|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  4 5 [6] 7 8   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: сексот после породување
23.7.2012 9:08:48   
AnnaMolly RR
Миам, и јас бев со царски. Мене на контролата на 15 дена по пораѓање гинекологот ми рече дека е се во ред, дека можам веќе нормално да си функционирам на секое поле user posted image Само што крвавењето ми траеше околу 40 дена, па два дена после тоа добив, па така да почекавме околу два месеци.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 126
   RE: сексот после породување
17.9.2012 15:16:38   
Malecka23

ИЗВОРНА ПОРАКА: niki

Eve jas da se odvazam i da prokomentiram na temava iako veke dolgo vreme se cuvstvuvam nekompetentna da zboruvam na tema sex bilo kakov i da e. Najmnogu me inspirirase postot na Bocko i verojatno ova obrakanje mu e nemu nameneto, a i na site ostanati mazi koi imaat soprugi rodilki. 
Ke se slozam so Elena deka treba da bide mnogu trpeliv no ke kazam i deka nie zenite neretko posle poroduvanje se cuvstvuvame kako da sme ja zagubile svojata zenstvenost i seksipil, a visokot kilogrami, nadueniot stomak, striite, podvisnatite gradi i site drugi nesovrsenosti koi se ostatok od bremenosta i poroduvanjeto ne ni pomagaat mnogu da se cuvstvuvame sigurni vo sebe. Zatoa nasite partneri treba da izigraat ogromna uloga vo vrakanjeto na nasata samodoverba so toa sto ke ne opsipat so mnogu ljubov, no pred se treba da ni pokazat i deka ne posakuvaat mnogu, deka sme im seuste mosne privlecni i seksi. I toa sto ponekogas se cini deka samo mazite se inicijatori za sex ne e zatoa sto zenite prestanal da gi interesira tuku zatoa sto im e potrebno odnovo i odnovo da se ubeduvaat deka se posakuvani.
Pa od tuka ke izvlecam zaklucok, namesto da se obiduvate so razgovor da gi resavate ovie raboti, pocituvana gospodo, frlete se na rabota, pokloncinja vo vid na seksi dolen ves, seksi  igraciki, masla za masazi, relaksiracki kupki so dvajcata vas vo kada, sveki i vino i se sto vasata sopruga saka napravete go za nea i ke vidite kako ke se vrati onaa starata seksi tigrica od pred poroduvanjeto.  I ne dozvoluvajte stravot od bolka ili bebeto da ve sprecat da bidete bliski bidejki kolku podolgo se odlozuva, kolku poveke se odalecuvate tolku potesko e da se vratat rabotite na prav pat.
Kaj mene rabotite grdo stojat, mm vo bremenosta se plasese da ne go povredi fetusot, posle moite gradi gi gledase kako izvor na hrana za bebeto pa nejkese da gi pipka, potoa se plasese da ne se razbudi malata i da ne vidi i doturkavme do kaj sto doturkavme. I jas si imam udel, taka sto se cuvstvuvav neprivlecno i sto ne nastojuvav poveke i  cekav od nego inicijativa koga toj ke bide spremen, i sega i dvajcata si gi cukame glavite ama e docna, jazot koj e stvoren megu nas mnogu tesko se premostuva i kojznae dal ke go premostime voopsto.
Zatoa luge nemojte da se lisuvate od nesto sto e sosema prirodno i normalno, deteto koe ste go sozdale ima potreba od zdravi i srekni roditeli, a ne od nekoi koi poradi nego ke se lisat od sopstvenata blagosostojba.



