|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Ортопед
31.8.2009 12:45:55   
mother 29
prvoto eho go pravevme kaj dr.Ivanka Stefanovska vo Re-medika(tamu go nosime na kontroli. na sekoja kontrola dr-kata. ja zakazuva slednata),posle prviot mesec.prviot pregled go pravat koga ke se rodi bebeto(vo bolnicata kade e rodeno).vigantol pievme od prviot den prvo po 2 kapki,potoa vo leto po edna i sega od april ne pieme voopsto.

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Ортопед
31.8.2009 13:20:31   
Maca25
Јас како што знам Вигантол се даваат на бебинја кои имаат наполент еден месец. Јас така почнав на Нина да и давам. На 2 месци ја однесов на ортопед во Букурешт и докторката е навистина супер, ни закажа контрола по 2 месеци мислам и се си беше ок, само ми кажа да и ставам уште широк повој, ама јас и ставав до 3 месеци а после само за спиење. Престанав во јули со повојот кога Нина имаше 5 месеци. Сега пак сме на контрола во четврток и искрено малце ми е страв. Во последно време забележав дека на Нина многу и пукаат зглобовите. Не знам дали е тоа нормално?!?! Ве молам пишете ако сте приметиле и вие кај вашето дете такво нешто.
Инаку она е многу активно бебе, си седи без проблем, сака да прави по некој чекор, уште не сум ја ставила во дубак, мислам дека е рано, ама сакам да купам џампер па да си рипка, ама само ако се е ок со куковите.

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Ортопед
31.8.2009 22:48:35   
Еца
Денес добро поминавме на ортопед, колкичањата добро напредуваат.Бевме во Ремедика кај Др. Иванка Стефановска, која ми покажа вежби и ми рече да и ставам широк повој со една пелена, што нормално ќе го правам.Вигантол 2 капки, и за 3 месеци на кионтрола.Обавезно по 10 минути во текот на денот да биде оставена на стомаче за да ја вежба главата.

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Ортопед
31.8.2009 23:15:19   
BEBICA
Bas mi e milo Elena sto se e vo red so malat i deka ubavo ste pominale na snimanje na kolkovite.A toa sto ke stavas siroko povivanje ne e strasno.Jas i ti ednas dobro ja razrabotivme taa tema siroko povivanje koga dosta majki bea protiv a sega i ortopedite preporacuvaat.Pozdrav 

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: Ортопед
1.9.2009 10:49:25   
Tanja K.
Elena dali do sega i stavase sirok povoj na Mila?

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: Ортопед
1.9.2009 10:54:49   
mami
Лука првпат го однесовме на ортопед на 20 дена и тогаш му ги снимаа колкчињата..се е супер...следно закажано сега ни е на 15.10. бидејќи докторот рече да одиме кога ке почне убаво да оди..а он уште малку е шатче неспретноuser posted image

(Одговор на членот Tanja K.)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: Ортопед
1.9.2009 10:57:23   
profesorica
Дамјан прооде сам на 12 ипол месеци а ние дури денес го однесовме на ортопед и фала богусе е во ред.Ни ги укинаа Вигантолот за од 18 месеци пак да ги воведат.Демек во лето не се ставало user posted image

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: Ортопед
1.9.2009 11:01:38   
mami
не ги даваат затоа што детето е повеке на сонце и акулулира Д витамин од таму и нема потреба од капки затоа


(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: Ортопед
1.9.2009 11:04:05   
profesorica
Да де и повеќе јаде зеленчук и овошје знам за тоа но ние правевме пауза летово и педијатарот рече од септември да ги воведеме а ортопедов друго кажува затоа се чудев.

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: Ортопед
6.9.2009 19:00:30   
Еца
ИЗВОРНА ПОРАКА: Tanja K.

Elena dali do sega i stavase sirok povoj na Mila?


Не.

Но сега ставам, а со Др.Иванка Стефановска разговарав околу тоа прашање и овие денови ќе има еден преубав и поучен текст од неа па ќе се разрешат дилемите околу широкото повивање.

