|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Подароци за учителките
4.3.2011 20:05:21   
Џесика
Мене од дете, ми остана во глава кога ќе ја видев наставничката со 20 и кусур букети, и си помислував „блазе си и“, и сега кога би работела, повеќе од цвеќе не би сакала, макар да е еден голем букет од сите, ја ќе се расплачам од радост... не сум за купување поклони и не би сакала да ми купат, би пукнала од срам... или евентуално би побарала една заедничка честитка, и би ми значела се на светот, како од моето дете дадена, јас сум таму за децата бре, не за поклони, за другото си зимам плата user posted image

_____________________________

Жената по природа е АНГЕЛ, но ако и ги скршат крилата таа лесно ќе научи да лета на метла!!!

(Одговор на членот skorpijana)
Непосредна врска до пораките: 51
   RE: Подароци за учителките
14.2.2012 11:08:03   
JovanaJ
Slucajno naletav na temava...lani sin mi ne odese mnogu vo gradinka pa najverojatno ne bil ni za 8-mi Mart bidejki ne se sekavam deka nesto sum kupuvala. Ama ovaa godina ke treba..hmm...smetam deka eden cvet e dovolno ili racno izrabotena cestitka...

(Одговор на членот Џесика)
Непосредна врска до пораките: 52
   RE: Подароци за учителките
14.2.2012 11:21:06   
AnnaMolly RR
Ау, зарем и за учителките во градинка се носат подароци? Леле, мене ич не ми текнува на поклони за учителки за осми март зашто во основно и средно се мажи ми беа класни, па ниеден подарок немам купено за празникот.
Ама да им земам по едно цветче колку да се одбележи, а?


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот JovanaJ)
Непосредна врска до пораките: 53
   RE: Подароци за учителките
14.2.2012 13:51:21   
miana
Jas se spremam da im kupam po eden parfem na ucitelkite ( zboram za ubav parfem ) da poracam od avon.Sakam da im odnesam ubavi pokloni bidejki navistina ubavo se grizat za kerkami i toa bi bilo kako znak na blagodarnos do niv.Zam deka grizata za decata im e obvrska,no ete jas licno SAKAM da im odnesam nesto ubavo. Od sekogas sum sakala da podaruvam ubavi raboti i koga sum bila mala sum sakala mojot podarok za ucitelkite da bide najubav za da svatat deka navistina si gi sakam,e sega kolku mozela majkami-tolku sum podaruvala...I cvetot im e dovolen,no ete jas sakam nesto poveke od cvet.

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 54
   RE: Подароци за учителките
6.3.2012 11:17:45   
Tanjat7880
Mojata nadez za sobiranje na pari grupno za 8mi Mart padna vo voda,nema takov interes kaj roditelite od oddelenieto,i sega bash se mislam shto toa ko za prva godina treba da odnesm,po mene dovolen e eden cvet,neli?

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 55
   RE: Подароци за учителките
6.3.2012 11:23:55   
JovanaJ
Sekogas e dovolen eden cvet. user posted image
Ili nesto simbolicno.
Ne ja razbiram potrebata od nosenje krupni raboti za 8-mi Mart. Nekako e isforsirano i mi doaga kako "upikuvanje" koga se davaat pokrupni/poskapi raboti.
Blagodarnost se izrazuva so pocituvanje i vnimanie vo tekot na celata godina (za site ne samo za ucitelkite) ne samo sega za 8-mi Mart.

_____________________________

You can never make the same mistake twice, the second time you make it it''s no longer a mistake, it''s a choice!

