|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Ортопед
30.10.2009 12:41:55   
Mila na mama
pacuvce Вчера бев Кај Иванка во Ремедика, прашав и напишав во темата за положба на спиење ама еве пак ако не си видела.

напишано вчера:

Сега доаѓам од кај спец. ортопед д-р Иванка Стефановска и ја прашав токму за оваа тема. Нејзин одговор е дека со оглед на положбата што бебињата ја имаат во матката најдобра положба за спиење е на страна. Евентуално на грб, а никако на стомак. Е сега за причините. Ако бебето со сила го ставате на грб,а особено на стомак вие нешто што во стомакот на мама си било свиткано насилно го исправате со што може да се јават деформитети во развојот на рбетниот столб и проблеми со држењето подоцна. Исто така спиењето на стомак доведува и до неправилности во одот. Имено децата што спијат на стомак проодуваат неправилно движејќи ги стапалата нанадвор или навнатре.


_____________________________

love u all

(Одговор на членот pacuvce)
Непосредна врска до пораките: 51
   RE: Ортопед
30.10.2009 14:18:00   
Mamicka3
Жеми ако некоја оди на ортопед во мајчин дом кажете дали треба да се закажи а и препорачајте некој ортопед

_____________________________

Децата се најголемо богатство
Марио 31.10.2002
Ана Марија 01.11.2005
Трајче 20.09.2009

(Одговор на членот Mila na mama)
Непосредна врска до пораките: 52
   RE: Ортопед
30.10.2009 23:08:30   
Cacko
Abe ja sum zaboraila da pisam.Super projdovme ,otprilika istite raboti sto gi pisa Sara,sednato pa da go krenes,istoto i za da go legnes,nikako drzenje vratce,stavanje na stomak pocesto i super sme i bez famozniot maltretiracki sirok povojuser posted image

(Одговор на членот Mamicka3)
Непосредна врска до пораките: 53
   RE: Ортопед
2.11.2009 14:46:09   
Milicka
Ние имавме мал проблем кога се роди нашето бебе на реброто, нешто како оток. Мислејки дека тоа е од коската ја однесовме кај Видоевски и бидејки се прави премногу стручен во својата област и го истрауматизира местото (кое беше масно ткиво,но ако си добар др ке знаеш разлика помеѓу тоа и коска) па така и загнои и си одлежавме на клиника 10 дена под инфузии и јаки антибиотици!! Среќа што сме ја однеле во послден момент инаку ке и се затруеше крвта!!! Се чудеа и докторите на детска клиника како можел некој да го направи тоа!! Ете колку е добар Видоевски, неговата стручност за малку ке беше фатална за моето бебе на само 20 дена!!!
А не сме единствен случај на негово невнимание!!!
Затоа препорачувам на сите мајки кои им мислат добро на своите деца НЕ ГИ НОСЕТЕ КАЈ ВИДОЕВСКИ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

(Одговор на членот Mamicka3)
Непосредна врска до пораките: 54
   RE: Ортопед
2.11.2009 14:55:28   
profesorica
лелеее се наежив, па како бре познат ортопед да прави такви грешки???

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот Milicka)
Непосредна врска до пораките: 55
   RE: Ортопед
2.11.2009 15:10:24   
mis.
Јас мислам дека не обрнува веќе толку многу внимание на пациентите како порано.Си стекна некое име и рејтинг и малку почна да забушава.Барем такво беше моето искуство кај него.

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 56
   RE: Ортопед
2.11.2009 15:21:33   
Milicka
Незнам!! се раширило по народот дека е добар др итоа е!!! А зошто добар? Попрво би рекла егоистичен,дрзок и арогантен!!! Што го пави добар? Тоа што советува да не се носи широк повој? нешто што го препишал од некоја студија од некој странски доктор!! Друго зошто е добар?? Затоа што моето бебе на 20 дена имасе повеке игли во рачето отколку што некој ке има за цел живот!!!!!

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 57
   RE: Ортопед
2.11.2009 15:24:26   
Maca25
Кога ја носев Нина кај Видоевски пред некој месец, сакав да се консултирам со него за некој проблем јас што го имам, и докторов не сакаше воопшто да разговара со мене, само ми рече донеси упут па ќе збориме. Зошто не можеше да ме ислуша кога бев веќе таму?!?! Мене ми го препорачаа други доктори, бил многу добар ортопед ама мене ми изгледаше како шалабајзер. 