Големо благодарам до докторката што сака со своето знаење и искуство да ни помогне нам родителите малку повеќе да се информираме од областа на ортопедијата.user posted image user posted image user posted image


_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот Tanja K.)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: Ортопед
13.10.2009 22:51:59   
Markoimama
Nie odime kaj d-r Maja Markovska Kalicanin vo Majcin Dom, specijalist ortoped i ass na  medicinski. Zenata e mn spremna i epten sme zadovolni. Ni preporaca sirok povoj za Marko i nosevme do 6 mes. Na moi prijateli maleckata(12 dena postara od Marko) odese kaj Vidoeski i rece da ne stavaat sirok povoj. Mi bese cudno i gi prativ kaj Maja i po pregledot se ustanovi deka so ednoto kolkce nesto ne bilo vo red i deka deteto zadolzitelno MORA da nosi sirok povoj. Sreka ja poslusaa i sega Ninuska e super i dobri i se kolkcinjata i se e ok. Za vidoevski doznav od sigurni izvori deka veke go stignuvaat tuzbi zaradi upropasteni kolkcinja na nekolku decinja, zaradi nenosenje na sirok povoj iako trebalo. Imam i prijatel koj sega specijalizira ortopedija kaj deca i definitivno i na svoeto dete stavase sirok povoj do 6 meseci. spored mn razgovori, tie sto ne koristele sirok povoj i se zadovolni, vsusnost imale sreka da bide taka.....

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: Ортопед
14.10.2009 9:12:42   
mami
ние сме утре кај Видоевски на преглед, и не ми е јасно зошто така зборуваат за човекот, јас од вас прв пат слушам дека не работел како што треба, сите луѓе кои ги знам се презадоволни од неговата работа, а и јас одам кај него од бебе и се е во ред, дури и ме спаси кога идиотите во Државна ме лечеа од реума а после сакаа да ми ставаат инекции во колената само затоа што докторката ги увезувала... Но нема да дискутирам за кредибилитетот на докторот, секој си има свое искуство, само не се сложувам со маркоимама дека тие деца имале среќа што ништо не им е, го направивте човекот монструм- а е далеку од тоа

(Одговор на членот Markoimama)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: Ортопед
14.10.2009 12:19:18   
mis.
И за двете дева бев кај Др.Видоевски а за второво на 4 месеци го однесов и во поликлиниката Букурешт и таму веќе два пати не гледаше на ехо и го кажа истото што и др. Видоевски.Еве денес сме на контрола за Стефан на 11 месеци и за Мартин за рамни стапала и ќе одиме во Букурешт.Не гледам нешто лошо кај др.Видоевски бидејќи истото ни го кажаа и во Букурешт.Само тој бара 1000 ден за преглед што во Букурешт е безпари за бебиња до 1 година.Можем само да кажам дека Кај Видоевски за првото дете пред 5 год добив многу подобра ислуга од вториот пат пред 9 месеци.Изгледа си стекна некој рејтинг и не се замара многу.Вториот пат не помина од рака и не ги мереше аглите на колкчињата.
Денес сме на ортопед па ќе ви пишам како сме поминале.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: Ортопед
14.10.2009 13:44:39   
Tanjicka
dali treba da se zakaze za na ortoped i vo Majcin dom?dali nekoj znae?nie sega vo petok ke pravime 40 dena, a sirok povoj nosevme samo edna nedela , bidejki patronaznata mi rece deka nema potreba zasto vo otpusnoto pismo bilo se vo red ortopedski

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: Ортопед
14.10.2009 13:52:53   
profesorica
Ние го носиме Дамјан во букурешт кај Др. Лидија и таму се закажува за деца до годинка.Широк повој му ставав до 2 месеци а потоа само навечер по една пелена уште некоја недела.

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот Tanjicka)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: Ортопед
14.10.2009 23:27:02   
mis.
Бевме на ортопед и за Стефан ни кажаа дека е супер и да го однесовме кога ќе почне убаво да оди.За Мартин бидејќи лани носеше ортопедски чевли за рамни стапала ни рече дека има потреба и оваа година да носи такви.Имаше доста гужва ја фативме паузата и чекавме  2 саати.user posted image

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: Ортопед
15.10.2009 12:57:05   
Sara
Мис а каде бевте на ортопед што сте чекале толку?
Ние закажавме за во среда на прв ортопедски преглед во ординацијата на Др.Видоевски но кај докторката во другата смена, кај него тек во Декември имаше слободен период, ние до среда ќе имаме 45 дена и ни рекоа што порано го однесеме тоа подобро - па здравје ќе ви кажам како сме поминале.

