|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Патување во тек на бременоста!
16.7.2010 9:34:20   
arh_diz
Dobredojde bebus.m na RR ti posakuvam prijatna druzba. Jas nemam patuvano nikade vo brememosta, se nadevam ke ti odgovori nekoja nasa clenka koja ima iskustvo

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот bebus.m)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Патување во тек на бременоста!
16.7.2010 9:58:40   
niki
ИЗВОРНА ПОРАКА: bebus.m

Како за почеток здраво на сите user posted image ! Јас сум нов член бремена сум 15 недела и планирам да патувам на одмор во Грција. Ве молам кажете ми некое искуство за патување за време на бременоста колку е ризично?user posted image



Добредојде Бебуш.м и пријатна дружба!
Најдобро е да се консултираш со својот гинеколог, патување во бременоста е возможно но секогаш постојат  одредени ризици. Јас патував во 3 месеце од бременоста, 1 час со авион па имав пауза од 5 часа дур го чекав автобусот и потоа 10 часа во автобус. Авионот го преживеав без проблем, автобусот ми ги влошуваше мачнините кои и онака ги имав. Но, за моја среќа освен неудобноста ништо друго не ми се случи. Во 8 месец на бременост сакав пак да патувам, но гинекологот строго ме предупреди дека треба исклучиво да патувам со автомобил, да правиме паузи на секој час по 15 мин. што значеше дека патувањето кое требаше да трае 7 часа со толку застанувања ќе се претвореше во 9 па на крај се откажав од идејата.
Она што би ти препорачала возот по секако да го избегнуваш  за патување во текот на бременоста и ако имаш можност патувај со авион или со автомобил, секако некој друг нека вози.
Најосновно е да имаш здрава бременост и да добиеш дозвола од лекарот.


_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот bebus.m)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Патување во тек на бременоста!
16.7.2010 11:35:35   
denim
Jas od pocetok na bremenosta imam zabrana za patuvanje (so bilo kakvo prevozno sredstvo)user posted image . Sega sum 29-ta nedela i barem kerka mi i mm ke odat malku do Ohrid. Ali definitivno patuvanjeto treba da bide odobreno od maticniot ginekolog.

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Патување во тек на бременоста!
16.7.2010 11:49:03   
vezilka RR
До 400км патување со автомобил во нормална бременост е дозволено. Но ако има некои ризици, па дури и само на почетокот на бременоста, не се препорачува..Вака ми објасни мојот матичен пред неколку дена кога го прашав. Значи ние дефинитивно летово ќе си седиме домче..

(Одговор на членот denim)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: Патување во тек на бременоста!
16.7.2010 15:17:30   
Martins mom
Јас при крај на трети месец патував со автобус од Македонија за Турција...гинекологот ми дозволи, но јас се покајав...мнооогу ми беше тешкоuser posted image user posted image user posted image
После ми беше страв и од Битола за Штип да појдам...
Затоа ако патувањето не е неопходно, седете си мирноuser posted image


_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: Патување во тек на бременоста!
16.7.2010 15:22:03   
arh_diz
Taka e Martins mom potpolno se soglasuvam so tebe. Edna godina moze da si izdrzi i bez odmor i bez se. Nitu eden ginekolog nemoze da zabrani da se patuva ili ne nitu pak moze da bide siguren 100% deka nema da se sluci nisto na patuvanjeto

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: Патување во тек на бременоста!
16.7.2010 15:58:00   
babyboy2010
Zdravo, eve go moeto iskustvo, sega sum 30 nedeli bremena,a vo 25-26 nedela patuvav do Amerika, letav so tri aviona vo eden pravec, so po nekolku casovi cekanje po aerodromi, i fala mu na Gospod nemav nikakvi problemi. Bezbedno se vrativ na ist nacin nazad vo Mkd. Znaci ako bremenosta tece uredno, ako dobro se cuvstvuvas, posebno ako grloto na matkata e dobro zatvoreno nema od sto da se plasis. Pozdrav

(Одговор на членот bebus.m)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: Патување во тек на бременоста!
16.7.2010 20:03:51   
bebus.m
FALA VI MNOGU NA SITE...JAS KE SE KONSULTIRAM SO MOJOT GINEKOLOG ALI SEPAK SAKAV DA SLUSNAM I VASI MISLENJAuser posted image

(Одговор на членот babyboy2010)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: Патување во тек на бременоста!
16.7.2010 20:11:51   
Anushka
ги читам првите постови од темата... и еве сега таа „блесава трудница на потпетици од 12 цм“ не знае што да прави со ќерка и` која ма 1 год. и „Motion Sickness“ или, и` се лош и повраќа при малку подолго патување (над 15 мин.). Го има наследено од мене. Но јас пијам Dramine и немам проблем, но на мало бебуле?!
Не знам да отварам тема, па ај вие модератори, администратори, помогнете - како да се справиме со дечиња/бебиња на кои им се лош од возење?

