|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Килограмите за време на бременоста
1.9.2009 23:36:29   
STRUMFETA
Vo tek na cela bremenost se popraviv se na se 8 kilogrami.Blagodarenie na toa se porodiv normalno, iako filip celo vreme si bese vo karlicna polozba, so gazeto napred.So mene se porodi uste edna, koja bese nesto nad 10-12 kg. popravena pa ja pravea carski rez.Ne cuvstvuvav tezina, nitu bev golema, ednostavno nekoi duri ne mi veruvaa deka sum vo devetti mesec.user posted image

(Одговор на членот Весна)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Килограмите за време на бременоста
2.9.2009 10:46:08   
mother 29
pa normalno e da se popravis 10-11 kg.plodot 3,3-3,5kg:plodovata voda 3,5 -4 l.placenta 1-1,5 kg.kaj sekogo razlicno vo + i - i koga na krajot samo plodot so se =10 kg .

jas koga bev bremena se popraviv 10 kg i bev idealna trudnica(zboruvam za kg),me pravea carski od pricina sto Marko go nosev visoko i nikogas ne se spusti iako bese svrten so glavceto nadole i fazla koga imav kontrakcii se plasese i mi se stutka pod rebro:))))

znaci 10-11 kg sekoj dr. ke vi kaze deka e sosema normalno(pa i pisuva vo site bebe-spisanija) e sega nad 15 kg e veke dr.prikazna..

(Одговор на членот STRUMFETA)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Килограмите за време на бременоста
2.9.2009 10:49:12   
mami
Јас бев 12 и кога дојдов да се пораѓам докторот ме праша- добро колку имаше кога остана бремена, 20 кила? а јас само стомачето на мене ништо другоuser posted image user posted image user posted image
Инаку и Лука ми беше високо качен и им беше страв на докторите ама јас земав и со раце го исбуткав надолу и сакал нејкел мораше да излезеuser posted image user posted image

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Килограмите за време на бременоста
2.9.2009 10:53:32   
Maca25
Јас се поправив 10 кг., а нина ја родив 3.220. Јас воопшто не се чувствував дебело, пешачев секој ден по 3 саати и мислам дека затоа не се поправив многу. Ама откако се породив првиот месец ослабев па после пак си ги вратив тие 10 кгuser posted image и сега никако да ослабам. 

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: Килограмите за време на бременоста
2.9.2009 20:05:00   
srekna mama
јас се поправив 8 кила.а Илија се роди 3.400кг. вежбав секој ден  во текот на бременоста,а тоа и ми помогна во рагањето,убаво си поминав

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: Килограмите за време на бременоста
7.10.2009 13:44:51   
Ekaterina
Јас сум во 15 недела од близначка бременост и сум поправена 3 кг,а морам и да лежам меѓудругото памлку ме фака паника да не се здебелам премногу.

(Одговор на членот vesna_kr)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: Килограмите за време на бременоста
7.10.2009 13:49:15   
mis.
Екатерина добредојде на форумот како прва трудница која носи близнаци.Па ајде и први близначиња да си дочекаме на форумот.user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Ekaterina)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: Килограмите за време на бременоста
7.10.2009 13:50:31   
mother 29
user posted image user posted image  добре ни дојде Екатерина.....ич не се секирај...битно е бебушите да се добро..а мама после ке вежбаuser posted image !
ти посакувам пријатна дружба на рр.

(Одговор на членот Ekaterina)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: Килограмите за време на бременоста
7.10.2009 14:26:22   
mami
екатеринаuser posted image user posted image user posted image user posted image првите близначиња на форумов...нема да се здебелиш, само ти лежи за нивно добро, а после- ке вежбаш и ке видиш како лесно ке ги симнеш вишокот килограми

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: Килограмите за време на бременоста
7.10.2009 14:27:31   
elle
Вчера бев на гинеколог и ми кажа дека сум многу поправена. 36 недела сум а сум поправена 11 кг. според мене не е многу но докторот ме исплаши дека може да имам сериозни проблеми за време на пораѓајот.Ми забрани благо и сол, и да се движам повеке.Дајте некој совет!!!!!!!user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image  
Бев 61 а сега 72. и 175цм.
  

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: Килограмите за време на бременоста
7.10.2009 14:31:21   
Ekaterina
user posted image user posted image user posted image Благодарам многу за топлото добредојде:))Мислев дека некој ќе може да го подели со мене своето искуство,бидејќи сум преплашена.Пред една недела искрварив и сега морам да лежам,но за среќа бебињата се добри user posted image user posted image user posted image а тоа е најбитно,се прашувам дали постои разлика во распределбата на тежината по недели кај единечна и близначка бременост,и дали воопшто ако се угојам премногу ке им пречи на бебите?А секако дека не сакам да личам наuser posted image .Поздравче.....

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: Килограмите за време на бременоста
7.10.2009 14:35:07   
mami
Елле па не емногу..зошто те исплашил..ти си 36 имаш уште 4 максимум значи..а 11 кила е во граници на нормалата, до крај и да качиш уште 2-3 не е проблем..од 12-15 колку што знам е ок да се поправиш...

