|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  5 6 [7] 8 9   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Првото запче
31.1.2010 2:27:40   
jaca
ние имаме 4 месеци и неколку дена и сеуште немаме запче ама една недела уназад многу се лигави сешто става во уста,цуцлата сама ја вади од уста и ја носи на десна страна од устата и ја гризе со непцата и е црвена во образите.читав во бебе магазин дека и црвенилото е симптом за запчиња.би сакала да слушнам мислење од поикусни од мене.сте поминале низ тој периодuser posted image

_____________________________

jadranka

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 151
   RE: Првото запче
31.1.2010 16:02:50   
mis.
На стефан цела недела и повеќе му се црвени образите и сува кожата и мислев дека е некоја егзема но кога отидовме на лекар ни кажаа дена ги вади четворките и затоа му се црвени образите.Тој вади и двојки но и четворките и тос било симптом од забите.Оваа ми е второ дете и еве претходно веќе има извадено горе 4 и долу 2 па до сега не сум сретнала таков симптом но еве човекот учи постојано.

(Одговор на членот jaca)
Непосредна врска до пораките: 152
   RE: Првото запче
2.2.2010 0:41:08   
Sasoxp
Moeto malecko na 6 meseci imase 2 zapcinja pa do 11 meseci drugo zapce ne nikna. I eve vcera gledame uste 2 niknale a najverojatno uste ke probivaat vo isto vreme. Sega si skribi so zapcinjata i mnogu mu e interesno.

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 153
   RE: Првото запче
6.2.2010 18:16:43   
Enika
Конечно...денес на Аналена малку и се гледа првото забче и се осека на допир...прво забче на 10 месециuser posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Sasoxp)
Непосредна врска до пораките: 154
   RE: Првото запче
22.2.2010 14:28:04   
brineta88
Филип доби две запчиња одеднаш и тоа пред 2 недели. Беше целиот црвен во образите, сува му беше кожата на лицето, се лигавеше и се што ќе најдеше ставаше во уста. Температура, такви работи немаше, не плачеше, но беше доста нервозен.

(Одговор на членот Enika)
Непосредна врска до пораките: 155
   RE: Првото запче
22.2.2010 14:50:00   
mis.
Вчера му ја забележав и втората четворка на Стефан и конечно црвенилото на образите му исчезна.

(Одговор на членот brineta88)
Непосредна врска до пораките: 156
   RE: Првото запче
22.2.2010 15:50:14   
Enika
Имаме и второ забче..неколку дена после првото и второто почна за ѕирка user posted image

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 157
   RE: Првото запче
22.2.2010 16:05:29   
mother 29
user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image почнаа да се редат бисерчињата на Нене!

(Одговор на членот Enika)
Непосредна врска до пораките: 158
   RE: Првото запче
22.2.2010 22:42:58   
Cacko
so dusa go cekameuser posted image user posted image user posted image ama uste sme strbi,a ke ne izede dusice,baska na momenti odednas zvristue pa se smirue,se ligavi kao da ima besnilouser posted image user posted image user posted image ama aber nema

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 159
   RE: Првото запче
22.2.2010 22:44:50   
mami
Цацко и мачкате гелче? на Лука многу му помагаше...

(Одговор на членот Cacko)
Непосредна врска до пораките: 160
   RE: Првото запче
22.2.2010 22:46:45   
Cacko
ne ,ama i Davceva ni rece kao nema nesto mnogu fajde od niv,demek i vaka i taka ke ja boliuser posted image so znam,aj moze da probam,ama nema li da go lize toa,kako so se ligavi toa momentalno ke bide,taka da efektot e???

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 161
   RE: Првото запче
22.2.2010 22:49:16   
viksa
Петар има 4,5 месеци и се уште нема запче. Знам дека е рано но тој уште од 3 месеци почна многу да се лигави, а сега тоа е придружено со постојано ставање на неговите рачиња во уста. Забележувам и дека е малку понервозен последниве денови. Можеби ќе не изненади со првото запче наскороuser posted image а воедно ќе си ги скрати макитеuser posted image

_____________________________

Насмевката е единствена крива линија која исправа многу работи.

(Одговор на членот Cacko)
Непосредна врска до пораките: 162
   RE: Првото запче
22.2.2010 22:49:17   
mami
Со прст ке и ги намачкаш нецата, кога ке е многу нервозна- значи тогаш ја боли- тоа е нешто како анестетик, и го затврднува непцето, барем на кратко..ние на Лука му мачкавме додека не му излегоа сите 1 и 2ки после веќе не даваше туку директно гризеше...и не се секирај за лигавењето, мислеле тие што го направиле и на тоа

(Одговор на членот Cacko)
Непосредна врска до пораките: 163
   RE: Првото запче
22.2.2010 22:50:24   
mami
Викса и ние бевме такви уште од 3 месеци па запчето не изненади дури на 7user posted image user posted image user posted image ама затоа не престана да се лигави за тие 4 месеци и да е нервозен..и после ги вадеше во пар...

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 164
   RE: Првото запче
22.2.2010 22:52:42   
viksa
mami, a каков гел е тоа? Од каде може да се купи? Мора ли педијатар да ми го препорача?