(Одговор на членот Zlatka)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: Патување во тек на бременоста!
16.7.2010 21:45:09   
bushavka
of lele i jas vo ponedelnik treba da si odam za mk, a koga ke si pomislam deka ima 2000 km mi se losi uste sega a plus i ovie 40 stepeni user posted image  Doktorkata mi rece da pravime pauzi na sekoi cas i polovina za da se razmrdam 10 do 15 min pa ke vidime kako ke pominam...

(Одговор на членот Anushka)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: Патување во тек на бременоста!
17.7.2010 18:05:37   
jasmina 25
jas na pocetokot na bremenosta koga imav 5 nedeli se vrakav od germanija za makedonija i se pomina bez problem malku samo me bolese stomakot kaj sto ne bese ubav patot i  mase poveke dreckanja so kolata,e vcera bevme bitola so maz mi i deneska voopsto ne se cuvstvuvam ubo mnogu me boli stomakot odozdola kako  da me bocka nesto,ginekologot mi nema zabraneto da patuvam no sepak izbegnuvam kolku mozam mislam deka nisto nema da ni bide ako se vozdrzime 9 meseci od setanje user posted image

(Одговор на членот bushavka)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: Патување во тек на бременоста!
20.7.2010 22:33:09   
Albi
Sve zavisi od toa doktorot sto ke ti utvrdi dali postoi nekoj rizik ako ne postoi setajte kolku mozete jas ne samo sto ne prestanav 9 meseci do posledniot den mozebi sum bila sekoja nedela na patot Debar-Skopje (a koj ima pominato moze da znae kakov e los toj pat) a i cesto vozev samo  9 mesec bese nekako tesko ne deka imav pregolem stomak ama pak golem pocna ili da ne me sobira kaj vollanot a ako ja turkav sedisteto pozadi ne mozev da stigam pedali user posted image  mm se kinese od smeenje vikase sega si prav sofer ko tie sto vozat kamion so golemi stomaci

(Одговор на членот jasmina 25)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: Патување во тек на бременоста!
4.5.2013 10:10:14   
Melanija RR
Се мислиме да одиме на два дена до Охрид и се супер освен што треба да одиме со автобус.24 недела сум се јавив кај матичната ја прашав и се надевам дека тоа со ,,автобус,, го слушнала сигурно и ми одговори дека тоа не е долг пат и не треба да е проблем,ми рече само наместо еднаш да се напијам два пати магнезиум заради контракции.
Мм не ме сили ,ми се оди зошто сега е шансата и тоа е тоа до којзнае кога,добро се чуствувам ама совест јака за себе можам веднаш да одлучам но сега одлучувам и за уште еден живот па сум тотално несигурна.
Претерувам или не, имате ли совет или искуство?До вечер мора да одлучам user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Albi)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: Патување во тек на бременоста!
4.5.2013 11:14:20   
sandriana RR
Ако ти е поддршка Меланија, јас кога влегов во 36 недела бев за Охрид, баш тешејки се дека е кус патот, а и за "не дај Боже" има болница user posted image , а згора на се', таму се возев во чамец,и поминав без последици. Се породив на време, кога се вративме во Скопје, во 39 недела. Е сега не бев со автобус, со кола бевме, ама имајки в предвид каков шофер е мм и какво количе возиме (исто како да си на рели user posted image ), автобусот ти е безбедна варијанта user posted image . Сепак, ти најдобро си се чувствуваш себе, и ќе си донесеш најдобро решение.

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: Патување во тек на бременоста!
4.5.2013 11:20:10   
Melanija RR
Сандриана не да ми е подршка user posted image јас имам уредна бременост ама буквално освен отекување на нозе и трнење на раце ама инстиктот ми работи прилично
И јас тоа викам ,пред некој ден пишуваше дека во Охрид некоја се породила дека сега имале услови па се тешам за недај боже ако ми треба преглед user posted image
Фала ти многу user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: Патување во тек на бременоста!
4.5.2013 11:40:05   
sandriana RR
Ма исто бев и јас, само проблем со отоците, особено на стопалата - како на слонче ми беа. И 100000 пати се премислував и не сакав да одам, ама мм ме фати на препад во 5 сабајле, со спакувани ствари во кола, и така се решив да одамuser posted image . Пак ќе речем, ако се чувствуваш добро, опушти се, мисли позитивно, и убаво да си поминете user posted image

