|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Сурогат - мајка !?!
20.4.2010 16:17:50   
big_mama817
не се сложувам лично со ова сепак сурогат-мајката сепак ќе се поврзе со тоа дете колку и  да не сека сепак го носи впо својата утроба повежето од нас сме биле трудни и знаеме колкава е поврзаноста со бебето во тебе а тука станува збор и за чувствата кој во тие 9 месеци се многу јаки

_____________________________

Децата се најголемо богаство :)

(Одговор на членот Adrijana)
Непосредна врска до пораките: 51
   RE: Сурогат - мајка !?!
20.4.2010 16:18:52   
matushka
potpis!
ИЗВОРНА ПОРАКА: big_mama817

не се сложувам лично со ова сепак сурогат-мајката сепак ќе се поврзе со тоа дете колку и  да не сека сепак го носи впо својата утроба повежето од нас сме биле трудни и знаеме колкава е поврзаноста со бебето во тебе а тука станува збор и за чувствата кој во тие 9 месеци се многу јаки


(Одговор на членот big_mama817)
Непосредна врска до пораките: 52
   RE: Сурогат - мајка !?!
22.1.2011 14:00:45   
Viktori
ИЗВОРНА ПОРАКА: adabejb

Devojki sto mislite okolu Surogat majka dali bi go prifatile ovoj nacin za dobivanje na dete,so embrioni od drugi roditeli, znaci deteto nema da ima genetski materijal od majkata sto go nosi (ova veke se pravi vo nasite kliniki-so toa sto deteto ke ima i dr.bratcinja i sestricinja koi ke si bidat so drugite roditeli) ili vasi embroni no vo nemoznost od toa da se zacne, deteto go nosi surogat majka samo 9 meseci.
Jas mislam deka so moznosta na IVF sega e mnogu polesno da se uspee i vaka da se stane roditel.
Surogatstvoto veke mnogu podolgo se koristi vo SAD i dr.zemji kaj nas nema nikakov zakon za toa a mislam deka treba da go ima i da se legalizira sekoj nacin na koj sto moze da se dojde do svoe dete.
Pisete me interesira mnogu vaseto mislenje okolu ovaa tema:)


_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот matushka)
Непосредна врска до пораките: 53
   RE: Сурогат - мајка !?!
22.1.2011 14:05:18   
Viktori
Јас не се согласувам воопшто со овој начин на добивање дете. Има домови полни со деца, деца тукушто родени, а и искрено, Америка ми е пример за земја каде што се важни само купо-продажните договори. Јас мислам дека не смее да имаме вакво нешто легалино овде....и во никој случај не смее Америка да ни е пример ...

_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 54
   RE: Сурогат - мајка !?!
22.1.2011 21:03:33   
mama26
mnogu mi e zal i mi e krivo no jas nikogas ne bi mozela da bidam surogat majka...mozebi ima luge so drugo mislenje no toa e moeto.za legalno i jas smetam ne ,,..so ogled na domovite sto se prepolni so deca kako sto kaza viktors znaci user posted image

_____________________________

СЕ ШТО Е МОЕ КЕ СИ ДОЈДЕ ,А АКО НЕ СИ ДОЈДЕ КЕ СИ ГО ЗЕМАМ САМА.

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 55
   RE: Сурогат - мајка !?!
23.1.2011 0:38:06   
misticia
Домовите се полни со туѓи деца кои може да се посвојат
а сурогат мајка може да роди дете од генетски материјал на родителите кои ќе го гледаат - значи нивно само 9 месеци во друга жена

сигурно не е исто

одобрувам не за хир туку за оние што не можат да си родат свое дете
а мм рече еднаш дека никогаш не би ми дозволил да родам дете на овој начин, затоа што ќе му е тешко да го даде,јас од друга страна од вистинска причина (не за пари) би била сурогат мајка

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 56
   RE: Сурогат - мајка !?!
23.1.2011 0:48:34   
misticia
"Ќе ти го износам за 500 марки "

Вработените во едно скопско породилиште раскажуваат и се присетуваат на случај кога медицин


во ова не верувам - една година неплатен одмор, да го замениш за 500 марки - и тие две деца што ги имала сестрата треба нешто да јадат, нема да ги жртвува за некому да подари нешто

----------------
настрана тоа

а што ако многу блиски и сакани луѓе ете немаат друг начин, државата ги држи на пример во прцедури и не им дава ни за посвојување, а ти имаш здрава матка и веќе родено две или три и знаеш дека нема да е тешко да снесиш едно за сестра или брат на пр.....