_____________________________

Насмевката е единствена крива линија која исправа многу работи.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 165
   RE: Првото запче
22.2.2010 22:54:46   
mami
Можеш во секоја аптека да го земеш, оди без рецепта, се вика my mammy  или така нешто. Само кажи им гелче за заби ке знаат тие. Сина мала тубичка е..ставаш малку на прстот и го размачкуваш по непцата

(Одговор на членот viksa)
Непосредна врска до пораките: 166
   RE: Првото запче
22.2.2010 22:59:33   
viksa
фала mami

_____________________________

Насмевката е единствена крива линија која исправа многу работи.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 167
   RE: Првото запче
27.2.2010 9:25:41   
BEBICA
Mamicki HELP pred malce si igrav so Moni koga gledam na edno mesto kade sto treba da i izleze zapce, se raboti za goren katnik od nejzinata desna strana mestotot e poteceno i malku e plavo ko malku da e pomodreno.
Se isplasiv ne znam sto da pravam.Posle gi dezinfikuvav racete i ja namackav so edni kapki kolku da opipam sto e rabotata a nateceno e samo sto ne izleglo zapceto.
Mozebi ova ne e prava tema no ne znaev kaj da pisam.
Ve molam ako mozete da mi odgovorite.


_____________________________

Дајте и на жена десет добри совети, таа ќе го следи само еднинаесеттиот - својот.

(Одговор на членот viksa)
Непосредна врска до пораките: 168
   RE: Првото запче
27.2.2010 10:06:09   
Mila na mama
Бебица ние ги извадивме катниците без проблем ама педијатарот  ни рече ако има мака да мачкаме Дентинокс. Бидејќи си мачкала капки претпоставувам нешто слично е. Ја боли Моника? Кенка? Не јаде? Или само местото е натечено?

_____________________________

love u all

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 169
   RE: Првото запче
27.2.2010 10:08:07   
majka 79
lele bebica jas procitav no neznam sto da ti kazam.
da sum na tvoe mesto bi ja odnela na zabolekar , doktorot da kazi.
mozi da e od sto rasti zapceto , mozi da go ima nabieno nepceto ......se mozi da bide.
taka mene mi se sluci so moeto dete , nemu na vnatresnosta od ustata mu se javi bela kesicka. ne go odnesov kaj maticnniot pedijatar tuku vednas kaj stomatolog i toj ni dade edna tecnost da mackame.

zatoa nadvor e ubavo vremeto ke se prosetate i ke ja vidi doktor, toa mozi ne i nisto seriozno ama zosto da ja mislis celo vreme.

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 170
   RE: Првото запче
27.2.2010 10:11:34   
caci20
Nie isto imavme takov problem koga gi vadese cetvorkite. Pedijatarot ni sovetuvase da go mackame so propogel baza. Toa e mast vo malo tubice, se macka nepceto, go ladi, dezinficira mestoto i go omeknuva

_____________________________

Zivej kako sto mozes koga veke ne mozes kako sto sakas... vazno zivej...

(Одговор на членот majka 79)
Непосредна врска до пораките: 171
   RE: Првото запче
27.2.2010 10:20:27   
BEBICA
Fala vi mnogu na iskrenite soveti.Mila na mama jas i stavam ood tie kapki
DENTINOX N kapki no ona samo sinojka vo son pisna i pocna da place ja namackav i zaspa.Ne e kenkava jade normalno vedra nasmeana e si igra.
Inaku prviot pat koga bevme na stomatolog nas ni rece doktorot deka se mozni i vakvi pojavi no deka se mnogu retki toa se slucuvalo koga zabot izbiva cel ne poleka.
I ni na kraj pamet ne mi padna deka toa moze na Monika da i se sluci no se biva.Pa vikam daj da vidam dali na nekogo ova mu se ima sluceno.Inaku sega rado bi ja odnela na stomatolog no vo sabota nerabotat sem na dezuren.
No vo meguvreme se javiv tuka na edna komsika se setiv deka ona e stomatolog zenata mi rece da ne panicam i me smiri toa se slucuva i dva tri pati vo denot da ja mackam so kapkite bez obzir dali ja boli ili ne,
E sega ako nedaj boze ima ili kaci temperatura(sto do sega ne sme imale pu pu pu)
vednas da ja odnesam na dezuren stomatolog.

Fala vi uste ednasuser posted image user posted image user posted image user posted image


_____________________________

Дајте и на жена десет добри совети, таа ќе го следи само еднинаесеттиот - својот.

(Одговор на членот caci20)
Непосредна врска до пораките: 172
   RE: Првото запче
27.2.2010 10:23:59   
Mila na mama
Не се секирај Бебица ако си јаде нормално ако не плаче и нема температура ќе си излезе запчето и се ќе биде ок. Кај Мила знак дека и излегува запче беше потечна столица 2-3 пати во тие 2 дена додека да избие така што и ако се промени столицата не се тревожи ми рекоа дека тоа било нормално.

_____________________________

love u all

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 173
   RE: Првото запче
27.2.2010 10:33:55   
Еца
бебице а низ игра да и ставиш коцка лед замотана во некое памучно крпче, да ја допира по малку, ќе ја смири и ке и утрне непцето

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот Mila na mama)
Непосредна врска до пораките: 174
   RE: Првото запче
27.2.2010 10:38:39   
profesorica
бебица јас веќе те советував на скајп но еве убаво ти вели еца порбај ладно да и ставиш на непчцето!!!

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 175
Страница:   <<   < Претходна страница  5 6 [7] 8 9   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  5 6 [7] 8 9   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?