edno ogromno fala na postov i mi dade mnogu podrska i volja bidejki poradi mojot trumaticen katastrofalen poragaj pred 1mesec i site katastrofi posle nego se custvuvav kako pola coek deka nemam ni Z zenstvenost deka sum edno covece koe ima ogromen stomak strii eden kup "dupnata" vagina rasieni preponi itn...Mm za se bese tuka vprocen on mi gi pravese i gi pravi prevrskite na mojata vagina i potpolno e razbran i tuka za mene custvata megu nas se isti zelbata za bliskost e tuka no apsolutno psiholoskiot moment od samiot poragaj mnogu znaci i navistina mnogu znaci da imas nekoj koj ke turne i ke te bodri da zastanes na noze i posle se si doaga
pozdrav

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 127
   RE: сексот после породување
25.9.2012 12:24:42   
Malecka23
ete me i mene posle tocno 35dena od poragaj padna i prviot sex.mmm..kratko ama slatko voopsto ne bolese i samo otposle imav 2kapki krv.milo mi e sto se e ok custvata orgazmotuser posted image user posted image samo sto imavme nezastiten zs sum alergicna na latex

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 128
   RE: сексот после породување
7.11.2012 11:04:53   
meU87
После еден месец од пораѓајот, јас неможам да замислам да имам секс. Како ќе биде работава кој знае user posted image
Имам неколку прашања.
- после царски колку време се чека за односи?
- после колку време се оди на првиот преглед кај гинеколог(ова прашање не ми е баш за тука, но незнаев каде да го сместамuser posted image )?

Ве молам споделете искуства за секс после царски, дајте ми волја, зошто никако неможам да се опуштам. Дури мислам дека можам вака цел живот, ни на крај памет не ми е. Премногу сум исплашена, веројатно сеуште ми е многу свежо сеќавањето на целата ситуација, па затоа си викам да почнам психички да се спремам уште сега, за после 4-5месеца user posted image Тешко на маж ми, кај чекаше 9месеци , па и уште пола година user posted image

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 129
   RE: сексот после породување
7.11.2012 11:23:19   
deluxe
na ginekolog posle 40 dena od poragajot.i ne e nisto strasno biejki si carski rez,nema problem za seks.potesko ni e nas sto se porodivme prirodno i sto imame nekolku konci sosieno 'dolu'user posted image user posted image .zatoa ne se sekiraj tebe ti e polesno jas eve posle 2 meseci mi e strav ama jas prirodno se porodiv a i mnogu bev sosiena,i sega mi e strav,taka mazite mora da cekaat user posted image .

(Одговор на членот meU87)
Непосредна врска до пораките: 130
   RE: сексот после породување
7.11.2012 13:00:49   
meU87
Мислам дека не е само стравот во прашање, туку постои и непријатност, одбивност... user posted image Едноставно немам желба.
Уфф а и ова сега со прегледот, ми се ближи значи времето, за 10тина дена...user posted image аман веќе од доктори и прегледи.

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 131
   RE: сексот после породување
7.11.2012 13:03:05   
Barbicki2
MeU87 nemas gajle so carski,nisto ne ti preci,samo pocekaj da ti prekine krverenjeto,nie so sme sieni bese potesko,ama pak mene posle 2 poroduvanja,seksot mi e mnogu podobar,dodusa so prvoto mn malku sum secena,so vtoroto ne sum ic,taka izleze nenadejno,a mozev i da raspukam,ama fala bogu ne se sluci toa. Uzivaj,nemas gajle,mozes i porano.

_____________________________

TOA STO GO IMAS DENES,SILNO PREGRNI GO,ZOSTO UTRE MOZE DA GO NEMAS!

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 132
   RE: сексот после породување
7.11.2012 13:32:10   
penelopa
МеU87 јас беви исто ко ти- породена со царски после пораѓај ни с од секс не му паѓање на памет. Едноставно ми требаше време да се вратам во нормала, како физички така и психички за среќа маж му многу ми помагаше најмногу со разговор и разбирање. И не трева да ти е до секс кога си ненаспана и цело време сакаш да му биде добро на user posted image Со тек на време сама ќе осетиш желба да бидш интимна со маж ти - барем кај мене беше такаuser posted image

