|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  36 37 38 [39] 40   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Породилни болки
6.9.2014 11:41:57   
luna zivkova
fala mnogu Melanija user posted image

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 951
   RE: Породилни болки
6.9.2014 21:46:32   
luna zivkova

ИЗВОРНА ПОРАКА: sunflower13

Zdravo zeni. jas sum 29 nedela no sekoj den se povekje i povekje mi raste stravot od poroduvanje. Vtoro dete mi e, no so prvoto nekako bev porelaksirana, em vo remedika so epuduralna bev i skoro i da nemav pojma sto pravam. maltfne mi.go.isturkaa bebeto od stomak. Eve sega, isto ko da ne sum se poragjala nikogas,i pojma nemam sto me ceka. Ovoj pat odam na klinika, znam deka nema epidural, citam sekakvi prikazni i iskustva i ..... uplav imam! Kazete chare, kako da ne se plasam vise? pozdrav do site




sunflower...........oslobodi se od losite misli, sekoj so sopstveno iskustvo, sekako deka ke boli i ke bide tesko, no barem ti treba da znaes kolku e vredno niz toa da se mine...eve jas imam 22 godini mene ova mi e prva bremenost i mene mi e strav i toa najmnogu na svet, no koga ke trgnam so takvi misli..... Zatoa se fokusiram na momentot koga ke go drzam vo race maleckoto a ne na bolkite i agoniite pred toa...

(Одговор на членот sunflower13)
Непосредна врска до пораките: 952
   RE: Породилни болки
8.9.2014 10:13:45   
Felly RR
sunflower13, како што се ближи терминот, нормално е повеќе да мислиш и на самото породување, но обиди се да не слушаш туѓи приказни, мисли позитивно и ако си во можност посети и часови за трудници каде што ќе се потсетиш на самиот чин на породување, и ќе се запознаеш со кои техники ќе ти помогат да си го олесниш породувањето. Еве и тука на РР имаме неколку статии за тоа Како да се надмине стравот од породување и Вистината за породилните болки

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот luna zivkova)
Непосредна врска до пораките: 953
   RE: Породилни болки
19.9.2014 16:28:05   
vekac
Zdravo ringerajki sakam da ve prasam nesto. Na drugo mesto mozebi napisav neznam ova mi e vtora bremenost I veke sum pri kraj 37+6 so prvoto se porodiv 11 dena posle terminot so provokacii nitu bolki imav nitu puknat vodenjak a mi stavija I epiduralna. E sega na momenti me fakaat grcevi kakao struja da mi pominuva niz preponite pa me interesira dali I ova spaga vo grupata na lazni kontrakcii user posted image

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 954
   RE: Породилни болки
19.9.2014 19:16:53   
Dilina
Векац, колку често ти се појавуваат болките? Ако е на подолг времески период и ако престануваат при движење лажни се, ама што знам па мене така ме болеше 5 дена пред да се породам.... хехе... почна на саат па после на се помалце и помалце .... во секој случај кај и да е ќе биде бебчето во твои раце :D така си се најавуваат тие уште од стомак не плашат какви бесни глисти ќе бидат user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот vekac)
Непосредна врска до пораките: 955
   RE: Породилни болки
19.9.2014 20:15:27   
vekac
Ne se mnogu cesti megutoa ednas do dva pati vo denot mi se javuva a toa deka ne plasat uste dodeka se vo mese mi e mnogu jasno user posted image

(Одговор на членот Dilina)
Непосредна врска до пораките: 956
   RE: Породилни болки
24.9.2014 11:22:00   
luna zivkova
луге еве сум јас уште тука....
39 недела сум и веке неможам да издржам, изгледа паднав у некаква предродилна депресија :)
овие денови ми се случува да осетам како змиичка кај јајниците и тапа болка во половината, мегутоа тоа ми се случува само еднаш во денот и трае многу кратко.
она што ме загрижува е тоа што овие два дена имам дијареа и силни грчеви во стомакот и гасови....многу непријатно чувство, дијареата ке помине, но грчевите и гасовите остануваат тука....дали и тоа се некакви знаци или јас сум закачила некој вирус или е некој притисок од бебето???

