|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: први чекори
16.1.2011 17:45:18   
Felly RR
На Матеа најголема мотивација за одење и беше далечинското, зошто многу има мерак да игра со него а ние не и го даваме, и таа си стои така на табуретка, се држи и јас и го покажувам далечинското „Ела, срце да си го земиш“ и таа целата радосна, без мислење се пушта сама. И така ја вежбавме со мм, јас на една страна, тој на друга, и си го подаваме далечинското, а таа трча по него од едниот до другиот, и така се ослободи да се пушта сама.


_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот oliva)
Непосредна врска до пораките: 76
   RE: први чекори
19.1.2011 15:47:52   
Палешка РР
И Миа од синоќа почна да прави по два самостојни чекори, па кај и да е ќе правиме постапалки. Ама мислам дека од што е буцка, потешко ќе прооди user posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 77
   RE: први чекори
19.1.2011 15:59:40   
Snowhite RR
user posted image user posted image user posted image за Миа и Матеа, Михаил засега се уште само сака да стои, се држи за масиоче, табуретка или што и да најде друго, може да стои и без држење, ама му е страв да се пушти сам, одма ме фаќа за рака, а и јас не го оставам се уште сам да оди ми е страв да не падни, да се исплаши, после потешко ќе прооди, односно ќе му биде страв после, знам многу случаи така кога проодувале, му паднале и после му било страв да се пуштат сами, затоа не го форсирам многу, кога сака сам, тогаш, колку покасно толку подобро, барем да не трчаме по него уште малкуuser posted image user posted image

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 78
   RE: први чекори
19.1.2011 18:00:53   
oliva
david odese sam ama padna i sega mu e strav ,se drzi za mene i ne saka da se pusti inaku odi po sid,kreveti i masi

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 79
   RE: први чекори
19.1.2011 18:23:26   
Felly RR
Матеа и паѓа и пак нема страв, таа дури кога ќе се заниша, така за паѓање, и одма се мурти, се лути, а не да се плашиuser posted image

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 80
   RE: први чекори
20.1.2011 0:26:15   
Medo
ИЗВОРНА ПОРАКА: Martins mom

Моево ѕверче кога го паткам оди само на прсти, стои само на прстиuser posted image user posted image Ми се чини од тоа што нон стоп е на прсти - не може да прооди. инаку е цврст, подвижен...Како да го научам да стапнува со цело стапало????


Јас како мала имам одено само на прсти и не сум можела да проодам, па носев гипсани чизми за да ми ги држат стапалата свртени нагоре и после тоа проодев на 18 месеци. Кај мене ова се случило поради тоа што сум спиела само на стомак и стапалата ми биле во таа положба, а исто така, и поради тоа што во количка кога ме возеле ми виселе ноџињата, па пак стапалата ми биле во таа положба. Обрнете внимание да не е случајно и кај вас така, па да се обидете да го смените тоа. Од друга страна пак, можеби е само фаза и не мора ништо да значи. Ајде пишете дали има промени.

Поздрав и се надевам бргу ќе прочитам дека прооделе дечињата.

А инаку, Ива ја сметам за проодена една недела после првиот роденден.


< Поракaта ја уредил Medo -- 20.1.2011 0:28:04 >

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 81
   RE: први чекори
20.1.2011 10:52:48   
Felly RR
Jaс мислам дека оди на прсти, пошто така е навикнат од дубакот. Ако му бил малку повисок, и допирал само со прстите, се научил така да оди. Оставај го да си стои сам, на пример на тросед да се држи, и остај му некоја играчка што ја сака малку оддалечена, и мотивирај го да се пушти по неа да оди, мислам дека сам така нема да оди на прсти, а ти кога го држиш, пак има на што да се поткрева, и затоа оди на прсти. Пробај да го оставиш така сам.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Medo)
Непосредна врска до пораките: 82
   RE: први чекори
20.1.2011 10:58:37   
Maca25
И ќерка ми одеше на прсти, баш поради дубакот. Кога видовме дека ќе проодува, го тргнавме дубакот и ја оставивме сама да пробува. Одеше на прсти, по навика од дубакот. Еднаш и облеков потврди кондурчиња и престана да оди на прсти па дури и побрзо прооде со нив.
Ние и купивме количка за бебе - играчка и така прооде, шетајќи си го бебето user posted image  

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 83
   RE: први чекори
20.1.2011 11:00:38   
Martins mom
Ни една од горенаведените не е причина за неговото одење на прсти. Дубакот му беше наместен таман за да стапнува со цело ноже, нити од количка му виселе ножињата, носи чевлиња со тврда подлога, ама и нив ги има искривено од тоа што гази на прсти...инаку никогаш не спие на меше, да речеш дека е од тоа...
Го оставам да се потпира на троседот, на масичка, на табуретка...си стои сам и стоејќи си се поткрева пак на прстиuser posted image
Го шетаме со мм, тој за едно раче, јас за друго и тој само трча, стално брза некаде...се исправа на прсти и тргнуваuser posted image

< Поракaта ја уредил Martins mom -- 20.1.2011 11:02:02 >


_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 84
   RE: први чекори
20.1.2011 11:03:07   
Maca25
Martins mom да не се секираш, најдобро ти е да се консултираш со ортопед. Вака само се нагаѓа може од ова, може од она... 

