|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Сок
29.10.2009 12:25:17   
mami
е баш си јасна во обајснувањетоuser posted image user posted image user posted image user posted image ајде, нели пазиш од кои сокови пие Дамјан, па објасни ми, со име, кои сокови се тие од 50 % тетрапак, да пробам таков да му дадам

< Поракaта ја уредил Mila na mama -- 7.12.2009 12:55:53 >

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Сок
29.10.2009 12:25:20   
mis.
Јас сум да не се претерува со сокови.Доволно е една чаша од 200мл дневно сок а останатите витамини и минерали да се внесуваат со свежо сезонско овошје и да се пие повеќе вода.Не гледам зошто би давала повеќе сок ако детето јаде овошје и зеленчук.Подобро од тоа здравје.

< Поракaта ја уредил Mila na mama -- 7.12.2009 12:56:08 >

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Сок
29.10.2009 12:29:17   
profesorica
ИЗВОРНА ПОРАКА: profesorica


јас се осеќам некако безвезе демек и да е 100% ми е некако нездраво ова и би сакала кога би можела да му давам нон стоп цедени сокови бидејќи се поздрави ама неможам секогаш...


епа тоа ми беше и првичниот муабет, знам дека соджат конзерванси и дека не е исто цеден во чаша 100% и оној во тетрапак.

а за вкусот, па знам дека не се работи за вкусот, но еве ако споредиме сок од вива и сок од санголд или од миа или некои други нови што се појавија на пазарот- мене ми се гадни да ги пијам па камоли да ги дадам на Дамјан.



< Поракaта ја уредил Mila na mama -- 7.12.2009 12:56:21 >


_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Сок
29.10.2009 12:32:44   
mis.
Тие имаат само подобри засладувачи ништо друго user posted image user posted image
За мене санголд 100% од портокал ми е најубав не значи дека анголд е лош но сите имаат разни класи на сокови со 100% сок има сан голд но има и сан голд од 50% со различна цена.ИСто е и со јафа,фруктал,таково,санголд.Не зборам за овие на хедис тие се веќе друга приказна.

< Поракaта ја уредил Mila na mama -- 7.12.2009 12:56:37 >

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: Сок
29.10.2009 12:33:19   
mami
од сите сто сум ги пробала досега, Фанер ми се најубави, а потоа санголд, Вивата и не ми се допаѓа нешто посебно. А лука пие максимум едно шише дневно сок- 300-400мл, и задолжително јаболко, банана, круша- ако му понудите свежо овошје или зеленчук и некоја манџа или супа, ке се фати за свежото - секогаш. И се жалев на докторката за тоа дека не јаде манџи и само ми рече- додека јаде свежо супер е..
А повеќе сок од тоа шише преку ден не добива, доволно му е..плус домашни му направи сега мајка ми еден куп па обезбедени смеuser posted image

< Поракaта ја уредил Mila na mama -- 7.12.2009 12:56:50 >

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: Сок
29.10.2009 12:33:20   
profesorica
веќе кажав дека на Дамјан само 100% му давам, или цедени кога имам можност.20, 30 и 50% не му давам, значи стрикно зимам или портокал или јаболко од 100% и тоа од фруктал или вива.останатите не ги ни погледнувам.

јас само сакав да укажам на штетната лимонска киселина што ако го погледнете составот на опаковката ќе видите дека ја има во некои сокови.кој сака нека проверува и кој што сака нека му дава на своето дете-убаво кажа мотхер29.

< Поракaта ја уредил Mila na mama -- 7.12.2009 12:57:08 >


_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: Сок
29.10.2009 12:37:50   
mis.
да ама ти му ги разредуваш со вода и добиваш 50% сок а не 100% сок.

< Поракaта ја уредил Mila na mama -- 7.12.2009 12:57:22 >

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: Сок
29.10.2009 12:40:43   
profesorica
јас му го разредувам со малку вода, не го мешам пола вода - пола сок.И тоа само не стално.Многу често кога сме излезени директно од пакувањето му ставам во шише.

