|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  17 18 [19] 20 21   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
5.3.2013 20:00:49   
taci83
fala mnogu za brziot odgovod mi ineresira i za kolku vrebe ke bidat gotovi rezultatite
ИЗВОРНА ПОРАКА: skopjance

Jas hormonite koi treba za IVf gi ispituvav vo GAK vo Dekemvri so upat od maticen ginekolog za biohemiska labarotorija na 3 den od menzis , me kostasee mislam deka okolu 350 den. za 6 hormoni. Epten brzo zavrsiv nema guzva a dodeka na privatno eden hormon kosta okolu 700 den.


(Одговор на членот skopjance)
Непосредна врска до пораките: 451
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
5.3.2013 20:20:14   
Melanija RR
Готови се за 3 до 4 дена ако одиш на Клиничка биохемија а се зема примерок на 3 ден од циклус

< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 5.3.2013 20:21:04 >


_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот taci83)
Непосредна врска до пораките: 452
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
12.3.2013 15:16:31   
zapcinja
Zdravo na site,jas sum nova na forumot i gi citav site vasi pisuvanja zatoa sto i jas imam eden problem i baram resenie za istiot.Gi ispituvav hormonite zatoa sto mi docnese ciklusot skoro 4 meseci i rezultatite pokazuvaat deka mi e pokacen prolaktinot.Ako e normalno do 24 mojot e 80,po nivnite referentni vrednosti,gi pravev na endokrinologija.Doktorkata mi dade da pijam Dostinex od 0.5mg,samo problemot e sto nemozam da gi najdam.Dali nekoj moze da mi pomogne da mi kaze od kade mozam da gi najdam mi treba pakuvanjeto od 8 tabletki,i ve molam kazete mi dali da bidam optimist deka ke se namali?Ufffff,a planiravme da pocneme so procedurata za zabremenuvanjeuser posted image ,fala vii

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 453
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
12.3.2013 15:26:59   
baby77

ИЗВОРНА ПОРАКА: zapcinja

Zdravo na site,jas sum nova na forumot i gi citav site vasi pisuvanja zatoa sto i jas imam eden problem i baram resenie za istiot.Gi ispituvav hormonite zatoa sto mi docnese ciklusot skoro 4 meseci i rezultatite pokazuvaat deka mi e pokacen prolaktinot.Ako e normalno do 24 mojot e 80,po nivnite referentni vrednosti,gi pravev na endokrinologija.Doktorkata mi dade da pijam Dostinex od 0.5mg,samo problemot e sto nemozam da gi najdam.Dali nekoj moze da mi pomogne da mi kaze od kade mozam da gi najdam mi treba pakuvanjeto od 8 tabletki,i ve molam kazete mi dali da bidam optimist deka ke se namali?Ufffff,a planiravme da pocneme so procedurata za zabremenuvanjeuser posted image ,fala vii

zapcinja dostinexot tesko ovde se naogaa jas cesto vo Biser trgovskiot gi naogam po privatnite apteki i kostaat nad 1000 den a ako ne poracaj gi po nekogo od Grcka tamu gi ima vo pakovanje po 2 i po 8 tabletki.I plus poeftini se tamu .gi koristam podolgo vreme i odlicno se podnesuvaat za razlika od bromergonot koi ne sekoj dobro gi podnesuva

(Одговор на членот zapcinja)
Непосредна врска до пораките: 454
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
12.3.2013 15:27:20   
babyhope
Добредојде zapcinja и ти посакувам убава дружба тука на РР... Јас немам искуство со овие таблети и високиот пролактин, ама сигурно некоја друга РР-јка ќе може да ти помогне. Многу успех до user posted image user posted image

(Одговор на членот zapcinja)
Непосредна врска до пораките: 455
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
12.3.2013 15:38:05   
zapcinja
Malku se razocarav koga gi vidov rezultatite od prolaktinot ama eve tuka na forumot citam mnogu RR-ki deka uspesno si go resile problemot pa se nadevam deka i jas a i site ke si gi dovedeme hormonite vo red i ke uzivame so bepcinja,a za tabletite sega samo sto mi se javi MM gi nasol vo nekoja apteka pa aj so sreka....user posted image

(Одговор на членот babyhope)
Непосредна врска до пораките: 456
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
12.3.2013 15:49:22   
baby77
te molam pisi ako mozes kade gi nasol i po koja cena ili prati mi pp posto jas redovno gi koristam a ke im koristi i na ostanatite rr-ki na koi im trebaat .fala zapcinja odnapred

