|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Старо ново кумство
23.12.2010 0:09:07   
sofijad
Дали може да се биде кум на својот кум...т.е. кумот да тибиде и кумашин??:-)

(Одговор на членот mamicka_26)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Старо ново кумство
23.12.2010 11:57:46   
tea
sofijad mislam deka moze, mojot vujko e kum na negoviot kum.

(Одговор на членот sofijad)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Старо ново кумство
24.12.2010 16:10:03   
AnnaMolly RR
Не може. Ние прашавме поп за ова. Кумот може да биде само старосват на кумашинот.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот tea)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Старо ново кумство
24.12.2010 16:14:46   
AnnaMolly RR
Инаку, нас ни беше кум мој другар од детството. На мм пријателите се 80 % од друга националност, а другите 20 % не ни се до толку блиски да ни бидат кумови. На нашите најдобри пријатели христијани ние сме им кумови.
Сакавме да ни биде кум најдобриот наш заеднички пријател кој е муслиман, но во црква не дозволија зашто не е крстен.


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: Старо ново кумство
26.7.2011 15:08:42   
miana
Nie imavme staro kumstvo i mnogu se zeznavme..sega za vtorovo dete gi menjame ..Moze ne e fer ama nemozeme veke..Oni se znaat,oni baraat da gi pocituvas a pocit od nivna strana nema nikade user posted image

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: Старо ново кумство
26.7.2011 15:31:11   
kuklica
Sum slusala i od svesteni lica a i od drugi luge deka ne e dobro da gi menuvas kumovite bez sami da otkazat i da gi pocituvas i nikogas da ne dojdis vo konflikt so niv zatoa sto kumot e covekot sto ke gi krsti nasite najmili odnosno covek blagosloven od boga.
I jas bi sakala da imame drugi kumovi pomladi normalno za da mozime da se druzime medjutoa nikogas nema da im otkazam sto i da se sluci, normalno ova e samo moe razmisluvanje sekoj si ima pravo na izbor user posted image

< Поракaта ја уредил kuklica -- 26.7.2011 15:32:12 >

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: Старо ново кумство
26.7.2011 15:37:59   
Mihaela 2010
Стариот кум на мм е многу стар,има преку 70 години,и кога правевме свадба на мм му беше малку непријатно како да му каже,а веќе имавме одбрано нов кум,наши пријатели, и бидејки мм не му кажа на време ,човеков си помисли дека он ке ни биде кум..но подоцна му кажавме..можеби малку се подналути,мислам дека очекуваше тој да биде,но сепак не благослови.И што се случи..на денот на нашата свадба не дојде бидејки беше опериран, а кога се роди малата,т.е неколку дена пред крштевката жена му почина..

(Одговор на членот kuklica)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: Старо ново кумство
26.7.2011 15:38:23   
miana
Ovie mnogu ni pogresija....Nemozam jas po sekoja cena da gi drzam...Ne ja znaete situacijata i zatoa vi e cudno,no stom sme se resile znaci deka epten ne zgresile

(Одговор на членот kuklica)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: Старо ново кумство
26.7.2011 15:41:13   
topce
освен суеверие негледам причина зошто да не може да се има друг кум.
во ред е да се испочитува, и тоа поради култура, меѓутоа не значи дека мора по секоја цена да биде.
нас не венчаа старите кумови ама бидејќи беа што беа со мм се договоривме дека кум на детето ќе биде тој што е дел од неговиот живот, а не само затоа што се стари кумови па ајде сега и да крстат. ако навистина кумот е како родител на детето што го крсти тогаш нашиот избор да го смениме кумството е вистинскиот и воопшто не се каеме.

(Одговор на членот kuklica)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: Старо ново кумство
26.7.2011 15:42:11   
miana
A baska toa kako ni se utrapaa i pokraj nasata zelba za nasi drugari oni da ni ostanat kumovi....