(Одговор на членот Bogdancanka)
Непосредна врска до пораките: 57
   RE: Сурогат - мајка !?!
23.1.2011 1:13:01   
babysara
jas odobruvam surogat majki i kaj nas treba da se legarizira.user posted image   ne znam zosto tolku osuduvate i sto tolku strogo protiv legariziranje,ne znam sto ima tolku loso vo toa.site ste za ivf a protiv surogat,ne mi e jasno.

(Одговор на членот misticia)
Непосредна врска до пораките: 58
   RE: Сурогат - мајка !?!
23.1.2011 14:21:27   
Pepelaska *
Јас ова не би го можела, да го носам 9 месеци да не знам како е може би го направила ама откако видов колку е убава бременоста не не и не, не би можела да дадам дете кое растело во мене на некој друг, а кој може зошто да не, иако мислам дека онаа мајка што ќе го добие секогаш ќе се прашува како би било ако го носев јас

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот babysara)
Непосредна врска до пораките: 59
   RE: Сурогат - мајка !?!
23.1.2011 14:38:03   
Тања РР
Многу е тешко да се легализира ова. Постојат повеќе етички проблеми кои треба да се разгледаат:
Кој смее да добие дете од сурогат мајка? Ако се дозволи секој да може на тој начин да стане родител ќе се појават многу „лигави“ мајки на кои не им се уништува фигурата, не им се остава кариерата, не им се трпат породилните болки.... извинете ама така е, имам примери од блиското опкружување.
Ако се дозволи само на двојки кои не можат да имаа деца по природен пат пак се јавува проблем. Кој ќе пресуди дека таа двојка со сигурност не може да има деца? После колку години обидување? Кој тврди дека тоа се доволно обиди? Кај мал број парови тоа 100% може да се потврди.
Понатаму, на кои жени ќе им се дозволи да бидат сурогат мајки? Жени во роднинска врска со идните родители или на сосем непознати? Прворотки  или веќе реализирани мајки?..... не верувам дека во блиска иднина ќе добиеме закон поврзан со оваа проблематика, за жал или за среќа, не можам да се одлучамuser posted image



_____________________________

There are two ways to live your life. One is as though nothing is a miracle. The other is as if everything is."......А.А

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 60
   RE: Сурогат - мајка !?!
23.1.2011 18:23:17   
Anushka
со двете раце потпишувам дека би била сурогат мајка на оној на кој тоа му е единствено решение да стане родител.
Тоа ти е исто како и да си донор на орган, на крв, на хуманитарна помош...
на некој кога нешто очајно му треба, ако можеш, како да не му помогнеш?

(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 61
   RE: Сурогат - мајка !?!
23.1.2011 20:29:15   
AnnaMolly RR
Јас ќе кажам вака, кратко и јасно.

Сурогат мајка - ДА!

Но само доколку станува збор за ембрион кој не е мој. Доколку е оплодена јајце-клетка со сперматозоид на двојката на која би била сурогат.
Мислам дека тука нема никаков проблем. Да, ќе го носам 9 месеци и ќе расте во мене, ама нема да биде мое! И ако знам дека ќе усреќи некој кој поради х причини не може да добие бебе - би го направила ова без размислување.



_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Anushka)
Непосредна врска до пораките: 62
   RE: Сурогат - мајка !?!
23.1.2011 20:43:35   
Mamicka3
со двете раце потпишувам дека би била сурогат мајка на оној на кој тоа му е единствено решение да стане родител.
Тоа ти е исто како и да си донор на орган, на крв, на хуманитарна помош...
на некој кога нешто очајно му треба, ако можеш, како да не му помогнеш?
ИЗВОРНА ПОРАКА: Anushka

со двете раце потпишувам дека би била сурогат мајка на оној на кој тоа му е единствено решение да стане родител.
Тоа ти е исто како и да си донор на орган, на крв, на хуманитарна помош...
на некој кога нешто очајно му треба, ако можеш, како да не му помогнеш?