(Одговор на членот zapcinja)
Непосредна врска до пораките: 457
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
12.3.2013 16:12:39   
zapcinja
Neznae koja tocno e aptekata izgleda nekoja privatna,vo kisela voda kaj rampa vo redot na Evropa,a gi imalo i vo taa apteka odma do zgradata na zoil samo taa e tamu neznam i taa civa e,tamu duri se prodavaat i na parce t.e kolku ti trebaat tolku,verojatno deka se poskapi i nemoze sekoj da izdvoi 2800(kolku sto kosta pakuvanjeto od 8 tab),a edno apce e okolu 350 den,taka da se nadevam deka site ke gi najdete na koj sto vi treba

(Одговор на членот baby77)
Непосредна врска до пораките: 458
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
12.3.2013 18:29:18   
skopjance
Zapcinja jas Dostinex kupuvav vo apteki marija sekokogas imaat i poevvtini se od Viola. Imaat 2 apteki edna go Gorce Petrov a edna kaj klinika na samata avtobuska. ako sakas broj ke ti dadam da prasas a isto taka gi davaat na parce, sekokas imaas

(Одговор на членот zapcinja)
Непосредна врска до пораките: 459
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
12.3.2013 19:30:52   
baby77
skopjance te molam prati mi pp so brojot ne e na odmet ako gi imaat sekogas . Ti blagodaram

(Одговор на членот skopjance)
Непосредна врска до пораките: 460
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
13.3.2013 12:02:42   
skopjance
Bbay 77 ti prativ podatoci preku mejl ne uspeav preku PP

(Одговор на членот baby77)
Непосредна врска до пораките: 461
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
14.3.2013 13:13:43   
zapcinja
Te molam pisi mi I mene Za da si Imam vo predvid Za nareden pat da ne gi baram na sekade kako sega,falaa

(Одговор на членот skopjance)
Непосредна врска до пораките: 462
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
18.3.2013 22:06:44   
mosa
I jas minatata nedela bev na endokrinologija , mi zemaa krv za hormonite utre odam po rezulatatite

_____________________________

BRAKOT vsusnost e fensi zbor za posvojuvanje vozrasno masko dete koe ne e sposobno da se grizi samoto za sebe!!!

(Одговор на членот zapcinja)
Непосредна врска до пораките: 463
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
18.3.2013 22:18:05   
zansen
Mene maticniot me prati na 9 den da ispitam hormoni a citam deka poveketo ispituvaat na 3 ti den?

_____________________________

Duri i najtemnite noki ke zavrsat i sonceto povtorno ke izgree!!!

(Одговор на членот mosa)
Непосредна врска до пораките: 464
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
18.3.2013 22:23:12   
nataly86
Jas dosega sekogas koga sum ispituvala sum odela 3 den, 13 den i 21 den razlicni hormoni se ispituvaat vo site periodi.Dobro e da se napravat vo eden ciklus i da se vidi hormanalniot status vo tekot na celiot ciklus.
a toa sto te pratil na 9 den neznam zosto... prasaj go ginikologot sigurno ima objasnuvanje

(Одговор на членот zansen)
Непосредна врска до пораките: 465
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
18.3.2013 22:25:53   
zansen
Pa sigurno nesto okolu ovulacija taka mi objasni deka se ispituvaat na 3 ti 9 ti i mislam deka bese 21 zs posle toa mi sledese folikometrija user posted image se e vo red

a rezultatite se ovie fsh 8,1 lh9,7 prolaktin 10,7 estradiol66,6 ft4 1,4 tsh 3,45
fsh 8,1 lh9,7 prolaktin 10,7 estradiol66,6 ft4 1,4 tsh 3,45

< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 19.3.2013 23:55:37 >


_____________________________

Duri i najtemnite noki ke zavrsat i sonceto povtorno ke izgree!!!

(Одговор на членот nataly86)
Непосредна врска до пораките: 466
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
22.3.2013 11:52:09   
Melanija RR
LoveableMe јас хормони секогаш испитував на Клиничка биохемија никогаш не на ГАК.И секогаш имаа реагенси.

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот zansen)
Непосредна врска до пораките: 467
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
22.3.2013 12:08:54   
LoveableMe RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Melanija RR

LoveableMe јас хормони секогаш испитував на Клиничка биохемија никогаш не на ГАК.И секогаш имаа реагенси.


Ок фала. Денес видов на листата на ГАК дека и тие прават испитувања на хормони, затоа. А која зграда е Клиничка биохемија? Има ли гужва, брзо ли оди тестирањето, како се условите? извини, триста прашања ти поставив, ама знам дека имаш искуство.

Позз

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 468
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
22.3.2013 12:27:29   
Melanija RR
Линдичка беше пред 1,5 месец вика немало толку гужва, на периоди е или треба рано пред 8 саат или после 11 часот.Тоа ти е во зградата на Интерни клиники од главниот влез право и од десна страна ќе видиш има табла и парк и таа зграда после паркот е ќе прашаш нема да утнеш.
Резултати после 3 дена ,мислам околу 400-500 денари ти се сите хормони.Услови како и секаде внатре има 3 сестри што зимаат крв истовремено .

