|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  92 93 [94] 95 96   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Инсеминација
14.2.2013 18:09:07   
Melanija RR
Ако инсеминацијата се прави на приватно а си имате матичен гинеколог може да увид да не бараат хормонален статус и микробиолошки брисеви.Овие брисеви се валидни 1 година.
Ако сецосно ве водат пример во Систина,ремедита итд. тогаш они ве водат и се прават сите испитувања.
Јас 3те пати правев на ГАК и на увид ми побараат само да видат чист пап и микробиолошки брисеви,и документ од ХСГ.Ништо друго.
Секако пред инсеминацијата валиден ХИВ за мажот.

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот butterfly 00)
Непосредна врска до пораките: 2326
   RE: Инсеминација
14.2.2013 21:20:20   
Ummu_Ajna
melanija koga pravev vo sistina inseminacija ne baraa za mm hiv hepatit test ama bas nisto samo hsg za
mene, istot i vo remedika vtorata inseminacija ne baraa za ma
mi hiv hepatit nitu hsg mi baraa, sama ja im pokaza deka imam hsg, e sega za ivf
mi baraa i brisevi i hsg i hiv hepatit za mene
i mm i hormoni i brisevi ova mi go baraa za ivf i gi napraviv site vo remedika privatno me kostase 250 evra za mene i
mm

_____________________________

Inna Lilahi we inna ilejhi radziun

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 2327
   RE: Инсеминација
14.2.2013 21:22:38   
Melanija RR
Да Ајна за ИФВ мора а за инсеминација е индивидуално ама лично поради себе нормално е да имаш испитано се од тоа за своја сигурност.

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Ummu_Ajna)
Непосредна врска до пораките: 2328
   RE: Инсеминација
14.2.2013 23:58:54   
ZLATICKO
da ve prasam nesto,imav dobieno na 06.01,i posle toa piev klomifen,na 9 den imav folikuli  od 10-12mm,i posle na 14 den pak bev na merenje i imase mnogu mali folikuli,znaci folikulite ne porasnale poveke,a vo megu vreme imav odnosi,eve denes e 14.02 a jas uste nemam dobieno,a koga ne piev klomifen mi kasnese sekogas po dve nedeli.mislam dali poradi toa sto piev klomifen,trebase na vreme da dobijam na vreme,ili poradi toa sto izgleda ne sum imala ovulacija sega mi kasni?

(Одговор на членот ZLATICKO)
Непосредна врска до пораките: 2329
   RE: Инсеминација
15.2.2013 0:07:07   
Melanija RR
Кога се пие кломифен се добива да речеме на време бидејки има овулација,т.е.до кај 31 ден.
Викаш ти бил 10-12мм а после биле мали,како тоа на 14 ден биле со иста големина ,така ти кажаа?
Може пораснале другите и биле мали ,а тие од 10-12мм на 14 ден треба да се вече пукнати.
Мој совет направи тест или најдобро преку крв user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот ZLATICKO)
Непосредна врска до пораките: 2330
   RE: Инсеминација
15.2.2013 0:21:25   
Ummu_Ajna
ИЗВОРНА ПОРАКА: ZLATICKO

da ve prasam nesto,imav dobieno na 06.01,i posle toa piev klomifen,na 9 den imav folikuli  od 10-12mm,i posle na 14 den pak bev na merenje i imase mnogu mali folikuli,znaci folikulite ne porasnale poveke,a vo megu vreme imav odnosi,eve denes e 14.02 a jas uste nemam dobieno,a koga ne piev klomifen mi kasnese sekogas po dve nedeli.mislam dali poradi toa sto piev klomifen,trebase na vreme da dobijam na vreme,ili poradi toa sto izgleda ne sum imala ovulacija sega mi kasni?

ohoooo mislam ti trudna si mnogu ti kasni od 6 januar do sega toa e
vise od eden medec ajde pecena mamicka si daj boze,
ama od terapija ne kasno tolku minimum 4 5 dena aj i 10 neka se ama
mesec nema sansi ako si trudna aj so sreka hehe