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: Старо ново кумство
7.9.2011 10:36:26   
Melanija RR
На мм старите кумови сами си се откажаат,и тоа не сакаат ,пардон,неможеле да се видат немале време, по телефонuser posted image
Така мм си зема другар за кум.
Јас некако не сум за старо кумство,па кумови се пријатели со кои ќе живееш.Сега друго е тоа како понатаму ќе биде кумството,тоа е веќе друга тема user posted image


_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: Старо ново кумство
7.9.2011 11:45:56   
temjana
ма какви стари кумови какви глуповшини, јас во животот не сум го видела мојот кум, значи ниту еднаш не знам ни како се вика, а мм не ни има кум не е крстенuser posted image Така да нема што старците да ни се мешаат во таква одлука. Кум ни е најдобриот другар на мм а и мој, кој буквално за било што и во било колку часот е овде за нас. Старосватици имам две моите најдобри другарки кои исто така се ќе дадат за нас, неколку пати неделно се гледаме со сите така да не ја гледам причината секој да си го прави она што сака и што смета дека е правилно, а родителите да си стојат на страна и да не паламудат многу user posted image

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: Старо ново кумство
25.9.2011 1:12:26   
Nadezna
Ma toa bea kavgi nevideni kaj nas
Trebalo star kum da se prasa, drn drn drn, pa i ovoj mojov vika taka trebalo, ostaj negovite.
Kuti se osvesti na vreme i Kumco Volcko ni e super drugar user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот mamicka_26)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: Старо ново кумство
25.9.2011 9:44:03   
kikicka
StAROOuser posted image i ne mi e kef ic ama sta ces ljugjeto se takvi svadbari ova ona, a nemaat mng da receme bitno merak imaat ama po drugo sega veke koga gledas deka nemozes kaj trcas da bidis kum ne deka zapari ama koga veke se zalish ostavi majkamu stara.ama ajd jas sakav mladi kumovi da mozes da si ispadnes muabet da si napraves a sega so da pravam muabet koga ke se vidimeso kumata nisto samo ona osnovnoto kako ste ,ovoj kako onoj....?? jbg toa e! ne sakav da se raspravam zsh bev trudno i ostaviv se.Ama naj sto me nervira e toa sto tie barat da gi pocituvame kako kumovi a oni nas ne ne pocituvaat epa kve

< Поракaта ја уредил kikicka -- 25.9.2011 9:53:10 >


_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот Nadezna)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: Старо ново кумство
25.9.2011 11:27:59   
kikicka
Ih zaboraviv da pisam dali poznavate nekoj kade sto na sekoe dete ima razlicen kum? Jas mu vikm na mm za vtoro drug kum on nee user posted image ,edni prijateli na site 3 deca razlicni kumovi ubavini

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: Старо ново кумство
25.9.2011 12:26:41   
Џесика
ИЗВОРНА ПОРАКА: kikicka

Ih zaboraviv da pisam dali poznavate nekoj kade sto na sekoe dete ima razlicen kum? Jas mu vikm na mm za vtoro drug kum on nee user posted image ,edni prijateli na site 3 deca razlicni kumovi ubavini

Јас и сестра ми имаме различни кумови, сестра ми ја крстел тој што ги венчавал моите, а за мене не дошол (изгледа дека не сум била машко user posted image ), па така ме крстела моја прва братучетка. Е сеа не дека тоа е многу убаво, јас неубаво се осеќам дека не сме крстени со сестра ми од ист кум.

