidete trpelivi dodeka hormonite se vratat vo svojata prvobitna polozba kako pred bremenosta. Togas ke prestane i opaganjeto na kosata kako posledica na bremenosta. Ako sepak kosata prodolzi da paga, treba da se baraat drugi pricini.

(Одговор на членот newmamy)
Непосредна врска до пораките: 101
   RE: Опаѓање на косата
25.11.2010 19:39:13   
*miki mami*
Мене никогаш во животот не ми била убава косата како за време на бременоста ама после третиот месец од порагајот лудница user posted image сум плачела кога ке се чешлам ништо не ми помагаше кршев ампули шампони се беше залудно user posted image
но еве веке сме 9ипол месеци и иде на подобро веке не ми пага толку многу нормално и целата ми е обновена го користам фитовал за против опагање не би рекла дека е од него бидејки ова е случај кај скоро секоја жена што родила
така да болно е ама ке поминеuser posted image

(Одговор на членот mila mama)
Непосредна врска до пораките: 102
   RE: Опаѓање на косата
6.1.2011 9:42:36   
Pepelaska *
И мене почна да ми паѓа косата како луда, пред бременоста ми паѓаше нормално , во бременоста ич, поубава никогаш не ми била мислам дека беше од реинтеграта а и од хормоните ама еве сега 4 месеца од породувањето страшно ми е, имам слушано за фитовал шампонот и ампулите, има некој искуство со нив?

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот *miki mami*)
Непосредна врска до пораките: 103
   RE: Опаѓање на косата
8.1.2011 20:03:03   
dostickage
Fitovalot e OK,ama najdobro e da baras Fitoval PLUS,malce retko se naogja ama ako go najdes super e.
Inace jas bi ti preporacala ALPECIN,prva liga e.Cini 418 denari 250 ml.Ima i losion ama samo samponot isto odlicno brka rabota.Jas ne znam deka ima nesto podobro od toa.Inaku jas imam problemi so kosata poradi drugi zdravstveni pricini taka da mozam so sigurnost da garantiram i za Fitoval PLUs-ot i za Alpecinot.

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 104
   RE: Опаѓање на косата
8.1.2011 23:33:50   
denim
Malku me utesivte, pominaa 4 mess. po poroduvanjeto pa ova ne e normalno kolku mi pagja kosata. Znam deka do 100 vlakna na den e normalmno, no ova e strasno. Sakam da odam na dermatologuser posted image user posted image user posted image  ili da pocekam uste malku?

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 105
   RE: Опаѓање на косата
9.1.2011 15:53:02   
mila mama
"Denim" ako predhodno ne si imala nekoj problem so paganje na kosata, najverojatno se raboti za paganje posle poroduvanje. Obicno kaj razlicni luge razlicno se regulira hormonalniot disbalans, kaj nekoj porano, kaj nekoj pokasno, taka sto mozebi ti si od tie "sreknicki" na koisto ima treba podolgo vreme. Obicno se smeta deka paganjeto na kosata posle poroduvanje moze da trae do godina dena user posted image  

_____________________________

Razbirlivo e deteto da se plasi od temninata...
No, ne e razbirlivo vozrasen da se plasi od svetlinata.

(Одговор на членот denim)
Непосредна врска до пораките: 106
   RE: Опаѓање на косата
16.1.2011 13:48:10   
arh_diz
Na mene mnogu mi pomogna Castorovo maslo (castor oil) mesav pola maslo pola vodka a moze mesto vodka limon. Kosata prestanuva da paga i se zgusnuva i ima ubav sjaj.Edinstven problem e sto masloto e mnogu mrsno kako svinska mast tesko se mie user posted image .

