|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Поплава - појавата на мувла и нашето здравје
23.5.2011 0:45:10   
Maca25
Ники не живее во Македонија, така да не знам дали има кај нас такво нешто.
Јас не сум видела, осен кристалине за во пепелник.
Ако знае некој нека пише.


< Поракaта ја уредил Maca25 -- 23.5.2011 0:46:05 >


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот tinush)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Поплава - појавата на мувла и нашето здравје
23.5.2011 8:46:54   
tinush
Што се не пробавме влагата си стои а на есен и зима мувла. user posted image   Не за друго мириса страшшшшшшшшшно. Барем мирисот да го победев. Не е проблем ќе си барам кристали јас низ Македонија user posted image

(Одговор на членот tinush)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Поплава - појавата на мувла и нашето здравје
23.5.2011 15:36:58   
bombica
Rodnini moi se oslobodija od muvla so fungi stop..Ednas go premackaa zidot i nikogas poveke ne se pojavi muvla.go ima vo prodavnicite kade sto se prodavaat sredstva za belenje

(Одговор на членот tinush)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Поплава - појавата на мувла и нашето здравје
23.5.2011 18:15:04   
anedespo
soda bikarbona.Nisto drugo. Taa pravi bazna sredina vo koja muvlata ne moze da zivee.

(Одговор на членот bombica)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: Поплава - појавата на мувла и нашето здравје
23.5.2011 18:24:42   
Maca25
сода бикарбона да се посипе на местата каде што има мувла?!?!
јас имам во купатило и што се не пробав, се губи и пак се појавува. Немаме вентилација во купатилото и затоа стално е влажно.


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот anedespo)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: Поплава - појавата на мувла и нашето здравје
24.5.2011 12:12:09   
anedespo
So voda vo koja ima rastvoreno soda bikarbona da se izmie zidot. a ne samo da se rasfrli pravot nasekade.

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: Поплава - појавата на мувла и нашето здравје
27.5.2011 13:49:57   
ferdunde
Odlicna tema
Kaj mene se pojavuva muvla sekoja zima zosto prozorite ( PVC) preterano vlaznat od vnatresnata strna...prakticno tece voda niz niv i duri i laminatot na nekoi mesta mi se potkrena.
Vo spalna celiot kos kaj prozorot e so muvla.
Preklani koga varosuvavme slednoto zimo ne se pojavi no ova zima pak se pojavi pustata.
Go najdov SAVO i isprskav so nego i ja snema muvlata kade sto e prskano ....no pri povtorna vlaga pak se pojavuva muvlata.
Bidejki spalnata e mala nema mesto za vnatresna izolacija so stiropor ( nadvoresna izolacija ima so stiropor cela fasada na zgradata)
Kazete ve molam spas kako da ja resam...deteto mi e alergicno na vlaga i muvla i eve veke mesec dena mi e so opstrukcija
pozdrav i mnooooogu blagodaram

(Одговор на членот anedespo)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: Поплава - појавата на мувла и нашето здравје
27.5.2011 14:56:35   
Maca25
ferdunde прочитај и на претходната страница што имаме пишувано, па можеби нешто ќе ви помогне. Прскај со саво и пробај со содабикарбона (како што имап погоре објаснето). 

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот ferdunde)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: Поплава - појавата на мувла и нашето здравје
23.6.2011 0:14:21   
Axel
ИЗВОРНА ПОРАКА: tinush

супер маркет од тие апсорбирачите на влага и купив два. Полни се со некои кристали кои мирисаат на морска сол, демек ја собирале влагата и се топеле, кога ќе се истопат, се става ново пакување кристали. И сега чекам да видам дали ќе има некое подобрување.

Ники во кој супермаркет се продаваат овие апсорбирачи и дали ти помогнаа?
Знае ли некој друг?



Dozna li nekoj vo koj supermarket kaj nas moze da se najde ova cudo? I kako se vika, za da znam sto da baram?

(Одговор на членот tinush)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: Поплава - појавата на мувла и нашето здравје
24.6.2011 9:46:25   
Maca25
Јас си купив Саво и сум презадоволна. Испрскав во туш кабината и по плочките околу, оставив да стои едно пола саат, после само топла вода и мувлата ја снема. Само многу јако мириса. 

