|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Добра и лоша страна на животот без деца
7.12.2009 1:13:15   
Bogdancanka
за кого живеме за кого се трудиме,за кого градиме?......за што постоиме ако немаме на кого да се радуваме можам да кажам без деца никогаш нема да бидеме исполнети........Децата се тие за кои се бориме,се трудиме и живееме.Најголемо богатство се децата тие се нашиот животuser posted image

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Добра и лоша страна на животот без деца
2.2.2010 0:01:12   
delfinka
jas licno samata sebesi mislam deka ke bidam kompletno ispolneta koga ke dobieme plod na nasta ljubov
ne deka sega ne mi e ubavo ili ne si go sakam soprugot bez deca,no mislam deka decata se vrv na edna vistinska ljubovuser posted image

_____________________________

sekoj e blagosloven ako veruva vo boga

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Добра и лоша страна на животот без деца
2.2.2010 8:56:51   
BILJANA_G
Decata se bogatstvo.Nisto ne moze da gi zameni.Mnogu sum srekna sto imam detence i sakam sto pobrgu da imam uste edno ili dve.Se razbira nemas vreme za nisto drugo celosno treba da mu se posvetis no nisto drugo ne e vazno.Zivot ne bi imal smisla ako gi nema decata,seto ona sto go pravis sto go stvaras e za niv.Imas za kogo da se boris.

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Добра и лоша страна на животот без деца
2.2.2010 21:46:23   
ananikol
Dobra starana;; Koga se malecki ti go jadat lebot
Losa starana  ;; Koga ke porasnat ke ti gi jadat dzigerite

user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

Nema losa strana,losata srana e bez niv...

(Одговор на членот BILJANA_G)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: Добра и лоша страна на животот без деца
2.2.2010 22:01:00   
lilit
Кога ке дојдам дома секогаш едно прекрасно сонце ме чека на врата и ми се смее е тоа не би го менувала за ништо на свет!!

(Одговор на членот ananikol)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: Добра и лоша страна на животот без деца
2.2.2010 22:31:50   
Боцко
ИЗВОРНА ПОРАКА: lilit
Кога ке дојдам дома секогаш едно прекрасно сонце ме чека на врата и ми се смее е тоа не би го менувала за ништо на свет!!


потпис со две раце (и нозе ако треба)

_____________________________

Sometimes it is the people who no one imagines anything of, who do the things that no one can imagine.

(Одговор на членот lilit)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: Добра и лоша страна на животот без деца
2.2.2010 22:54:54   
verka
Zdravo,ragajte petto deteuser posted image ,zemete si penzija i zivejte srekno.Jas zasega imam edno,zivotna zelba mi se tri.

(Одговор на членот Боцко)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: Добра и лоша страна на животот без деца
26.2.2010 12:53:14   
delfinka
prostete sto nemozev da ja najdam temata samo za posvojuvanje a sakav da spodelam edna prekrasna vest
Imeno mojot omilen pejac,inace i licno go imam zapoznaeno i ke kazam deka e covek so najgolemo srce koj gi obozuva decata no za zal nemase svoj porod pa se odlucil na odlicen cekor
procitajte!
user posted image
Pevač Sergej Ćetković i njegova supruga Kristina planiraju da usvoje dete iz Doma za nezbrinutu decu „Mladost“ u Bijeloj! Njih dvoje su se na ovaj korak odlučili nakon 12 godina borbe za potomstvo i sada su na listi čekanja u rodnoj Crnoj Gori. „Predali su zahtev pre nekoliko meseci, ali neće moći da biraju da li će to biti dečak ili devojčica. Njima i nije preterano bitno kog će pola biti dete, već samo žele da unesu dodatnu radost u svoj dom“, tvrdi dobro upućen izvor „Kurira“. Supruga popularnog pevača u izjavi za "Kurir" rekla je „Još nemamo komentar na to“, čime je, indirektno potvrdila ovu priču. Njihov brak je svih ovih godina bio izuzetno stabilan, ispunjen razumevanjem i slogom, uprkos tome što nisu uspevali da prošire porodicu. Zato su sad odlučili da urade ono što čine mnoge svetske zvezde - da usvoje dete. Sergej je godinama unazad izbegavao pitanja koja zadiru u privatnost, govoreći da ne postoji ništa zarad čega bi prodao mir u svojoj kući.

_____________________________

sekoj e blagosloven ako veruva vo boga

(Одговор на членот verka)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: Добра и лоша страна на животот без деца
12.3.2013 10:03:56   
Melanija RR
Од денешна гледна точка како трудница знам дека и предходниот период имало и плус и минус ,и дека во иднина ќе биде исто.
Разликата е во тоа што кога би можеле да планираме колку време би сакале да сме без деца и да уживаме,секако доколку имаме можност, во некои шетања и незамарања.Но бидејќи тоа се повеќе не е возможно после 1-2 години незабременување веќе не ги гледаме добрите нешта од тоа што немаме деца.