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот mila mama)
Непосредна врска до пораките: 107
   RE: Опаѓање на косата
20.1.2011 15:17:12   
penelopa
Последниов месец е катастрофа косава мојаuser posted image . Во Сабота одам малку да се подстрижам па ќе видиме дали ќе има подобрување. Ако не ќе барам друго чареuser posted image

_____________________________

"When planning for a year, plant corn. When planning for a decade, plant trees. When planning for life, train and educate people."- Kuan Tzu

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 108
   RE: Опаѓање на косата
20.1.2011 15:42:07   
*miki mami*
DENIM ne odi nikade toa e normalno posle tretiot mesec od poroduvanjeto kosata paga no i samata se obnovuva a prestanuva nekade kaj 9mesec sto i da pravis nema efekt ke izdrzis znam deka e tesko mene od fitoval ne mi paga am mi e suva barutuser posted image
procitaj pogore ima mnogu soveti

(Одговор на членот penelopa)
Непосредна врска до пораките: 109
   RE: Опаѓање на косата
21.3.2011 17:50:04   
ole2004
Do koga ke mi paga kosava,nasekade samo moi vlaknauser posted image ,a sto ubava,gusta i so sjaj mi bese vo bremenosta.Pred nekoe vreme ja skrativ i malku me utesi frizerkata deka imam mnogu sitna kosa,se obnovuvauser posted image

(Одговор на членот *miki mami*)
Непосредна врска до пораките: 110
   RE: Опаѓање на косата
21.3.2011 19:47:42   
mila mama
Ole do okolu godina dena najcesto paga kosata, ama toa e individualno, moze i pokratko, no moze i podolgo  da trae paganjeto user posted image Vo sekoj slucaj ke se regulira so vremeto user posted image  

_____________________________

Razbirlivo e deteto da se plasi od temninata...
No, ne e razbirlivo vozrasen da se plasi od svetlinata.

(Одговор на членот ole2004)
Непосредна врска до пораките: 111
   RE: Опаѓање на косата
21.3.2011 19:57:51   
penelopa
Кај мене се стабилизира состојбата со косата после 4 месециuser posted image .
Многу, многу ми паѓаше и еве сега се смири. Инаку ништо посебно не користев обичен шампон Пантен.



_____________________________

"When planning for a year, plant corn. When planning for a decade, plant trees. When planning for life, train and educate people."- Kuan Tzu

(Одговор на членот mila mama)
Непосредна врска до пораките: 112
   RE: Опаѓање на косата
21.3.2011 19:58:40   
ole2004
Mila mama fala na odgovorot.Znaci nisto ne mi preostanuva,tuku pak da bidamuser posted image  user posted image  user posted image  user posted image

(Одговор на членот mila mama)
Непосредна врска до пораките: 113
   RE: Опаѓање на косата
21.3.2011 20:25:08   
mila mama
Ole ubava kosa da, ama telo?! user posted image  user posted image Inaku jas pu pu nemav nekoja maka so kosata, mi paga normalno (recisi i da ne mi paga) kako i pred zabremenuvanje. 

_____________________________

Razbirlivo e deteto da se plasi od temninata...
No, ne e razbirlivo vozrasen da se plasi od svetlinata.

(Одговор на членот ole2004)
Непосредна врска до пораките: 114
   RE: Опаѓање на косата
22.3.2011 18:59:43   
Snowhite RR
Ауу мене не да ми паѓаше, дома само влакна собирав насекаде, за во купатило да не зборувам, тутки коса секој ден. Не се сеќавам точно кога престана да ми паѓа, ама беше пред годината, се си мислам некаде кај 8-9 месеци кога направивмеuser posted image

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот mila mama)
Непосредна врска до пораките: 115
   RE: Опаѓање на косата
22.3.2011 19:40:19   
*miki mami*
Ne se sekirajte mamicki ke prestane do 9mesec so sigurnost user posted image

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 116
   RE: Опаѓање на косата
13.4.2011 15:58:58   
baby_bump
Престанав да дојам пред скоро 2 месеци, а косата моја паѓа ли паѓа, мислам уште малку целосно ќе ја снема...
Што да правам??
Ми е жал за правосмукалката, нова ми е а целата е затната.user posted image
Има ли нешто за пиење, мачкање, за да престане опаѓањето?
КОга ќе престане веќе да паѓа оваа коса??

