|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Забите во текот на бременоста
3.4.2010 1:40:11   
mama maca
No jas sepak ke pocekam so pravenje 36-37 nedela sum pa ke izdrzam uste malku.A i na dr. mu e strav vika da ne mi predizvikal trudovi zosto treba zivec da mi umrtvuva.Probavme ednas ama i so anestezija me bolese mnogu a togas seuste ne znaev deka sum bremena.

(Одговор на членот Cacko)
Непосредна врска до пораките: 51
   RE: Забите во текот на бременоста
3.4.2010 1:46:56   
ananikol
Ako mozis da pocekas-pocekaj,zosto da ne.I jas bev so namera da pocekam da se porodam pa posle da go vadam no imav strasno bolki pa nemav druga alternativa.Ti imas...user posted image

(Одговор на членот mama maca)
Непосредна врска до пораките: 52
   RE: Забите во текот на бременоста
19.4.2010 15:05:46   
dostickage
Lele ne mi spomnuvajte bolenje na zabi.Dedo Boze go vidov vo ovie nedeli so osmicite.
Si odam na zabar redovno i normalno,ne krvaram vo nepcata,plombirav bez anestezija i sve ok.
Arno ama,osmite mi ratstat,kje si poludam.Pred tri dena mi zagnoi mesoto,partali mi vadea od usta,drenovi antibiotik,lomuser posted image user posted image user posted image user posted image

Si vikam da se porodam i pravo na Oralna hirirgija i gi vadam!!!!

(Одговор на членот ananikol)
Непосредна врска до пораките: 53
   RE: Забите во текот на бременоста
22.4.2010 16:54:45   
Sandric
A dali piete fluoronatril?

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 54
   RE: Забите во текот на бременоста
22.4.2010 18:31:10   
Snowhite RR
Јас пиев т.е. грицкав додека бев бремена од петти месец и сега откако се породив, а кога детето ќе престане да цица му се даваат во неговото млеко, меѓутоа тоа се друг вид на флуонатрил за деца

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Sandric)
Непосредна врска до пораките: 55
   RE: Забите во текот на бременоста
22.4.2010 22:14:49   
ananikol
Jas ne pijam fluonatril,prasav na kontrola koga bev uste na samiot pocetok na bremenosta i mi rekoa deka osven multivitaminite nisto drugo da ne zemam a posebno ne na svoja raka.Potoa prasav uste ednas i go dobiv istiot odgovor.

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 56
   RE: Забите во текот на бременоста
23.4.2010 9:16:00   
Snowhite RR
Прашај стриктно флуонатрил дали да земаш, ако веќе не сакаш на своја рака, зашто тие не се пијат на почетокот, туку некаде после петти месец од бременоста. Гинеколозите понекогаш забораваат за нив, мене заболекарот ми ги препиша и ми рече да ја потсетам докторката-гинеколог, да ја прашам од кога да почнам. Тие се многу важни за забите на детето

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот ananikol)
Непосредна врска до пораките: 57
   RE: Забите во текот на бременоста
17.1.2011 18:05:19   
blond
РР помагајте...
Имам болки со умникот, до пола е излезен од една страна, и сега од таа страна од кај што е излезен ми нагнои обравчето, плус тој дел од забота кај што не ми е излезен уште, жлабината ми е расечена (за да може да излезе другиот дел од забот.

Не знам што да ставам за да помине болката, на заболекар не ми се оде, далеку ми е матичниот лекар.

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 58
   RE: Забите во текот на бременоста
17.1.2011 20:20:42   
Snowhite RR
blond, не разбирам бремена си или? Како и да е, мислам дека најдобро е да одиш на заболекар, вака не знам што да те советувам друго

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот blond)
Непосредна врска до пораките: 59
   RE: Забите во текот на бременоста
17.1.2011 21:12:17   
Calypso
Оди на забар блонд, ќе ти го расчепка малку, па ќе излезе гнојот. Ќе треба да го испираш со хидроген и ќе се смири. Барем до крај на бременоста да не ти се воспали повеќе, па после ќе го вадиш. Кај било кој стоматолог можеш да одиш, како итен случај, не би требало да те одбијат, т.е не мора да ти биде матичен. Мислам дека и не е многу скапо приватно.

_____________________________

All that is gold does not glitter,
Not all those who wander are lost;
The old that is strong does not wither,
Deep roots are not reached by the frost.

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 60
   RE: Забите во текот на бременоста
8.2.2011 15:18:28   
eleonorastrumica
блонд јас кога ме боли заб,не расипан туку така почнуваат наеднаш да ме болат ги мачкам со Дентисепт тоа е мешавина од етерични масла,ми го отрпнува месото и не осекам болка после,не знам друго и ракија да жабуркаш да ти го трпни месото,на мене тоа ми помага

(Одговор на членот Calypso)
Непосредна врска до пораките: 61
   RE: Забите во текот на бременоста
8.2.2011 17:20:47   
ole2004
Jas rabotam vo stom.ordinacija rakija zaburkanje nikako ke si napravite problem so nepcata.