и како може да е исто 50% купен сок тетрапак и 100% разреден со водаuser posted image user posted image user posted image

< Поракaта ја уредил Mila na mama -- 7.12.2009 12:57:36 >


_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: Сок
29.10.2009 12:42:07   
mami
затоа што и тој и тој е разреден со водаuser posted image

< Поракaта ја уредил Mila na mama -- 7.12.2009 12:57:49 >

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: Сок
29.10.2009 12:42:33   
mis.
не е исто таму они ти ја ставаат водата а дома ти ја ставаш user posted image user posted image user posted image

< Поракaта ја уредил Mila na mama -- 7.12.2009 12:58:01 >

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: Сок
29.10.2009 12:45:34   
mami
user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image баш така

< Поракaта ја уредил Mila na mama -- 7.12.2009 12:58:13 >

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: Сок
29.10.2009 12:50:43   
profesorica
user posted image user posted image user posted image user posted image ама не е смешно и сепак реално не е така.
бидејќи дома не додавам лимонска киселинаuser posted image user posted image user posted image конзерванси

а инаку како што веќе кажав додавам вода само по малку значи не го разредувам цел сок со вода.повеќе го разредувам со чај за да му го шверцувам.

и можеби сега се смеете ама сигурна сум дека наредниот пат кога ќе купувате сок ќе го проверите неговиот состав-сепак се работи за вашето дете.освен тоа ние не сме тука за да се смееме на тоа кој што прави и како прави и како објаснува туку за да си делиме совети една со друга.

секој си кажа каков сок сака и каков му дава на детето.не мора да го прифатите моето но сега испадна дека јас глупости правам купувам сок 100% а го правам дома 50 % смешно...но жално до каде дотера темава.

повеќе нема да коментирам.



< Поракaта ја уредил Mila na mama -- 7.12.2009 12:58:27 >


_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: Сок
29.10.2009 12:57:33   
mami
никој не рече така, нема потреба да се лутиш.
и мислиш дека само во 100% сок има лимонска киселина? ја ставаат во секој сок, освен можеби во оној во веро што го цедат на лице место го нема, бидејќи како што напиша погоре- свеж сок ако нема 1001 конзерванс се расипува. А ти додала не додала вода исто е. не значи дека ако додаваш вода додаваш и лимонска киселина- таа секако си е таму, можеби не во големи количини но таму е

< Поракaта ја уредил Mila na mama -- 7.12.2009 12:58:43 >

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: Сок
29.10.2009 13:04:55   
mis.
професорица па немој веднаш да се лутиш никој не се смее.Само какт е дека и 100% сокови имаат лимонска киселина па мм е тхнолог и сите негови колеги кои работат во сокари ај да не набројувам кои кажуваа како ги прават тие сокови што се 100%.Што мислиш ти дека тие за секој сок посебно прават и тие20 и30,50  и тие од100%Сите се прават од готова каша што ја купуваат готова и ја разредуваат со вода и ја дотеруваат со разни додатоци за мирис и вкус друго ништо.Е сега кој како ќе ја дотера зависи од технолозите но и од цената.

< Поракaта ја уредил Mila na mama -- 7.12.2009 12:58:55 >

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: Сок
29.10.2009 13:08:55   
Mila na mama
user posted image user posted image user posted image Леле ама им се закачивте на соковите!

< Поракaта ја уредил Mila na mama -- 7.12.2009 12:59:10 >


_____________________________

love u all

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: Сок
29.10.2009 13:13:15   
mis.
ќути експерти за сокови ќе станемеuser posted image user posted image user posted image

< Поракaта ја уредил Mila na mama -- 7.12.2009 12:59:30 >

(Одговор на членот Mila na mama)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: Сок
29.10.2009 13:14:11   
mother 29
 user posted image   user posted image  за сите експерти на рр!такви сме user posted image   user posted image  user posted image user posted image

