|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Колку паничарат татковците?
3.10.2011 14:59:35   
anedespo
Mojot ne e , ama vo situacii kade treba brza reakcija se gubi, ne procenuva dobro. Primer: malata ja dupna glavata, i mi vika nisto ne i e , samo ke i zarasne, a procep od 2 cm, do koska. ili lapnalo golemoto 2 dijazepama po 5 mg i mi vika sto panicis, ke pospie malku i ke mu pomine. Aloo 10 mg na dete od 16 kila moze i da e smrtonosno. Ama takov e. Na koleska mi mazot i e druga krajnost. Deteto si ja dupnalo glavata i toj od krvta sto ja videl skoro se onesvestil. Ne mozel ni da gi vozi do bolnica, pa koleska mi vozela so edna raka, a so druga i drzela gaza na ranata da ne tece krv, zasto se gadel od krv.
Sekoj e razlicen karakter.

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Колку паничарат татковците?
3.10.2011 15:47:50   
miana
Mojot maz e panicar samo koga treba da se panici inaku nekogas duri i znae mnogu ladno da izreagira..Na primer ke vidi nesto i se pojavilo i ke pocne da vika - ajde da ja odneseme,i se raspravame za toa deka ne se nosi za sekoja sitnica na lekar...Dodeka bese bebe i dvajcata bevme golemi panicari..deteto pocna da trepka so ocinjata onaka kako tikovi - ajde na lekar,pocna da ja mrda glavata koga zaspiva- ajdee na lekar...Abe za mala sitnica - ajde na lekar..Koj znae sto si mislela doktorkata koga ke ne vidi user posted image Sega sme veke pozreli i mislam deka za vtorovo nema da panicime tolku - a moze se lazam. user posted image

(Одговор на членот anedespo)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Колку паничарат татковците?
3.10.2011 15:52:42   
AnnaMolly RR
Мојов ич, ама ич не паничи. Ептен е опуштен, понекогаш дури и премногу.
На пример, ако си игра Филип во двор и јас викам по него да го гледа да не падне, тој вика Па и да падне ќе стане, така растат деца user posted image


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Колку паничарат татковците?
3.10.2011 16:33:40   
kremco
Mojot pa ic ne panici,za razlika od mene koga se raboti za zdravstveni situacii a ma pr za bezbednost ponekogas znae duri i da bide dosaden,nekogas preopusten i se mu dozvoluva,zavisi kako e raspolozen.Eh da mi e mene negovata smirenostuser posted image

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: Колку паничарат татковците?
3.10.2011 19:17:22   
Annet
laden kako kamen.ic ne panici,ama taka treba a nekako mene

(Одговор на членот kremco)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: Колку паничарат татковците?
4.10.2011 9:09:06   
mamamoni
Мм паничи и тоа премногу, ако кивни Софија мора да се посети педијатар, или на пример, заедно ја капиме од како е родена и не можам раат да го измијам детево да не и влези вода во очите, па да не се напие вода инт. или немој да и даваш толку големи залаци да не се засркни. Во такви ситуации ги оставам нив да ручкаат а јас седнувам на р-р user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Daughters are another version of yourself, but only better !

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: Колку паничарат татковците?
20.1.2012 9:56:14   
vezilka RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: niki

Колку е паничар мм кога се работи за детото, тоа е просто неподносливо.




Јас не знам што ќе правиме со неговото паничарење..Не ми дава да му дадеме на Никола да пие од чашка, да не се засркнел, паничи ако земе детето нешто да грицка, да не се задавело, Никола веќе сам чекори..ама само ако тато не е тука оти тој не го пушта, го држи цело време оти му е страв да не паднел..абе катастрофа е! Пред некој ден гледам Никола држи едно парче хартија на која и фали делче и викам да не го голтнал бе, абе мажле коа се затрча го фати за нозе и удолу го сврте..И цела вечер не заспа, го пазеше детево да не му стане нешто од хартијата..а не сме ни сигурни дали навистина ја лапнал. Вчера Никола јаде плазма и јас така ноншалантно си коментирам..„пази Никола да не лапнеш големо парче“..а мажле од цел муабет слауша само „големо парче“ и му се згна на детето, му вика плукни, плукни, го потчукнува по грбчето..а Никола немаше ништо во устето, уште не беше ни гризнал. Стварно е катастрофа, не знам што ќе се праи..

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: Колку паничарат татковците?
20.1.2012 10:07:10   
AnnaMolly RR
Леле ама бил напнат комшијава мој user posted image Да ти го пратам мм малку да го превоспита, тој од што не паничи дури и претерува. Ништо не му страв, сам го пушта да трча, да се пентари по кревети, вчера му ставил во чиниче чипс user posted image и го оставил сам да јаде за да гледа на раат ракомет.