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 58
   RE: Ортопед
2.11.2009 15:30:59   
mami
читам и како да зборуваме за сосема друг доктор...Јас и сестра ми одиме кај него цел живот, од кога работеше во мајчин дом па и сега, Лука го носам кај него, и секогаш е супер, и за совет и за прашања. јас сум задоволна од него, Миличка жал  ми  е што лошо сте поминале, незнам што да кажам...јас го знам како сосема друга личност од она што го опишувате, и ке продолжам да го носам Лука кај него

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 59
   RE: Ортопед
2.11.2009 15:36:10   
Milicka
Незнам зашто се луѓето толку упорни и ги носат децата кај него!! можеби затоа што се неинформирани за вакви случаи!!! моја грешка е што не го дадов на ТВ, верувам дека до сега ке му беше затворена ординацијата!!!!

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 60
   RE: Ортопед
2.11.2009 15:39:35   
mami
само ке кажам дека на секому му се случува да згреши па и на најврвните лекари во светот,
да не беше тој ке бев со штаки сега или во количка недај боже...
и толку, на тема- Видоевски не коментирам веќе

(Одговор на членот Milicka)
Непосредна врска до пораките: 61
   RE: Ортопед
2.11.2009 15:43:49   
Milicka
Можеби кај вас се било во ред, немало некаков проблем со кој требало да се справи како кај,нас па затоа ви се чини добар. Да го гледаш сопсвеното бебе како на живо го сечат да го извадат гнојот од градите, се како резултат на стручноста на докторот незнам баш дали нема да го делиш моето мислење!!!

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 62
   RE: Ортопед
2.11.2009 21:17:06   
mami
реков дека нема да коментирам но морам- напротив Миличка, кај нас имаше проблем и кај мене и кај сестра ми, и благодарение на него сега сме здрави и прави...како што кажав, секому може да му се случи грешка

(Одговор на членот Milicka)
Непосредна врска до пораките: 63
   RE: Ортопед
2.11.2009 21:32:51   
BEBICA
mami neli nema da komentiras.user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image
Tocno deka greski se pravat no dr.Vidoeski ne e bog, no e nadmen.I mene mi rece deka monia nema da proodi pa proodi.Duri ja nosev na Vojno medocinska akademija vo Belgrad i tamu mi rekoa deka ke proodi najnormalno samo do 6 meseci i nosenje ortopedski kondurcinja koi se specijalni.Inaku Monika e rodena so vovleceni stopala navnatre poradi golemata visina i tezina nemala dovolno prostor vo stomakot, t.e. ne si napravila i nodzinajat i ostanale navnatre i seto toa se desilo vo 9 mesec.I gospodinot Vidoeski mi rece deka toa tesko se ispravuvalo a ne ja vide ni dijagnozata na otpusnata lista.Samo tolku.A i jas znam mnogu poveke od eden slucaj kade sto on zgresil.A toa na nekogo zivot mu znaci.Ne sakav da pisam na ovaa tema no morav.user posted image user posted image user posted image


_____________________________

Дајте и на жена десет добри совети, таа ќе го следи само еднинаесеттиот - својот.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 64
   RE: Ортопед
8.11.2009 20:23:52   
Tanja K.
Да Еца фала многу.
Неможев да ја најдам оваат тема,за да ви го пофалам докторот и препорачам Темелковски.Многу добар е уште да се рече од врата на влегување.Ти даваат да облечеш на нозе како да си во операциона сала.Така се штитат на некој начин од прашини за децата.Хигиената беше нешто невидено,нешто супер како што доликува за ординација.Ја гледаше Ева на ехо колкчињата,и ти објаснува прво стручно,а потоа и ти покажува практично со негови предмети.Да бидам искрена ние Елена ја носиме кај Видоески,но др.Темелковски е мислам каде каде подобар.Барем за нас мене и мм.На Видоески некако парите му удрија во глава и.....Јас лично и поодамна не сум задоволна од Видоески,бидејки,мм има рамни стапала,а и Елена од мала ја имам приметено дека(немора да значи)може да има нозе на тато.user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image Секој пат кога ке одевме кај него,рано е да се каже,стапалато на детето се формира до 7год.Тоа не е спорно туку се гледа кај Елена тоа уште од мала и барав да се преземе нешто.Дали некои чевли или влошки или што и да е ,тој рано е па рано е.Сега многу се плашам да не биде доцна.Иако Ена нема 7год.Па затоа кога ке одиме за 2месеца на контрола за Ева тогаши др.Темелковски да ја види Елена.Ако е касно незнам што би му направила на Видоески.