(Одговор на членот Tanjat7880)
Непосредна врска до пораките: 56
   RE: Подароци за учителките
6.3.2012 11:40:17   
Annet
mojata svekrva e nastavnicka,taa sekogas veli lele kade ke go stavam ova-ona,nesakam da mi kupuvaat nisto,ako sakaat tolku dosta e edno cveke......sekako deka e ubavo koga ke ti se podari i pogolema rabota,no toa te stava vo nebrano,ke moras da progledas niz prsti na kraj godina....e taka sega veke nikoj nisto ne i podaruva im kazuva ubavo da ne se trosat,na kraj kraevi dovolno e cestitka i cvet:))
spored mene ubavo e cvet dovolno e toa vnimanie,za nastavnickite decata se potresuvaat a nie im go nametnuvame toa,so toa sto nekoe dete kazalo deka ke podari parfem ili nekoj privezok,i normalno i naseto ke saka......
, a za majkite??Dali tatkovcite se potrudija da gi nasocat decata da im podarat na majkite zaedno so niv,bar edno cokolado,?
neznam mnogu me nerviraat ovie praznici za LICE PRAVENJE, MNOGUuser posted image

(Одговор на членот JovanaJ)
Непосредна врска до пораките: 57
   RE: Подароци за учителките
6.3.2012 11:41:34   
Tanjat7880
Me zamisli odlukata na roditelite od drugiot klas koi sobrale site po 100denari i koi ke kupat MONA tashna i novcanik so sobranite pariuser posted image Ne li e toa premnogu vo sporedba so moeto cvetce?!

(Одговор на членот JovanaJ)
Непосредна врска до пораките: 58
   RE: Подароци за учителките
6.3.2012 11:47:37   
JovanaJ

ИЗВОРНА ПОРАКА: Annet


neznam mnogu me nerviraat ovie praznici za LICE PRAVENJE, MNOGUuser posted image


Isto i mene me nerviraat. bas za lice pravenje , ubavo si kazala...user posted image

_____________________________

You can never make the same mistake twice, the second time you make it it''s no longer a mistake, it''s a choice!

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 59
   RE: Подароци за учителките
6.3.2012 11:50:05   
JovanaJ

ИЗВОРНА ПОРАКА: Tanjat7880

Me zamisli odlukata na roditelite od drugiot klas koi sobrale site po 100denari i koi ke kupat MONA tashna i novcanik so sobranite pariuser posted image Ne li e toa premnogu vo sporedba so moeto cvetce?!

Da premnogu e vo sporedba so cvet...ete vakvi situacii me nerviraat. Ili mozebi nie premnogu pridavame znacenje na ova...neznam..
Ama pa tie sobrale cel klas, vie nosite poedinecno...misalm deka cvetot e dovolen ...user posted image

_____________________________

You can never make the same mistake twice, the second time you make it it''s no longer a mistake, it''s a choice!

(Одговор на членот Tanjat7880)
Непосредна врска до пораките: 60
   RE: Подароци за учителките
6.3.2012 12:02:13   
Luci
Ние имаме три учителки во градинка, и иако нема да одиме во градинка до понеделник јас сепак одлучив дека подарокот што им го купив уште пред 2 недели ќе им го однесам на 8- ми март.  Инаку им купив сет на фа кој содржи гел за миење раце, дезодоранс, гел за туширање и гратис несесер. Не го ни платив скапо, 299 ден.беше еден сет, а кога ќе видиш една ружа е 150 денари а башка ќе треба да палам кола да идам да ја купам....


_____________________________

Рани куче да те лае!!!

(Одговор на членот JovanaJ)
Непосредна врска до пораките: 61
   RE: Подароци за учителките
6.3.2012 12:09:25   
Yummy Mammy

ИЗВОРНА ПОРАКА: Tanjat7880

Me zamisli odlukata na roditelite od drugiot klas koi sobrale site po 100denari i koi ke kupat MONA tashna i novcanik so sobranite pariuser posted image Ne li e toa premnogu vo sporedba so moeto cvetce?!


Da, premnogu e! Cvetot za mene e poprikladen.