_____________________________

"When planning for a year, plant corn. When planning for a decade, plant trees. When planning for life, train and educate people."- Kuan Tzu

(Одговор на членот Barbicki2)
Непосредна врска до пораките: 133
   RE: сексот после породување
7.11.2012 16:21:14   
JanaMarija
Jas ne sum so carski, prirodno bev ama sakam da ve prasam dali treba prvo na ginekolog da se pojde pred da se pocne so odnosi ili? Eve veke za nekoj den 40 dena ke pominat i mislam da zakazam pregled, ama jas da si prasam za sekoj slucajuser posted image oti nekako mi se prisakuvauser posted image

_____________________________

Go sakam zivotot

(Одговор на членот penelopa)
Непосредна врска до пораките: 134
   RE: сексот после породување
23.11.2012 9:46:11   
Malecka23
pozelnoe prvo ginekolog da te vidi cisto i ti d asi bides mirna.
Barem vo mojot slucaj bese taka prvo nade da kaze amin pa posleuser posted image
Inaku imam greska vo postot pogore na tocno 45 den imavme a ne na 35

(Одговор на членот JanaMarija)
Непосредна врска до пораките: 135
   RE: сексот после породување
23.11.2012 10:02:24   
miana

ИЗВОРНА ПОРАКА: JanaMarija

Jas ne sum so carski, prirodno bev ama sakam da ve prasam dali treba prvo na ginekolog da se pojde pred da se pocne so odnosi ili? Eve veke za nekoj den 40 dena ke pominat i mislam da zakazam pregled, ama jas da si prasam za sekoj slucajuser posted image oti nekako mi se prisakuvauser posted image

Јас не бев прво на гинеколог да ми даде амин..Ако се чувствувам добро ,зошто би одела... Со првото дете се беше во ред,а со второво после 40 дена се случи да имаме односи и тогаш сватив дека епизоотомијата ме боли и си отидов на доктор.Со соодветна терапија си помина и тоа...Ако мислиш дека си добра и се чувствуваш спремна за тоа ,нема потреба прво на доктор да одиш..Ти секако после порагај треба да одиш на доктор,ама не веднаш после 40 дена...Јави се кај докторот и прашај го кога би требала после порагај да отидеш на преглед и сам ке ти каже..Мене докторот кога отидов не ме гледаше на ехо,ми рече дека нема потреба.Виде тоа што требаше и толку... Како си сакаш.

(Одговор на членот JanaMarija)
Непосредна врска до пораките: 136
   RE: сексот после породување
23.11.2012 10:59:19   
Malecka23
pa prvo mi e zdravjeto pa posle sex-ot moze da se cutvuvas ok a da ima sepak nekoj problem ali sekoj so svoeto neli?jas go spodeliv moeto iskustvo no kako nekoj misli taka neka pravi

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 137
   RE: сексот после породување
23.11.2012 11:39:03   
miana
Jas mislam deka posle poragaj treba da se poseti ginekolog do 6 meseci posle poragajot..Nikade nemam procitano deka posle 40 dena se odi na doktor ( vednas ) osven ako nee taka posoceno..Mene mi imaat receno na GAK koga me videle posleden pat ( pred da me otpustat ) za 6 meseci na doktor..Toa znaci deka jas treba 6 meseci da nemam nisto so soprugot? Nemoj malecka da me svatis pogresno,ne se raspravame tuku samo si iskazuvame iskustva... Jas mislam deka ako si e se vo red ,moze da si se opusti a odenjeto na ginekolog moze da go napravi koga bebusot ke prkne..Eve jas koga bev psole 40 dena na ginekolog srce mi se stegase deka bebeto mi bese samo na cicanje,a kaj doktorot guzva nevidena..Si mislev-lele sto ke pravat doma ako bebeto place za jadenje? Zamoliv na doktor za preku red i sto site sto cekaa mi izvikaa- site imame deca sto ne cekaat..Znaci ako nema poseben nekoj problem ili da potencirale doktorite od bolnicata vo koja sum se poragala i se cuvstvuvam dobor - mislam deka nema potreba od cekanje..Zatoa i ne rekov jas "nemoj da odis na lekar " tuku,najdobro e da se javi i da prasa - doktore kolku vreme posle poragaj treba da pomine pa da dojdam na pregled? Doktorot znae sto da prasa i kakov odgovor da dade.Toa e moe mislenje.