< Поракaта ја уредил Ummu_Ajna -- 15.2.2013 0:22:08 >


_____________________________

Inna Lilahi we inna ilejhi radziun

(Одговор на членот ZLATICKO)
Непосредна врска до пораките: 2331
   RE: Инсеминација
15.2.2013 14:16:27   
baby77
Devojkiiiiiii pomos..
Vcera ja pravev mojata prva inseminacija vo GAK.Znaci toa izgledase vaka .. Vo cetvrtokot me pregleda doktorot prv pat i mi vika aaa pa moze .. vecer Pregnil posle 8 h, i dojdi vo cetrvtok so uput i HIV test za MM.Napraveno.Znaci na priroden ciklus samo pregnil 5000 i tolku.i vcera vo 11 pravev inseminacija..
user posted image Denes znaci posle 24 h od ins.na brisenje se pojavi temnocrveno ko posleden den od menzis.Sosema malku.Pijam aspirin B6 B12 i folna od vcera a od vecer Utrogestan od 200 2x1.Ve molam pisete imal li nekoj slicno iskustvo ..mi treba vasata poddrska i sovet .treba li taka , sto mi se slucuva,od sto e sukrvicata ????Ima li nekoj slicno iskustvo user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Ummu_Ajna)
Непосредна врска до пораките: 2332
   RE: Инсеминација
15.2.2013 15:57:04   
menada
Ako e od nekakva pomos jas imav damki od krv vednas posle inseminacijata i se uplasiv ama mi objasnija deka toa e od samata intervencija no ova e posle 24 casa taka da javi im se na tie koi ti ja pravea inseminacijata ke ti dadat odgovor da ne si klavas stresoj koi ne ti se potrebni :)pozz se nadevam ne e nisto strasno

(Одговор на членот baby77)
Непосредна врска до пораките: 2333
   RE: Инсеминација
15.2.2013 15:58:03   
kate18
Samo sto dojdov od merenje na folikul,mi bese 14mm,doktorot mi vika nema sansi vikendov,dojdi vo ponedelnik popladne, jas mislam deka ke bide kasno za insemenacija. Mnogu sum nezadovolna od neserioznosta, od tolku mnogu pacienti ne mozat dovolno da se posvetat i do kraj da ja isteraat rabotata, i samo se naucile ke bide drugiot mesec...Kaj privatno plakas, a pregled trae samo 2 min.Ve molam za sovet ako znae nekoj dobar doktor sto celosno ke bide posveten na pacientot,a ne jas da moram sekoe odenje da ja raskazuvam celata moja istorija ...u stilot aj potseti me sto bese...Morav so nekogo da spodelam, zosto ke puknam user posted image

(Одговор на членот baby77)
Непосредна врска до пораките: 2334
   RE: Инсеминација
15.2.2013 16:06:19   
kapina
normalno e toa da potece malku krv od inseminacijata jas pominav tri inseminacii i go znam toa i na mene mi se ima sluceno

(Одговор на членот kate18)
Непосредна врска до пораките: 2335
   RE: Инсеминација
15.2.2013 16:31:05   
sladjana ms
ИЗВОРНА ПОРАКА: baby77

Devojkiiiiiii pomos..
Vcera ja pravev mojata prva inseminacija vo GAK.Znaci toa izgledase vaka .. Vo cetvrtokot me pregleda doktorot prv pat i mi vika aaa pa moze .. vecer Pregnil posle 8 h, i dojdi vo cetrvtok so uput i HIV test za MM.Napraveno.Znaci na priroden ciklus samo pregnil 5000 i tolku.i vcera vo 11 pravev inseminacija..
user posted image Denes znaci posle 24 h od ins.na brisenje se pojavi temnocrveno ko posleden den od menzis.Sosema malku.Pijam aspirin B6 B12 i folna od vcera a od vecer Utrogestan od 200 2x1.Ve molam pisete imal li nekoj slicno iskustvo ..mi treba vasata poddrska i sovet .treba li taka , sto mi se slucuva,od sto e sukrvicata ????Ima li nekoj slicno iskustvo user posted image user posted image user posted image

I kaj mene bese takov slucaj posle inseminacijata imav krvav iscedok sosem malku. Se javiv kaj dr. i mi rece deka e sosema normalno i toa e dobar znak za inseminacijata. Vo mojov slucaj bese taka i ostanav bremena so prvata inseminacija, ti posakuvam i kaj tebe uspeh. Pozz

(Одговор на членот baby77)
Непосредна врска до пораките: 2336
   RE: Инсеминација
15.2.2013 18:53:02   
baby77
vi blagodaram na site i ve guskam ..Bi sakala da znaete deka sekoj vas odgovor mnogu mi znaci.i me smiruva :-) znaes deka ima i nekoj drug kako tebe.
A sega ostanuva da cekameeeeee ;-)

(Одговор на членот sladjana ms)
Непосредна врска до пораките: 2337
   RE: Инсеминација
15.2.2013 22:27:10   
Ummu_Ajna