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Axel)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: Поплава - појавата на мувла и нашето здравје
4.4.2012 14:25:28   
ivoni4ka
jas spasot go najdov vo beliloto (varigina) 30 den a 1 kg, trgnav jas da kupam Savo, ama koga go mirisnam mi smrdi na hlor odma kupiv varagna i rastvoriv 1 casa od varagina i edna casa voda ubavo so novo sungerce gi premackav zidovite kade imav vlaga i zeleno od muvla kako i plockite 1 1 den bese se otvoreno za da se izlovtira od mirizbata i hlorot i eve 2 mesec ja nemaaaaaaaaa nikako seuste ima po malku miris ama ne e toa toa sega upotrebuvam samo osvezuvac za vozduh i se e vo red obavezno loftiram najmalku 2 casa dnevo i se nadevam deka vaka ke ostaneuser posted image

_____________________________



(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: Поплава - појавата на мувла и нашето здравје
4.4.2012 15:09:43   
penelopa

ИЗВОРНА ПОРАКА: Axel

ИЗВОРНА ПОРАКА: tinush

супер маркет од тие апсорбирачите на влага и купив два. Полни се со некои кристали кои мирисаат на морска сол, демек ја собирале влагата и се топеле, кога ќе се истопат, се става ново пакување кристали. И сега чекам да видам дали ќе има некое подобрување.

Ники во кој супермаркет се продаваат овие апсорбирачи и дали ти помогнаа?
Знае ли некој друг?


Dozna li nekoj vo koj supermarket kaj nas moze da se najde ova cudo? I kako se vika, za da znam sto da baram?


Јас користам CERESIT тое е во вод на топка која горе има ко таблета ја абсорбира вишокот влага и ја собира во долниот дел од топката, насобратана вода се истура еднаш месечно а теблетите се менуваат по потреба - кај нас заврши многу работа е сега дали ги има во МК незнам побарај по големите маркети или погуглај да бидиш како изгледа

_____________________________

"When planning for a year, plant corn. When planning for a decade, plant trees. When planning for life, train and educate people."- Kuan Tzu

(Одговор на членот Axel)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: Поплава - појавата на мувла и нашето здравје
15.4.2012 22:44:12   
Snowhite RR
И ние оваа зима се соочивме со овој проблем. Прво зашто се вселивме во нов спрат уште не досушено од малтарењето, второ зашто дограмата ни е ПВЦ и дихтова убаво и трето зашто беше многу ладна зима, не можевме да отвораме да луфтираме. Сега да затопли убаво ќе варосуваме, зашто ќошовите по ѕидовите ни се зелени од мувлата. Башка и деловите од кујната исто мувлосаа, среќа што кујната ми е привремена, планираме нова да правиме. Зимата се избудалив, влага ми се појавуваше секое сабајле се отепував од бришење, зашто се збираше вирови вода на ламинат, па ми беше страв да не се поткрени и ламинатот. Еден проблем решивме, со дограмата ни беше топло убаво, ама па се појави друг, влага, мувла
А Маца, ова Саво само за во купатило е или за било каде? Зашто јас немам во купатило, само во дневната и кујанта на две три места и во детската, а во спалната и во купатилото и салонот не.

< Поракaта ја уредил Snowhite RR -- 15.4.2012 22:47:10 >


_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот penelopa)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: Поплава - појавата на мувла и нашето здравје
15.4.2012 23:00:29   
Maca25
Било каде можеш да го користиш. Баш сега проверив на шишето. Има на сликичка и ѕид. и врата и прозор и купатило.

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: Поплава - појавата на мувла и нашето здравје
15.4.2012 23:06:04   
Snowhite RR
А викаш многу јако мириса? Значи ќе треба некогаш пред да одиме некаде да исчистиме. А од кај го купи ти?

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: Поплава - појавата на мувла и нашето здравје
15.4.2012 23:13:35   
niki

ИЗВОРНА ПОРАКА: Axel

ИЗВОРНА ПОРАКА: tinush

супер маркет од тие апсорбирачите на влага и купив два. Полни се со некои кристали кои мирисаат на морска сол, демек ја собирале влагата и се топеле, кога ќе се истопат, се става ново пакување кристали. И сега чекам да видам дали ќе има некое подобрување.