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 138
   RE: сексот после породување
23.11.2012 12:48:52   
Malecka23
taman rab za pogresno svakanje forumot e za spodeluvanje iskustva.
Jas odkoga se porodiv prvite 2neseli sekoj den bev kaj nadica-radi mojot poragaj imam pisuvano.Posle so dusa gi cekav tie 40dena da mi dade amin za se da mi kaze do kaj sum.M sekogas bila so mene i nikogas ne sum cekala nit 5min.Mi rece da dojdam posle 2meseci da vidi matkata do kaj mi e i rupickiteuser posted image dali mi se zarasnati,znaci sosema sportivno od tebe
Znaci:sekoj so razlicno iskustvo i zatoa koj kako misli taka ne si pravi

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 139
   RE: сексот после породување
23.11.2012 13:06:26   
arh_diz
Jas se soglasuvam so Malecka23 deka po poroduvanjeto treba da se poseti gInekolog da se vidi do kade e matkata ,kaj nekoj i brisevi da se napravat pa posle sex.

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 140
   RE: сексот после породување
8.12.2012 19:46:02   
JanaMarija
Abe i jas se cuvstvuvav super posle tie procueni 40 dena, ama pustoto misla mi bese i aj rekov da pojdam na ginekolog i otkako bese se vo red i pap napraviv bese super, mi olesna nekako-mislam pomirna bev, pa na 2 meseci posle poragaj imavme prv pat odnosi.

_____________________________

Go sakam zivotot

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 141
   RE: сексот после породување
27.12.2012 13:08:45   
pepuska
Малецкава е скоро 50 ден а мене С од секс не ми паѓа на памет ни под разно . Супер се чувствувам ама поради новогодишниве празници посетата кај гинекологот ќе почека до полни 2 месеци на малата . Ако ме потсетат празнициве на тоа што е добар секс може и без аминот ќе биде ... . Сакав да прашам конците се распаднати од епизиотомијата до ова време нели ?

(Одговор на членот JanaMarija)
Непосредна врска до пораките: 142
   RE: сексот после породување
27.12.2012 13:29:07   
miana
eheeeee...Ako ti ne cuvstvuvas nisto dolu ( bolka i sl ) - slobodno udri!!! KONCITE treba da se raspadnati odamna ako pominale 50 dena.Koncite se raspagaat veke od vtorata nedela po poroduvanjeto,takada.... Ajde da vi pojde godinata user posted image


(Одговор на членот pepuska)
Непосредна врска до пораките: 143
   RE: сексот после породување
27.12.2012 14:20:39   
mama_sk
Skoro 5 meseci ke pominat od poroduvanjeto a nikako da najdeme vreme za da bideme intimni. Ako ne padne novogodisen sex ke me pisuva vo vesnici kako zena siluvala maz user posted image Inicijativanikakva nema od dvajcata, navecer sme tolku izmoreni sto odma zaspivame... Sala na strana, davajte nekoj sovet, ne se izdrzuva ova user posted image

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 144
   RE: сексот после породување
27.12.2012 14:24:51   
miana
Што збориш бе??? 5 месеци??? Аууууууууу - што е многу многу е ....Совет- нема совет..Посвети му се да не ти пребега на страна user posted image