ИЗВОРНА ПОРАКА: sladjana ms

ИЗВОРНА ПОРАКА: baby77

Devojkiiiiiii pomos..
Vcera ja pravev mojata prva inseminacija vo GAK.Znaci toa izgledase vaka .. Vo cetvrtokot me pregleda doktorot prv pat i mi vika aaa pa moze .. vecer Pregnil posle 8 h, i dojdi vo cetrvtok so uput i HIV test za MM.Napraveno.Znaci na priroden ciklus samo pregnil 5000 i tolku.i vcera vo 11 pravev inseminacija..
user posted image Denes znaci posle 24 h od ins.na brisenje se pojavi temnocrveno ko posleden den od menzis.Sosema malku.Pijam aspirin B6 B12 i folna od vcera a od vecer Utrogestan od 200 2x1.Ve molam pisete imal li nekoj slicno iskustvo ..mi treba vasata poddrska i sovet .treba li taka , sto mi se slucuva,od sto e sukrvicata ????Ima li nekoj slicno iskustvo user posted image user posted image user posted image

I kaj mene bese takov slucaj posle inseminacijata imav krvav iscedok sosem malku. Se javiv kaj dr. i mi rece deka e sosema normalno i toa e dobar znak za inseminacijata. Vo mojov slucaj bese taka i ostanav bremena so prvata inseminacija, ti posakuvam i kaj tebe uspeh. Pozz


jas pravev 2 inseminacij i ni kapka krv ne
mi tecelo.

_____________________________

Inna Lilahi we inna ilejhi radziun

(Одговор на членот sladjana ms)
Непосредна врска до пораките: 2338
   RE: Инсеминација
15.2.2013 23:04:01   
Melanija RR
kate18 пак несериозност и ти биди малку по директна сакам инсеминација и крај ,ако треба секој ден ќе одиш да види до кај ти се фоликулите овој пат немој да попуштиш.
Незнам каде одиш ама гледај во понеделник сабајле да одиш за да знаеш дали можебо во вторник ќе може за да си знаеш и планираш.
Биди похрабра и ако треба со повисок тон.

baby77 ако само на едно бришење се случило тоа ок е,мене ми се случи кафеаво ама истиот ден.
Навиваме за 2 недели да има user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Ummu_Ajna)
Непосредна врска до пораките: 2339
   RE: Инсеминација
15.2.2013 23:26:13   
zansen
kolku kosta inseminacija so plav karton vo gak koi dokumenti se potrebni i dali vo sekoja bolnica vo vnatresnosta pravat ispituvanje za hiv pozzz

_____________________________

Duri i najtemnite noki ke zavrsat i sonceto povtorno ke izgree!!!

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 2340
   RE: Инсеминација
15.2.2013 23:30:17   
Melanija RR
Инсеминација на ГАК е 1.700 денари треба да имаш валиден пап ,микробиолошки брисеви валидни и чисти,ХСГ, и ХИВ за мажот.Инаку ХИВ се прави во секоја лабараторија и валиден е 6 месеци.

zansen ако уште нешто те инсересира слободно пиши user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот zansen)
Непосредна врска до пораките: 2341
   RE: Инсеминација
15.2.2013 23:38:41   
zansen
Od ponedelnik moram da pocnam od nekade od nekoj rezultat pap imam praveno pred 4 meseci i mislam deka mi e rano za nov na nego imase benigni kletocni promeni i kletocni promeni so asociraat na virusni infekcii hpv negativno inaku sum pravena konizacija i pravam redovni pap testovi kolposkopija i hpv i sega se cudam od kaj da pocnam sovet ako moze pozzzz

_____________________________

Duri i najtemnite noki ke zavrsat i sonceto povtorno ke izgree!!!

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 2342
   RE: Инсеминација
15.2.2013 23:48:31   
zansen
I ne mi e jasno na presmetkata od gak pisuva cervikalna citologija i citoskrin tehnika dali se odnesuva za kolposkopija ili e nekoj drug pregled zasto koga odam na kontrola imam pregled na eho briz za pap me gleda so mikroskop a pred toa mi stava nesto kako jod sega se cudam sto e taa cervikalna citologija na citoskrin tehnika ako znae nekoj molam za odgovor pozzz

_____________________________

Duri i najtemnite noki ke zavrsat i sonceto povtorno ke izgree!!!

