|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  5 6 [7] 8 9   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Сок
15.11.2011 16:23:43   
Annet
mene denes patronaznata mi rece za 2 nedeli da i davam sok od jabolko(ke bide 3 ipol meseci) ,pola-pola so voda,pa ponatamu od morkov,cveklo malku,mandarina portokal....kako e najdobro da pravam,so sto da pocnam,a planiram zimava da pravam se doma i sok i kazicki...... ima li nekoja kniga sto bi mi ja preporacale za ishrana na bebinja???

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 151
   RE: Сок
15.11.2011 22:11:44   
Felly RR
Анет, за почеток цвекло, мандарина, портокал мислам не се даваат. Тие дури некаде од кај 10 месец може да ги почнеш - цитрусните овошја (а исто и цвеклото). Зар патронажната ти рече да даваш од нив?!?!
На почеток сокче од јаболко, круша, морков, банана, кајсија, праска, слива.
И мислам да почекаш барем 4 полни месеци да има.


_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 152
   RE: Сок
15.11.2011 23:04:36   
mila mama

ИЗВОРНА ПОРАКА: Annet

mene denes patronaznata mi rece za 2 nedeli da i davam sok od jabolko(ke bide 3 ipol meseci) ,pola-pola so voda,pa ponatamu od morkov,cveklo malku,mandarina portokal....kako e najdobro da pravam,so sto da pocnam,a planiram zimava da pravam se doma i sok i kazicki...... ima li nekoja kniga sto bi mi ja preporacale za ishrana na bebinja???



Ако јас ти дадам книга ќе треба да почнеш од 6 месеци! Јас би почекала до кај 4 најмалку во секој случај, а сок од зеленчук(морков) или евентуално од јаболко треба да е прв избор. Цвеклото и цитрусните како што пиша Фели за подоцна остави ги.


_____________________________

Razbirlivo e deteto da se plasi od temninata...
No, ne e razbirlivo vozrasen da se plasi od svetlinata.

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 153
   RE: Сок
16.11.2011 0:16:05   
Maca25
Анет, патронажната твоја одамна изгледа не прочитала нешто ново во врска со воведување на храна кај бебе.user posted image
Цвекло, портокал, мандарина, лимон не се дава до 1 година.
А и јас со исхрана би почнала од 5 месеци, најпрво сокче со јаболче, па морковче, па кашички од зеленчук (децата многу лесно профаќаат овошје затоа што е благо, а зеленчук потешко, па затоа препорачувам да се почне со зеленчук). Секако ти си одлучуваш, нека те води инстинктот, а и бебето, па сама ќе си видиш што и како треба да правиш.


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот mila mama)
Непосредна врска до пораките: 154
   RE: Сок
16.11.2011 10:20:44   
kikicka
Анет јас почнав од 3ипол со сокчиња па после продолжив со каши, али прво со јаболко,кајсија,праска,банана,морковче ,слива ....е веќе кога почнавме со зеленчук цвекло и давав некаде од кај 5 ипол месеци варено со друг зеленчук.

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 155
   RE: Сок
16.11.2011 13:45:05   
Annet
fala mnogu,zatoa tuka pisav odma.nekako i mene ne mi se veruvase vo toauser posted image

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 156
   RE: Сок
24.2.2012 16:52:40   
Annet
od kolku mes ili posle godinka im davate tetrapak sok,mislam od onie 100% prirodno????

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 157
   RE: Сок
24.2.2012 16:59:49   
kikitina

ИЗВОРНА ПОРАКА: Annet

od kolku mes ili posle godinka im davate tetrapak sok,mislam od onie 100% prirodno????

Тоа е твое право на избор. Колку за споредба сестра ми му дава на внук ми секаков сок, има 13 месеци, а золва ми на исто толкава возраст на внука ми уште и дава сокчиња од ХИП. Сепак мислам дека пред годинка не би требало, поарно домашен свежо направен.