(Одговор на членот mama_sk)
Непосредна врска до пораките: 145
   RE: сексот после породување
27.12.2012 14:34:02   
kikicka
user posted image user posted image Совет??? Епа жено , што треба да ти рече човекот ? Вечер среди си се , бебето среди го , нека нана а вие каде сакате таму и завршете работа. Оти ако чекаш он да ти рече за односи ќе помине и годинаuser posted image . Јас си барам и не го чекам он да ми рече оти ако не му спомнам се заборава user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 146
   RE: сексот после породување
27.12.2012 15:27:49   
pepuska

ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

eheeeee...Ako ti ne cuvstvuvas nisto dolu ( bolka i sl ) - slobodno udri!!! KONCITE treba da se raspadnati odamna ako pominale 50 dena.Koncite se raspagaat veke od vtorata nedela po poroduvanjeto,takada.... Ajde da vi pojde godinata user posted image




Благодарам благодарамс е надевам ќе тргне

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 147
   RE: сексот после породување
27.12.2012 15:43:44   
eli07

ИЗВОРНА ПОРАКА: mama_sk

Skoro 5 meseci ke pominat od poroduvanjeto a nikako da najdeme vreme za da bideme intimni. Ako ne padne novogodisen sex ke me pisuva vo vesnici kako zena siluvala maz user posted image Inicijativanikakva nema od dvajcata, navecer sme tolku izmoreni sto odma zaspivame... Sala na strana, davajte nekoj sovet, ne se izdrzuva ova user posted image

Ne se sekiraj ne si edninstvena...:( Lugje toklu da se nemalo zelba ni potreba za seks toa e cudo....Za 360 stepeni se smeniv u toj pogled....jas stvarno ne znam sto k.. mi euser posted image Taman ke se resam vecerva nesto da bide ete go maliot se budi na sekoj pola saat i veke nekako se otkazav.Luda rabota..i nie sme veke 5 meseci :(

(Одговор на членот mama_sk)
Непосредна врска до пораките: 148
   RE: сексот после породување
27.12.2012 15:53:03   
mama_sk

ИЗВОРНА ПОРАКА: eli07


ИЗВОРНА ПОРАКА: mama_sk

Skoro 5 meseci ke pominat od poroduvanjeto a nikako da najdeme vreme za da bideme intimni. Ako ne padne novogodisen sex ke me pisuva vo vesnici kako zena siluvala maz user posted image Inicijativanikakva nema od dvajcata, navecer sme tolku izmoreni sto odma zaspivame... Sala na strana, davajte nekoj sovet, ne se izdrzuva ova user posted image

Ne se sekiraj ne si edninstvena...:( Lugje toklu da se nemalo zelba ni potreba za seks toa e cudo....Za 360 stepeni se smeniv u toj pogled....jas stvarno ne znam sto k.. mi euser posted image Taman ke se resam vecerva nesto da bide ete go maliot se budi na sekoj pola saat i veke nekako se otkazav.Luda rabota..i nie sme veke 5 meseci :(


Isto... 2 meseci se "spremam" ama navecer se cuvstvuvam kako da me pregazil voz, zaspivam odma so bebeto... Cela nokj se doime (na sekoj 1-1,5 saat) i cel den mi e turbo. Pa stvarno ne znam zeni od kaj naogjate sila i zelba za sex, moze jas ne znam da se organiziram user posted image

(Одговор на членот eli07)
Непосредна врска до пораките: 149
   RE: сексот после породување
28.12.2012 15:23:45   
JanaMarija
Abe i jas legnuvav premorena prvite 2 meseci, ama sega nekako otkako fativme red i najduvam vreme koga bebuska nana da pododmoram i da bidam kolku tolku "sveza" za vecerno mazenje i pazenje.

A i da vi kazam nesto-ako nemate sila neka ve izmasira i taka ke se opustite pa i toj neka poraboti poveke :)))) a vie lezete si i uzivkajte si :)))user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Go sakam zivotot

(Одговор на членот mama_sk)
Непосредна врска до пораките: 150
Страница:   <<   < Претходна страница  4 5 [6] 7 8   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  4 5 [6] 7 8   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?