|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  7 8 [9] 10 11   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Кломифен
13.2.2011 0:09:34   
sharlot
zlaticko i ja sprv pat gi piev klomifenot mesecov i bev na merenje na 11 den kogaq imav dve folikuli edna 16 mm i edna 14mm,deneska mi e 14 den i pak mi rece doktorot da odam i vide deka edena folikula se razvila i stanala 22 mm.deneska mi rece deka mi e ovulacija,pa sega .................odime napred:)))

(Одговор на членот ZLATICKO)
Непосредна врска до пораките: 201
   RE: Кломифен
13.2.2011 0:25:14   
zagrizena26
Здраво на сите!
Сакам да ве прашам дали некој знае дека Кломифенот се пијат само 3 пати во животот.Јас ги пиев 2 пати и се  постигна овулација ама нисто од бременост баш тогаш кога треба нешто несакано ке се случи и сега матичниот докторот пак ми дава да ги пијам ама ме страв пак нешто да не се случи, а сакам да одам во Систина кај др.Лазаревски и незнам што да правам.Дај пишете ми.Благодарам однапред.позззззз

(Одговор на членот ZLATICKO)
Непосредна врска до пораките: 202
   RE: Кломифен
13.2.2011 0:51:22   
veckasr
ne e tocno oti klomifen se pijat samo tripati vo zivotot jas kolku imam ispieno pa nisto  mi se nema sluceno i toa jas  si imam prirodno ovulacija i bez stimulacija na klomifen

(Одговор на членот zagrizena26)
Непосредна врска до пораките: 203
   RE: Кломифен
13.2.2011 1:08:50   
ole2004
I jas imam prirodno ovulacija i piev Klomifen 4meseci so Pregnil ampuli.Ne postignavuser posted image osven sto zgolemiv na tezinauser posted image .Neznam za vas,no jas osven hormoni i brisevi i sekako mm spermatogram nemav napraveno drugi ispituvanja.Otkako napraviv HSG,pa laparoskopija so histeroskopija se pronajde problemot i se resi.Klomifenot sum go piela bespotrebno.Pozdrav i moj sovet napravete gi site ispituvanja pa pijte lekarstva po potreba.

(Одговор на членот veckasr)
Непосредна врска до пораките: 204
   RE: Кломифен
13.2.2011 10:32:31   
cleo
Sharlot, dozata ti bese 2x1 Klomifen, neli? I me interesira uste nesto - od koj den pocna da gi pies - od 3-ti ili od 5-ti den na ciklus? Mene postojano doktorov mi gi dava od 3-ti den, a citam skoro sekade gi davaat od 5-ti den user posted image  Se prasuvam koja e razlikata sto gi davaat razlicno? Pozdrav ti posakuvam uspeh

(Одговор на членот sharlot)
Непосредна врска до пораките: 205
   RE: Кломифен
13.2.2011 12:59:43   
sharlot
Da cleo i jas gi piev od 3 den ,2x1,vcera koga bev mi bese 14 den pa ednata folikula mi bese 22 mm,sega sum malku zbuneta zosto doktorot mi rece deka vcera ke mi pukne i deka nem a potreba da mi dade inekcija.pa nie go poslusavme i bevme vredni vecert:)no deneska pak kako da cuvstvuvam malecko peckanje od levata strana kako sto imav i prethoidnite denovi pa neznam dali puknal.dali site folikuli pukaat koga ke dostignat golemina od 22mm ili ne?pa se mislema i deneska za sekoj slucaj da si bidema vredni:)dali nekoj moze da mi objasni podobro?

(Одговор на членот cleo)
Непосредна врска до пораките: 206
   RE: Кломифен
13.2.2011 13:24:08   
veckasr
sharlot toa peckanje ti e od klomifenot on stvara poveke jajcekletki i oni koga pukat osekas peckanje

(Одговор на членот sharlot)
Непосредна врска до пораките: 207
   RE: Кломифен
13.2.2011 14:48:36   
sharlot
blagodaram vecka,sega se nadevam deka ovoj od 22 mm puknal pa ke vidime kako ke bide,dali ti si go piela klomifenot ,kakvo e tvoeto iskustvo?

(Одговор на членот veckasr)
Непосредна врска до пораките: 208
   RE: Кломифен
13.2.2011 19:10:12   
Bethany
Драге РР,
одавна немам ништа пишувано, али редовно ве читам. Можеби некој се сеќава, некој не, али и јас имам пиено кломифен три месеци, и токму тој третиот месец останав бремена. Сега сум, фала на Бога, во 10 недела.
Претходно со мм се обидувавме 2 години и потоа отидов на доктор. Битно е да докторот сака и знае што праве. На мене одмах установивме дека ми изостанува овулацијата. Веќе првиот месец имав зрели фоликули, и тоа не еден, докторот беше оптимистичен, али ништо не се случи. Тогаш кога јас се опуштив целосно и кажав кога биде и ако биде, не се замарам, тогаш се случи. Господ не изненади со нешто прекрасно!!!!
Затоа, рецепт е: потребан е преглед и правилна дијагноза (во случај да подолго време не доаѓа до бременост), потребна е тотална опуштеност и верба во Бога! Проверено!
Ви посакувам на сите и верувам дека во свое време ќе ви дојде тоа што сакате.user posted image