(Одговор на членот zansen)
Непосредна врска до пораките: 2343
   RE: Инсеминација
15.2.2013 23:48:40   
Melanija RR
Незнам кои се други испитувања ги имаш направено но како мала помош што понатаму можеш да прочиташ повеќе ТУКА па потоа во темите што те интересира да прашаш подетално user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот zansen)
Непосредна врска до пораките: 2344
   RE: Инсеминација
15.2.2013 23:55:21   
zansen
Vaka znaci na sekoi 4-5 meseci so uput od maticen ginekolog odam na kontrola vo gak pravam pap test hpv tipizacija kolposkopija pregled na eho sega mislam da proveram krv ovie denovi da napravam mikrobrisevi pak pap test i se drugo i posle toa toa so boga napred napred ke vidam sto ke bide sledno user posted image

21 den od ciklus dali se racuna od prviot den koga ke dobies ili od denot na zavrsuvanjeto na ciklusot se pravi li vo drzavna so uput ili moze i na privatno i kakvi se cenite

ovoj mesec dobiv na 1 februar mi trae 5 dena ako se racuna od 1 den od ciklus znaci vo cetvrtok mozam da napravm hormonalen status?

< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 16.2.2013 10:49:52 >


_____________________________

Duri i najtemnite noki ke zavrsat i sonceto povtorno ke izgree!!!

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 2345
   RE: Инсеминација
16.2.2013 10:41:52   
baby77
Melanija toa bese samo na edno brisenje tolku.Nemam poveke temnocrveno.Pretpostavuvam deka e od samiot cin na IUI.Zatoa i ne se javiv kaj lekarot.Sega ostanuva da cekame ..Pa so gospod napred :-)

(Одговор на членот Ummu_Ajna)
Непосредна врска до пораките: 2346
   RE: Инсеминација
16.2.2013 10:53:11   
Melanija RR
zansen твојот пост ќе биде префрлен ТУКА и можеш да прочиташ во врска во испитување на хормоните

baby77 што е во ред сега останува да чекаш user posted image

< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 16.2.2013 11:01:34 >


_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот baby77)
Непосредна врска до пораките: 2347
   RE: Инсеминација
16.2.2013 11:20:52   
Lina*

ИЗВОРНА ПОРАКА: kate18

Samo sto dojdov od merenje na folikul,mi bese 14mm,doktorot mi vika nema sansi vikendov,dojdi vo ponedelnik popladne, jas mislam deka ke bide kasno za insemenacija. Mnogu sum nezadovolna od neserioznosta, od tolku mnogu pacienti ne mozat dovolno da se posvetat i do kraj da ja isteraat rabotata, i samo se naucile ke bide drugiot mesec...Kaj privatno plakas, a pregled trae samo 2 min.Ve molam za sovet ako znae nekoj dobar doktor sto celosno ke bide posveten na pacientot,a ne jas da moram sekoe odenje da ja raskazuvam celata moja istorija ...u stilot aj potseti me sto bese...Morav so nekogo da spodelam, zosto ke puknam user posted image



Kate18 voopsto da ne se sekiras,tocno ti rekol doktorot,ako folikulot ti bil 14mm,toj rasti po 2 mm sekoj den znaci vo ponedelnik bi trebalo da ja dostigni idealnata golemina od okolo 20mm i taman mozi da ti stavi ineksija Pregnil za da prsni folikulot.Znaci povtorno ke ti recam,bez gajle vo red e,imam odeno 100 pati na merenje na folikuli i so segasnive 14mm nemozi ama bas nisto da ti pravi,premali se.Pozdrav dusicke pa ke pisis ponedelnicki so si napravilauser posted image user posted image

(Одговор на членот kate18)
Непосредна врска до пораките: 2348
   RE: Инсеминација
16.2.2013 13:08:06   
dzvezda
Zdravo,Da ve prasam dali nekoj od vas ima iskustvo so inseminacii vo remedika kaj doktor Hadzi Lega?

(Одговор на членот Lina*)
Непосредна врска до пораките: 2349
   RE: Инсеминација
16.2.2013 15:01:10   
@bebe
dzvezda, vaka jas imam praveno kaj istiot d-r znaci 4 inseminacii, no bea nesuepsni i 1 ivf isto neuspesno, no normalno sekoj so svoja sreka, za d-r licno uste od prviot pat mi deluvase mnogu smiren, i do den denes go imam zabelezano istiot odnos opusteno si ja raboti rabotata taka i jas se custvuvam koga ke odam na pregled ili za bilo koja postapka, jas licno sum zadovolna od d-r, i komunikacijata za bilo sto da prasas ke dobies vnimatelen odgovor sega toa sto ne uspeavme vo nitu edna postapka ja prepustam na sudbinata, za mene seuste vazi kako kvaliteten d-r i doktor so iskrena dusa, a ako za ponatamu smenam klinika toa ke bide poradi ete nekoja moja nova nadez, nova energija megutoa zaklucokot e toj.

(Одговор на членот dzvezda)
Непосредна врска до пораките: 2350
Страница:   <<   < Претходна страница  92 93 [94] 95 96   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  92 93 [94] 95 96   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?