< Поракaта ја уредил Mila na mama -- 7.12.2009 12:59:44 >

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: Сок
29.10.2009 13:19:50   
Весна
Милички, па немојте така... сите знаеме дека домашно сокче, тазе исцедено од соковник е најдобро. Но најдобро е доколку веднаш по цедењето му се даде на детето, зашто колку повеќе отсојува толку повеќе ги губи витамините. Што значи, а биле 100% (што реално не ни постојат такви - рекламна финта) или помалку постотни, соковите од тетрапак се повеќе или помалку засладена водичка, со додатоци од одредени овошки и секако едно чудо конзерванси. Барем јас така ги гледам. Јас сум алергична на појаки конзерванси и затоа избегнувам да пијам тетрапак сокови. На својата ќеркичка, здравје, ќе се трудам само тазе цеден сок да и' давам. Логиката ми е следна: подобро цедено сокче, поотстојано, со помалку витамини отколку онаа со конзерванси и минимум, вештачки витамини.

< Поракaта ја уредил Mila na mama -- 7.12.2009 12:59:59 >

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 43
   RE: Сок
29.10.2009 14:12:30   
Maca25
Нина не сака ни да чуе за цедени, а купивме соковник и не го користиме. Пие само HIPP и тоа оние кои немаат шеќер. На Bebivita, Fructal i Nestle повеќето имаат шеќер. За тетрапак ми е многу мала, а во последно време кога и варам овошје за кашичка, водичката што ќе остане и ја давам да ја пие - нешто ко компот искача. Е тоа сака да го пие а цедено овошје не. Сваштаuser posted image

< Поракaта ја уредил Mila na mama -- 7.12.2009 13:00:15 >


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 44
   RE: Сок
29.10.2009 16:53:42   
Палешка РР
Штрумфета, во иднина те молам поставувај текстови на македонски јазик, или преведи.

< Поракaта ја уредил Mila na mama -- 7.12.2009 13:11:24 >


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.
Непосредна врска до пораките: 45
   RE: Сок
29.10.2009 17:16:35   
BEBICA
Paleska neznam deka tolku ti smeta sto e nasrpski tekstot na strumfeta.Tocno deka treba da se pisuva na makedonski jazik, no bitno e da zenata se potrudila da najde i tuka da vi servira sto e stetno a sto ne.

< Поракaта ја уредил Mila na mama -- 7.12.2009 13:11:38 >


_____________________________

Дајте и на жена десет добри совети, таа ќе го следи само еднинаесеттиот - својот.

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 46
   RE: Сок
29.10.2009 17:21:22   
BEBICA
BRAVOuser posted image user posted image user posted image user posted image strumfeta za iscrpniot odgovor.Inaku kerka mi nepie nikakvi sokovi samo voda koja e mnogu zdrava.Sokovite kako prvo debeleat a kako vtoro nemaat nikakva vitaminska vrednost samo imaat energetska vrednost.
Mene ova mi e objasnato od nutricionista.

< Поракaта ја уредил Mila na mama -- 7.12.2009 13:11:52 >


_____________________________

Дајте и на жена десет добри совети, таа ќе го следи само еднинаесеттиот - својот.

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 47
   RE: Сок
29.10.2009 17:26:54   
Палешка РР
Бебица, правило е правило.

< Поракaта ја уредил Mila na mama -- 7.12.2009 13:12:05 >


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 48
   RE: Сок
29.10.2009 17:37:12   
BEBICA
Znam.no togas zosto se stavaat sliki kade sto pisuva dobar den ili sreken rodenden na angliski jazik.Neli e pravilo na makedonski da se pisuva.
poentata mene mi e nemojte tolku da zameruvate bitnen e trudot koj go vlozila.strumfeta stavi informacii koi poveketo majki na rr ne znaat.

< Поракaта ја уредил Mila na mama -- 7.12.2009 13:12:22 >


_____________________________

Дајте и на жена десет добри совети, таа ќе го следи само еднинаесеттиот - својот.

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 49
   RE: Сок
29.10.2009 18:26:27   
mami
никој не го оспори трудот на Штрумфета, всушност и Браво од мене за исцрпниот одговор, но, како што кажа Палешка- правилото си е правило. Текстовите кои се објавуваат да се на македонски. Ако е толку проблем преводот еве јас ке го преведам и поставам на македонски.



< Поракaта ја уредил Mila na mama -- 7.12.2009 13:12:37 >

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 50
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?