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот Tanjat7880)
Непосредна врска до пораките: 62
   RE: Подароци за учителките
6.3.2012 12:17:14   
Yummy Mammy
Moevo dete pocna vo gradinka vo septemvri, odese dva meseci i posle cela zima bese doma. Sakavme da trgne denes pak, no utrovo se razbudi so temperatura i ke ostane doma i ovaa nedela sigurno. I sega stvarno ne znam dali e prikladno da kupam nesto za ucitelkite i sto. Se slusnavme i se vidovme nekolku pati zimava so ucitelkite, ne e deka ne kontaktirame voopsto, no sepak ne znam sto bi bilo premnogu, a sto premalku. A da bidam iskrena, jas i bez da e 8mi mart sakav koga ke trgne pak S. vo gradinka da ja pratam so dve bombonjeri pod miska, zasto sfativ deka kaj nas taka nekako funkcioniraat rabotite.
Vie sto bi napravile?

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 63
   RE: Подароци за учителките
6.3.2012 12:18:37   
topce
знам дека имаше одредена сума над која подарокот се смета за мито и мора да се пријави user posted image user posted image .
и сега сите ќе речете е како па да не ова од сите деца ќе биде. по правило ни учителките не треба да земаат скапи подароци ама ете земаат, кои од тоа ќефот да не им го растурат на децата кои од тоа нивниот ќеф да не си го растурат. искрено многу сум против тој 8-ми март и сите знаат дека не треба ни да ми честитаат,а камоли нешто па да ми подарат. ќерка ми е уште мала и моногу се радува на цеститката што ја прават во градинка и нејзе не можам да ја одбијам ама ќе порасне и јасно ќе и стане user posted image . инаку и ние имаме 3 учителки кои многу ги сакаме и почитуваме и мене искрено ако ме прашате повеќе сакам за роденден кога им е да им подарам нешто отколку за 8-ми март. годинава некако се договорија родителите заеднички нешто да земеме искрено незнам што ќе биде.

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 64
   RE: Подароци за учителките
6.3.2012 12:22:15   
Luci
ИЗВОРНА ПОРАКА: Yummy Mammy

Moevo dete pocna vo gradinka vo septemvri, odese dva meseci i posle cela zima bese doma. Sakavme da trgne denes pak, no utrovo se razbudi so temperatura i ke ostane doma i ovaa nedela sigurno. I sega stvarno ne znam dali e prikladno da kupam nesto za ucitelkite i sto. Se slusnavme i se vidovme nekolku pati zimava so ucitelkite, ne e deka ne kontaktirame voopsto, no sepak ne znam sto bi bilo premnogu, a sto premalku. A da bidam iskrena, jas i bez da e 8mi mart sakav koga ke trgne pak S. vo gradinka da ja pratam so dve bombonjeri pod miska, zasto sfativ deka kaj nas taka nekako funkcioniraat rabotite.
Vie sto bi napravile?

Јас веќе имав купено и затоа ќе носам, да немав сигурно немаше да направам така


_____________________________

Рани куче да те лае!!!

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 65
   RE: Подароци за учителките
6.3.2012 12:41:08   
Ananija
Јас бидејки сум во прва бременост немам обврска со учителки, наставнички и сл. но сепак сум против секакво купување спрема секого освен сопруг на сопруга деца на мајка да се купува толку..најверојатно и оваа ке биде така само на свекрва ми и на мајка ми...несакам нити да ми носат ни тие двете доволно ке биде од сопругот бидејки ги сакам цвеќињата и така преку цела година ми носи доволно ќе биде..
Подароци обично носам за божик и велигден, да не испадне дека ситнам, сакам да подарува и кога носам секогаш е одбрано!
А незнам ова 8 март некако ич не го сакам!

(Одговор на членот Luci)
Непосредна врска до пораките: 66
   RE: Подароци за учителките
6.3.2012 12:42:28   
Maca25
Јас планирам да им купам по еден цвет, евентуално ќерка ми ако е расположена да им нацрта нешто. Ништо повеќе.

