|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  4 5 [6] 7 8   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Еднократни пелени
19.12.2009 20:50:34   
karla
Snowhite, moja preporaka e da si zemes malo pakuvanje papmers 1 za pocetok, bidejki ne znaes kolkavo ke se rodi bebeto (ako e slucajot kako kaj mene 4.500 i 58cm nema da gi koristis ni edna nedela bidejki nie vednas pocnavme so 2, samo vo bolnica bevme so 1) e vekje koga ke premines na 2 mozes da si zemes edno dzambo pakuvanje zatoa sto sigurno ke go iskoristisuser posted image A koga ke stignete do 3 non stop ke si zimas dzambo. Eve nie sega zemame Giant pampers 3 koi imaat nekolku peleni povekje od dzamboto a plus davaat kebence i vlazni maramcinja gratis i mnogu sum zadovolna.

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 126
   RE: Еднократни пелени
20.12.2009 13:23:10   
Snowhite RR
Фала на одговорите, бидејќи влегувам во 9ти месец ќе си купам сега едно мало пакување. Поздрав

(Одговор на членот karla)
Непосредна врска до пораките: 127
   RE: Еднократни пелени
4.1.2010 22:46:18   
mis.
Денес во светот се водат многу дебати околу тоа кои пелени се подобри: платнените или еднократните. Во првата година од животот, на бебето ќе му бидат потребни околу 3000 пелени. Одлуката какви ќе бидат, останува на Вас. Тука ќе се обидеме да ги прикажеме предностите и мааните на обата вида. Направете го својот избор врз основа на тоа што е подобро за Вас и Вашето бебе, се разбира имајки го предвид и домашниот буџет. ПРЕДНОСТИ НА ПЛАТНЕНИТЕ ПЕЛЕНИ      
  • Бебињата кои се облечени во платнени пелени, добиваат помалку осип на кожата на газето. Ова се случува затоа што платнените пелени се менуваат почесто, отколку еднократните. На тој начин кожата на бебето е пократко во допир со бактериите од урината и изметот. Друга причина е што еднократните пелени содржат хемикалии, кои предизвикуваат алергии кај многу бебиња.
  • Порозни се, па амоњакот кој се создава од урината, испарува и не останува во контакт со кожата на бебето. Воедно платнените пелени пропуштаат воздух.
  • Не содржат диоксин – материја која се употребува за белење на еднократните пелени, за која е докажано дека има штетни последици по здравјето. Докажано е дека диоксинот може да предизвика: кожни проблеми, проблеми со црниот џигер, рак ит.н. Понекогаш остатоци од неговата употреба се задржани и во пелените.
  • Не содржат натриум полиакрилат. Тоа е материјата која овозможува еднократните пелени толку добро да абсорбираат. Неговото користење во тампоните е забрането пред повеќе од 25 год., затоа што се утврдило дека е поврзан со потенцијално смртоносниот синдром на шок кај жените, кои ги користеле.
  • Памукот е попријатен за бебињата, отколку хартијата или пластиката.
  • Поефтини се. За платнените пелени е потребна поголема почетна инвестиција, а другите трошоци се состојат во: детергент, електрична енергија и вода. Сепак се на се, трошокот е помал отколку постојано да купувате еднократни пелени. Друга предност е тоа што истите пелени ќе можете да ги искористите и за следното дете.
  • Поновите модели се многу поубави на изглед од еднократните пелени. Ги има во разни бои и дезени.
  • Еколошки се. За во природата да се разгради една еднократна пелена потребни се повеќе од 100 год. Исто така многу хемикалии во еднократните пелени се силни отрови, кои предизвикуваат сериозно загадување на околината.
  • Децата кои се облекуваат во платнени пелени, побрзо се учат да користат нокшир. Врз ова влијае тоа што ја чувствуваат влагата од пелените и тоа ги мотивира побрзо да престанат да вршат нужда во пелените.
СЛАБИ СТРАНИ: Бараат поголеми почетни финансиски вложувања, бараат повеќе врeме за перење и одржување. ПРЕДНОСТИ НА ЕДНОКРАТНИТЕ ПЕЛЕНИ
  • Полесни се за употреба, можете да ги користите било каде.
  • Штедат време, нема потреба од перење.
  • Имаат поприлагодлива форма кон телото на бебето, особено добро се прилепуваат околу нозете на бебето.
  • Помалку се чувствува мирисот.
СЛАБИ СТРАНИ: поскапи се, предизвикуват осип кај децата, содржат штетни хемикалии за децата и се штетни за околината. КОЛКУ ПЕЛЕНИ ДНЕВНО ЌЕ ВИ БИДАТ ПОТРЕБНИ? За новороденче ќе треба околу 12 пелени дневно, а за дете од една година или повеќе потребни се од 6 до 8 пелени. Внимавајте иако еднократните пелени можеби изгледаат суви, треба да се менуваат често. Во спротивно задржувањето на урината врз кожата на бебето ќе предизвика иритација. ШТО ДРУГО ВИ E ПОТРЕБНО ЗА ДА ГИ ПРОМЕНИТЕ ПЕЛЕНИТЕ
  • Доволно широк простор.
  • Покривка врз која ќе го пресоблекувате бебето.
  • Чиста пелена
  • Кеса за нечистата пелена
  • Влажни марамчиња или памук и топла вода
  • Крем со кој ќе го намачкате бебето
  • Резрвна облека, во случај пелените да прокиснале

