|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  6 7 [8] 9 10   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Кломифен
3.2.2011 1:43:25   
mmileni4ka
devojki jas pijav klomifen na svoja raka mi kaza drugarka za nego ne ispiv mn samo 5 tableti no odtogas me naboluva jajnicite mislite deka mozebi si napraviv cisti

(Одговор на членот vere)
Непосредна врска до пораките: 176
   RE: Кломифен
3.2.2011 2:27:59   
Olivia
Mmilenicka lekarstva sto pripagaat vo kategorijata na hormoni pa  i bilo kakvi drugi nikako nesmeat da se zemaat na svoja raka,mozat da predizvikaat golemi roblemi i posledici, najdobro eda si posetis ginekolog, no jas kolku sto razbrav deka vie se obiduvate mnogu kratko vreme!

_____________________________

"Trust takes years to build , only seconds to break , and forever to repair"

(Одговор на членот mmileni4ka)
Непосредна врска до пораките: 177
   RE: Кломифен
3.2.2011 2:31:12   
mmileni4ka
da kratko ama jas nekako se razocaruvam mn zato probav i so ova

(Одговор на членот Olivia)
Непосредна врска до пораките: 178
   RE: Кломифен
3.2.2011 9:36:47   
lukas
ne smees da zemas lekovi na svoja raka posebno klomifen posebno ako ne znaes sto e rabotata...i jas ke ti predlozam da odis na ginekolog i da se proveris...nisto cudno da si napravila cisti zosto klomifenot e za sozdavanje na jajce kletki...pozzz se nadevam deka ke e se vo red i deka nabrzo ke se radvas....

_____________________________

Неможите да бидите храбри ако не сте повредени.Неможе да научите ако не сте погрешиле.Неможете да бидете успешни ако не сте доживеале неуспех.

(Одговор на членот mmileni4ka)
Непосредна врска до пораките: 179
   RE: Кломифен
4.2.2011 19:19:16   
cleo
Devojki, jas od denes pocnav so Klomifen po vtor pat posle eden mesec pauza. No, dr. Popovik mi prepisa samo edno apce dnevno, ne dve, znaci samo 50 grama na den. Sega se prasuvam dali ke bide dovolno za da nastane ovulacija? Zasto jas minatiot pat piev po dve dnevno, a imav samo 2 folikuli. Dali nekoja od vas piela doza od edno apce Klomifen? Iako sum svesna deka sekoj organizam e individualen i reagira poinaku. Kako i da e jas sosema mu veruvam na mojot najmil doktor, no me interesira i vase iskustvo.  Pisete mi. Pozdrav

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 180
   RE: Кломифен
4.2.2011 19:29:57   
druze
Да и јас пиев неколку месеци ''кломифен''нo нa жалост немаше некој посебен ефект и јас се разочарав...(user posted image

(Одговор на членот cleo)
Непосредна врска до пораките: 181
   RE: Кломифен
4.2.2011 19:34:35   
cleo
Sto podrazbiras pod "poseben efekt"? Ne se postignalo ovulacija ili ne nasatanala bremenost? Mislam deka ne treba da se razocaruvas. Eve na primer jas reagiram odlicno na Klomifen, no ne se sluci bremenost. Zboruvam za prviot pat, pa se nadevam ovoj pat ke bide. Ovde na forumot ima eden kup ringerajki koi so pomos na Klomifen si dobile slatki user posted image . Te pozdravuvam i ti posakuvam uspeh

(Одговор на членот druze)
Непосредна врска до пораките: 182
   RE: Кломифен
4.2.2011 20:49:45   
iki82
cleo jas dva pati piev po edno apce, a tretiot pat samo po pola apce. site tri pati imase ovulacija. posledniov so pola apce duri i podobro mi bese, dve jajce kletki puknaa, dupla ovulacija. no kako sto vikas sekoj organizam e poseben. no sigurna sum deka ke imas uspeh i so edno apce. 

(Одговор на членот cleo)
Непосредна врска до пораките: 183
   RE: Кломифен
4.2.2011 20:53:01   
biser84
i jas cleo denes pocnav so klomifen so gospot napret se nadevam ke uspeme jas 2*1 tableta pijam taka mi gi prepisa doktorkata pa streda ili cetvrtok na exo treba da odam pa ke gi vidime rezultatite


(Одговор на членот cleo)
Непосредна врска до пораките: 184
   RE: Кломифен
5.2.2011 14:26:41   
cleo
Iki fala za odgovorot, i jas mislam deka ke se sluci ovulacija, sepak doktorot znae sto pravi. Jas mu spomnav za inekcii Gonal ili Fostimon posle Klomifenot, rece da - samo ke vidime kako ke se razvivaat rabotite, se razbira ne mozese uste od prv den na ciklus da se kaze. Ke odam vo Vtornik pak pa ke vidime. Mnogu sum srekna sto bese epten pozitiven zaradi podobreniot spermogram, rece sega ostanuva samo tebe da te zatrudnime user posted image  Ajde so Gospod napred! Da ne odis i ti kaj Lazarevski nedelava? Mozno e da se sretneme zasto jas sigurno ke odam nekolku pati na folikulometrija. Pisi mi ako odis.