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Luci)
Непосредна врска до пораките: 67
   RE: Подароци за учителките
6.3.2012 13:04:20   
Џесика
И јас планирам по еден цвет и да нацртаме со син ми по една честитка за двете учителки... Почитувам кога на родител му е ќеиф да купи некаков подарок од благодарност, не почитувам кога наставничката има ќеиф да прима подароци... цвеќе отсекогаш било симбол за 8ми Март, а поголемиве поклони ги наметнуваат самите родители мислејќи дека така ќе го купат вниманието на наставничката кон своето дете... еве јас искрено ќе кажам за моето искуство пред некој месец кога бев на замена. За Нова година добивме со колешката разни ситници, привезоци за клуч, тефтерчиња, пенкала, календари, дури и блузи, марами... ама да ви кажам право, кога ќе си седнам сега и ќе почнам да ги листам сите честитки „Наставничке те сакам!“ „Наставничке, ти си многу добра и мила“ „Среќна Нова Година мила наставничке“... е све друго ми пропаѓа во втор план...user posted image на крајот, сите деца пак ги гледам исто, независно од подарокот...

< Поракaта ја уредил Џесика РР -- 6.3.2012 13:05:22 >


_____________________________

Жената по природа е АНГЕЛ, но ако и ги скршат крилата таа лесно ќе научи да лета на метла!!!

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 68
   RE: Подароци за учителките
6.3.2012 13:18:16   
blue_blue
јас лани им купив на учителкиве од градинка по една марама и по еден цвет...оваа година мислам да им купам по еден „букет“ од Краш со гриоти или бајадери, милам дека малите се околу 300 денари....тоа ми е сосем ОК. А, ми се засвига и идејата да им направиме по една честитка, пошто они нели со децата праат за мајките ваљда ке им биде интересно да добијат направена честитка од децава...


(Одговор на членот Џесика)
Непосредна врска до пораките: 69
   RE: Подароци за учителките
6.3.2012 13:19:18   
lilicka
Искрено ова подароци за наставничките ич не ми се допаѓа баш ми е безврска работава испаѓа ко да мора да им се однесе нешто,а да знам пошто имам во фамилија многу просветни работници од страната на мм многу им се радуваат на подароците поготово на скапите парфемиuser posted image катастрофааа!!!!!

(Одговор на членот Џесика)
Непосредна врска до пораките: 70
   RE: Подароци за учителките
6.3.2012 13:21:13   
blue_blue
Обавезно иди однеси им нешто...и ја сфатив дека така функционираат работите и колку и да не ми се свига..тоа е! важно е како ќе ми ги чуваат децата, а јас со моето однесување сигурно нема да ги опраам нив кои 40 години се однесуваат вака како што се однесуваат...Така да излишно е да коментирам дал мислам дека треба или не треба - ТРЕБА пошто они така очекуваат и уште паѓаат на такви финти и после се пофини со децата...Ние и од одмор кога се вративме летоска им однесовме поклончиња, демек ете пошто ког аим беше роденден не беа во градинка, па ете сега да ги почастиме...

ИЗВОРНА ПОРАКА: Yummy Mammy

Moevo dete pocna vo gradinka vo septemvri, odese dva meseci i posle cela zima bese doma. Sakavme da trgne denes pak, no utrovo se razbudi so temperatura i ke ostane doma i ovaa nedela sigurno. I sega stvarno ne znam dali e prikladno da kupam nesto za ucitelkite i sto. Se slusnavme i se vidovme nekolku pati zimava so ucitelkite, ne e deka ne kontaktirame voopsto, no sepak ne znam sto bi bilo premnogu, a sto premalku. A da bidam iskrena, jas i bez da e 8mi mart sakav koga ke trgne pak S. vo gradinka da ja pratam so dve bombonjeri pod miska, zasto sfativ deka kaj nas taka nekako funkcioniraat rabotite.
Vie sto bi napravile?