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 128
   RE: Еднократни пелени
12.1.2010 18:40:35   
mother 29
slucajno onoj pat ,Marko napravi vonredna situacija user posted image i morav da zemam na parce pelena ...nekoi moltex,pa nekako mi se bendisaauser posted image gi ima nekoj koristeno..MOLTEX

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 129
   RE: Еднократни пелени
12.1.2010 18:56:37   
pacuvce
Nie koristime Becutan peleni i iskreno sum mnogu zadovolna od niv...Nikakvo crvenilo,nikakvi iritacii na kozata...

_____________________________

Love is in the air

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 130
   RE: Еднократни пелени
12.1.2010 23:22:18   
STRUMFETA
Nemozam da mu stavam nikakva druga pelena osven pampers,mada poslednive denovi mi se pojavi nekoe crvenilo kaj lastikceto.Probav i edni grcki,navistina mnogu  dobri,moze da recam pododri i od pampersot,no vednas imase reakcija na kozata.
Ne znam dali samo mene taka mi se cini ama pampersot se mnogu malecki,tesni .Nekako brzo mu stanuvaat neudobni,de lastikcata go zarezuvaat,pa plitki mu doagaatuser posted image

(Одговор на членот pacuvce)
Непосредна врска до пораките: 131
   RE: Еднократни пелени
13.1.2010 9:47:14   
mother 29
ne znam zaso taka mislis za pampersot,spored mene ini se najdobri..kolku moze da sobere eden pampers nikoja druga pelena ne moze!?nie sme preku nok so org.pampers zasto samo tie izdrzuvaat do sabajle!
e i tie moltex-ot sto gi pisav pogore dobri mi se ucinija,zasto pocna da kenka po kolata na vrakanje i ne mi dozvoli da mu ja smenam pred spienje,a moltex-ot mu beseod skoro..pa izdrza i do sabajle!
zatoa me interesira dali nekoj gi ima koristeno?

(Одговор на членот STRUMFETA)
Непосредна врска до пораките: 132
   RE: Еднократни пелени
13.1.2010 9:57:49   
mami
Прв пат слушам за тие... Ние сме на Бекутан преку ден, а памперс за спиење.
А морам да ви кажам на девер ми малиот веќе неколку пати до сега им се случило да им пукне памперсот, значи не да протече само, туку им распукал и истекол цел гел од внатре...а користи 4 и е година дена старо..нам никогаш не ни се случило такво нешто ама ете они си пливале во гел неколку патиuser posted image user posted image

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 133
   RE: Еднократни пелени
13.1.2010 16:23:09   
mis.
Имам слушнато дека има два типа на памперес.Едниот оригинал кои се перфекни и други копии кои воопшно не личат на памперс.Јас еднаш купив за на одмор и како за инат секоја вечер беше мокарuser posted image и си кажав никогаш повеќе.Едни пријатели купуваат памперс од грција и ми дадоа за проба немаат никаква врска со овие тука што ги продаваат.Такви убави има на нашиот пазар но повеќето се копии.Е проблемот е да ги препознаеш.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 134
   RE: Еднократни пелени
13.1.2010 16:47:25   
STRUMFETA
Mnogu se razocarav koga na nekolku parcinja od pampersot pri mestenje mu se otkinaa lepenkite, i nautro primetuvam kako zrnca ,od gelot na gazeto.A edinstveno od Zegin kupuvame.Neznam, mozebi navistina ima razika od pampers do pampers.Nie veke koristime 5-ka.Veke kazav, od drugi peleni vednas se isfrla.Neznam sto da napravam a nesakam da eksperimentiram.

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 135
   RE: Еднократни пелени
13.1.2010 20:35:01   
Палешка РР
Користам Can bebe и задоволна сум

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот STRUMFETA)
Непосредна врска до пораките: 136
   RE: Еднократни пелени
13.1.2010 20:39:36   
Еца
Јас од почеток почнав со памперс и задоволна сум навистина. Се размислував за дајперсот бидејќи со Мартина само такви користев и бев задоволна, ама некако не ми се менуваа да не експериментирам, така да останувам на нив. Во иднина ќе видиме дали ќе направам промена.

