|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 3 [4]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Како ги распределуваме парите?
29.6.2012 14:08:44   
kikicka
Ние т.е мм не распределува,јас распределувам ама тој секогаш списокот ми го ремети и така јас си кинам од моите задоволства ама после му враќам. Инаку секогаш на прво место е храната,сметки па после задоволства.Кредити немаме,а ако имаме некоја позајмица одма ја враќаме(во итни случаеви)user posted image И секогаш велам дека имам некое дупче и сами си испаѓаат парите(ова кога незнаеме на што ни отишле толку пари).

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 76
   RE: Како ги распределуваме парите?
1.7.2012 0:38:25   
Martins mom
Фино лепо си ги распределуваме. Колку ни е долга чергата-толку си ги пуштаме нозетеuser posted image Секогаш гледам и да остане нешто за црни денови. Економијата ја водам јас, мм е задоволен и се чуди како денарот го правам дваuser posted image Живееме најнормално, не бркаме луксузи и среќни сме. Со добра математика, се’ излегува ко што треба.

_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 77
   RE: Како ги распределуваме парите?
26.7.2012 13:14:10   
принцеза...
aх тие пари,пусти пари се се врти околу нив.а како ги распределуваме?па верувам дека повеќето од вас ке се согласат со тоа што ке го кажам,бидејќи сите сме тука некаде...еве на пример јас и мм-просечна плата 18 000...трошкови:пат до работа,храна на работа,струја,вода,кабелска и интернет,телефони,памперси за user posted image ,+дополнителни трошкови за облека заuser posted image марамици,крем,шампон,кашички,сокчиња итн...мастрав за дома и тоа само најпотребното...(кафе,сол,шеќер,зејтин,оцет,веѓета,прашок,шампони,сапуни,паста за заби,тоалети)+(овошје,зеленчук,месо...)+некои неиспланирани трошкови например одвреме на време по некоја свадба,крштевка,роденден...и пари на страна немаааааа! user posted image user posted image user posted image ептен нашироко ви објаснивuser posted image .е сега некој ако има плата повеке од 25 000 се прекарува некако,ама вака хххххuser posted image

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 78
   RE: Како ги распределуваме парите?
3.12.2012 11:00:25   
zzaa
na nas se do denar ni se isplanirani uste pred zaeme plata maz mi prvo za kredit pa smetki za struja voda intrernet i sli,pa za Eva se sto e potrebno.i ako ostane nesto da se podnovimeuser posted image a smeta vodam jas i sum mnogu stedliva user posted image ako ostavam na maz mi nema da isterame i do sredina na mesec.kolku ni e dolga cergata tolku si gi pruzame nozete

_____________________________

Денот кога се збогатив ... Станав мајкa
http://lpmf.lilypie.com/9ToIp2.png?PUn0FHCJ
принцеза на мама

(Одговор на членот принцеза...)
Непосредна врска до пораките: 79
   RE: Како ги распределуваме парите?
28.12.2012 3:27:34   
Ummu_Ajna
od koga znam za mene i maz mi samo 500 evra moze da zastedime na strana i da stojat. drugite pari idat za: 150 evra kirija za dukanot. 500 evra mescno na svekorot i svekrvata, 200 evra struja voda internet, jadenje i pienje 1000 evra iskaca mesecno za nas i za svekor mi svekrva mi dve nevesti dva braka, tie tokmaci ne im teknuva da zadat sve od edna raka se ceka, ne mozam da si dozvolam edno ivf da napravam, 7 godini sme bez deca, aj zdravje ke dade gospod

_____________________________

Inna Lilahi we inna ilejhi radziun

(Одговор на членот zzaa)
Непосредна врска до пораките: 80
   RE: Како ги распределуваме парите?
28.12.2012 8:40:52   
Pepelaska *
Не разбирам зошто да давате на свекорот и свекрвата?