(Одговор на членот sharlot)
Непосредна врска до пораките: 209
   RE: Кломифен
13.2.2011 19:22:16   
veckasr
neznam i jas veke kolku pati go imam pieno klomifenot 

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 210
   RE: Кломифен
13.2.2011 22:06:48   
sharlot
jas se nadevam nauser posted image zatoa sto folikulot mi bese na leviot jajnik kade sto tubata mi e proodna.pa ja mislam deka ja fativme i ovulacijata ,pa so ogled na toa deka poslednive dva meseci nekako mi se sredi ciklusot a so mm nema nikakov problem fala mu na boga ,se nadevam mnogu ,pa sega so boga napred pe ke vidime sto ke bide:)

(Одговор на членот veckasr)
Непосредна врска до пораките: 211
   RE: Кломифен
14.2.2011 20:19:56   
cleo
Ringerajki, daj pomagajte so nekoj sovet, mnogu se razocarav, i na 3 i na 6 den od poslednoto apce Klomifen moite folikuli se okolu 11-12 mm, ne se mrdnai voopsto od pred 3 dena. Dali na nekogo mu se ima sluceno ova, pa da pocnale da mu rastat folikulite malku pokasno. Ne svakam zosto e ovaa stagnacija?? Heeeelllppp! Iki kade si, ti pisav privatna poraka user posted image user posted image user posted image  Momentalno poluduvam od maka i griza

(Одговор на членот sharlot)
Непосредна врска до пораките: 212
   RE: Кломифен
14.2.2011 23:07:45   
podarok
Ne se sekiraj premnogu, za prvata bremenost toa kaj mene go cekavme do 17 den i se sluci bremenos. Potoa nikako skoro 7 god,so taa razlika koga piev prviot pat klomifen ne se sekavam deka imav nekakov problem no za vtorata bremenost sekoja doza mi bese se poteska i poteska.Zatoa bremenosta se sluci koga resiv deka nema da se lekuvam. GOSPOD E GOLEM, imaj verba i uzivaj .

(Одговор на членот cleo)
Непосредна врска до пораките: 213
   RE: Кломифен
15.2.2011 18:41:32   
Bethany

ИЗВОРНА ПОРАКА: cleo

Sharlot, dozata ti bese 2x1 Klomifen, neli? I me interesira uste nesto - od koj den pocna da gi pies - od 3-ti ili od 5-ti den na ciklus? Mene postojano doktorov mi gi dava od 3-ti den, a citam skoro sekade gi davaat od 5-ti den user posted image  Se prasuvam koja e razlikata sto gi davaat razlicno? Pozdrav ti posakuvam uspeh


Jas go piev od 2-ot den na ciklusot? Ne znam zosto, mislam deka ima dolzinata na ciklusot nekoja vrska.
Mada toa ne e ni bitno, doktorot najdobro znae.
I inaku i na mene mi bese vtor mesec so klomifen ovulacija negde na 17.den. A koji mesec veke pies klomifen?

(Одговор на членот cleo)
Непосредна врска до пораките: 214
   RE: Кломифен
15.2.2011 18:52:20   
cleo
Bethany, prasav sto pati - doktorot veli nema nikakva razlika dali gi pies na 2, 3 ili 5 den od ciklus. I jas mislev ima razlika, ama nemalo. Mene mi e vtro pat Klomifenov so eden mesec pauza vo koj piev Mikroginon kontraceptivi zasto imam pco, pa da mi gi smiri jajnicite. Celata rabota e sto prviot pat piev 2x1 apce Klomifen, a sega samo 1x1. Mislam deka toa ne edovolna doza za mene, no bese procenka na doktorot, pa ne mozev da odam protiv toa iako se obidov. Sega sum mnogu nasekirana user posted image user posted image user posted image  i tazna sto propustiv uste eden ciklus. A mozebi i ke treba malku poveke vreme da porasnat...ke vidime vo Cetvrtok...drzete mi sreka, mnogu mi e potrebna. Pozdrav

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 215
   RE: Кломифен
15.2.2011 19:01:16   
Bethany
Cleo, ne se grizi. So toa nisto nema da postignes, veruvaj mi! Jas se doveduvav do ocaj, ama nisto ne mi pomogna, naprotiv bas togas ne biva. Ako imas doverba vo doktor (a bi trebalo, ke ti bide polesno) ostavi go toj da prave kako misle. Znam deka ti e tesko i deka si netrpeliva, ama ke bide, ke vidis!!! Vo najskoro vreme! Mora da se opustis, najdi nacin! Pozdrav i navistina ti velam deka posle ke se prasuvas, pa zosto toliko se grizev bez potreba?

(Одговор на членот cleo)
Непосредна врска до пораките: 216
   RE: Кломифен
15.2.2011 21:59:53   
sharlot
dali nekoj zabremenil uste od prvata doza so klomifen?