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: Ортопед
15.10.2009 13:14:44   
mis.
Бевме во поликлиниката Букурешт и имаше многу гужва а инаку за бебиња до 8 месеци е со закажување и веднаш влегуваш не чекаш ни 2 мин.Но ние бидејќи имаме 11 месеци моравме да чекаме.Кога ќе се јавиш да закажеш не се чека многу само некој ден и да ви кажам сум задоволна.Кога ќе споредам прегледот на др.Видоевски за второво дете и овој во Букурешт нема некоја разлика.

(Одговор на членот Sara)
Непосредна врска до пораките: 43
   RE: Ортопед
15.10.2009 13:19:22   
mami
Ние сега само што се прибравме од кај Видоевски...Лука се развива одлично, ноџињата се развиваат прекрасно, коските се супер, ни препорача некое од мултивитаминските сирупчиња бидејки сме веке големи..
Она што ни рече дека треба да се внимава како седи, како спие, за да не предизвика деформација, бидејќи ноџињата и стапалцата се формираат до 7 години
и следна контрола на 3 години.

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 44
   RE: Ортопед
15.10.2009 23:59:01   
Tanja K.

Nie planirame drugata nedela da odime kaj dr.Temelkovski kaj nas vo N.Lisice.Ni kazaa deka gledal i bebinja.I toa po preporaka od dr.Karmen Cekic opst doktor.Doktorot Temelkovski go znaeme i privatno,ama deka pregleduval i bebinja ne sme znaele.Taka da koga ke odime ,bas ke ve izvestam sto i kako ni kazal.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 45
   RE: Ортопед
16.10.2009 9:11:54   
Cacko
Sara,pa nie u isti den kaj istata doktorka sme zakazaleuser posted image .Inaku se smeev,za kaj Vidoevski posto se ceka po 2 meseci minimum za termin,odma koga ke se porodite,zakazuvajteuser posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Tanja K.)
Непосредна врска до пораките: 46
   RE: Ортопед
17.10.2009 14:00:42   
Sara
Па јас знаев дека толку се чека ама не се јавив одма додека соберам информации кој каде бил и како е задоволен помина 1 месец хехе. Ајде здравје за следна контрола ако ни речат за 2-3 месеци одма на лице место закажувам хаха. Вие во колку часот сте закажани, јас сум во 16.30?

(Одговор на членот Cacko)
Непосредна врска до пораките: 47
   RE: Ортопед
17.10.2009 23:00:47   
Cacko
Tuuuu,ke se promasime za eden saat,nie sme u 17:30user posted image

(Одговор на членот Sara)
Непосредна врска до пораките: 48
   RE: Ортопед
22.10.2009 14:42:04   
Sara
ИЗВОРНА ПОРАКА: Sara

Мис а каде бевте на ортопед што сте чекале толку?
Ние закажавме за во среда на прв ортопедски преглед во ординацијата на Др.Видоевски но кај докторката во другата смена, кај него тек во Декември имаше слободен период, ние до среда ќе имаме 45 дена и ни рекоа што порано го однесеме тоа подобро - па здравје ќе ви кажам како сме поминале.


Јас само да кажам дека супер поминавме на ортопед се е во ред и се развиваме како што треба, докторката ни објасни како да го легнуваме и земаме - прво седење под агол од 90 степени па после во раце и дека главчето нема потреба да го придржуваме туку самото да научи да си го држи - е сега овие совети се малце похрабри и посовремени од другите ортопеди но верувам дека се практични и безопасни.
Што мислите вие за ова?

(Одговор на членот Sara)
Непосредна врска до пораките: 49
   RE: Ортопед
30.10.2009 12:04:59   
pacuvce
Bi sakala da gi zamolam site ringerajki koi denovive ke odat na pregled kaj Dr.Vidoevski ili nekoj drug ortoped (osven vo Majcin dom) da gi konsultiraat doktorite ortopedi kako se odrazuva spienjeto na stomak kaj bebinjata od ortopedska gledna tocka i dali go preporacuvaat.Ova od pricina sto edinstvenata polozba vo koja saka da spie moeto bebe e na stomak.Odnapred blagodarna.

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 50
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:


Анкета

Zensko ime?
Yummy MammyJana (44%)

Tamara (27%)

Hana (29%)


Број на сите гласови: 170

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!