Инаку кај нас
околу 4000 за сметки , исто толку за храна , за Мартин што треба за настрана нема шанса.Едино што оставаме за осигурувањето и што му уплакаме на штедна книшка.
Ама фала богу имаме за леб.КЕ дојде и подобро време белки

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот Ummu_Ajna)
Непосредна врска до пораките: 81
   RE: Како ги распределуваме парите?
28.12.2012 8:51:23   
miana
Nie ne gi raspredeluvame parite no eve od prilika za sto odat ovoj mesec
SMEtki 10 000 ( toa e pola smetka za struja na sveki davame - se greema 200m2 so parno na struja )
Mat.kletki 6000
Rata za kolata 3000
Gorivo za cel mesec 5 000
Hrana ( se hranime so sveki ama ne davame nesto pari za jadenje tuku kupuvame ) 3000
S-va za higiena 3000 ( prasoci,omeknuvac,s-vo za staklo ,t.detergent )
rodendeni i slava 15 000 ( Dva rodendeni i slava )
Garderoba za decava 6 000
Garderoba za mene i mm 6 000 ( jas fustance a mm konduri )
Novogodisni podaroci i ukrasi 6 000
Diners 1000
sega za nova godina od priilka 2 000 den ( za bogata trpeza za vreme na praznicite )
Uplata za zimovanje vo basnko so vaucer 8 000
Zelen karon 6000
i leleeeee uste eden kup ( ako gi nabrojuvam - nema kraj ) user posted image



(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 82
   RE: Како ги распределуваме парите?
28.12.2012 10:31:49   
Andriance
Јас ако кажам дека за нафта одат 15 000 ќе ми верува некој???...еве месец декмеври водев рачун за тоа user posted image и у право усм била...ц ц цц се надевам кога ќе летнеме накај мама поблиску тоа ќе се намали

_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 83
   RE: Како ги распределуваме парите?
28.12.2012 10:56:49   
zzaa
eve gi trosocite za ovoj mesec
1.kredit 8.500
2.smetki 4.500
3.rata za participacija na faks 4.000
3.registracija za kola 9.000
4.osvezuvac za vozduh 3.000
5.bezin 4000
6.za hrana gi cuvam fiskalnite smetki no nemam tocno izracunato okolu 4000-5000
7.za eva kozmetika pampersi i vazni 3000
8.karti za slavenje za nova godina 3200
i nisto si namame kupeno ja i mm ovoj mesec nema pariuser posted image
od prilika ti se troskovi,i samata se cudam kolku primanaja imame polalku od troskovite a sekap izlegovme nekako na kraj


_____________________________

Денот кога се збогатив ... Станав мајкa
http://lpmf.lilypie.com/9ToIp2.png?PUn0FHCJ
принцеза на мама

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 84
   RE: Како ги распределуваме парите?
28.12.2012 12:22:28   
Ummu_Ajna
kako da ne dades na svekor i svekrva, unavo bilo koga tie davale na nasite mazi gi izrasnale gi iscuvale. ako ne dades na majka i tatko na kogo na komsijata? ic ne mi e krivo sto mm im dava duri i jas i davam i kupivam na svervami sto saka, krivo mie uste 3 konja vozrasni zeneti a ne pomagaat plus 2ca vo stranatvo. i cekaat od edna raka od mm. za niv mie krivo za sv i sv ne mie ic krivo mada ne me sakaat mene a jas gi sakam mnogu

_____________________________

Inna Lilahi we inna ilejhi radziun

(Одговор на членот zzaa)
Непосредна врска до пораките: 85
   RE: Како ги распределуваме парите?
28.12.2012 16:17:12   
bebe82

ИЗВОРНА ПОРАКА: Ummu_Ajna

od koga znam za mene i maz mi samo 500 evra moze da zastedime na strana i da stojat. drugite pari idat za: 150 evra kirija za dukanot. 500 evra mescno na svekorot i svekrvata, 200 evra struja voda internet, jadenje i pienje 1000 evra iskaca mesecno za nas i za svekor mi svekrva mi dve nevesti dva braka, tie tokmaci ne im teknuva da zadat sve od edna raka se ceka, ne mozam da si dozvolam edno ivf da napravam, 7 godini sme bez deca, aj zdravje ke dade gospod



ИЗВОРНА ПОРАКА: Ummu_Ajna

kako da ne dades na svekor i svekrva, unavo bilo koga tie davale na nasite mazi gi izrasnale gi iscuvale. ako ne dades na majka i tatko na kogo na komsijata?