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 217
   RE: Кломифен
16.2.2011 21:01:43   
ZLATICKO
не е битно кој ден се почнуваат да се пијат.јас од 4 ден почнав да ги пијам.денес бев на мерење и само 12 пораснале,докторката ми рече пак да одам во понеделник.незнам дали ке пораснат или ке останат толкави.кломифен она ми рече се пиеле само еден месец па се прави пауза 3 месеци,се уништувале јајниците ако си пијат подолго време и не препорачливо.да ве прашам какво е тоа пецкање кога пукаат фоликулите треба да имам болки во стомакот или што?

(Одговор на членот sharlot)
Непосредна врска до пораките: 218
   RE: Кломифен
16.2.2011 21:10:58   
Bethany
Mene me prv mesec toliko bolea jajnicite, ne mozev da odam, mnogu se isplasiv, edvaj cekav da otidam na kontrola, doktorot mi se nasmea i mi rece deka se e vo red, se budat jajnicite od son:) I zamislete so takvi bolki pa treba da imas odnosi, nema sansi!. Vtoriot mesec pomalku me bolese, i tretiot koga ostanav bremena, voopsto, mozebi samo onaka eden den gi custvuvav.
Inaku mojot doktor mi kaza deka se pijat tri meseci za red i togas ke pravime pauza ako nisto ne bide vo meguvreme.. Pa sega, belki zavisi od doktorot do doktorot, mozebi nekomu se jajnicite poosetlivi pa se preporacuva pauza posle zemanje klomifen, mene doktorot mi rece deka mi se dobri jajnicite i nemav problem ni so cistite ili slicno.

(Одговор на членот ZLATICKO)
Непосредна врска до пораките: 219
   RE: Кломифен
17.2.2011 22:53:24   
cleo
Dragi moi nisto od moite folikuli ovoj mesec user posted image user posted image user posted image  denes bev veke tret pat na folikulometrija - 15 den od cilkus mi e i nisto, si stojat na 12 mm i ne sakaat za ziva glava da mrdnat user posted image  Mnogu se nervirav, ama nekako pocnuvam da se soocuvam so situacijata. Ako ne bilo ovoj ciklus ke bide drugiot - Gospod e golem, ke mi podari i mene user posted image , znam, samo treba trpenie. Sega od utre Dabroston 10 dena za da dobijam pa od tret den pak Klomifen ama ovoj pat 2x1, zasto definitivno ne mi deluva samo edno apce dnevno. Dali nekoja od vas imala vakvo iskustvo so Klomifenov? Inaku, jajanicite me bolat i stegaat veke nekolku dena po red, ke zbesnam od bolka, a sepak ne rastat folikulive! Navistina ne mi e jasno user posted image  A imam i iscedok kako pred ovulacija user posted image user posted image  Heeeelllppp!

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 220
   RE: Кломифен
17.2.2011 22:57:05   
Olivia
Cleo mila kolku si pominala pa sega i ova navistina nema potreba da se zagrizuvas sekoja zena od nas pa i ne ovulira sekoj mesec ednostavno ke vidime sto ke pokazat folekulite po naredniot ciklus, te guskam dusickeuser posted image

_____________________________

"Trust takes years to build , only seconds to break , and forever to repair"

(Одговор на членот cleo)
Непосредна врска до пораките: 221
   RE: Кломифен
17.2.2011 23:02:28   
cleo
Fala ti draga Olivia, sega navistina mi treba poddrska user posted image user posted image user posted image  da se gusneme sega i da se utesime taka...

(Одговор на членот Olivia)
Непосредна врска до пораките: 222
   RE: Кломифен
18.2.2011 0:13:46   
sharlot
Draga cleo,navistime znam kako se custvuvas.Veruvaj deka vremeto pominuva mnogu brzo,mene cela godina mi pomina nadevajki se deka ke bide naredniot mesec. i seuste e taka,no znam deka site nie ke si go docekame onoj zlaten mesec koga ke bideme navistina srekni.Mislam deka Olivija e vo pravo deka sekoja zena i ne ovulira sekoj meswec,mozebi i dozatat ti bila slaba,pa sega so pokacena doza jas silno veruvam deka ke uspees naredniot mesec.I jas mesecov pocnav so klomifen ,no jas vednas so 2x1 i na 11 dena imav edem folikul od 16 mm i drug od 14,pa na 14 den eden od 22mm za koj doktorot mi rece deka denta ke prsne,pa sega ke vidime dali ke uspeeme,navistina sakam da uspeam za da ti dadam i jas nadez megu drugite rr deka i nas ne cekaat srekni denovi

(Одговор на членот cleo)
Непосредна врска до пораките: 223
   RE: Кломифен
18.2.2011 1:52:01   
veckasr
i jas nemav vo noemvri mesec ovulacija na mene bese od visokiot prolaktin a sega imam 

(Одговор на членот sharlot)
Непосредна врска до пораките: 224
   RE: Кломифен
18.2.2011 1:54:34   
veckasr
cleo imas li napraveno ispituvanje na hormonite dali ti se vo red

(Одговор на членот veckasr)
Непосредна врска до пораките: 225
Страница:   <<   < Претходна страница  7 8 [9] 10 11   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  7 8 [9] 10 11   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?