|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Како ги распределуваме парите?
26.1.2010 23:14:12   
Izabella
se zarabotuvaat ama i se trosat user posted image

(Одговор на членот Anushka)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Како ги распределуваме парите?
27.1.2010 10:56:20   
mami
Едно време правевме список, па престанавме, па сега се мислам пак да го почнеме. Обично прво се тргна на страна за кредитот и виза картицата, а посл се гледа за Лука пелени и марамици, па другото за јадење и евентуално нешто да се почастимеuser posted image

(Одговор на членот Izabella)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Како ги распределуваме парите?
27.1.2010 11:01:47   
Палешка РР
Кредитот ни е со забрана на плата, па не му бериме гајле. user posted image
Остатокот од едната плата и другата обично не ни стигнува - колку и да планираме, па работиме и дополнително (приватно).

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Како ги распределуваме парите?
28.1.2010 14:38:20   
kopriva
Секогаш се прави список што е потребно за дома, за нас за облека,
се распределуваат парите за сметки ,картици, а ако нешто остане
дај боже повеќе да е.....се трга настранаuser posted image

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: Како ги распределуваме парите?
20.2.2010 16:03:59   
BILJANA_G
Секогаш си правам список што се треба да се купи и обично пазарам наеднаш за една недела, гледам и нешто секогаш да се зачува,за се тргне настрана.Не се расфрлам непотребно.

(Одговор на членот kopriva)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: Како ги распределуваме парите?
20.2.2010 16:22:54   
gvenda
pa dobra vi e temava ve citam i pomalku se razocarav kakvo crno stedenje kakvi spisoci sekogas sme knap pred plata, a ne pravime nisto posebno e tek sega koga ke dojde malovo koga ke kasnat so porodilno tek togas neznam kako ke bide najiskreno mnooogu me faka strav ke treba od moite da grebam, a ic ne sakam pa dosta bese 30 godini imam user posted image aaa mora da se stegneme malku kasno mi tekna 

(Одговор на членот BILJANA_G)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: Како ги распределуваме парите?
20.2.2010 16:24:01   
Adrijana
Posto sme na edna plata, a i ziveeme vo zaednica i gi delime smetkte, od na mm platata prvo se kupuva sto e potrebno na Eva, hrana, peleni, mramici..., pa se ostava del kaj svekrva mi za komunalii i hrana, i ako nesto ostane moze da se pocastime so mm (ama toa retko).user posted image

_____________________________



(Одговор на членот BILJANA_G)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: Како ги распределуваме парите?
20.2.2010 23:51:05   
Cacko
Ja nemam plan,a mm ne znamuser posted image user posted image user posted image ednostavno ni stigaat,ima mm golemi primanja pa ne ni trebalo spisok do sea sto ne znaci deka nema ponatamu da ni treba
za devizata stedi ke ti se najdat za nedaj boze,ne sum posto mislam deka parite se hartija a hartijata se trosiuser posted image

(Одговор на членот Anushka)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: Како ги распределуваме парите?
13.9.2010 14:40:21   
blue_blue
А колку пари се доволни за нормална живеачка во еден месец. Значи да се купи се што треба за јадење, пиење, да се плати градинка, сметки, жена за чистење, бензин, и да се купи нешто за децата за облека или што им треба. Не сум ни јас за не знам какво штедење, ама некогаш навистина сакам да знам како семејство до 4 члена живее со 20.000 денари. Или јас сум глупа и не знам да рапределам средства или стварно има некоја магија што не ја знам

(Одговор на членот Cacko)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: Како ги распределуваме парите?
13.9.2010 15:14:57   
Werty
ИЗВОРНА ПОРАКА: blue_blue

А колку пари се доволни за нормална живеачка во еден месец. Значи да се купи се што треба за јадење, пиење, да се плати градинка, сметки, жена за чистење, бензин, и да се купи нешто за децата за облека или што им треба. Не сум ни јас за не знам какво штедење, ама некогаш навистина сакам да знам како семејство до 4 члена живее со 20.000 денари. Или јас сум глупа и не знам да рапределам средства или стварно има некоја магија што не ја знам


Ne si glupa. Nevozmozno e da se prezivee od 20.000 den. Vprocem, prasaj ja zenata sto ti cisti. Taa sigurno ne zarabotuva poveke od 20 iljadarki i sigurno cistenjeto po tugji kukji ne i e hobi i zadovolstvo.