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 137
   RE: Еднократни пелени
13.1.2010 20:39:44   
Maria
Lele Paleska,koga gi koristev za Ilija koga bese mal,ne bev ic zadovolna,non-stop bese mokar i morav navecer da go soblekuvam,duri i Pampers mu pustaa.Samo na Bekutan bea dobri.No dobro veke 7-8 meseci ne koristime,moze e podobren kvalitetot.user posted image

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 138
   RE: Еднократни пелени
22.1.2010 10:41:49   
mis.
Ние еве еден месец сме на виолета4.Ги сменивме бидејќи кан бебе4 ноќе почнаа да пропуштаат и еве после еден месец користење на виолета немаме ниту една потопена ноќuser posted image презадоволна сум а + имаат и ластикциња отпозади.850 ден 76 парчиња.

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 139
   RE: Еднократни пелени
22.1.2010 10:46:03   
dragana_vane
Jas isto korictam Pampers i sum prezadovolna, nesakam da eksperimentiram,,, edinstveno, ne mi se bendisuvaat nivnite vlazni maramici, mnogu se suvi... pa sega so niv pravam eksperimenti. Ednas kupiv daipers, ne mi se dopagaat, a podobri od niv se na Perfex. Bas se iznenadiv.Isto vlaznite maramici na Becutan se dobri, no ke kazam golemo NE za nivnite peleni. Mnogu se kruti i neprakticni... dzabe tolkava reklama imaat. user posted image Moe mislenje!!!

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 140
   RE: Еднократни пелени
22.1.2010 10:47:51   
dragana_vane
Vo Tinex se originalnite, postojano od tamu kupuvam, nema promasok.

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 141
   RE: Еднократни пелени
22.1.2010 11:09:00   
profesorica
памперсот според мене се најдобри, досега не пропуштиле но 5ка, а ако му ставам четворка се дешава и да му пропушти.веќе сме асално за 5 стигнати.

а овие виолета не сум ги пробала, баш да видам.мис ги има во тунех и зегин????


_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот dragana_vane)
Непосредна врска до пораките: 142
   RE: Еднократни пелени
22.1.2010 12:17:46   
mis.
во тинекс не знам но во зегин ги има,јас од таму ги купувам.

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 143
   RE: Еднократни пелени
22.1.2010 12:19:24   
BEBICA
ИЗВОРНА ПОРАКА: profesorica

памперсот според мене се најдобри, досега не пропуштиле но 5ка, а ако му ставам четворка се дешава и да му пропушти.веќе сме асално за 5 стигнати.

а овие виолета не сум ги пробала, баш да видам.мис ги има во тунех и зегин????



Profesorice pa 5 pampers se od 12 kg ti odamna si trebala da koristis ako ne se lazam.Ispravime ako gresam.


_____________________________

Дајте и на жена десет добри совети, таа ќе го следи само еднинаесеттиот - својот.

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 144
   RE: Еднократни пелени
22.1.2010 12:33:11   
mami
ние сме на 4+ од Памперсот- за ноќе, и 5ка Бекутан за преку ден. Бекутанот освен што се крути немаат друга маана, ама Лука не се буни па си ги користимеuser posted image

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 145
   RE: Еднократни пелени
22.1.2010 12:33:28   
STRUMFETA
Ooooo pa sekako misleam deka bi trebalo da e na 6 a ne na 5.Nie stavame 5-ka.

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 146
   RE: Еднократни пелени
22.1.2010 12:35:41   
profesorica
да од 12-25 или така нешто ама и 4ката се до 19 кила али имаме уште неколку од прошли пат па да ги дотрошиме и преку ден 4ка а навечер 5ка муставам.

зборот ми беше со 4ка ноќе не издржуваме.


_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 147
   RE: Еднократни пелени
22.1.2010 12:46:19   
HristinAntonio
nie do godina so pamper a sega canbebe...ne se losi, do sega ne mi propustile

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 148
   RE: Еднократни пелени
1.2.2010 12:16:51   
Весна
Е, видете какви платнени пелени видов штрачкајќи по интернет:

user posted image user posted image

Имате видено вакви? Ова не се оние фани гаќички, нели?!
Баш цакано ми изгледаат. user posted image

(Одговор на членот HristinAntonio)
Непосредна врска до пораките: 149
   RE: Еднократни пелени
1.2.2010 15:25:09   
Палешка РР
Весна сликите не се гледаат user posted image

Инаку мм купил Виолета пелени и презадоволна сум. Пелената беше тешка од што беше полна, а Миа сува. И плус како широк повој му доаѓаат од што се дебели user posted image . Ги менувам Кан бебе.

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Весна)
Непосредна врска до пораките: 150
Страница:   <<   < Претходна страница  4 5 [6] 7 8   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  4 5 [6] 7 8   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?