|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Поплава - појавата на мувла и нашето здравје
22.6.2013 9:29:06   
rina13
Ние се изнамачивме изминатиов период со мувла, баш ќе пробам со сода бикарбона и со хидроген, па ќе пишам искуство. На некои места како се затопли исчезна ама миризбата остана. Дури и гарнитурата одоздола позелене на некои места(на дрвена површина) незнам дали и тука да употребам средство, да не направам беља???

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 51
   RE: Поплава - појавата на мувла и нашето здравје
26.11.2013 20:55:42   
miana
луѓе кажете некое чаре за мувла... имеме на ѕидовите од спална user posted image

(Одговор на членот rina13)
Непосредна врска до пораките: 52
   RE: Поплава - појавата на мувла и нашето здравје
27.11.2013 8:59:47   
mommy_angels RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

луѓе кажете некое чаре за мувла... имеме на ѕидовите од спална user posted image

Миана ако си во куќа,ставете изолација. Најверојатно ви влегува влага преку темелите,а дури тоа не го спречете се е џабе.

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 53
   RE: Поплава - појавата на мувла и нашето здравје
27.11.2013 11:32:49   
miana
Imame izolacija i toa od najdebeliot stiropor ,osmica mislam.
Ne pomaga,neznam sto e rabotava!!!

(Одговор на членот mommy_angels RR)
Непосредна врска до пораките: 54
   RE: Поплава - појавата на мувла и нашето здравје
27.11.2013 12:08:46   
rina13
И ние го имаме истиот проблем а имаме добра изолација. Постои средство од кнауф(го има во бриколаж и хубомаркет) се прска на ѕидот со мувлата и се чисти, сепак тоа е краткорочно решение, има на eBay апаратчиња кои вадат влага. Има и тука ако не се лажам по нептун по техномаркет отстранувачи на влага кои работат на струја. Како и да е каде има влажен воздух и е топло мувла ќе се појави особено доколку прозорите се од оние со неколку слојна заштита и што не пропуштаат.

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 55
   RE: Поплава - појавата на мувла и нашето здравје
27.11.2013 12:35:15   
mommy_angels RR
Стиропорот е одличен топлотен изолатор,но за вода не е нешто ефикасен user posted image ,а и водата секогаш си наоѓа пат,нели? Како и да е има сретства со кои се премачкува и со тоа дополнително се заштитува ѕидот да не пробива водата ,а и еден вид на најлони кои исто се поставуваат покрај ѕидовите,арно ама сето ова се поставува надворешно user posted image а ова е прилично голем зафат
Така да Миана купи си од тоа средството на Рина за зимава ,па на пролет ако имаш желба да си отвараш работа,засукај ракави user posted image

(Одговор на членот rina13)
Непосредна врска до пораките: 56
   RE: Поплава - појавата на мувла и нашето здравје
28.11.2013 15:09:16   
Kvisko
Ние еднаш чистевме мувла од ѕидови со варикина и вода. Мислам дека се раствора варикина 1:1 со вода, се става во прскалка и се прска местото со мувла. Се чека 15 минути и ако треба повторно се прска. Кај нас беше супер успешно веднаш по првото прскање почна сама од себе да се менува бојата на ѕидот. Напрскавме уште неколку пати и готово. Малку мириса ама ништо страшно.
Сепак е за привремено решавање на проблеми.

(Одговор на членот mommy_angels RR)
Непосредна врска до пораките: 57
   RE: Поплава - појавата на мувла и нашето здравје
28.11.2013 15:13:55   
miana
Ке порачаме од интерентет најверојатно..Мене не ми треба нешто за да ја исчистам туку да ја искоренам. Секое утре прозорите се цели мокри,вода тече од нив.

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 58
   RE: Поплава - појавата на мувла и нашето здравје
28.11.2013 15:17:28   
LoveableMe RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

луѓе кажете некое чаре за мувла... имеме на ѕидовите од спална user posted image


Miana i nie otkoga ja napravija fasadata na zgradata kaj nas i smenivme prozori, se pojavi i kaj nas vo spalna, od pamet se izvadiv...toa e od premnogu izolacija, dzidovite ne dishat. Jas samo go izbrishav dzidot ubavo so vlazna krpa, posto taa bojata od ovie novive e sto ne se brishe i izleze vednas. Sega chesto ostavame otvoren prozor, luftirame ili ostavame prozor malce na kipanje i nemame. Baska koga e vaka ladno, od prozorite voda teche sekoe sabajle pa stavame krpi pod prozori.....stvarno ni e mnogu toplo, vo leto ladno, nema buka se super, ama.....