(Одговор на членот vekac)
Непосредна врска до пораките: 957
   RE: Породилни болки
2.10.2014 14:40:44   
Felly RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: luna zivkova

gotovo pocnaa bolkite sabajlevo, i jas sega si setkam po doma.......veke se na 5 min, pa na 4, pa na 5, taka nesto.....bplat ama izdrzlivi se, nejkam da odam u bolnica, rano mi e mislam user posted image i krvaram oooof user posted image izgledauser posted image doaga :)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Melanija RR

luna zivkova од кој град беше?Берово? Процени па ако мислиш оди во некој соседен град

Едит:во исто време си пишалаuser posted image штом се на 5 мин време и ако крвариш мислам дека треба да се спремиш и одиш user posted image со лесно и убавоuser posted image


ИЗВОРНА ПОРАКА: luna zivkova

ne,ne od Stip sum, neam vreme za drug grad user posted image


ИЗВОРНА ПОРАКА: luna zivkova

jas sakam uste malku da posedam doma, nejkam tamu da dremam bez vrska, ima sto da vidam tamu, samo ke se istraumatiziram, ke posedam uste malkuccku user posted image fala vi sto ste tuka



_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот luna zivkova)
Непосредна врска до пораките: 958
   RE: Породилни болки
17.10.2014 12:45:15   
luna zivkova
jas samo da ve izvestam deka veke edna nedela sme doma so bebceto...
malku mi se iskompliciraa rabotite i morav da odam na carski user posted image
tesko bese, ama mislam deka najtesko pomina sea si se guskame...pozdrav do site i vi posakuvam so lesno da si minete

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 959
   RE: Породилни болки
2.3.2015 21:02:07   
ana mari
Aj ve molam za pomossss... vcera mi izleze nesto zelenikavo gusto bez krv deneska isto i eve sega 3 pati veke na sekoj saat dobiv bolki neznam dali se raboti za porodilni ili za lazni i zasto se na sekoj saat :/ eve cekam da pomine pak eden saat da vidam dali e toaa toa neznam dali da se javam na lekar ili sto da pravam zbuneta sum aj ve molam nekoj so slicno iskustvo neka pise fala vi mn

(Одговор на членот luna zivkova)
Непосредна врска до пораките: 960
   RE: Породилни болки
2.3.2015 22:03:57   
lukajana RR
Ana mari може се породилни болки,во секој случај јас би отишла на лекар ке те стават на цтг ке те прегледа ако не друго ке те смири нема да мислиш дали се лажни дали не се ,ако почнал пораѓајот барем ке бидеш спремна.Мене ме чуди ова зеленото што викаш ај може ке пише некоја со слично искуство ,може е чепот ама обично е жолтеникаво кафено или малку црвенкасто ако е измешано со крв ама зелено незнам што би било.Види како ке биде во наредниот период па пиши ни и оди на лекар.позз

(Одговор на членот ana mari)
Непосредна врска до пораките: 961
   RE: Породилни болки
3.3.2015 0:26:15   
ana mari
Dva saata pauza ni B od bolki eve sega pak mi pocna ama na sekoj 15 minuti user posted image pa se mislam uste dane se raboti za lazni bolki ke pocekam uste malku ke vidam inace mi se kako menstrualni bolki i me boli vo dolniot del od stomakot

(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 962
   RE: Породилни болки
3.3.2015 9:23:40   
deluxe

ИЗВОРНА ПОРАКА: ana mari

Dva saata pauza ni B od bolki eve sega pak mi pocna ama na sekoj 15 minuti user posted image pa se mislam uste dane se raboti za lazni bolki ke pocekam uste malku ke vidam inace mi se kako menstrualni bolki i me boli vo dolniot del od stomakot




anamari kako si?? Se nadevam deka se e vo red ,mozebi veke si se guskate so user posted image Pisi ni da ne te mislime.

_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот ana mari)
Непосредна врска до пораките: 963
   RE: Породилни болки
3.3.2015 9:52:30   
ana mari
Eve cela nok ja pominav so bolki ama ne tollu redovni i zatoa ne otidov na lekar inace sabajle se razbudiv so bolki vo kicmata isto ne se redovni doagaat po 30 sek traat i ke gi nema pa pak i se taka .... neznam veke so da mislam i za sto stanuva zbor inace se javiv na maticniot ke idam posle vo 1 i 30 da me pregleda da vidi dane sum pocnala da se otvaram pa ke vi pisam user posted image

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 964
   RE: Породилни болки
3.3.2015 13:04:52   
jasmina 25
ana mari so lesno neka e...izgleda za brzo ke se guskas so bebusot...pisi kako pomina na doktor...poz

(Одговор на членот ana mari)
Непосредна врска до пораките: 965
   RE: Породилни болки
3.3.2015 15:18:21   
Melanija RR
ana mari како си?Започна ли породувањето?user posted image со лесно