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: Патување во тек на бременоста!
4.5.2013 11:51:23   
masa
И јас мислам деа автобусот не е толку лоша опција,особено дека имаш отоци па можеи и да станеш да прошеташ,сега не да го шеташцел атобус ама некое седиште погоре подоле,плус често се застанува,па ќе излезеш на воздух.Негативно е што има многу лиѓе,па дека е топло може загушно да ти биде или некоја непријатна миризба да осетиш и дека патувањето подолго ќе трае.Инаку сигурно добро ќе ти дојде малку одмот свеж воздух и да си ги наполните батериите.Јас мислам да одите и да не мислиш за недај боже.Тоа недај боже може секаде да се случи,така да освен претпазливост не ти требаат други размислувања.Убав помин user posted image

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: Патување во тек на бременоста!
8.5.2013 12:44:54   
Melanija RR
ах пусти пари user posted image ништо си останавме во Ск сега се токмиме барем до Матка ако ништо друго.Ме убива Скопјево цел живот

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот masa)
Непосредна врска до пораките: 43
   RE: Патување во тек на бременоста!
8.5.2013 13:23:22   
anaana
jas vo tekot na bremenosta dosta patuvav ama so kola
bidejki sum od ohrid mislam deka skoro sekoj vtor vikend odevme nakaj ohrid (od skopje)
isto taka nekade vo 7mi mesec otidovme za shtip - da si kupime kolicka od andrej kompani
koga bev nekade 4-5 mesec bevme niz istocna makedonija na setanje. znaci so spienje nekolku dena. e togas se mislevme dali da odime bansko ama mene mi bese strav demek druga drzava pa ne otidovme

e sega razlika e sto ne odev so avtobus tuku so kola, sekako deka toa pravi razlika :)))

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 44
   RE: Патување во тек на бременоста!
8.5.2013 13:28:32   
Mihaela 2010
snaa mi vo priblizno 6 mesec dodjoa od Praga do Skopje so kola,pa si otidoa i u Grcka na odmor,bez nikakov problem,i toa si se iznabanjala tamouser posted image

(Одговор на членот anaana)
Непосредна врска до пораките: 45
   RE: Патување во тек на бременоста!
8.5.2013 13:31:31   
anaana
jas so kola sekade bi odela, ama imase eden period jas bev nekade 5ti meseci trebase da so odi so avion za viena, sluzbeno i mene me fati panika i ne otidov. site mi vikaa nemas gajle ama mene mi bese strav. toa aerodromi, pa guzva pa kratko sluzbeno patuvanje nekako ne mi se rizikuvase. si vikav ako nesto mu se sluci na bebush za vreme na patuvanjeto nikogas nema da si prostam. i ne otidov.
ama za so kola gajle nemav.... :)))))

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 46
   RE: Патување во тек на бременоста!
13.5.2013 22:48:49   
temjanuska2
Jas sum 34 ned i uste odam na rabota i toa vo drug grad sto znaci cela bremenost si ja propatuvav sekoj den po min 100km,baska za vikendi setanje i na podolgi relacii.Ne povrakav taka da izdrzuvav i na pocetokot.Nekogas odam na rab so kola nekogas so avtobus,malku truskanje ama fala mu na boga se e ok.E sega za odmor se mislam maz mi me zeza da odeme vo grcija pa ako se tamu porodam grkce da sme go pravele user posted image ama iskreno vo druga drzava da rizikuvam da se poragam pogotovo vo grcija nekako ne mi ide ,taka da ke si sedeme domce ili pak septemvri zdravje user posted image

(Одговор на членот anaana)
Непосредна врска до пораките: 47
   RE: Патување во тек на бременоста!
14.5.2013 11:19:46   
masa
И нас сега ни е летен одмор во фаза на планирање,па се мислиме кога да одиме заради бременоста.Обично одиме август,тогаш ќе влезам во 7ми па се мислам кога е најдобро да се оди на одмор ако можеш да бираш user posted image Дали 6ти е попоген за патување?Искуство?

(Одговор на членот temjanuska2)
Непосредна врска до пораките: 48
   RE: Патување во тек на бременоста!
7.10.2013 11:19:56   
vezilka RR
Овој пат докторот ништо не ми рече за патувања, а јас заборавив да гопрашам. Оти минатата бременост, строго ми имаше забрането. А јас имам зџакажано средби и состаноци месецов надвор од Скопје на три пати. Не знам што да правам, во недоумица сум.

(Одговор на членот masa)
Непосредна врска до пораките: 49
   RE: Патување во тек на бременоста!
7.10.2013 12:07:03   
masa
Za da bides najsigurna javi se i prasaj.Ako e se vo red so bremenosta i stom nisto ne ti naglasil,valjda mozes da patuvas,ama bidi vnimatelna i prasaj si

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 50
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2] 3   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Што да дознаете.
пеперутка16

Кога би носеле тројки, што би направиле?