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 85
   RE: први чекори
20.1.2011 11:08:07   
Martins mom
Од понеделник обавезно ќе одам...морам да слушнам добар одговор за да се смирам

_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 86
   RE: први чекори
20.1.2011 16:28:01   
skorpijana
isto i mojot prv sin taka odese na prsti potoa mu kupivme dzamping i pocna da stoi i odi na cela noga toa e od dubalkata zatoa sega bliznacite ke gi stavam vo dzamping

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 87
   RE: први чекори
28.1.2011 22:50:37   
Slagjana
Вечерва ги направивме првите чекори user posted image . Е сега не можам да рачунам дека прооде, оти се пушта само по неколку чекори од кај мене до кај мм и обратно. Ама доволно беше за да не израдува.

(Одговор на членот skorpijana)
Непосредна врска до пораките: 88
   RE: први чекори
29.1.2011 0:17:13   
Maca25
Честито Slagjana!  Сека спремајте кичма и нозе за трчање по детето низ дома! user posted image user posted image user posted image

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Slagjana)
Непосредна врска до пораките: 89
   RE: први чекори
29.1.2011 6:44:24   
Палешка РР
Честито Слаѓана user posted image

И Миа прооде пред неколку дена, само не ја форсираме бидејќи уште кашла, па да не се уморува. Јас во секој случај ќе правам постапалки user posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 90
   RE: први чекори
29.1.2011 11:10:20   
arh_diz
Cestitki Slagana user posted image


_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 91
   RE: први чекори
29.1.2011 11:31:30   
*miki mami*
Честитки Слаганаuser posted image user posted image
исто и за Миа па побрзо да трчкаат user posted image

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 92
   RE: први чекори
4.2.2011 0:28:21   
Isabella
Da ve prasam, Isabella pred edno 10 dena pocna da pravi po nekolku cekori, sekoj den sve poveke i poveke. Ama od tolku sto brza, pravi padni-stani. Moze da ja izodi cela dnevna soba, ama nekako ne e stabilna. Koga ke padne na gaze ili nanapred na race, se nervira sto padnala i odma se diga. Dali vasite decinja od koga proodea bea stabilni ili nekoj period pravea padni-stani? Dali ova se smeta za proodena (pravi i po 20 cekorcinja sama i ne paga sekogas)?

(Одговор на членот *miki mami*)
Непосредна врска до пораките: 93
   RE: први чекори
27.2.2011 16:41:45   
Snowhite RR
И Михаил денеска ги направи првите чекори самuser posted image user posted image user posted image

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Isabella)
Непосредна врска до пораките: 94
   RE: први чекори
27.2.2011 17:30:52   
Slagjana
user posted image user posted image user posted image за Михаил

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 95
   RE: први чекори
27.2.2011 17:42:35   
arh_diz
Bravo za Mihail

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот Slagjana)
Непосредна врска до пораките: 96
   RE: први чекори
27.2.2011 17:44:28   
Maca25
Браво Михаил!!!user posted image user posted image

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 97
   RE: први чекори
27.2.2011 17:55:50   
ole2004
user posted image user posted image user posted image za prvite cekorcinja na Mihail

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 98
   RE: први чекори
6.3.2011 16:18:50   
Snowhite RR
Малку сум загрижена, нели пред една недела ги направивме првите чекорчина и сега еве 3 дена не сака да се пушти никако, му викам ајде дојди кај мама или го залажувам за нешто да земи и не сака сам да тргни или гледа да се фати за нешто или седнува да лази, а нема паднато ни ништо да се има заплашено, не знам зошто му е страв сега, и не знам дали да го терам да оди или да го оставам кога ќе сака самuser posted image

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот ole2004)
Непосредна врска до пораките: 99
   RE: први чекори
6.3.2011 17:57:58   
oliva
snowhite, istoto se sluci i so david na 10 meseci,togas proode,pa edna nedela nesakase sam,pa posle toa pak se pusti,sega trca niz doma nemozeme da go sovladame,samo ne treba da se forsira i ke vidite ke se pusti pak

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 100
Страница:   <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?