(Одговор на членот eleonorastrumica)
Непосредна врска до пораките: 62
   RE: Забите во текот на бременоста
8.2.2011 17:52:03   
arh_diz
Jas cela bremenost koristev lakalut rastvor za promivanje na zabite i pasata lakalut i nemav nikakvi Problemi so zabite, i sega gi koristam isto mnogu sum zadovolna

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот ole2004)
Непосредна врска до пораките: 63
   RE: Забите во текот на бременоста
9.2.2011 8:59:17   
Bubba
Јас користам паста за заби Лакалут актив и конец за заби. Ми крвареа непцата и ако не употребам 2-3 дена конец за заби пак почнува истото :)А пастата милам дека многу помага и треба многу убаво расчеткување кај местото што крвари. Само некаде прочиав дека после еден месец користење на лакалут пастата, се прави пауза. Познато ви е ова?

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 64
   RE: Забите во текот на бременоста
9.2.2011 10:06:15   
Calypso
Медицинска паста е лакалутот, ама првпат слушам дека требало да се прави пауза. Ако ти помага, зошто да не ја користиш постојано? Не верувам дека на упатството пишува дека мора да се направи пауза. Ако од неа чувствуваш подобрување, слободно користи јаuser posted image

_____________________________

All that is gold does not glitter,
Not all those who wander are lost;
The old that is strong does not wither,
Deep roots are not reached by the frost.

(Одговор на членот Bubba)
Непосредна врска до пораките: 65
   RE: Забите во текот на бременоста
24.2.2011 9:39:11   
libra.n
I jas sum katastrofa so zabite posebno vo ovoj period(5-ti mesec sum) a imav problemi i porano so nepcata.Sega mi se vospali nepceto na eden zab,pa sobira gnoj i ne se znae dali e od zabot ili e nepceto vospaleno. Mi go cistea gnojot pa treba da se vidi sega dali ke se smiri ili ke treba da se intervenira so zabotuser posted image

(Одговор на членот Calypso)
Непосредна врска до пораките: 66
   RE: Забите во текот на бременоста
23.3.2011 1:11:32   
blond
И јас пак со моите проблеми со умниците. Ми растат на косо и ми ја претискаат цела вилица и ми предизвикуваат страшни болки, едвај спијам, а не смеам ништо да се напијам против болки. Стоматологот ми беше решен да го вади,ама пусти страв мој- не му дадов. Ми ги исчисти сите умници ( и во сите имав гној),ги немав болките два дена, но потоа пак почнаа.
Утре рано наутро имам закажано, најверојатно ќе вадам еден од четирите. Гинекологот ми даде зелено светло.
Ај со лесно нека ми е утре user posted image

(Одговор на членот libra.n)
Непосредна врска до пораките: 67
   RE: Забите во текот на бременоста
23.3.2011 10:03:18   
blond

ИЗВОРНА ПОРАКА: blond

И јас пак со моите проблеми со умниците. Ми растат на косо и ми ја претискаат цела вилица и ми предизвикуваат страшни болки, едвај спијам, а не смеам ништо да се напијам против болки. Стоматологот ми беше решен да го вади,ама пусти страв мој- не му дадов. Ми ги исчисти сите умници ( и во сите имав гној),ги немав болките два дена, но потоа пак почнаа.
Утре рано наутро имам закажано, најверојатно ќе вадам еден од четирите. Гинекологот ми даде зелено светло.
Ај со лесно нека ми е утре user posted image

Да си го поправам постот. Собрав сили, отидов. 5 мин чекав анестезијата да се активира, 2 мин ми го вадеа забот. Болка речиси никаква не осетив. Секоја чест на докторот. Така да user posted image не трпете забоболки.

(Одговор на членот blond)
Непосредна врска до пораките: 68
   RE: Забите во текот на бременоста
23.3.2011 14:39:03   
Elce
Sakav da ve prasam dali nekoja od vas prima Fluoronatril za zabite,i kolku pati vo tekot na nedelata,sto mislite dali treba ili ne treba da se pijat.Mene ponekogas mi krvarat nepcinjata no za toa zemam Acerola.

(Одговор на членот blond)
Непосредна врска до пораките: 69
   RE: Забите во текот на бременоста
23.3.2011 14:42:52   
blond
Ги пијам т.е шмукам Флуонатрил секоја вечер пред спиење. И гинекологот и стоматологот ми ги препорачаа. Откако почнав да ги шмукам, многу ретко ми крварат непцата.

(Одговор на членот Elce)
Непосредна врска до пораките: 70
   RE: Забите во текот на бременоста
5.4.2011 14:47:35   
vanessa30
Bilo koja pasta ako ja koristis treba odvreme navreme da ja menuvas, ne kontinuirano da koristis edna ista, bidejki sekoja pasta ima nekoja porazlicna aktivna materija.  Jas sum 14 nedela i sega za sega nemam problem so zabite i nepcata, imam eden dzeb kaj 6-kata ama od porano go imav i posle sekoe jadenje go cistam so zaben konec. Od pasta koristam obicna od Colgate, predhodno Zirodent.... ali ako imate osetlivi nepca kako zamena za lacalut-ot moze da ja probate sensodine mislam deka e i podobra od lacalut-ot.
Dali nekoj od vas pravel redovno cistenje na zaben kamen za vreme na bremenot?
Jas planiram slednata nedela da si zakazam za cistenje na zaben kamen kaj stomatologot i poliranje na zabite za peskara, mislam deka toa mnogu ke mi pomogne da nemam problemi ponatamu vo bremenosta.
I bas ke go prasam od koga treba da pocnam so fluoronatrilot i dali mora da go pijam, oti edni vikaat e steten fluorot, drugi deka e polezen....