_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот jasmina 25)
Непосредна врска до пораките: 966
   RE: Породилни болки
3.3.2015 18:57:38   
ana mari
Eve jas sega samo so se pribrav doma inace bev na kontrola mi kazaa deka sum bila 2 prsta otvorena i deka ne se znae dali vecer ili moze da dojde za 2 dena aj nekoja so slicno iskustvo neka mi pise.... inace mi kazaa poveke da se dvizam za da se otvoram pobrzo

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 967
   RE: Породилни болки
3.3.2015 19:01:07   
Melanija RR
Многу пешачење викаат дека помага user posted image со лесно и набрзо да се гушкатеuser posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот ana mari)
Непосредна врска до пораките: 968
   RE: Породилни болки
3.3.2015 19:05:05   
gina
ana mari ajde so lesno i sto pobrzo da si go vidis bebusot user posted image user posted image

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 969
   RE: Породилни болки
3.3.2015 19:27:42   
tincule
ИЗВОРНА ПОРАКА: ana mari

Eve jas sega samo so se pribrav doma inace bev na kontrola mi kazaa deka sum bila 2 prsta otvorena i deka ne se znae dali vecer ili moze da dojde za 2 dena aj nekoja so slicno iskustvo neka mi pise.... inace mi kazaa poveke da se dvizam za da se otvoram pobrzo

Јас со пукнат водењак отидов исто 2 прста отворена ме примија во 15:00 попладне се породив во 04:00 наутро user posted image Се движев цело време пошто ме нервираше да лежам. Инаку и мене ми рекоа ако не вечерва можно е и утре ама ете јас вечерта се породив. Болки никакви не осеќав до вечерта до 23 часот на 6 прсти отворена user posted image Ама јас не сум репер за болка такви менструални сум имала како за пораѓај што ми беа.
Тебе ти посакувам со лесно и без страв, со радост зашто ќе се гушкате уште малце user posted image Позз

< Поракaта ја уредил tincule -- 3.3.2015 19:30:16 >

(Одговор на членот ana mari)
Непосредна врска до пораките: 970
   RE: Породилни болки
3.3.2015 20:20:45   
ana mari
Epten sum nestrpliva eve od koga bev na kontrola cel den odev i sega citav na netov da sum lezela vo kada so topla voda pobrzo ke sum se otvorela pa ke probam i toaa se nadevam deka vecerva ke bidee ;) daj bozee

(Одговор на членот tincule)
Непосредна врска до пораките: 971
   RE: Породилни болки
3.3.2015 23:43:34   
deluxe

ИЗВОРНА ПОРАКА: ana mari

Epten sum nestrpliva eve od koga bev na kontrola cel den odev i sega citav na netov da sum lezela vo kada so topla voda pobrzo ke sum se otvorela pa ke probam i toaa se nadevam deka vecerva ke bidee ;) daj bozee



Anamari so lesno dusickeuser posted image
Samo pozitivno misli, dvizi niz soba,po skali gore dolu. Ke bide se vo red,naskoro ke si go guskasuser posted image
Izvestuvaj tuka ,da ne the mislime,I da slavimeuser posted image

_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот ana mari)
Непосредна врска до пораките: 972
   RE: Породилни болки
4.3.2015 16:08:08   
ana mari
Eve da ve izvestam deka deneska se porodiv se pomina super lesno i brzoo

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 973
   RE: Породилни болки
4.3.2015 18:13:53   
gina
Anamari cestitki user posted image neka e zivo i zdravouser posted image

(Одговор на членот ana mari)
Непосредна врска до пораките: 974
   RE: Породилни болки
22.6.2015 10:47:45   
mamicka21
Здраво девојки.Јас синока неможев да дишам од болки во кичмата и долу во стомакот,доаѓаа на 1 час па на пола,па без престан и си велев еве го моментот но траеја од 22 ч.до 02 сабалје и сум заспала некако.Се будам кај 5 и нема никаква трага од болките а да знаете и торбицата си ја ставив до мене и се средив и се направив.Незнам што да мислам повеке,еве сега чекам да добијам пак болки а имам само мали бодежи во јајниците и малку во матката.Бебе е многу малку активна....дали доаѓа?user posted image user posted image user posted image Иначе сум 38+5

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 975
Страница:   <<   < Претходна страница  36 37 38 [39] 40   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  36 37 38 [39] 40   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Што да дознаете.
пеперутка16

Кога би носеле тројки, што би направиле?