Ники во кој супермаркет се продаваат овие апсорбирачи и дали ти помогнаа?
Знае ли некој друг?



Dozna li nekoj vo koj supermarket kaj nas moze da se najde ova cudo? I kako se vika, za da znam sto da baram?


U Vero ili Jambo da vidite, moze oni imaat deka se grcki, neznam.
Inaku mene ne mi pomognaa i gi bataliv. Kristalite mi se topea za 5-6 dena, sadot se polni so voda za den dva a vlaga i muvla isto, nikakva promena.
Uste so soda ne sum probala, i toa ke probam.
Zimovo najgolema vlaga vidov, vo spalnata na zidot kaj sto ni se glavite nautro koga ke stanevme abe ko crevo da pustil nekoj, tece voda. Ke otvorev prozor ke se isusi, stom zatvoram pocinja da se poti, a sobata ne ja greeme da reces deka ima razlika vo temperatura drasticna.
Sega se zatopli i prestana i se mislam kako da go dofatam plafonot i da go iscistam, crn e, tek kako mirisa.....uf





_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Axel)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: Поплава - појавата на мувла и нашето здравје
16.4.2012 14:35:09   
tinush
Сега видов дека се активирала темава. Кристали барав , не ги најдов никаде, ни во Веро Рамстор или Јамбо. Тоа Саво го пробавме лани. На местата каде што лани испрскавме годинава не се појави, ама излезе понатака каде што не е прскано. Во кујната бришев со обична варикина разблажена со вода , исто така се изгуби мулвата. Сега ке видиме догодина како ќе биде. Саво мириса повеќе и подолго отколку варикината. Годинаваповторно прскавме со Саво пред да излеземе, одевме кај моите и вечерта кога се вративме дома уште мирисаше иако ги оставивме прозорите отворени. Мислам дека донекаде ке помогне тој освежувац од Техно маркет , го видов на реклама , ама Техномаркет нема во Те па цела зима викам кој ќе идем у Скопје да купим ама пустото све забраам. Мене најголем проблем ми е тоа што влага ми се појавува позади плакарот (од оние од ѕиг до ѕид, од под до плафон , со лизгачки врати) и ми мувлосува се внатре. Дури и водоотпорни специјални кеси купивме и пак пропуштија влага и молиса внатре. Зимава три пати перев работи кои не сум ги употребила ниту еднаш. Криво ми е за некои парталчиња и јакнички од Дамјан, што отидоа курбан . А за тоа колку е лошо по здравјето ми се резултатите од детево, зимава ја помина по болници со антибиотици.

_____________________________

Највредниот накит околу мојот врат се рацете на мојот Син

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: Поплава - појавата на мувла и нашето здравје
16.4.2012 14:44:34   
Maca25
Сега ми текна на уште нешто против мувла - на Кнауф (пишува на него antischimmel spray), брат ми го купи од Хубо маркет, околу 400 денри беше. Рече дека е подобро од Саво.

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот tinush)
Непосредна врска до пораките: 43
   RE: Поплава - појавата на мувла и нашето здравје
16.4.2012 22:21:10   
omorfo89
Кај нас има многу влага. Живееме на 2 спрат , во дневната соба горе измегу таванот и ѕидот близу прозорите имаме мувла , а сега бидејки ставивме клима , се прави вода под каучот и сигурно веке ни е уништен :(
Во спалната да не зборам , позади нас има зграда и тој простор е затворен што воопшто не го `мава` сонце , па горе целиот ѕид , доле под нашиот кревет , прозорите се влажнат тече вода по нив и кога надвор има сонце , под креветот на бебето има фјоки што кога ги зивадивме од долната страна имаше толку многу како печурки да изникнале
А сигурно и од мувлата пред 1 месец бевме толку болни што јас фатив пневмонија. :doh:
Сега во мај ке бараме нов стaн. Лани во ноември се вселивме овде , ние први изнајмивме , станот е стар само 2 години и видете пак што се случува.. Свекор ми дојде и исфарба со некоја боја специјална за мувла ни кажаа дека уништува се и еве неколку дена врнеше и пак почна да зеленее ѕидот