Инаку
ИЗВОРНА ПОРАКА: Nadezna

Ma toa bea kavgi nevideni kaj nas
Trebalo star kum da se prasa, drn drn drn, pa i ovoj mojov vika taka trebalo, ostaj negovite.
Kuti se osvesti na vreme i Kumco Volcko ni e super drugar


Надежна, тоа е точно, според црква и обичај, кумството го прекинува исклучиво кумот, младите се должни да го поканат прво него, а ако тој се откаже, тогаш може да се бара друг кум, тоа и јас го знам. А јас сакав и инсистирав да бидат старите кумови, кога веќе тие го крстеле мм, зашто да не не венчаваат, тие се духовни родители, и така ги осеќам, многу си ги сакам и почитувам user posted image

< Поракaта ја уредил Џесика РР -- 25.9.2011 12:27:46 >


_____________________________

Жената по природа е АНГЕЛ, но ако и ги скршат крилата таа лесно ќе научи да лета на метла!!!

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: Старо ново кумство
25.9.2011 12:37:02   
JovanaJ
I jas sum slusala deka treba da go prasas stariot kum prvo. Pa ako toj se otkaze, se zema nov kum. Za sreka stariot kum, odnosno, kumot sto go krstil mojot maz se otkaza pa sega si imame mladi kumovi, drugar na mm. Inaku stariot kum nekako cuvsvuvase deka ne treba da prifati povtorno, deka treba da so odbereme nie nekoj so koj sme bliski...mnogu pametna postapka..user posted image

(Одговор на членот Џесика)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: Старо ново кумство
25.9.2011 12:59:22   
kikicka

ИЗВОРНА ПОРАКА: JovanaJ

I jas sum slusala deka treba da go prasas stariot kum prvo. Pa ako toj se otkaze, se zema nov kum. Za sreka stariot kum, odnosno, kumot sto go krstil mojot maz se otkaza pa sega si imame mladi kumovi, drugar na mm. Inaku stariot kum nekako cuvsvuvase deka ne treba da prifati povtorno, deka treba da so odbereme nie nekoj so koj sme bliski...mnogu pametna postapka..user posted image





Pameten On kako nashiot ne odbi togas ,edvaj cekashe da skaka na svadba videjte me

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот JovanaJ)
Непосредна врска до пораките: 43
   RE: Старо ново кумство
25.9.2011 16:16:55   
mila mama
А ја сум слушнала дека еден од најголемите гревови е тој што ќе го прашаш да ти биде кум, да откаже. Кумство не се откажува! Ние затоа не си го ни прашавме стариот кум,user posted image sm=smiley36.gif]sm=smiley36.gif] дури и не знаеме каде е -некаде во Србија е, па си зедовме другарче на мм со кого сме блиски и си се дружиме.

_____________________________

Razbirlivo e deteto da se plasi od temninata...
No, ne e razbirlivo vozrasen da se plasi od svetlinata.

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 44
   RE: Старо ново кумство
25.9.2011 23:15:06   
Felly RR
Kaj нас старите кумови откажаа, па не венча вујко на мм, а неговиор син ја крсти Матеа. Може и подобро така, бидејќи со нив сме многу поблиски, и дечињата ни се врсници, си се дружиме...... а старите кумови и мм ги немаше видено со години, а јас па и не ги ни познавам (неговите кумови) user posted image

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот mila mama)
Непосредна врска до пораките: 45
   RE: Старо ново кумство
29.2.2012 14:50:56   
delvi
На вереникот кумовите се од друг град и веке 8 години им беше изгубен контактот. Инаку тој е крстен од женско кое сега си има фамилија, а има и сестра која и она си има формирано фамилија. Имаме и еден другар кој има силна желба да ни биде кум. Но нашите родители запнале дека мора да ги прашаме прво старите кумовци. Па ајде сега стапивме во контакт и кај и да е ке треба да одиме на муабет. Сакав да прашам дали доколку жената која го крстила вереникот одбие да ни биде кума, мора да ја прашаме нејзината сестра дали таа би сакала да ни биде кума или едноставно да си побараме благослов и другарот да ни биде кум. Свекрвица, а и моите настојуваат дека доколку едната одбие, другата сестра да се праша, но мене така ми доага како да ги молиме, а многу несакам...