_____________________________

Господ постои само ако веруваш во него!

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 158
   RE: Сок
24.2.2012 17:05:16   
Annet
fala kikitina,jas ne i davam ama poznavam majki sto davaat..zatoa prasav

(Одговор на членот kikitina)
Непосредна врска до пораките: 159
   RE: Сок
24.2.2012 18:39:47   
Felly RR
Јас почнав да и давам околу годинка. АМа си пиеше и цеден сок, па и давав и таков и таков.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 160
   RE: Сок
24.2.2012 23:41:09   
Natuska85
А каков почнавте да има давате од годинка,вива,фрукталuser posted image . Јас во последно време не му давам многу сок,дека почна и водичка да си пие,ама се мислам до кога да купувам на хип, нестле...user posted image

_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 161
   RE: Сок
25.2.2012 10:58:59   
Luci
Јас на М. му купувам од овие на Нектар 100% user posted image

_____________________________

Рани куче да те лае!!!

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 162
   RE: Сок
25.2.2012 13:08:26   
ole2004
Јас на Ева уште и давам HIPP,а има 18месеци.Пиеше и цеден портокал,но во последно време не го сака.Незнам каков друг сок да и дадам?

(Одговор на членот Luci)
Непосредна врска до пораките: 163
   RE: Сок
25.2.2012 15:51:47   
AnnaMolly RR
Јас од некаде 8 месеци му давам Вива или Фруктал. Исто е, и бебешките и овие „обичниве“ се прават од концентрат, не од вистинско овошје. Може да прочитате на задната страна на Хип сокчињата.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот ole2004)
Непосредна врска до пораките: 164
   RE: Сок
12.3.2012 15:25:23   
*Elena*
Mamicki, koristite li sokovnik za pravenje svezi sokcinja i kakov?

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 165
   RE: Сок
12.3.2012 15:34:14   
Mihaela 2010
Mamicki, koristite li sokovnik za pravenje svezi sokcinja i kakov?


Sekojdnevno ednas vo denot obavezno.Go imam od Top Shop Power Juserot i sum epten zadovolna..

(Одговор на членот *Elena*)
Непосредна врска до пораките: 166
   RE: Сок
12.3.2012 15:35:15   
stela
da, retko da mu dadam tetrapak sok, ponekogas koga izleguvame, so gosti, na gosti ili sl. Edinstveno i redovno pie sok od sokovnik, power juicer, ili issceden na cedalka od portokal (i limon). Drugo ne postuvam, podobro voda ili cajce so medce.

(Одговор на членот *Elena*)
Непосредна врска до пораките: 167
   RE: Сок
12.3.2012 15:59:36   
*Elena*
Mnogu se mislam dali da go zemam toj power juicer ili eden philips...nekako ovie od top shop ne mi se za veruvanje, od iskustvo so drugi proizvodi (ama za toa ima druga tema neliuser posted image ) Kako i da e mislam deka ke bide najubavo svezo isceden sok...I kolku obicno go cuvate svezo iscedeniot sok, dali moze da stoi na primer den-dva vo friz ili sl. Da moze da se napravi pogolema kolicina odednas?

(Одговор на членот stela)
Непосредна врска до пораките: 168
   RE: Сок
12.3.2012 16:04:31   
Mihaela 2010
Elena vo priracnikot sto go dobiv so sokovnikot ima koj sok moze da otstoi vo frizider a koj treba vednas da se posluzi zaradi gubenje na vitaminite.Jas koga i pravam na Mihaela i go polnam siseto otprilika 200-250 ml i taa celo sise si go pie,nastojuvam odma da go ispie ,t.e vo rok od 15-20 min zaradi vitaminite.Malku e dosadno za mienje,neli vednas da go izmies ama toa e za zdravjeto na deteto SE'.