Да додадам дека купивме еден апарат што ја собира влагата во 1 соба и работи по цел ден , собира 5 литри вода секој ден

_____________________________

[img]http://lb3f.lilypie.com/aJqIp2.png[/img]

(Одговор на членот tinush)
Непосредна врска до пораките: 44
   RE: Поплава - појавата на мувла и нашето здравје
13.3.2013 15:08:24   
Melanija RR
Чаре за мувла која е меѓу кадата и ѕидните плочки,нешто што нема да ја уништи бојата на плочката а на две места и на самата фуга има црно.Совет?

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот omorfo89)
Непосредна врска до пораките: 45
   RE: Поплава - појавата на мувла и нашето здравје
13.3.2013 15:09:50   
blond
Калипсо нека каже повеќе за тоа, ама мислам дека лекот за фугата е хидроген 3% и сода бикарбона. Сеуште не сум пробала, ама утре сигурно ќе биде :)

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 46
   RE: Поплава - појавата на мувла и нашето здравје
13.3.2013 15:18:36   
Calypso
Напрскај со 3% хидроген, нека постои 10 минути и помини со четка или сунѓерче. Цела влага излегува. Може и со паста од 3% хидроген и сода бикарбона ако не излезе се само со хидроген. Кај мене за жал не се чисти толку лесно, бидејќи со години се таложела, плочкиве се редени пред 30 години, којзнае дали она меѓу нив е фуга или нешто друго. Ама јас сум упорна. Башка зимава имаме многу влага во wc-то, оти се погоди топла, а кај нас е прилично влажно. Само хидроген му е мајкатаuser posted image

< Поракaта ја уредил Calypso -- 13.3.2013 15:22:22 >


_____________________________

All that is gold does not glitter,
Not all those who wander are lost;
The old that is strong does not wither,
Deep roots are not reached by the frost.

(Одговор на членот blond)
Непосредна врска до пораките: 47
   RE: Поплава - појавата на мувла и нашето здравје
13.3.2013 15:24:27   
miana
Koga bev vo bansko so mm,na TV vidovme reklama za nekoe si sredstvo CERESIT sto se stava vo sobata ( vo caska si e ) i ja sobira vlagata za da ne se pojavuva na zid...Zaboravivme da pobarame vo marketite i mnogu ni bese maka..treba kaj nas da se proveri vo onie prodavnici sto poradavaat gradezni materijali i boi i lakovi dali go ima ova cudo... Ako ide nekoja od vas vo bugarija neka kaze da i poracame user posted image
A inaku ima edno sredstvo za cistenje muvla,jas go imam doma,ama mnogu loso mirisa i ne go upotrebuvam mnogu. Jas so cetkata za prasina od Kirby ja cistam,kolku tolku,izleguva.

(Одговор на членот Calypso)
Непосредна врска до пораките: 48
   RE: Поплава - појавата на мувла и нашето здравје
13.3.2013 15:26:09   
Pepelaska *
Побарај во продавници на Цересит фасади мислам и плочки продаваат

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 49
   RE: Поплава - појавата на мувла и нашето здравје
14.3.2013 12:14:04   
Snowhite RR
Леле и јас вчера решив да подсредам играчките кои беа во кошот од Михаил, да исфрлам некои искрешени и што да видам, фатило мувла во играчките и на ѕидот. Лани го правевм спратот и уште не досушено се вселивме и лани зимата секаде фаќаше, а годинава куртуливме, си се подсуши. Е сега играчкиве се во детската која не е сеуште детска, повеќе ми служи како магацинче и пошто таму не грееме, ретко отвораме прозор, пак фатило мувла. Ја чистев сабајлево со топла вода, прашак и сунгерче, ама ме интересира дали има некое средство за чистење и од ѕидот и од други материјали, ми е криво оти фатило и на подлогата од кошот за играње, а и на некои играчки?

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 50
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2] 3   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Koe ime e poubavo
Blue Glow

Vaset_o ceneto mislenje ringerajki

Ana (24%)

Anja (18%)

Mia (18%)

Jana (31%)

Sandra (8%)


Број на сите гласови: 147

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!