Екатерина, мислам дека сигурно има разлика во тежината кога се две...ајде ке прочепкаме нешто ке најдеме да видиме како оди сето тоа кога се две бебушки...

(Одговор на членот Ekaterina)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: Килограмите за време на бременоста
7.10.2009 14:36:38   
Adrijana
Jas vo nedela vleguvam vo 9ti mesec i do sega imam kaceno 16 kg, ama bidejki pred da ostanam user posted image  bev mnogu slaba, ne mi se poznava kako da sum tooolku popravena, no jas si go osekam tovarot, nozete edvaj me izdrzuvaat, ama aj ke izdrzam uste malkuuser posted image

_____________________________



(Одговор на членот Ekaterina)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: Килограмите за време на бременоста
7.10.2009 14:45:36   
Jule
Jas sum 7 mi mesec bremena...i sum popravena 14 kg taka da sega sum 64 kg..i mi e mnogu strav deka do krajot na bremenosta ke bidam prase:)    Ve molam za sovet

(Одговор на членот Adrijana)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: Килограмите за време на бременоста
7.10.2009 14:47:25   
mother 29
user posted image  user posted image   за нашите нови трудници!

Јуле,малку повеке ке се движиш,мм под рака и на дооооолги прошетки!

(Одговор на членот Jule)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: Килограмите за време на бременоста
7.10.2009 14:48:51   
mami
многу, ама многу овошје, салати и теччности..и секако прошетки, активности колку можеш повеќе

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: Килограмите за време на бременоста
10.10.2009 18:44:56   
Snowhite RR
Јас сум 6ти месец и поправена сум 4 кг, јас пак се плашам да не се малку, затоа што воопшто немам апетит

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: Килограмите за време на бременоста
10.10.2009 18:48:49   
Snowhite RR
http://www.ringeraja.mk/tezhinata-na-trudnicata-po-nekolku-nedeli-od-bremenosta_345.html

Еве овде објаснува колку е препорачливо да се поправите по недели

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 43
   RE: Килограмите за време на бременоста
10.10.2009 20:47:37   
kiki_riki
јас бев 50 кг а во бременост дојдов до 100, а сега сум ЖЕНА ИПОЛ ( така ме вика мм)имам 75

_____________________________

ne pravi go na drugite ona sto ne sakas tebe da ti go pravat

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 44
   RE: Килограмите за време на бременоста
10.10.2009 22:06:55   
mis.
Нема шанси да си се поправила 50 кг па тоа е премногу????

(Одговор на членот kiki_riki)
Непосредна врска до пораките: 45
   RE: Килограмите за време на бременоста
11.10.2009 7:57:37   
kiki_riki
vistina e 5 meseci od bremenosta morav da le\am amm sakaj'i da mi ugodi postojano mi ugoduva[e so jadewe a jas strvla, jadi i leziuser posted image user posted image user posted image

_____________________________

ne pravi go na drugite ona sto ne sakas tebe da ti go pravat

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 46
   RE: Килограмите за време на бременоста
11.10.2009 8:31:05   
Палешка РР
Последниот месец сум ставила 3 кгр, а досега вкупно 9. Имам уште 2 и пол месеци, лелееее user posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот kiki_riki)
Непосредна врска до пораките: 47
   RE: Килограмите за време на бременоста
11.10.2009 9:53:20   
ripce
Еј нема врска дека ако се поправиш повеќе од дозволените 10-11 кг веднаш ќе одиш на царски... па луѓе јас бев поправена 20 кг, се породив нормално за 15 мин како на филм, прва бременост... бебушот ми се роди 3850 кг. Имаше со мене уште две што се пораѓаа,како што вие велите само со стомакот на нив, па се утепаа од викање, едната од нив се породи 2 часа после мене, а за другата дури и незнам кога. Така да кг колку се предуслов за полесен пораѓај, мојот случај покажува дека не се пресудни


(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 48
   RE: Килограмите за време на бременоста
27.10.2009 20:12:00   
ananikol
Vo prvata bremenost se zdebeliv samo 6 kg  a bebusot go rodiv 4.200gr masala neli??I mnogu lesno si pominav na poragaj ako prvorodka ama sega luge mene samo mi se jadi navistina ova nesto nee normalno kolku sum lifna se so ke vidam jas moram da kasnam.Ovdesniot rekord od 50 kg sigurno go turkam,za samo 11 nedeli jas sum +10 i kicma me boli ko ke odam ama nikako ne prestanuvam da jadam.Care....????

(Одговор на членот ripce)
Непосредна врска до пораките: 49
   RE: Килограмите за време на бременоста
27.10.2009 20:20:36   
Maria
Vo prvata bremenost se popraviv 13 kilogrami, pa se macev 16 casa,a bebushot se rodi 3 350.No za tri cetiri nedeli bez dieti si se vrativ vo normala,a za toa bese zasluzen mojot sin-placko,koj denje spiese,noke placeseuser posted image .Sega sum sedmi mesec a sum popravena 5 kilogrami,a jadam nenormalno.

(Одговор на членот ananikol)
Непосредна врска до пораките: 50
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?