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: Колку паничарат татковците?
20.1.2012 10:25:22   
vezilka RR
Хе,хе..одма праќај го оти комшијава твој не се трпи user posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: Колку паничарат татковците?
20.1.2012 10:35:08   
arh_diz
Vezilka ova kako jas da sum go pisuvala.
Pagam od smeenje koga mm ke go prevrati M da plukne nesouser posted image
Da se nakasla M samo mi vika vikaj ja doktorkata user posted image ako ne ja viknam vo bilo koe vreme ja bara i ja prasuva gluposti
Nekogas ke ja vikne da go pregleda M ,i taa se cudi zosto ja viknaluser posted image

< Поракaта ја уредил arh_diz RR -- 20.1.2012 10:37:12 >


_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: Колку паничарат татковците?
20.1.2012 10:36:07   
Ikana
heheheh kaj nas jas sum poveke panicar ako mozam toa panicenje da go narecam, posto mm e onaka...cool za se....duri i mnogu smiren...

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: Колку паничарат татковците?
20.1.2012 20:37:10   
mila mama
Иста ситуација! Мм мува не го лази, дури некогаш и се нервирам што толку лежерно ги сфаќа работите. Јас паничам и тоа откако имам дете мнооогу повеќе од порано.

_____________________________

Razbirlivo e deteto da se plasi od temninata...
No, ne e razbirlivo vozrasen da se plasi od svetlinata.

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: Колку паничарат татковците?
20.1.2012 22:30:39   
bombica
И мојов е паничар и многу ме нервира.Срипува ако user posted image се накашла, ако превртувајќи се на под отишол на ламинатот и тоа така изрипува и извикува лелеее што од памет ме вади ако јас нешто работам и не гледам што прави П. и ред други примери да не набројувамuser posted image

(Одговор на членот mila mama)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: Колку паничарат татковците?
20.1.2012 22:30:59   
Felly RR
Во нашиов случај - - - многу повеќе од мама.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот mila mama)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: Колку паничарат татковците?
20.6.2013 19:42:17   
Bethany
Аххх, во последно време некако не можам да го препознаам. Станал е права "цепидлака" user posted image
Вчера викав: ајде да ставиме вода во базенче/корито на малиот на балкон и да си се шлапка. А тој ми одговара: неее, мислам дека е рано user posted image Е зошто рано , беше скоро 40 степени, ал ајде... Се грижи тато да не настине дете user posted image

Сабајлево беа во прошетка со синко, и дојдоа дома и си излезел по работа. После некое време, може после саат-два веќе, ми праќа порака : Ај испери му рацете на Ј. user posted image Тој заборавил, а се сетил дека фаќал се и сешто надвор. user posted image

Или ми вика: не му давај тоа да јаде, ќе се задави, а краставица на колут исечена пример и така слични работи.

Кога Ј. беше болен не беше паничар до толку, вероватно не можеше од мене да дојде на ред, јас се вадам од кожа кога му е нешто, сто пати го прашував што да правам сега, што да правам сега? Па белки тој гледа дека барем тој мора да остане смирен. user posted image

_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: Колку паничарат татковците?
20.6.2013 20:17:17   
deluxe
Мм воопшто не е паничар ,јас сум паничарот,тој е ладен туш буквално во секакви ситуации.И добро е што е така инаку леле леле тешко на деца ќе беше...user posted image

_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: Колку паничарат татковците?
21.6.2013 18:26:00   
Octavia
Маж ми е сосема присебен и ладнокрвен обично, а јас не кревам паника во момент ако се случи нешто, прво реагирам, ама после ми доаѓа реакција од стресот. Јас сум таа што веќе и потсвесно анализира што се може да биде опасно и реагирам и пред да се направи, маж ми во ништо како да не гледа опасност. Веројатно некоја средина меѓу мене и него би била оптимална.

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: Колку паничарат татковците?
24.6.2013 13:18:02   
Палешка РР
Маж ми за Миа повеќе паничи отколку за Марио што паничеше. Мислам сега постар е па затоа.
Инаку во главно мислам дека мажите реагираат посмирено, жените повеќе паничат.

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Octavia)
Непосредна врска до пораките: 43
   RE: Колку паничарат татковците?
24.6.2013 22:30:30   
Felly RR
Леле Бетани, ме изнасмеа, а и кај нас има слични примери - обично тато е тој што паничи во истиот стил: Леле, не ја оставај така, ќе падне! да не и е ладно така да спие! А кога нешто не е добра - тогаш не паничи, туку многу се нервира. user posted image

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 44
   RE: Колку паничарат татковците?
24.6.2013 23:35:56   
niki

ИЗВОРНА ПОРАКА: vezilka RR


ИЗВОРНА ПОРАКА: niki

Колку е паничар мм кога се работи за детото, тоа е просто неподносливо.