(Одговор на членот blue_blue)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: Како ги распределуваме парите?
13.9.2010 15:45:16   
blue_blue
па баш тоа ми беше муабетот...таа зема вкупно 10000 денари на месец. Самохрана мајка е, има едно дете, а живее во заедница со мајка и татко и брат и снаа и и двете нивни деца. Од сите овие возрасни само татко и зема пензија од 12000. Брат и и снаа и идат на работа ама со месеци не земаат плата, значи само трошок праат. И стварно сакам да ми каже некој како волку луѓе живеат со 22000 денари.  Ние имаме повеќе и ставрно на ништо не растрошуваме пари, а пак некако едвај се успева да се помине месецот. Само сметките, женава што чисти, превоз (јас со автобус идам на работа) и градинка за децата е веќе 16000 - 17000 денари.

(Одговор на членот Werty)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: Како ги распределуваме парите?
13.9.2010 15:53:39   
vezilka RR
Ех, знаете како викаат..ќе си ги спружиш нозете колку ти е долга чергата. Односно ќе трошиш колку имаш. Јас во животот сум живеела и со нногу малку пари, а еве сега колку повеќе ми се зголемува семејниот буџет, повеќе трошам..не ми останува за на страна да тргнам.

(Одговор на членот Werty)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: Како ги распределуваме парите?
13.9.2010 15:56:37   
big_mama817
тоа од секогаш било така колку повеќе имаш толку повеќе трошиш

_____________________________

Децата се најголемо богаство :)

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: Како ги распределуваме парите?
13.9.2010 16:12:37   
Martins mom
Со добар план и добра математика успеваме да преживееме. Јас сум секогаш за планско трошење на парите. Во нашето семејство јас сум одговорна за финансиите. Мм колку има в џеб, се троши...без разлика дали е потребно или не тоа што го купува, затоа морам да бидам јас благајникот user posted image user posted image  

_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот big_mama817)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: Како ги распределуваме парите?
13.9.2010 16:23:52   
vezilka RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Martins mom

Со добар план и добра математика успеваме да преживееме. Јас сум секогаш за планско трошење на парите. Во нашето семејство јас сум одговорна за финансиите. Мм колку има в џеб, се троши...без разлика дали е потребно или не тоа што го купува, затоа морам да бидам јас благајникот user posted image user posted image  


Хи,хи..кај нас јас се трошам и мажле кога идам у продавница вришти по мене дека не морам ама баш цела продавница дома да ја донесам user posted image Ми вика ти изгледа си посвоено, не ќе да си егејка user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: Како ги распределуваме парите?
13.9.2010 16:31:45   
mama26
ИЗВОРНА ПОРАКА: Werty

ИЗВОРНА ПОРАКА: blue_blue

А колку пари се доволни за нормална живеачка во еден месец. Значи да се купи се што треба за јадење, пиење, да се плати градинка, сметки, жена за чистење, бензин, и да се купи нешто за децата за облека или што им треба. Не сум ни јас за не знам какво штедење, ама некогаш навистина сакам да знам како семејство до 4 члена живее со 20.000 денари. Или јас сум глупа и не знам да рапределам средства или стварно има некоја магија што не ја знам


Ne si glupa. Nevozmozno e da se prezivee od 20.000 den. Vprocem, prasaj ja zenata sto ti cisti. Taa sigurno ne zarabotuva poveke od 20 iljadarki i sigurno cistenjeto po tugji kukji ne i e hobi i zadovolstvo.

jas licno poznavam majka ako imate primeteno na edna tema kaj sto 10 god.se borese za pola stan steknat vo brak.mi kazuvase deka decata dve gi rani so 3000 mesecno....user posted image


_____________________________

СЕ ШТО Е МОЕ КЕ СИ ДОЈДЕ ,А АКО НЕ СИ ДОЈДЕ КЕ СИ ГО ЗЕМАМ САМА.

(Одговор на членот Werty)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: Како ги распределуваме парите?
13.9.2010 16:33:12   
mama26
isto tuka na moja ulica imam majka [celo semejstvo]taa gjabe odi na rab.nemaat plata samo od mazot i starata nema penzija.znaci smo od soprugot platata za 5 dusi

_____________________________

СЕ ШТО Е МОЕ КЕ СИ ДОЈДЕ ,А АКО НЕ СИ ДОЈДЕ КЕ СИ ГО ЗЕМАМ САМА.