Кога ќе дојдат ангелчињата веројатно ќе жалам за некои минати пропуштени нешта.Но дефинитивно не верувам дека ништо од тоа би ги заменила за прегратка од едни мали рачиња.
Ќе пишам за 1-2 години може ќе бидам повеќе критички настроенаuser posted image

Мислам дека најдобра проценка може да дадат мамичките

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот delfinka)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: Добра и лоша страна на животот без деца
12.3.2013 10:12:56   
zzaa
pa ne gledam dobra strana vo zivotot bez deca,a so deca pa se e dobro berim kaj mene e taka najpametno nesto vo mojot zivot e sto si ja rodiv Eva,i sega imam za sto da ziveam.Sekoj den mi e ispolnet i kako raste se po interesna e,sega malku mi nedostasuva spienje ama se naviknav veke,i noknite izleguvanja se skratija ama se trudime i toa da si go nadoknadime.ama za nisto na svetot ne bi ja menuvala nasmevkata na kerka mi,i igrite so nejze.

_____________________________

Денот кога се збогатив ... Станав мајкa
http://lpmf.lilypie.com/9ToIp2.png?PUn0FHCJ
принцеза на мама

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: Добра и лоша страна на животот без деца
12.3.2013 10:34:28   
barbi03
Decata s najgolemoto bogatsvo ako imas uslovi kolku poveke deca tolku podobro kukata e polna so ljubov i smea pokraj decata.Imam dve prekrasni princezi no razmisluvam i za treto ako dade gospod a nekogas mi e zal za oni sto nemozat da imat imat se a deca ne.Da ne se otkazuvate i ako ne moze da se ostane bremena ima deca sto se posvojuvaat.I toa se deca sto nekoi roditeli bez gram mozok si gi ostavaat decata vo domovi

(Одговор на членот zzaa)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: Добра и лоша страна на животот без деца
12.3.2013 10:57:54   
Bethany
Добра страна без деца е што имаш помалку обврски, помалку одговорности, повеќе спиење и време за што и да сакаш да правиш user posted image
Лоша страна е што помалку се смееш, посиромашен си во душата и животот, помалку исполнет, помалку се надеваш, помалку радуваш на нови нешта, помалку ти е интересантно... Сите работи што си правил без деца, кога ги правиш пак со деца секогаш се нови, непредвидливи и интересни, секогаш се ко прв пат да ги правиш user posted image

(Одговор на членот barbi03)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: Добра и лоша страна на животот без деца
12.3.2013 11:01:32   
niki
da ne ni bea decata denes nemase da bideme ovde, a toa sto sme ovde e dobra ili losa strana na zivototuser posted image
decata se bogatsvo za koe ne si svesen deka mozes da go imas se duri ne go dobies

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: Добра и лоша страна на животот без деца
12.3.2013 11:03:04   
Mihaela 2010
jas ne mozam da go zamislam zivotot bez moeto dete....koga ne bi bila taa srusen bi mi bil svetot

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: Добра и лоша страна на животот без деца
12.3.2013 12:57:37   
babyhope
Ќе почнам од лошата страна на животот без дете: копнежот и нереализирананиот мајчински интикт, аутсајдерската положба во друштвото каде сите се со деца и имаат само една тема на разговор- моето дете, родендените и славите на блиските деца каде ја сваќаш убавината и ја засилуваш празнина која ја чувствуваш. Болната точка кога заедно со мм гледаме како некое среќно семејство се радува на заедничките моменти кои можат да си ги пружат заедно....
Убавата страна: Спиење колку сакаш и кога сакаш, опуштеност и релаксираност во домот без притисок дека мора да се заврши се поради тоа што детето има свои потреби, организирање на слободното време за нас двајцата (патување, излегување исл.) посветување на работата и кариерата....
Сум кажала и до сега, и пак ќе кажам, се во животот има свои добри и лоши страни. Времето носи убавите моменти да бидат убави кога си млад, на почеток на бракот. Со тек на време тежнеењето за малото детско раче, за гугањето и вриштењето низ дома стануваат потреба која доаѓа на самиот врв на приоритетите...

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: Добра и лоша страна на животот без деца
12.3.2013 13:21:58   
anaana

Убавата страна: Спиење колку сакаш и кога сакаш, опуштеност и релаксираност во домот без притисок дека мора да се заврши се поради тоа што детето има свои потреби, организирање на слободното време за нас двајцата (патување, излегување исл.) посветување на работата и кариерата....
Сум кажала и до сега, и пак ќе кажам, се во животот има свои добри и лоши страни. Времето носи убавите моменти да бидат убави кога си млад, на почеток на бракот. Со тек на време тежнеењето за малото детско раче, за гугањето и вриштењето низ дома стануваат потреба која доаѓа на самиот врв на приоритетите...


tocno se si ima svoe vreme i svoja ubavina
deteto samo po sebe si nosi odgovornosti. nemame vreme za nas se e nasoceno kon nego... ama i toa si e ubavina samo po sebe :)))))))

(Одговор на членот babyhope)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: Добра и лоша страна на животот без деца
12.3.2013 14:01:33   
sandriana RR
Потврдувам- недостига спиење и слободно време, но носи милион причини за поинаква, повозвишена среќа.