Biser84 i tebe ti posakuvam uspeh ovaa tura na Klomifen da ti donese edno user posted image . Pozdrav na site

(Одговор на членот iki82)
Непосредна врска до пораките: 185
   RE: Кломифен
5.2.2011 18:28:22   
iki82
cleo srcka ajde stom e podobar spermogramot imas dobri sansi. kaj nas ne e podobren, taka da ke ja pravime uste ovaa inseminacija i ako ne biva , mm ke odi na operacija za varikocela. Inaku jas sum utre na folikulometrija kaj lazarevski, ovoj mesec sum bez nisto, samo bromergon pijam sto mi e redovna terapija. i zamisli ima folikul vo priroden ciklus, pred nekoj den bese 14 mm sega utre da vidime kolku porasnal. ajde so sreka neka ni e ovoj mesec na dvete user posted image

(Одговор на членот cleo)
Непосредна врска до пораките: 186
   RE: Кломифен
5.2.2011 19:14:26   
cleo
Iki ti posakuvam i tebe mnogu sreka ovoj mesec i dvete da si bideme trudnicki . Navivam za tebe utre da ti porasnal uste poveke folikulot. Milo mi e sto uspevas samo so bromegron da postignes ovulacija, znaci kaj tebe definitivno bil problemot visok prolaktin. Ako slucajno odis pak vo Vtornik pisi mi da znam, jas ke bidam tamu nakaj 7 popladne. I pisi ako mozes sto ke napravis utre. Te gushkam 

(Одговор на членот iki82)
Непосредна врска до пораките: 187
   RE: Кломифен
5.2.2011 20:03:34   
iki82
fala cleo, mn se nadevam , veke pri kraj sum so nervite. da ti kazam samo deka pijam i mesavina caj od ajducka treva neven i kopriva, mislam deka i toa mn mi pomaga da mi se namalat cistite. redovno go pijam, pocnuvam negde od kaj 5 den na ciklus do nekolku dena posle ovulacija i posle prestanuvam. ajde bas ke pisam sto sum napravila utre, psi mi i ti kako ke pomines vo vtornik. mene me sprema za inseminacija, ama ne znam koj den ke bide tocno , se zavisi od folikulcevo moe :) 

(Одговор на членот cleo)
Непосредна врска до пораките: 188
   RE: Кломифен
6.2.2011 19:18:06   
cleo
Iki sto napravi denes, kolku ti porasnal folikulot? Sto veli Lazarevski, koga bi bila inseminacijata. Pisi ako mozes. Pozdrav

(Одговор на членот iki82)
Непосредна врска до пораките: 189
   RE: Кломифен
6.2.2011 19:43:14   
iki82
cleo 16 mm mi bese denes, endometrium 10 mm. verojatno sega ovaa nedela bi bila inseminacija, no ne znam koj den. i jas imam vo vtornik zakazano pak , ama nesto porano od tebe okolu 3 saat. kaj tebe kako e do sega, ili ti si prv pat vo vtornik na pregled?

(Одговор на членот cleo)
Непосредна врска до пораките: 190
   RE: Кломифен
6.2.2011 20:32:02   
cleo
user posted image user posted image user posted image za tvojot folikul, pa ajde neka ti donese edno user posted image ovoj pat. Krivo mi e sto nema da se sretneme, no jas moram se popladne da gi zakazuvam pregledite zasto na rabota sum do 6. Inaku, da - prv pregled ke mi bide posle dozata Klomifen. Pozdrav

(Одговор на членот iki82)
Непосредна врска до пораките: 191
   RE: Кломифен
6.2.2011 20:37:00   
Olivia
Iki82 ti posakuvam uspesna inseminacija,
Cleo zreli folekuli i na tebe uspesna inseminacija ti posakuvam, ajde vreme e da gi vidite user posted image .....mnogu sreka milicki.


_____________________________

"Trust takes years to build , only seconds to break , and forever to repair"

(Одговор на членот cleo)
Непосредна врска до пораките: 192
   RE: Кломифен
6.2.2011 23:21:39   
babyhope
iki82 и cleo и јас се придружувам на желбите на Olivia за успех на овие инсеменации. Ајде мили израдувајте не овој месец дека ќе имаuser posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image .
Само позитивни мисли..опуштено!!!