(Одговор на членот *Elena*)
Непосредна врска до пораките: 169
   RE: Сок
12.3.2012 16:10:48   
*Elena*
fala ti Mihaela 2010user posted image

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 170
   RE: Сок
12.3.2012 16:15:32   
Џесика
Пошто син ми пие многу сок, јас често правам наеднаш, повеќе овошје и плус вода кога ќе додадам ми се собира 1 литар, го ставам во фрижидер ама истиот ден ќе отиде цел... некогаш правам навечер пред спиење за ноќта и си стои на собна температура и не се расипува... е сега дека се губат витамините одма, да, ама во секој случај подобро него тетрапак... Го имам од топ шоп Пауер Џусер и сум задоволна, најмногу заради грлото на соковникот, нема потреба да го сецкам овошјето, ако ти пие детето сок, земи си, не му ја мисли, навика е све, ќе се уходаш и многу лесно, за 15 минути и сок свеж и ќе го исчистиш user posted image башка ако нешто не ти јаде бапни го во скоковник, ќе го внесе, јас така правам со спанаќот user posted image

< Поракaта ја уредил Џесика РР -- 12.3.2012 16:16:48 >


_____________________________

Жената по природа е АНГЕЛ, но ако и ги скршат крилата таа лесно ќе научи да лета на метла!!!

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 171
   RE: Сок
12.3.2012 16:23:24   
*Elena*
Da definitivno e dobro za mesanje produkti, fala na sovet, sea sme uste samo na mleko i cajce, ama za mesec dena ke pocneme i so sokcinja, pa bi sakala da bidat domasno napraveniuser posted image . pozz...

(Одговор на членот Џесика)
Непосредна врска до пораките: 172
   RE: Сок
28.3.2012 15:14:18   
Annet
Iva sok pie kako sungerce,lele jas nemozma da ja iznapijam so sok,veke mleko neke,samo sok,so sok se uspiva.......kaj ke mi stasaat mene pari za hipp i takvi sokcinja,a i doma sal jabolka i babai cedam...uffff sakam power juser ama skapicok e

(Одговор на членот *Elena*)
Непосредна врска до пораките: 173
   RE: Сок
28.3.2012 15:27:31   
lilicka

ИЗВОРНА ПОРАКА: Annet

Iva sok pie kako sungerce,lele jas nemozma da ja iznapijam so sok,veke mleko neke,samo sok,so sok se uspiva.......kaj ke mi stasaat mene pari za hipp i takvi sokcinja,a i doma sal jabolka i babai cedam...uffff sakam power juser ama skapicok e

Anet zemi si obicen sokovnik Power ne e kojzne sto kako sto go reklamiraatuser posted image
Jas i davam po malku sokce pie samo od casha od sise neke......dodusa nesakam da stane zavisna od sok pa da neke mleko da pie,kako i da e vitaminite od ovosjeto gi prima preku kasite!!

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 174
   RE: Сок
28.3.2012 15:53:08   
Annet
nie ne pieme veke mleko,ne saka da go vidi,zimi mlecni kasi sto jade,za sok dusa dava,a ja pa se zalam a ja beter sum bila,pa eve me zdrava pravauser posted image
ИЗВОРНА ПОРАКА: lilicka


ИЗВОРНА ПОРАКА: Annet

Iva sok pie kako sungerce,lele jas nemozma da ja iznapijam so sok,veke mleko neke,samo sok,so sok se uspiva.......kaj ke mi stasaat mene pari za hipp i takvi sokcinja,a i doma sal jabolka i babai cedam...uffff sakam power juser ama skapicok e

Anet zemi si obicen sokovnik Power ne e kojzne sto kako sto go reklamiraatuser posted image
Jas i davam po malku sokce pie samo od casha od sise neke......dodusa nesakam da stane zavisna od sok pa da neke mleko da pie,kako i da e vitaminite od ovosjeto gi prima preku kasite!!


(Одговор на членот lilicka)
Непосредна врска до пораките: 175
Страница:   <<   < Претходна страница  5 6 [7] 8 9   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  5 6 [7] 8 9   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?