(Одговор на членот blond)
Непосредна врска до пораките: 71
   RE: Забите во текот на бременоста
5.4.2011 14:55:19   
vanessa30
No jas sepak ke pocekam so pravenje 36-37 nedela sum pa ke izdrzam uste malku.A i na dr. mu e strav vika da ne mi predizvikal trudovi zosto treba zivec da mi umrtvuva.Probavme ednas ama i so anestezija me bolese mnogu a togas seuste ne znaev deka sum bremena.


Dobro jas kolku sto znam moze da ti stavi nekoj lek (ili slicno neznam kako go vikaat)  i taka da go umrtvi nervot i posle samo da go izvadi zivecot predhodno umrtven i taka nema da te boli, ne mora so anestezija???? Plus anestezija mislam deka i ne ja preporacuvaat vo poodminata bremenost bidejki moze da predizvika predvremeno poraganje.

(Одговор на членот mama maca)
Непосредна врска до пораките: 72
   RE: Забите во текот на бременоста
5.4.2011 15:05:23   
Calypso
Не се препорачува умртвување на забот, т.е нервот во бременоста со користење на лекови за умртвување, подобро е да се направи витална екстирпација (вадење на живецот) со анестезија која нема да содржи адреналин. Ретко кај нас некој стоматолог се нафаќа да вади, поправа или ендодонтски да го лекува забот, постои некој страв од преземањето одговорност. Ама затоа трудницата мора да се консултира со гинекологот кој и ја води бременоста за да знае дали има ризик или не. Ако не е итно, може да се почека до после породувањето.
Што се однесува до Флуонатрилот - јас сум сега во дилема. Ги земав скоро секоја вечер (некогаш и ќе заборавев) додека бев бремена, а сега ако ми текне, но инаку решена сум целосно да ги отфрлам. Зошто? Прочитав нови истражувања, и според нив залудно се зема во бременоста (а се препорачува за поздрави заби на бебето, не толку за мајката) и во текот на доењето, но СЗО се уште го препорачуваuser posted image . Кога ќе помислам, нашите мајки не земале Флуонатрил, па никому ништо.

_____________________________

All that is gold does not glitter,
Not all those who wander are lost;
The old that is strong does not wither,
Deep roots are not reached by the frost.

(Одговор на членот vanessa30)
Непосредна врска до пораките: 73
   RE: Забите во текот на бременоста
5.4.2011 15:36:27   
vanessa30
Neznam bas se cudam, bidejki kolku sto zanam na sestrami so toksavit i go umrtvuvaa zabot vo tekot na bremenosta i taka i go izvadija zivecot, pa nemase nikakov problemuser posted image .
A za fluoronatrilot neznam dali ke gopijam da vidam sto ke mi recat ginekologot i stomatologot. A inaku znam deka voglavno se pie za bebenceto za formiranje na negovite zabni zacetoci ne tolku za majkata. Ali trgnuvajki deka fluor stavaat vo mlekoto za decata, i edno vrteme imase proekt vo Bitola da se fluorira vodata kako prevencija od karijas mislam deka nemoze da e stetno. 

(Одговор на членот Calypso)
Непосредна врска до пораките: 74
   RE: Забите во текот на бременоста
5.4.2011 15:49:19   
Calypso
Ако се флуорираа млекото и водата немаше да има потреба од флуонатрилот. Самиот флуор е штетен (отров е - колку за информација, со 4-5 таблетки флуонатрил од 1 мг може да дојде до акутно труење), колку и да е корисен за забите, тој помага при нивната минерализација, ама со последниве истражувања е утврдено дека таа минерализација не се одвива целосно ин утеро, а флуорот го заменува метаболизмот на калциум и се таложи на негово место. Ендогената употреба на флуорот е важна за правилно изградување на кристалната решетка на глеѓта, со што би се спречила појавата на кариес на млечните, а потоа и на трајните заби, но за трајните заби не е докажано, затоа што нивната минерализација не се одвива ин утеро, како што е тоа случај со најголемиот дел од млечните заби. А ако не се одржува орална хигиена, залуден е флуорот.
Во повеќето европски земји е забранета употребата на овие флуонатрил таблети и кај бремени и кај деца до три години, колку што сум информирана. А кај нас се препорачува да земаат бремените жени од 4 месец, па до крај на доење, а после тоа да им се дава на децата соодветна доза според нивната возраст.

_____________________________

All that is gold does not glitter,
Not all those who wander are lost;
The old that is strong does not wither,
Deep roots are not reached by the frost.

(Одговор на членот vanessa30)
Непосредна врска до пораките: 75
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Што да дознаете.
пеперутка16

Кога би носеле тројки, што би направиле?