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 71
   RE: Подароци за учителките
6.3.2012 13:51:36   
kikicka
И мојатасвеки е наставничка исто и таа не сака не само подароци туку и цвекиња ке и свенат одма ич не е по цвеќиња .украси има купица дури и мојот си го чува додека јас и бев ученичка user posted image ее да знаев дека ке ми биде свекрва немаше да се замарам хахха.....миламд дека по едно цвеќе им е доволно преполни се со украси и немаат каде да ги стават.
ИЗВОРНА ПОРАКА: Annet

mojata svekrva e nastavnicka,taa sekogas veli lele kade ke go stavam ova-ona,nesakam da mi kupuvaat nisto,ako sakaat tolku dosta e edno cveke......sekako deka e ubavo koga ke ti se podari i pogolema rabota,no toa te stava vo nebrano,ke moras da progledas niz prsti na kraj godina....e taka sega veke nikoj nisto ne i podaruva im kazuva ubavo da ne se trosat,na kraj kraevi dovolno e cestitka i cvet:))
spored mene ubavo e cvet dovolno e toa vnimanie,za nastavnickite decata se potresuvaat a nie im go nametnuvame toa,so toa sto nekoe dete kazalo deka ke podari parfem ili nekoj privezok,i normalno i naseto ke saka......
, a za majkite??Dali tatkovcite se potrudija da gi nasocat decata da im podarat na majkite zaedno so niv,bar edno cokolado,?
neznam mnogu me nerviraat ovie praznici za LICE PRAVENJE, MNOGUuser posted image




_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 72
   RE: Подароци за учителките
6.3.2012 14:01:53   
JovanaJ
Ne mi se dopagaat razmisluvanja na mladi luge od tipot deka ako im odneses podarok ke se grizat poveke za tvoeto dete. Toa e veke potkup. Jas ne sum dobila takov vpecatok od ucitelkite na sin mi, a ne sum im odnela podarok nikogas. Sin mi e golem i znae da kaze kako se odnesuvale so nego. Pa ako sum zabelezela nesto sigurno ke sum izreagirala. Tocno deka taka se naviknati 40 godini, no zarem ke ziveeme kako pred 40 godini. Ako nikoj ne dava nisto togas ke gi nema i nivnite ocekuvanja neli? Nema potreba da se ulizuvame i da se prepravame deka sme fini. Niv im e rabota da se grizat za decata i za toa zemaat plata. Ako smetam deka ne go pravat toa reagiram (iako do sega ne se sluilo) i toa e toa. Ucitelkite se tie koi se meta na naseto vnimanie dali dobro si ja rabotat rabotata ili ne, a ne obratno. Toa e moeto razbiranje za rabotite. Sega ete ide eden konkreten praznik za koj normalno deka ke se podari nesto simbolicno, no mislenjeto deka podobro ke se grizat za deteto koe im nosi poveke i poubavi podaroci e mornicavo. Ne ziveeme pred 50 god, pa treba taka i da pocneme da se odnesuvame.

_____________________________

You can never make the same mistake twice, the second time you make it it''s no longer a mistake, it''s a choice!

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 73
   RE: Подароци за учителките
6.3.2012 15:10:46   
Maca25
Во право си Јована и потполно се согласувам со тебе. Мене лани за 8-ми март не ми беше ни до славење ни до ништо, дента мм ја изгуби работата, ни поклон им купив ни ништо. Искрено не можев уште за тоа да се замарам. И не приметив дека не се грижат за моето дете, ниту пак со мене смениле однос.. се си остана исто. Ама никаква промена немаше. Им честитав кога ја земав од градинка и толку. Оваа година, како што пишав и погоре ќе им подарам по еден цвет.


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот JovanaJ)
Непосредна врска до пораките: 74
   RE: Подароци за учителките
21.12.2012 9:58:38   
Mihaela 2010
Eve sega ide Nova Godina,planirate na ucitelkive vo gradinka da im kupite po nekoj podarok??jas iskreno razmisluvam ama neznam sto,..
prvo se mislev po edna ubav sal-marama,ili pak po nekoja kolekcija....dve se samo...a i mislam deka ucitelkata dosta se trudi i e dobra so decinjata..

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 75
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?