(Одговор на членот mamicka_26)
Непосредна врска до пораките: 46
   RE: Старо ново кумство
29.2.2012 15:20:10   
Annet
lele delvii,abe i nie koga bevme za svadbata kaj starite kumovi im kazavme,nie si planirame vaka i vaka,no ako imate merak bidete ni.oni ne sakaa sekako,maski deca imaat,a ne pa zenski,eve jas sum kuma na masko, ke dojde red ke me kani sigurno,no ako ima zelba ke ja pocituvam,sea nema vekot nazad da go vrakame,vie resete si se sto sakate i kazete si,a takvi kumovi zimi majka se,eden veke ne se pojavile sega da gi kanis,,,so ke prais,taka ostanalo...

(Одговор на членот delvi)
Непосредна врска до пораките: 47
   RE: Старо ново кумство
29.2.2012 15:34:35   
mamicka77
ИЗВОРНА ПОРАКА: delvi

На вереникот кумовите се од друг град и веке 8 години им беше изгубен контактот. Инаку тој е крстен од женско кое сега си има фамилија, а има и сестра која и она си има формирано фамилија. Имаме и еден другар кој има силна желба да ни биде кум. Но нашите родители запнале дека мора да ги прашаме прво старите кумовци. Па ајде сега стапивме во контакт и кај и да е ке треба да одиме на муабет. Сакав да прашам дали доколку жената која го крстила вереникот одбие да ни биде кума, мора да ја прашаме нејзината сестра дали таа би сакала да ни биде кума или едноставно да си побараме благослов и другарот да ни биде кум. Свекрвица, а и моите настојуваат дека доколку едната одбие, другата сестра да се праша, но мене така ми доага како да ги молиме, а многу несакам...

jas mislam deka treba da se prasat vikat deka ako kumot ne dade blagoslov ne e ubavo a ako odbie ne mora da se prasuvaat site deca sto gi ima ali najubavo e da si bide kum nekoj blizok drugar prijatel bidejki so kumot se najveke zivee nie so naiste sme nerazdelni drugar ni e kum stariot odbi ama i gospod da ne mi pise grev celo vreme stiskav palci da ne prifane stariot a sega toj sto ni e kum se dogovorile so mm koj poprvo se ozeni toj na toj kum i nie prevarivme mm se uplasi nemoj tie da bidat prvi pa toj da bide kum salam se na nas ni se poveke brzase tie si malku prosetaa poveke a na nas voZot ke ni izbegase

(Одговор на членот delvi)
Непосредна врска до пораките: 48
   RE: Старо ново кумство
29.2.2012 16:53:02   
Andriance
i ja s se slozuvam so mamicka 77..treba da se prasaat za blagosolov ama samo kumot-kuma..posekako ne site..

_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот mamicka77)
Непосредна врска до пораките: 49
   RE: Старо ново кумство
7.3.2012 14:02:16   
jana81
i nasite se staro kumstvo, ustvari starite kumovi imaat sin i kerka. sinot e kum na dever mi a kerkata nas ni e "kuma" povrsinski kolku da se rece. Sega za vencavkata i za krstevkata na maliot ke ja prasame nea, a ako otkaze (zasto e malku zabegana, zivee u Skopje i demek begajte ja sum od golemiot grad) jas sakam da si najdeme kumovi so koi stvarno ke ziveeme, normalno nekoj drugar ili prijatel. Svekrva mi vika ako ne saka taa brat i ke ne venca i go krsti maliot, p a ne e rabotata se da pomine radi reda samo da ne se otkaze kumstvoto ( demek ne bilo ubavo). Dobro ama ako taa ne saka, vsusnost taa go rastura kumstvoto a ne jas. Ova go zboram od pricina sto koga se registriravme ne mozese da dojde na registracijata, pa dojdea brat i i snaa i. A i ne se pocituvame voopsto kako kumovi-kumasini, ustvari voopsto ne se gledame i ne se slusame, ama kumstvo.

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 50
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2] 3   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?