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 469
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
22.3.2013 12:41:36   
LoveableMe RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Melanija RR

Линдичка беше пред 1,5 месец вика немало толку гужва, на периоди е или треба рано пред 8 саат или после 11 часот.Тоа ти е во зградата на Интерни клиники од главниот влез право и од десна страна ќе видиш има табла и парк и таа зграда после паркот е ќе прашаш нема да утнеш.
Резултати после 3 дена ,мислам околу 400-500 денари ти се сите хормони.Услови како и секаде внатре има 3 сестри што зимаат крв истовремено .


Меланија фала ти многу. Голем поздрав до тебе,

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 470
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
24.3.2013 23:11:48   
zapcinja
Devojki ve molam ako znaete kazete mi dali e normalno toa sto od koga pocnav da pijam dostinex pocnaa da mi izleguvaat mozolcinja po liceto a do sega sum nemala i mi se gadi,ne nesto opasno ama ne se osekam normalno pogotovo denot koga go pijam apceto.I sega sum zagrizena,neznam so da pravam,dali da ja baram doktorkata ili e normalna taa reakcija,ama mi e strav da ne se napravam za nikade vo liceto,kazete ve molam

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 471
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
25.3.2013 10:52:32   
LoveableMe RR
Запчиња,

Не се секирај, од Достинекс и од Бромергон се јавува гадење, но внимавај земај ги секогаш после јадење, така ќе немаш реакција. Се јавуваат и акни, не е страшно, не се секирај.

Читам многу рингерајки прашуваат за Достинексот, ги има во Виола аптектие, Еурофарм (повремено), а ги најдов и во една аптека во кулата до хотел Бристол карши Рамстор, така да ги има на повеќе места. Зегин знам ги немаат.

Јас денес бев да тестирам хормони, гинекологот ми кажа по ново, само во здравствените домови може да се прават тестирања или на ГАК, ако сака некој за Биохемија, мора упат од интернист., не може како порано гинеколог да дава упат за Биохемија, тоа е тоа.

Поздрав,


(Одговор на членот zapcinja)
Непосредна врска до пораките: 472
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
25.3.2013 13:15:33   
lindicka
Ми изгледа дека и матичните гинеколози не се доволно упатени каде може да се испитаат хормони. Ниту мојот не знаеше дека на Клиничка биохемија се испитуваат без упат од интернист, сепак јас си побарав лабараториски упат за таму. И мојот ми спомна нови правила од фондот имаат доставено, а сепак не беа точни или пак не се спроведуваат сеуште. Јас се јавив на Клиничка Биохемија, ми рекоа слободно да дојдам со лабараториски упат и така и направив.
Испитував минатиот месец на Клиничка биохемија, според совет на Меланија, и многу бргу завршив работа, 9 хормони за 450 денари. Испитувам 3 циклуси по ред. Овој месец пак ќе испитувам за да се споредат резулатите, доколку добијам циклус, а се надевам не, и пак ќе одам на Клиничка биохемија. Завршив работа за 10 мин, а резултати следниот ден. Немаше воопшто гужва, т.е имаше луѓе ама многу бргу одеше работата.

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 473
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
25.3.2013 19:40:59   
tea 88
devojki da ve prasam dali mislite deka e namaluvanje od 80 na 70 na prolaktinot ili samo mi varira. zasto vo prviot slucaj piev bromergon a sega 1 mes. dostinex i se namali samo na 70 a po 2 nedelno pijam. Bev denes vo Swanson mi rekoa ne bilo stetno da se pijat zaedno Viteks i Dostinex. sto mislite vie? maki macam so prolaktinot.(toa ni e edninstveniot problem). pozz do site i site sto pobrzo da bidemeuser posted image

(Одговор на членот lindicka)
Непосредна врска до пораките: 474
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
28.3.2013 16:16:27   
LoveableMe RR
Lindicka,

Ovoj mojov nepismen ginekolog izgleda, leleee. Ajde pisi koi hormoni gi testirase. Jas eve duri denes gi zemav, posto bev vo guzva na rabota, pa nikak oda stignam po rezultati. Vaka se moite rezultati (folikularna faza bese 3-ti den, taka, od tamu citam):

FSH folikularna faza (2,80-11,3), kaj mene 6,31

LH folikularna faza (1,10-11,6), kaj mene 5,95

Prolactin (1,90-25,0), kaj mene 15,3

DHEA-SO4 (35,0-430), kaj mene 63,8

Progesterone folikularna faza (0,20-1,13), kaj mene 0,420

Estradiol folikularna faza (20,0-160), kaj mene 72,3

Piset_e mislenje, pleeeeeease.

Pozdrav

(Одговор на членот lindicka)
Непосредна врска до пораките: 475
Страница:   <<   < Претходна страница  17 18 [19] 20 21   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  17 18 [19] 20 21   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?