Извинете вака што ќе бидам офф ама многу ме интересира Ummu_Ajna по колку пари им даваш на твоите што те изгледале бидејќи не напиша во постот за твоите колку пари двоите???

(Одговор на членот Ummu_Ajna)
Непосредна врска до пораките: 86
   RE: Како ги распределуваме парите?
28.12.2012 17:25:21   
Ummu_Ajna
jas ne im davam na mojte roditeli greska si razbrala. kazuvsm za roditelite na maz mi ako ne im dade na niv na koj na
komsiite? zasto edna rr rece zasto da se dade na svekor
i svekrva. a nie so maz mi im davame 500 evra mescno . za
informacija ako te intresira
maz mi ima tri dukani vo kosovo za laptopi. ede u skopje servis i net kafe. a mojte
me iscuvale da ne dojde falrnje naj naj sto moze a mojte nemaat potreba od moj pari pozz

_____________________________

Inna Lilahi we inna ilejhi radziun

(Одговор на членот bebe82)
Непосредна врска до пораките: 87
   RE: Како ги распределуваме парите?
28.12.2012 21:36:52   
bebe82

ИЗВОРНА ПОРАКА: Ummu_Ajna

jas ne im davam na mojte roditeli greska si razbrala.


Не сум разбрала грешка.
Видов дека само на неговите им давате пари, и не ми беше јасно зошто??
Ако имам да двојам од мене за неговите, ќе двојам и за моите. Пари никогаш не се на одмет нели.
За тоа прашував, извини не сакав да знам колку дуќани имате
туку зашто за едните има пари, а за другите нема.

(Одговор на членот Ummu_Ajna)
Непосредна врска до пораките: 88
   RE: Како ги распределуваме парите?
28.12.2012 22:18:22   
Ummu_Ajna
zasto mojte imaat pari da nemat sigurno nema da
gi ostavam bez pari. a ovie na maz mi nemaat i zatoa im davame me razbiras ama od kejf nekogas jas i davam na majka mi pati i ba tatko mi

_____________________________

Inna Lilahi we inna ilejhi radziun

(Одговор на членот bebe82)
Непосредна врска до пораките: 89
   RE: Како ги распределуваме парите?
2.1.2013 22:34:08   
ivemace

ИЗВОРНА ПОРАКА: Andriance RR

Јас ако кажам дека за нафта одат 15 000 ќе ми верува некој???...еве месец декмеври водев рачун за тоа user posted image и у право усм била...ц ц цц се надевам кога ќе летнеме накај мама поблиску тоа ќе се намали

15000 den za nafta? sto vozite vie bre krajsler?

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 90
   RE: Како ги распределуваме парите?
2.1.2013 22:35:33   
ivemace
Mene malce mi e debilno site da znaat na sto gi trosam parite user posted image voglavno mm se grizi za smetko i kredit, jas za potrebite vo domot, gradinkata itn user posted image

(Одговор на членот ivemace)
Непосредна врска до пораките: 91
   RE: Како ги распределуваме парите?
25.11.2013 21:18:05   
Mihaela 2010
vo poslednite meseci resiv da povodam malku povekje smetka za toa kaj odat parite i da si zapisuvam nekoi raboti,pa mozam da se pofalam deka pokraj toa sto go pominuvame mesecot duri i ostanuva...breee znaci mozelo se
resiv ednas nedelno da pazaruvam i toa planski,sto ke pravam sekoj den za rucek,i sto se e potrebno za taa nedela i epten dobro si go fativ redot,mnogu ni e skapa hranata i ako malku se opustam otidoa site pariuser posted image