So termoizolacijava edno ke popravish, drugo ke rasipesh. Pozz

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 59
   RE: Поплава - појавата на мувла и нашето здравје
18.1.2014 18:06:50   
Bethany
Ни се појави мувлата во дневната соба и тоа прилично, позади елката каде стоеше и кога ја тргнавме, имавме што да видиме. И мислам дека е поради изолацијата, внатре топло, надвор ладно.
Пробав со сода бикарбона првин да ја исчистам, ништо не направив, само полошо, се размачкав.
Потоа земав Саво и алал да му е на тој што го измисли. Мирисот е силен, ама навечер напрскав кога одевме на спиење, па луфтирање, се чувствуваше малку, ама ништо страшно. Ама навистина е ефикасно, па ќе видиме до кога. user posted image

_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 60
   RE: Поплава - појавата на мувла и нашето здравје
28.1.2014 12:22:47   
miana
Во хубо Реплек има цел ред со средства против мувла... јас го земав оној песокот, (стои во еден посебен сад ) собира влага секој ден, но сепак не ја спречи мувлата.
Има едно средство во канта за 10м2 чини 5004 денари и на него пишува дека откако ке се намачка ѕидот, истиот може да се мие со вода.Некако ни е многу скапо а неиспробано. Да знаеме дека сигурно повеке нема да се појави мувла, веднаш би го зеле. Сега ние земавме и еден спреј од кнауф исто од Хубо, се прска и после неколку минути се чисти и вади се, но не ја спречува појавата. Ние дома имаме изолација од надвор и тоа најдебел стиропор, имаме пвц прозори, и сега наредно летово планираме горниот спрат кој е карабина да го средуваме, да менуваме покрив на куката и да ставиме некаква изолација и на подот и да видиме дали е тоа причината за појава на мувлата ( доле топло, а горе ладно ) Инаку што и да ви треба за мувла имате во Хубо..Јас се изненадив искрено. Барав од Бугарија да ми м''кнат триста работи, а тука ми биле пред нос.user posted image

< Поракaта ја уредил miana -- 28.1.2014 12:24:47 >

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 61
   RE: Поплава - појавата на мувла и нашето здравје
28.1.2014 12:50:51   
Hopeful RR
Ние дома ептен се нервираме со мувлата што се фаќа на кадичката од туш кабината... Нова туш кабина, се супер наместено, со најскап силикон залепено, и пак се појавува, и тоа под силиконот... и проветрување, и чистење и бришење, и пак стои и стои... мене најлесно ми излегува со оцет - истурам на се, и се уништува, и тоа природно, без хемии. Ама, пак се појавува...

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 62
   RE: Поплава - појавата на мувла и нашето здравје
29.1.2014 10:58:08   
topce

ИЗВОРНА ПОРАКА: Bethany RR

Ни се појави мувлата во дневната соба и тоа прилично, позади елката каде стоеше и кога ја тргнавме, имавме што да видиме. И мислам дека е поради изолацијата, внатре топло, надвор ладно.
Пробав со сода бикарбона првин да ја исчистам, ништо не направив, само полошо, се размачкав.
Потоа земав Саво и алал да му е на тој што го измисли. Мирисот е силен, ама навечер напрскав кога одевме на спиење, па луфтирање, се чувствуваше малку, ама ништо страшно. Ама навистина е ефикасно, па ќе видиме до кога. user posted image

од каде го зема се убив од барање, јас го користев порано 2 години немавме ништо ама еве есента ни се појави пак па земав друго средство бидејќи не можев саво да најдам, а го купувавме од тинех.благодарам

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 63
   RE: Поплава - појавата на мувла и нашето здравје
29.1.2014 19:39:34   
Bethany

ИЗВОРНА ПОРАКА: topce


ИЗВОРНА ПОРАКА: Bethany RR

Ни се појави мувлата во дневната соба и тоа прилично, позади елката каде стоеше и кога ја тргнавме, имавме што да видиме. И мислам дека е поради изолацијата, внатре топло, надвор ладно.
Пробав со сода бикарбона првин да ја исчистам, ништо не направив, само полошо, се размачкав.
Потоа земав Саво и алал да му е на тој што го измисли. Мирисот е силен, ама навечер напрскав кога одевме на спиење, па луфтирање, се чувствуваше малку, ама ништо страшно. Ама навистина е ефикасно, па ќе видиме до кога. user posted image

од каде го зема се убив од барање, јас го користев порано 2 години немавме ништо ама еве есента ни се појави пак па земав друго средство бидејќи не можев саво да најдам, а го купувавме од тинех.благодарам

Топче, не знам колку ќе ти користи информацијава, јас го земав од Тетово од магацините за мала и голема продажба.