potpis


_____________________________

Децата се најголемо богатство
Марио 31.10.2002
Ана Марија 01.11.2005
Трајче 20.09.2009

(Одговор на членот Anushka)
Непосредна врска до пораките: 63
   RE: Сурогат - мајка !?!
25.5.2011 18:23:46   
angelina43
user posted image Gi pozdravuvam site na ovoj forum i dobro e sto otvoreno se razmisluva.Jas licno gi probav site opcii da stanam majka i bez uspeh.Da se bide surogat majka e hrabro i humano.Jas bi sakala da najdam surogat majka od Makedonija iako ziveam vo drzava kade sto surogatstvoto e dozvoleno od pricini sto nasite zeni-devojki se so poinakov stil na ziveenje.Jas taa zena sto bi mi pomognala bogato bi ja nagradila duri i bi obezbedila prestoj so mene nadvor od Makedonija za nejzin spokoj i privatnost.Ova ne bi go napravila od komercijalni pobudi i taa zena ne treba da se cuvstvuva nikako poinaku osven gorda sto dava zivot i sto pomaga necij zivot da bide ispolnet.Paricniot del e samo blagodarnost i plakanje na vremeto kako sto se naplatuva nasekade.Jas cvrsto stojam na stav deka ova bi trebalo da se legalizira vo Makedonija posebno so uslovi za IVF i profesionalci koi gi imame vo Sistina.Davanje na zivot e blagorod.

(Одговор на членот tedi)
Непосредна врска до пораките: 64
   RE: Сурогат - мајка !?!
30.5.2011 16:49:07   
bombica
ИЗВОРНА ПОРАКА: Anushka

со двете раце потпишувам дека би била сурогат мајка на оној на кој тоа му е единствено решение да стане родител.
Тоа ти е исто како и да си донор на орган, на крв, на хуманитарна помош...
на некој кога нешто очајно му треба, ако можеш, како да не му помогнеш?


POTPIS!!!


Bravo za ovie dve zeniuser posted image usrekile 21 paruser posted image

admin: linkot e otstranet.



< Поракaта ја уредил виктори -- 30.5.2011 17:44:16 >

(Одговор на членот Anushka)
Непосредна врска до пораките: 65
   RE: Сурогат - мајка !?!
28.6.2012 16:20:26   
Ikana
Многу ми е сива оваа тема и сега ќе напишам зошто....
Прво, ретко се наоѓа личност што од чисто алтруистички мотиви ќе прифати да биде сурогат....секогаш го има елементот на купопродажба. Второ, додека јас лежев во болница, имаше 5 бебиња кои беа оставени од мајките...зарем на тие бебиња не може да им се најде дом со родители?
Трето, знаете дека во 1986 година имаше случај во Америка, во кој што сурогат мајката не сакаше да го даде бебето на неговите општествени родители, и судот пресуди во нејзина корист, дека таа е мајката на бебето, но сепак старателството му припадна на парот кој го очекувал бебето.
Четврто, има толку многу етички контроверзии поврзани со оваа тема....што ако мајката мора да абортираод здравствени прчини, а парот кој го очекува бебето не се согласува...? Дали треба да се ризикува животот на таа жена поради договор, итн....

< Поракaта ја уредил Ikana -- 28.6.2012 16:22:19 >

(Одговор на членот bombica)
Непосредна врска до пораките: 66
   RE: Сурогат - мајка !?!
28.6.2012 18:35:20   
Annet
100 pati napisav i ibrisav,stvarno mojot odgovor e Ne!
nemam mesto za diskusija,samo ke kazam ne daj boze na nikoj

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 67
   RE: Сурогат - мајка !?!
28.6.2012 23:07:06   
kikicka
Би била сурогат мајка,али само за сестра, доколку ја имав!!

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 68
   RE: Сурогат - мајка !?!
28.6.2012 23:13:06   
miana

ИЗВОРНА ПОРАКА: Viktori RR

Јас не се согласувам воопшто со овој начин на добивање дете. Има домови полни со деца, деца тукушто родени, а и искрено, Америка ми е пример за земја каде што се важни само купо-продажните договори. Јас мислам дека не смее да имаме вакво нешто легалино овде....и во никој случај не смее Америка да ни е пример ...