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: Како ги распределуваме парите?
13.9.2010 16:37:08   
mama26
jas ziveam so 16000 mesecno i sme trojca.od tie pari odzemete kirija.ne deka nemam,ama stvarno stedam.sega za kuka,pokasno za drugo nesto.greota e i mm koj seuste ne e vraten od stranstvo,radi tie pari..i kako da trossam od trgnatite na strana?osven ako imam zelba toj nikogas da ne se vratiuser posted image inaku da mozam sve bi potrosila.

_____________________________

СЕ ШТО Е МОЕ КЕ СИ ДОЈДЕ ,А АКО НЕ СИ ДОЈДЕ КЕ СИ ГО ЗЕМАМ САМА.

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 43
   RE: Како ги распределуваме парите?
13.9.2010 16:55:39   
mama26
a i mm koga ke se vrati i togas ke stedam.ama togas za sinot.nastrana sekoj mesec.nemora ogromni sumi.ama po 500,1000 ke mozam.epa do 20 godini i edna ubava kola neka si kupi ili svadbata eteja....ilisto saka

_____________________________

СЕ ШТО Е МОЕ КЕ СИ ДОЈДЕ ,А АКО НЕ СИ ДОЈДЕ КЕ СИ ГО ЗЕМАМ САМА.

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 44
   RE: Како ги распределуваме парите?
13.9.2010 17:01:09   
Werty
Девојчиња, вие зборувате за голо преживување на кое му претходи крвничка работа за 20 илјади или помалку. Јас со моето семејство преживувам на истиот начин, како и мнозинството овде. Ама не мислам дека е тоа достоинствено. Мислам дека едно семејство со трудољубиви членови НЕ СМЕЕ да работи само за голо преживување. Не е фер. Тоа е експлоатација. Робовски однос. И ние и нашите деца заслужуваме повеќе, нели? Или пак, не - да му докажеме на светов дека ќе останеме во живот и со 3 или 5 илјади месечно? Со еден збор, стандардот е беда. Ниту просечната плата е 20.000, ниту потрошувачката кошничка е само 12.000. Ниту пак здравството е бесплатно, како што можеме да посведочиме сега кога толку често одиме по лекари. Ниту пак училиштето е бесплатно - чуму бесплатни учебници кога платив 2000 ден. за работни тетратки?

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 45
   RE: Како ги распределуваме парите?
13.9.2010 17:04:33   
mama26
kuti ziti se.osven margarin mi se cini nisto drugo nemaa da jadat [zboram za majkava so decava so 3000.ziveeja pod kirija.sega se sredija posle 10 godini.zenata bese postena nemase pari da potplati pa go zaboravaa nejziniot slucaj.a tatkoto?ispari

_____________________________

СЕ ШТО Е МОЕ КЕ СИ ДОЈДЕ ,А АКО НЕ СИ ДОЈДЕ КЕ СИ ГО ЗЕМАМ САМА.

(Одговор на членот Werty)
Непосредна врска до пораките: 46
   RE: Како ги распределуваме парите?
13.9.2010 17:16:00   
mama26
nesakam wertty nisto da dokazam.mene ne mi e gajle kako vie gi trosite parite.trosete gi kaj sakate.jas samo dadov zalosen primer od vistinska prikazna

_____________________________

СЕ ШТО Е МОЕ КЕ СИ ДОЈДЕ ,А АКО НЕ СИ ДОЈДЕ КЕ СИ ГО ЗЕМАМ САМА.

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 47
   RE: Како ги распределуваме парите?
13.9.2010 17:24:38   
Werty
Јас пак само сакав да кажам дека повекето од нас се таков жалосен пример на вистинска приказна и дека тоа не е фер.

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 48
   RE: Како ги распределуваме парите?
13.9.2010 21:08:27   
mama26
ИЗВОРНА ПОРАКА: Werty

Јас пак само сакав да кажам дека повекето од нас се таков жалосен пример на вистинска приказна и дека тоа не е фер.
izvini moze deka pisuvano pa pogresno svativuser posted image


_____________________________

СЕ ШТО Е МОЕ КЕ СИ ДОЈДЕ ,А АКО НЕ СИ ДОЈДЕ КЕ СИ ГО ЗЕМАМ САМА.

(Одговор на членот Werty)
Непосредна врска до пораките: 49
   RE: Како ги распределуваме парите?
29.10.2010 13:46:32   
na.an
Se soglasuvam parite ne se stedat tuku se zarabotuvaat

(Одговор на членот Anushka)
Непосредна врска до пораките: 50
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?