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот ivemace)
Непосредна врска до пораките: 92
   RE: Како ги распределуваме парите?
25.11.2013 21:37:39   
Bethany
јас не сум по таа работа, за тоа мм е задолжен. Јас да ги респределувам нема да имаме ни пет дена ...
Не знам како така, никогаш не знаев со пари, плата примав, утре ја немав. Само со туѓи пари ( на работа ) сум одговорна и знам да ги распределувам user posted image

< Поракaта ја уредил Bethany RR -- 25.11.2013 21:38:09 >


_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 93
   RE: Како ги распределуваме парите?
25.11.2013 22:18:14   
sandriana RR
Велат - домашниот есап на пазар не излегува, и кај нас обично е така. Речиси секој месец излегуваат некои непалнирани трошоци, и никако не ни останува за на страна или за луксуз.
Сепак, фала Богу, за основните работи има, па и за некое сииииитно задоволство.
Прво се подмируваат сметки, рати и градинка, се набавуваат неопходните месечни потребштини, па за друго - ако има.


_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 94
   RE: Како ги распределуваме парите?
25.11.2013 22:25:55   
Annet
Uf nie godina ipol,bevme vo takva dupka,kupivme stan,pa sredivme,ni pomognaa roditelite.sega duri malku se opustivme,ama ne cinelo da se opustis mnogu hahahha
Sakam se da si kupam,kerka mi isto,dete igracki,alista....parive nekako ne stasuvaat
maz mi e po pazarenjeto i po presmetkite,jas ako imam 1000 den site ke gi potrosam,so kusur ne se vrakam....
E sega zimava ke vidime kako ke bide......izgleda unapred se raspredeleni parickive hahahah

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 95
   RE: Како ги распределуваме парите?
26.11.2013 6:38:31   
bucko mal
Obicno dve nedeli mm raboti za smetki I davacki kon drzavata,dve nedeli za hrana I drugite potrepi sto trebaat za doma.
Pazarime ednas nedelno,obicno za vikend ama sekogas nesto pritrebuva I preku nedela.Tie dve nedeli koga se plajkaat smetki se kupuva toa sto treba.posle ke kupime nesto garderoba ili nesto da se zastedi.
mm e zadolzen za smetkite I davackite,jas za stedenjeto I planiranjeto sto treba da se kupi.Jas sum poskrzava I tuku-taka ne trosam pari sepak toa ne znaci deka samo leb im davam da jadatuser posted image
Od Januari ke bidat mnogu pogolemi trosocite,gradinka za M,shkoloto moe treba da se plati,benzin ,parking ke bide interesno.Ke treba mm 24/7 da raboti.


_____________________________

You have to dream if before you can do it.

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 96
   RE: Како ги распределуваме парите?
26.11.2013 12:19:56   
Snowhite RR
Прво за децата што треба, за храна, сметките ги плаќам кога ќе дојде и мојата плата, пошто таа најчесто касни, па за бензин и ако остане за шетање, за луксузирање или нешто за дома да се купи или гардероба

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот bucko mal)
Непосредна врска до пораките: 97
   RE: Како ги распределуваме парите?
30.11.2014 15:23:46   
scared RR
Парите секогаш јас ги распределувам, прво тргам настрана за сметки, потоа идеме пазариме така повеќе одеднаш, и оставаме на страна нешто ситно за бензин, за доколку ни притреба нешто да купиме од облека, козметика и сл.

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 98
   RE: Како ги распределуваме парите?
30.11.2014 17:50:30   
blond
Mm e dolzen za site finansii. Jas samo daj pari user posted image

(Одговор на членот scared RR)
Непосредна врска до пораките: 99
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 3 [4]
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 3 [4]
Оди на:






Анкета

Што да дознаете.
пеперутка16

Кога би носеле тројки, што би направиле?