POTPIS!!!

i na ova potpis!!!

ИЗВОРНА ПОРАКА: big_mama817

не се сложувам лично со ова сепак сурогат-мајката сепак ќе се поврзе со тоа дете колку и да не сека сепак го носи впо својата утроба повежето од нас сме биле трудни и знаеме колкава е поврзаноста со бебето во тебе а тука станува збор и за чувствата кој во тие 9 месеци се многу јаки

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 69
   RE: Сурогат - мајка !?!
28.6.2012 23:20:52   
lilicka
Би била Сурогат-мајка на своја блиска особа....сестра,братучетка,пријателка...зш да не!!!
Јас дури донирав свои ј.клетки во една европска болница.....би помогнала со сето срце зошто знам колку е тешка борбата за мило детенце да си го добиеш!!!!!!!!

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 70
   RE: Сурогат - мајка !?!
29.6.2012 10:05:19   
niki
Neznam dali sum pisala ili ne na temava, no veke se smetam stara za vakvi potfati jas da bidam surogat majka, mozebi vo obratna relacija, ako resam za uste edno a nemozam sama...

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот lilicka)
Непосредна врска до пораките: 71
   RE: Сурогат - мајка !?!
29.6.2012 10:25:19   
niki

ИЗВОРНА ПОРАКА: Ikana

Многу ми е сива оваа тема и сега ќе напишам зошто....
Прво, ретко се наоѓа личност што од чисто алтруистички мотиви ќе прифати да биде сурогат....секогаш го има елементот на купопродажба. Второ, додека јас лежев во болница, имаше 5 бебиња кои беа оставени од мајките...зарем на тие бебиња не може да им се најде дом со родители?
Трето, знаете дека во 1986 година имаше случај во Америка, во кој што сурогат мајката не сакаше да го даде бебето на неговите општествени родители, и судот пресуди во нејзина корист, дека таа е мајката на бебето, но сепак старателството му припадна на парот кој го очекувал бебето.
Четврто, има толку многу етички контроверзии поврзани со оваа тема....што ако мајката мора да абортираод здравствени прчини, а парот кој го очекува бебето не се согласува...? Дали треба да се ризикува животот на таа жена поради договор, итн....


Vidi temava e siva da, no ni vestackoto oploduvanje ne e besplatno, za posvojuvanje da ne zboruvame so kolku mito i korupcija se soocuvaat roditelite koi sakat da posvojat, vo eticki kontraverzii tuka bi gi dodala i doniranjeto sperma i jajce kletki i zacnuvanje po vestacki pat vo odminati godini. Covekot so prirodata i nejzinite pravila veke dolgo i na premnogu polinja si igra, za sreka ili za zal. I mnogu e tesko da se kaze kade se preteruva i voopsto da se odredi sto e normalno a sto premnogu.
Ne e tema no se sto ne e stvoreno na priroden nacin e podlozno na sivilo a granicata na etikata e mnogu tenka i mnogu lesno se
preminuva.
Taka da za mene e ova samo uste eden nacin da se dojde do potomstvo za onie koi toa sami ne go mozat, so posledicite sekoj sam ke si se nosi.


_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 72
   RE: Сурогат - мајка !?!
29.6.2012 10:33:29   
niki
vtor pat pisuvav bidjeki ne mi javi deka se objavi prviot pat

< Поракaта ја уредил niki -- 29.6.2012 10:35:19 >


_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 73
   RE: Сурогат - мајка !?!
29.6.2012 17:13:01   
blond
Не би никогаш! Освен на брат ми ( не дај Боже да му треба де).

(Одговор на членот big_mama817)
Непосредна врска до пораките: 74
   RE: Сурогат - мајка !?!
3.9.2012 8:14:44   
majka na eva
навистина премногу интересна тема за дискусијаuser posted image user posted image user posted image .различни луѓе-различни мислења.јас се согласувам со сите.не би се нафатила да бидам сурогат мајка,незнам зошто,ама во никој случај не,но сепак ги подржувам тие што се одлучуваат на таков потег,бидејќи со тоа усреќуваат некого...сметам дека нема ништо лошо во тоа да бидеш сурогат-мајкаuser posted image

(Одговор на членот blond)
Непосредна врска до пораките: 75
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?