Јас не знам што ќе правиме со неговото паничарење..Не ми дава да му дадеме на Никола да пие од чашка, да не се засркнел, паничи ако земе детето нешто да грицка, да не се задавело, Никола веќе сам чекори..ама само ако тато не е тука оти тој не го пушта, го држи цело време оти му е страв да не паднел..абе катастрофа е! Пред некој ден гледам Никола држи едно парче хартија на која и фали делче и викам да не го голтнал бе, абе мажле коа се затрча го фати за нозе и удолу го сврте..И цела вечер не заспа, го пазеше детево да не му стане нешто од хартијата..а не сме ни сигурни дали навистина ја лапнал. Вчера Никола јаде плазма и јас така ноншалантно си коментирам..„пази Никола да не лапнеш големо парче“..а мажле од цел муабет слауша само „големо парче“ и му се згна на детето, му вика плукни, плукни, го потчукнува по грбчето..а Никола немаше ништо во устето, уште не беше ни гризнал. Стварно е катастрофа, не знам што ќе се праи..


star e postov ama dur sega ja preprocituvav temava i sum se iznasmeala slatko

mm e seuste nepopravliv, edinstveno nesto sto se popravi e sto detevo porasna pa ne i se slucuvaat tolku cesto nezgodi pa zdivnavme od negovite panicni napadi ili podobro da recam se naviknavme
sega kaj nas aktuelno e pazi prsti!!!!!! koga sece so nozicki i vednas: daj jas da ti isecam
ili sedi taa cucnata so nozete pod gaz i toj Leleeeeeeeeeeeeee kako sedis taka nozete ke gi izvitkas!!!!!!
detevo ima 6 i pol godini user posted image


_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 45
   RE: Колку паничарат татковците?
25.6.2013 16:26:00   
vezilka RR
Еве ме потсети и сега си размислувам вака, ако Никола го слуша татко му за секое негово, пази, и не оди таму, ќе паднеш или ќе се удриш, треба да си ги смени другарчињата, и да почне со пензионерите да седи на клупа. user posted image user posted image

Еве еден пример од денес. Прееска бевме да се сликаме за пасош. Пред институцијава има скали, и бидејќи го чекавме татко му едно десетина минути, детево се забавуваше качувајќи се и симнувајќи се по скалите. Е сега кога завршивме, тие излегоа пред мене, оти јас последна останав да се сликам, и гледам го држи во раце. Го прашувам зошто во раце, и ми вика, па да не падне по скалите. user posted image user posted image

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 46
   RE: Колку паничарат татковците?
19.2.2014 0:53:08   
Defne90 RR
значи и маж ми е истиот..Ете и јас ќе дадам пример.Значи помалиот син прооде и сега нему му беше интересно да си шетка низ дома.Па 15 месеци детето само лазеше и конечно се отпушти.И така додека јас си го чувам тој има слобода да си оди по дома се разбира јас си го вардам и си одам до него.Мѓутоа а маж ми се прибере од работа веднаш го зема во раце или пак ќе го фати под мишки и така ќе го води.Му велам да те оставев тебе да го чуваш детето уште немаше да оди.Хе хе хе...Исто така на пример детето си оди и нели ќе му текне да седне.И ќе се спушти детето така а тој веднаш рипа немој да си го убие газето како седнува нели малите деца седнуваат одеднаш.Живи смешки е кога и да го оставам сам со децата.Си мислам кога тој би ги чувал а јас би одела на работа,тој не би имал време ни да ги нахрани и пресоблече а камоли пак да исчисти низ дома и да направи ручек,од прилина што би ги зел за раце да не се повредат и цел ден би го поминал така.Ама тоа е мажите се такви затоа што поретко се со децата па не се ни свесни што се нивното дете може и умее.user posted image

_____________________________

Motherhood is a forever love story...Enjoy every minute and treasure it!

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 47
   RE: Колку паничарат татковците?
19.2.2014 1:40:33   
mimi 27
мм е за пофалба, паничарот во куката сум јас.. малата наша многу поврака (страшноuser posted image ) во моментот ме фака бунило.. тој не дека му е сеедно ама се контролира и ме смирува како демек во ред е полесно ке и е од кога се олесни..

(Одговор на членот Defne90 RR)
Непосредна врска до пораките: 48
   RE: Колку паничарат татковците?
19.2.2014 11:11:21   
bucko mal
So ogled na toa sto mm go cekal M mnogu godini jas mislev mnogu ke panici.Naprotiv ic ne e panicar,duri na momenti mi izgleda sebicen i jas go karam.
Mu vika na M,ajde sine odi da si cvrst,jak da ne si nezen- M paganje i kolenicite lom.Lele ke go potepav.
I za se taka,smiren,priseben i samo si vika taka deca rastat.user posted image


_____________________________

You have to dream if before you can do it.

(Одговор на членот mimi 27)
Непосредна врска до пораките: 49
   RE: Колку паничарат татковците?
19.2.2014 17:58:13   
princessa
mm ne e voopsto panicar, jas sum taa koja vikauser posted image user posted image user posted image
Sto i da se desi toj ostanuva smiren i probran i reagirauser posted image . A jas koga ke pocnam da panicam nisto ne pravam, em vikam em se nerviram, a toj mrtov ladenuser posted image . Mora da e taka, zamislete pa dvajca panicariuser posted image

< Поракaта ја уредил princessa -- 19.2.2014 18:01:06 >

(Одговор на членот bucko mal)
Непосредна врска до пораките: 50
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2] 3   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Што да дознаете.
пеперутка16

Кога би носеле тројки, што би направиле?