(Одговор на членот Olivia)
Непосредна врска до пораките: 193
   RE: Кломифен
6.2.2011 23:37:29   
sharlot
vi ja drzam na dvete celata sreka na svetot!!!!!!!!!jas ke odma vo sreda na 11 dena na memrenje na folikulite pa ke vidime togas,prv pat mi e ,pa i malku sum nervozna a i vo iscekuvanje:))))

(Одговор на членот babyhope)
Непосредна врска до пораките: 194
   RE: Кломифен
7.2.2011 23:24:30   
druze
Мора да пробам дали ке успеам пошто сега имаше некој проблем со форумов........(неможев ништо да пишам)

(Одговор на членот sharlot)
Непосредна врска до пораките: 195
   RE: Кломифен
7.2.2011 23:37:19   
druze
Јас дури сега видов дека сте ми одговориле (фала на тие сто ми одговорија)
Да имаше овулација и доволен број на фоликули ама не останав труднаuser posted image после неколку терапии со кломифен
се откажавме заради лекување на бактерија ESCHERICHIA(ako има некој со овај проблем нека ми пиши)која ја лекуваме скоро една година сите ни велат тоа не е проблем и лесно се лекува секоја втора жена има...........ама кај нас не испадна такаuser posted image
едниот од нас се излекува и пак си ја пренесовме(иако толку внимававме и се пазевме)лекови пиеме секогаш по антибиограм и ова нашиве апчиња(наше производство) како да не делуваат само што ги голтаме како бомбони(а веќе имаме одбивност кон се што е слично на апче)
Па збравје со ГОСПОД напред после лекувањето на бактеријава треба да почниме со нова терапија.....па си велам и ние после 7години
дека ќе се израдуваме редно е[user posted image user posted image
Почнавме да одиме кај друг гинеколог кој многу ветува(откако ги виде сите резултати)........

(Одговор на членот druze)
Непосредна врска до пораките: 196
   RE: Кломифен
7.2.2011 23:44:47   
druze
На ''CLEO, IKI82...''и сите што баш сега пробувате ви чувам многу среќаuser posted image
ајде па да ни пишите дека има нешто ново
поздрав и пишете сакам да сум во текuser posted image

(Одговор на членот druze)
Непосредна врска до пораките: 197
   RE: Кломифен
12.2.2011 21:11:00   
biser84
celo do kade si so folekulite nesto ve nema jas vcera bev na folekulometrija po vtor pat na leviot jajnik imav 3 folekuli edniot bese 16mm adrugite 2 bea po mali na desen jajnik imav 1 folekul tri dena pauza bez odnosi bidejki imame slab spermogram pa od ponedelnik so gospot napred vo akcijauser posted image ba daj boze ovoj mesec kaj site klomifenki user posted image

(Одговор на членот druze)
Непосредна врска до пораките: 198
   RE: Кломифен
12.2.2011 22:33:45   
cleo
Tuka sum draga, postojano go sledam forumov, samo sto ne pisuvam postovi...Vcera bev na folukulometrija, no mesto posebno ne sum zadovolna. Na vtor den od posledno apce Klomifen najgolemiot folikul mi bese 12 mm. No , mislam deka treba da pocekam, dozata mi bese samo edno apce dnevno, ne dve, taka da mozebi toa e pricinata sto treba da pocekam, mnogu e rano vtor den. Eve i Iki82 me ima sovetuvano deka taa i so pola apce uspeala da ovulira, no okolu 19-20 den od menzis. Taka da i jas se nadevam deka ke uspeam sepak da ovuliram. A pak endometriumot mi e super - 9 mm. Vi blagodaram na site koi stiskate palci za mene user posted image  Ajde so Gospod napred - ke bide kaj site nas naskoro. Osekam ke ima mnogu trudnici i user posted image user posted image user posted image . Biser mnogu mi e milo sto dobro napreduvas user posted image  Iki kako si ti, kako odi kaj tebe? Pisi, te cekame. Pozdrav do site

(Одговор на членот biser84)
Непосредна врска до пораките: 199
   RE: Кломифен
12.2.2011 23:28:14   
ZLATICKO
еве и јас да кажам нешто,моментално пијам првпат кломифен,досега сум пиела диане 35,и откога ги прекинав еве скоро 6 месеци добивам редовно.пијам и метформин за шеќерот  ми беше покачен,па се надевам на  едноuser posted image  во скоро време,само ме интерисира на колку дена треба да има овулација.и кога треба да одам за мерење на фоликулите колку дена после user posted image .       user posted image

(Одговор на членот mmileni4ka)
Непосредна врска до пораките: 200
Страница:   <<   < Претходна страница  6 7 [8] 9 10   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  6 7 [8] 9 10   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?