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 65
   RE: Ортопед
5.1.2010 23:14:42   
MOJA DUSICKA
bebica sakam da te prasam so koja dijagnoza e rodeno tvoeto detence moeto se rodi so eqinovarus na sdesnoto stapalo toa e krivo stapalo navnatri i so zategnata tetiva bidejki sme od kavadarci se lecime vo majcin doma kaj maja kalicanin i stapaloto se ispravi so gipsena cizma a na tetivata mu napravuja mal zasek sega mislam deka sme ok a nosime 6ini kondurcinja kako ode ponatamu kaj vas i dali e istoto te molam

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 66
   RE: Ортопед
6.1.2010 16:11:58   
MOJA DUSICKA
BEBICA ZS NE MI ODGOVORIS DALI NEMAS VIDENO ILI NE SAKAS POZZuser posted image

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 67
   RE: Ортопед
6.1.2010 16:54:00   
BEBICA
Lele moja dusicka izvini duri sega vidov, ne e namerno no slucajno prelistuvajki da vidam za sto se diskutiralo denes i slucajno ja otvoriv temata ortoped.
Inaku Monika mene mi e rodena so dijagnoza PES METATARSUS VARUS BIL dvete stopala i bea vovleceni navnatre.
Inaku i nie od 20 dena nosevme longeti na dvete nodzinja no bea napraveni ispodkoleno za da moze da mrda, posto predhodnite koi bea nad koleno nemozese da gi nosi vriskase i mnoogu placese.A i samata znaes deka treba da se nosat najmalku 12h za da ima efekt.
Nas stopalata ni se podobrija mnoogu brzo, sega pred da proodi i bea preporacani ANTIVARUS kondurcinja koi se po nejzina merka praveni i eve seuste gi nosime i odlicni se.
Samo sto sega gi nosime za po doma a nadvor ciciban cizmicki so cvrsta peta.
Kolku e staro tvoeto bebce mila?


_____________________________

Дајте и на жена десет добри совети, таа ќе го следи само еднинаесеттиот - својот.

(Одговор на членот MOJA DUSICKA)
Непосредна врска до пораките: 68
   RE: Ортопед
6.1.2010 16:59:00   
BEBICA
I da nezaboravam pravevme i vezbi sekoj den po desetina pati na den do 6 mesec posle veke nemase potreba.I ortopedot i fizijatarot ni preporuci da ne ja forsirame da stoi na noze nitu slucajno vo dubak da ja stavime poradi stopalata a i poradi kilazata koja ja imase Monika togas, posto mozela da ja iskrivi i kicmata._____________________________

Дајте и на жена десет добри совети, таа ќе го следи само еднинаесеттиот - својот.

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 69
   RE: Ортопед
6.1.2010 22:38:25   
MOJA DUSICKA
fali ti mnogu src moeto detence sega na 9januari ke napravi 8meseci i nie se lekuvame od 2nedelna starost mnugi se izmaci kutroto samo se molam se da bide dobro a makata ke se zaboravi inaku ne e istata dijagnoza ako otvoris na internet ke vidis kakvo bese naseto krivo stapalovie kade se lekuvavte nie prvo pocnavme vo oh vo erazmo no od tamu od doktorot ne bev zadovolna i otidovme vo sk vo majcin dom pozz i fala uste ednas

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 70
   RE: Ортопед
6.1.2010 22:56:41   
BEBICA
ИЗВОРНА ПОРАКА: MOJA DUSICKA

fali ti mnogu src moeto detence sega na 9januari ke napravi 8meseci i nie se lekuvame od 2nedelna starost mnugi se izmaci kutroto samo se molam se da bide dobro a makata ke se zaboravi inaku ne e istata dijagnoza ako otvoris na internet ke vidis kakvo bese naseto krivo stapalovie kade se lekuvavte nie prvo pocnavme vo oh vo erazmo no od tamu od doktorot ne bev zadovolna i otidovme vo sk vo majcin dom pozz i fala uste ednas