_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот topce)
Непосредна врска до пораките: 64
   RE: Поплава - појавата на мувла и нашето здравје
30.1.2014 21:20:37   
niki

ИЗВОРНА ПОРАКА: Bethany RR

Ни се појави мувлата во дневната соба и тоа прилично, позади елката каде стоеше и кога ја тргнавме, имавме што да видиме. И мислам дека е поради изолацијата, внатре топло, надвор ладно.
Пробав со сода бикарбона првин да ја исчистам, ништо не направив, само полошо, се размачкав.
Потоа земав Саво и алал да му е на тој што го измисли. Мирисот е силен, ама навечер напрскав кога одевме на спиење, па луфтирање, се чувствуваше малку, ама ништо страшно. Ама навистина е ефикасно, па ќе видиме до кога. user posted image


jas vo kujna uspeav so soda da iscistam, sodata rastvorena vo voda i trienje so sungerce, ama tamu mi bese dostapno
sepak najgolem problem mi e na mestata kade na plafon mi se javuva, vo WC na primer tamu ne mozam da dosegnam i sosungerce da istrijam i tamu ko sto vikas razmackav, ne mi se kupuva jaka hemija a neznam sto da smislam da iscistam so sodauser posted image

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 65
   RE: Поплава - појавата на мувла и нашето здравје
30.1.2014 22:02:42   
Bethany
Е па јас првин пробав да напрскам, сода со вода ставив во тие шишиња со пумпица, и поради содата не можеше воопшто да прска, се затна. Потоа ставив вода со сода, многу сода во посуда и со сунѓерче се обидов да тријам. Не бе, кога почна да се размачкува и мувла и да спада боја од ѕидовите баталив. Само полошо направив, ужас изгледаше.
Ќе ти речев да пробаш со шише со пумпица да напрскаш, ама дека пробав и дека се затнува поради содата (нели таа е како песок), немам друг предлог освен да земеш некое средство и да решиш работа user posted image


_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 66
   RE: Поплава - појавата на мувла и нашето здравје
30.1.2014 22:05:42   
niki
pa i mene mi spadna od bojata, vodata bese cela oboena, ama sepak ostana i na zidotuser posted image

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 67
   RE: Поплава - појавата на мувла и нашето здравје
22.5.2014 15:04:59   
Mila mamicka
Ако сакате да се спасите од мувла, земете Саво, ептен ефикасно средство. Нас тоа не спаси во купатилото. Има ептен јак мирис, ама напрскавме пред да одиме на викенд, и потоа не мирисаше. Средството не е воопшто скапо, околу 250 ден, го има во Тинекс.

_____________________________

Најдобрата работа што еден татко може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка.

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 68
   RE: Поплава - појавата на мувла и нашето здравје
22.5.2014 15:44:05   
Defne90 RR
И кај нас има мувла и тоа како знае да замириса некогаш,во купатило не се влегува.И јас навистина не знаев како да се спасам од неа.Ама баш после кога ќе излеземе со мм и децата на прошетка ќе прашам за тоа средство.А баш пред некој ден мирисаше на мувла и немав поим со што да прскам и со што да чистам.Фала за советот мамичка.user posted image

_____________________________

Motherhood is a forever love story...Enjoy every minute and treasure it!

(Одговор на членот Mila mamicka)
Непосредна врска до пораките: 69
   RE: Поплава - појавата на мувла и нашето здравје
30.11.2014 20:23:31   
scared RR
нас еднаш ни се појави мувла, ептен гадно делува, а и нездраво е. Потоа татко ми ни даде едно средство да напрскаме пред да кречиме и фала богу не се појави од тогаш user posted image

(Одговор на членот ripce)
Непосредна врска до пораките: 70
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 [3]
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3]
Оди на:






Анкета

Што да дознаете.
пеперутка16

Кога би носеле тројки, што би направиле?