(Одговор на членот *miki mami*)
Непосредна врска до пораките: 117
   RE: Опаѓање на косата
13.4.2011 16:50:24   
denim
Sega ima tocno 7 mess. od poroduvanje i kako da potprestana da mi pagja tolku user posted image . Malku i ja potskrativ i mi se cini kako da e skoro normalna sostojbata okolu pagjanjeto. PU PU user posted image

_____________________________

ПО 100 ГОДИНИ ...НЕМА ДА БИДЕ ВАЖНО КОЛКАВА БЕШЕ МОЈАТА СМЕТКА ВО БАНКА, КАКВА БЕШЕ КУЌАТА ВО КОЈАШТО ЖИВЕЕВ, ИЛИ КАКОВ АВТОМОБИЛ ВОЗЕВ. ...НО СВЕТОТ МОЖЕ ДА БИДЕ ПОИНАКОВ ЗАТОА ШТО ЈАС БЕВ БИТЕН ВО ЖИВОТОТ НА ЕДНО ДЕТЕ!

(Одговор на членот newmamy)
Непосредна врска до пораките: 118
   RE: Опаѓање на косата
14.4.2011 8:57:06   
mama26
mamicki ic da ne se sekirate,kosata posle poragjaj normalno e da paga duri kaj 80 % od zenite.vlaknoto se menuva i rastat novi bebeski vlakna 

_____________________________

СЕ ШТО Е МОЕ КЕ СИ ДОЈДЕ ,А АКО НЕ СИ ДОЈДЕ КЕ СИ ГО ЗЕМАМ САМА.

(Одговор на членот denim)
Непосредна врска до пораките: 119
   RE: Опаѓање на косата
17.5.2011 20:37:08   
mamamoni
престана да ми паѓа косата, ја скратив малку и се среди, мислев дека без коса ќе останам веќе

_____________________________

Daughters are another version of yourself, but only better !

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 120
   RE: Опаѓање на косата
17.5.2011 20:39:29   
arh_diz

ИЗВОРНА ПОРАКА: mama26

mamicki ic da ne se sekirate,kosata posle poragjaj normalno e da paga duri kaj 80 % od zenite.vlaknoto se menuva i rastat novi bebeski vlakna 

TaKa e mama26 se gleda deka dobro ja poznavas svojata struka
Na mene pocna da mi se obnovuva kosata

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 121
   RE: Опаѓање на косата
16.7.2011 16:14:00   
Natuska85
user posted image user posted image user posted image пред малку за тоа  колку многу ми паѓа косава.Читам дека е нормално после user posted image и тоа баш еве сега кога user posted image е 3месеци почна да ми паѓа ама многу ми е страв да не не престане да ми паѓа или да ми падне цела,дека мајка ми има многу ретка коса user posted image .Дај боже да заличам на татко ми.Ах а каква коса имав пред бременоста........Ќе читам сега совети од претходниве страни мора нешто да превземам.Добро ќе ми дојдат и нови совети....


_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 122
   RE: Опаѓање на косата
16.7.2011 17:39:24   
AnnaMolly RR
Косата ми е ужас по бременоста! Претходно ми беше густа и сјајна, сега ми е како метла. Никако да ја оправам. И мнооогу посветла ми беше... А да не зборувам колку ми паѓаше неколку месеци по породување! Едвај пред месец-два почна да се смирува. 

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 123
   RE: Опаѓање на косата
16.7.2011 18:09:30   
Pepelaska *
натушка и мене ми се случи истото точно по 3 месеци земи фолтен шампон јас го користев скоро цела зима и многу помага сега ич не ми паѓа и користам нивеа за волумен помалку ми се мрси од него анамоли пробај скрати ја малку и последно плакнење со ладна вода плакни ја малку од малку помага за сјај

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 124
   RE: Опаѓање на косата
16.7.2011 22:06:52   
Calypso
Таман си помислив дека јас ќе поминам без да почне да ми паѓа косата, и кај мене истата ситуација user posted image во бременоста и првите три месеци после породувањето ми беше супер, и ете оваа недела почна поинтензивно да ми паѓа (малиов има полни 4 месеци). А таман си ја „улепшав“ малку, со прамени, па си мислев дека ми е од фарбањето, демек user posted image . Го имам пробано Алпецинот, не ми делува нешто посебно. Ќе мора да пробам со Фолтен или Фитовал. Има ли некој друг, исто ефикасен шампон?


_____________________________

All that is gold does not glitter,
Not all those who wander are lost;
The old that is strong does not wither,
Deep roots are not reached by the frost.

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 125
Страница:   <<   < Претходна страница  3 4 [5] 6 7   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  3 4 [5] 6 7   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?