Draga moja ne se sekiraj, se ke bide vo red.jas samo se nadevam deka longetite i pomognaa, a isto taka i vezbite.Se ke bide vo red, jas tebe potpolno te razbiram, i znma kolku ti e tesko i kolku strahuvas za toa dali ke proodi kako treba i dali se ke bide vo red.
jas zlato ziveam vo Belgrad nie ovde se lecime i fala bogu ima odlicni doktori fini kulturni i toa veruvaj mi nisto nemame od dzep dadeno se zdravstvenoto pokriva sem za specijalnive kondurcinja participacija.
Ne se sekiraj se ke bide vo red.Znam deka nemame ista dijagnoza no znam kako izgleda, znaes kako velat nesrekata ke te spoi so drugi mamicki taka da jas znam edna mamicka koja ima ist problem so kerkickata isto kako i tvoeto angelce, pa eve proode.
Ne se sekiraj bidi samo uporna.A evo bas sega ke vidam na net za ovaa dijagnoza.


_____________________________

Дајте и на жена десет добри совети, таа ќе го следи само еднинаесеттиот - својот.

(Одговор на членот MOJA DUSICKA)
Непосредна врска до пораките: 71
   RE: Ортопед
6.1.2010 23:12:09   
BEBICA
  user posted image Pes equinovarus (inversio pedis) е сложена конгенитална деформација, која се состои од три компоненти: equinusa (ограничена дорзална флексија на стопалото), varusa (свртено стопало навнатре) и supinacije (табанот на стопалото свртен кон нагорe). Pes equinovarus е најчесто вродена деформација на стопалото. Аномалијата е два пати почеста кај машките, а подеднакво се јавува во 50 % од случаите.
Дијагнозата е јасна веќе на раѓањето. Врз основа на клиничката слика и ренгенот на задниот дел на стопалото околу третиот месец се прави оперативна корекција, која се прави на меките делови од стопалото.

Ova e dijanozata za Monika:

Pes metatarsus varus  (pes adductus) е конгенитална аномалија на предното стопало кое е свртено навнатре. Задниот дел на стопалото е нормален. Pes metatarsovarus е присатен уште на породувањето, но се открива обично во поодминати месеци или кога детето проодува. Одењето на децата со свртени стопала најчесто е причина за загриженост на родителите и докторите. Ако е присатен  pes metatarsus varus тогаш положбата на пателата е уредна, а предниот дел на стопалото се наоѓа во варусот. Лекувањето во 95% од случаите се корегира спонтано, но потребно е состојбата да ја следи ортопед. Се лекува со физикална терапија (стегнување на скратените структури) од раѓањето, а во потешките случаи се поставува и корективна протеза.
Ако постои деформација кај детето кое што проодело, можат да се препорачат антиварус чевли или обични длабоки чевли кои ќе ги носи обратно (левата кондура на десната нога и обратно)< Поракaта ја уредил Еца -- 13.1.2010 14:42:13 >


_____________________________

Дајте и на жена десет добри совети, таа ќе го следи само еднинаесеттиот - својот.

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 72
   RE: Ортопед
11.1.2010 12:43:14   
Еца
ќе ве молам дали има некој искуство со др. Орце Иванов од Букурешт?

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 73
   RE: Ортопед
11.1.2010 15:32:34   
mis.
Ние одиме кај Др.Орце во Букурешт и баш деновиве планираме да одиме.Не сме биле откако Стефа почна да оди.Цело време одиме кај него за Стефан а и за рамните стапала за Мартин и сме задоволни.Само првиот преглед на колкчиња  кај Стефан ни беше кај Др.Видоевски.Задоволна го гледаше на ехо на 4 месеци на 6 исто така го носевме и на 11 и еве сега на проодување.

< Поракaта ја уредил mis. -- 11.1.2010 15:33:38 >

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 74
   RE: Ортопед
11.1.2010 15:34:15   
mis.
За бебиња до 8 месеци во Букурешт е со закажување.

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 75
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:


Анкета

preslekuvanje
fetusce

KOLKU PATI VO TEKOT NA DENOT MU GI MENUVATE PELENITE NA BEBETO

A) 4 PATI VO TEKOT DENOT (35%)

B) 6 PATI VO TEKOT NA DENOT (38%)

V) 8 PATI VO TEKOT NA DENOT (17%)

G)10 VO TEKOT NA DENOT. (9%)


Број на сите гласови: 128

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!