(Одговор на членот anaana)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: Добра и лоша страна на животот без деца
12.3.2013 14:04:58   
Luci
Да немав дете куќата ќе ми беше чиста, новчаникот полн но срцето и душата ќе ми беа празни

_____________________________

Рани куче да те лае!!!

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 43
   RE: Добра и лоша страна на животот без деца
12.3.2013 14:08:08   
temjanuska75
Многу малку време, многу повеќе среќа.

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 44
   RE: Добра и лоша страна на животот без деца
13.3.2013 2:55:56   
Lina*
Bez deca sme kako penzioneriuser posted image sednati pred televizor i veke pocnaa i temite na razgovor da se trosat pa da si molcime i cel cas.....no eve sega sum 7 nedela i se nadevam ke ja razbieme ovaa monotonija,malku i vo nasava kuka da bide guzva i plackiuser posted image

(Одговор на членот temjanuska75)
Непосредна врска до пораките: 45
   RE: Добра и лоша страна на животот без деца
13.3.2013 8:55:15   
blond

ИЗВОРНА ПОРАКА: Luci RR

Да немав дете куќата ќе ми беше чиста, новчаникот полн но срцето и душата ќе ми беа празни

Баш така Луци. user posted image

(Одговор на членот Luci)
Непосредна врска до пораките: 46
   RE: Добра и лоша страна на животот без деца
13.3.2013 20:54:50   
nadja_s
Без дете?!? Не се ни сеќавам на животот пред да дојде мојата најмила 6-годишна принцеза... Би сакала барем уште едно user posted image

(Одговор на членот blond)
Непосредна врска до пораките: 47
   RE: Добра и лоша страна на животот без деца
22.3.2013 19:13:48   
white angel
Се согласувам.
Колку и да имаш се во животот, еден ден ќе се освестиш дека последното делче од мозаикот е да имаш дете и се што во моментот го имаш без дете ќе ти изгледа безначајно... тоа воедно е и мојата моментална состојба user posted image
ИЗВОРНА ПОРАКА: Еца

Што мислите кои се добрите, а кои лоши работи во животот без деца?

Па лошата страна е тоа што човек никогаш не се чувствува исполнет. Секогаш е присатно чувството дека  сме го разочарале партнерот, не сме ја исполниле животната мисија, сме потфрлиле во важен сегмент од животот...
Добрата страна е што имате време само за себе и дека можете максимално да се посветите на кариерата, дружбите, патувањата...Но не сум сигурна дека кога човек ќе застане, таа добра страна на крај во целост би го исполнила.Добрата страна на животот без деца е кога ќе сфатиш дека уште само дете може да го направи животот исполнет во целост.



(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 48
   RE: Добра и лоша страна на животот без деца
11.6.2013 12:30:20   
lora 55
Ljubovta kon decata e najubavata, najiskrena, bezrezervna ljubov na eden covek. Nisto na svetot ne se saka kako svoe dete, bas nisto !! ne e lesno i ednostavno nivnoto podiganje i vospituvanje ama toa e del od majcinstvoto.Ne e lesno da se nema ponekogas ni 5 minuti za sebe ama nivnata nasmevka,pregratka i zborovite mamo,mamicke,....vredat poveke od se na svetot. Poveke od site pari , patuvanja i izleguvanja so prijateli .Najubavo e sekoj vo zivotot da moze da go doziee cuvstvoto da stane majka i da ja pocuvstvuva ljubovta kon svoeto detence :)

(Одговор на членот white angel)
Непосредна врска до пораките: 49
   RE: Добра и лоша страна на животот без деца
11.6.2013 12:42:24   
Octavia
Кога немав деца бев многу помирна, не гледав во се опасност (на пр), и навистина не му ја мислев многу. Односно, мислев де, ама не се мери со сега... Потоа предност беше организацијата на времето, што нели е нормално кога треба сам да си се организираш само за себе. Тогаш искрено не ни забележував некоја лоша страна. Ама нормално, откако имам дечиња приоритетите се сменети, се доби поинаква смисла и нова тежина, и по цена да звучам патетично, навистина ги сакам повеќе од себе. Ми го облагородија животот и ме направија многу помека личност во однос на претходно.

(Одговор на членот lora 55)
Непосредна врска до пораките: 50
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2] 3   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?