|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Дедо Мраз
8.12.2014 20:28:49   
Bethany

ИЗВОРНА ПОРАКА: niki

uste i rastat pa pocnuvaat poveke da zboruvaat i da razmenuvaat megu sebe informacii, megu drugarcinja
i taka ke ti dojdat doma so prikaska deka kaj nekoja X drugarka dosol likov doma i donel podaroci, kaj drugi gi ostavil pod elka kaj treti pred vrata i tn.
i sto pravis togas na dete od 4-5 godini mu vikas ne be nema vrska nemoj da go cekas, toa roditelite gi lazat

identitetot moj so zabavata za deteto mi nema vrska nikakva
praznicite vo site kulturi i religii postojat za zabava


Тоа цитираното не беше кажано конкретно на тебе, туку генерално, некаде се провлече низ текстовите таа мисла.

Друго, за твоето прашање, да ќе му кажам дека тој не постои и понатаму, сигурно нема да ставам акцент на тоа како другите родители лажат, ама верувам дека ќе знам мудро да му објаснам.
И знам дека нема да ми биде проблем бидејќи од самиот почеток тој е на чисто со мене, нема залажувања, нема уценувања дека ќе го однесе баба рога ако не е добар, нема бели лаги и сл. Тоа е едноставно мојот метод на воспитување.

За последната твоја реченица само повторно би повторила дека гледаме од различен аспект, другачије размислуваме.

Видиш, јас се сметам себеси за верник, ама ете јас го немам крстено своето дете и нема тоа да го направам се додека тој самиот не стане доволно свесен и сам не изрази желба.

Јас секогаш ќе го учам дека не мора да ги прави работите само затоа што другите така прават, бидејќи сметам дека така детето и понатаму во животот ќе прави, ќе учествува во работи кои за него немаат смисла, ќе прави обичаи на кои не им го знае значение, а зошто?
Забави има за деца колку што сакаш. Се ќе му е дозволено и празници и мазници, ама јас секогаш ќе му објаснувам и ќе го потикнувам сам да го користи разумот.

Мислам дека се оддалечивме од тема, и ја отупевме темаваuser posted image

Само Ники, различне сме ама и двете ќе гледаме најдобро за наши деца врз основа на нашето гледиште што сметаме дека е најдобро, и не дека ти го губиш идентитетот, сепак она што си ти, со своите убедувања го пренесуваш и на дете и тоа е факт.

Биди ми поздравена, нејќам да ме сечат и преместуваат како офф во друга тема, тоа ми е како да ме прекинуваат во сред реченица user posted image а и нејќам да ме стават во најтупач категорија user posted image

_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 51
   RE: Дедо Мраз
8.12.2014 21:01:21   
caciana

ИЗВОРНА ПОРАКА: Kvisko

Дедо Мраз воошто не е комунистичка творба. Ако е така тогаш како во него веруваат Американците user posted image
Корените на Дедо Мраз според некои се во улогата што Свети Никола ја имал во христијанската религија. Од таму настанала легендата за Дедо Мраз кој носи подароци за Божиќ (блиску се датумите).



Јас растев со оваа приказна, дека св.Никола е Дедо Мраз, и според мене убаво е детето да си верува во Дедо Мраз. Тоа треба да си фантазира и да го очекува подарокот кој што го посакало. Знам како се чувтвував јас.. како очекував да дојде Дедо Мраз, па како мајка ми ми кажуваше дека додека сум спиела Дедо Мраз дошол и го оставил подарокот. Иако сум голема сакам да верувам дека Дедо Мраз постои хехе ете среќна ме прави мислата .. како би било кога навистина би постоел и кога би им носел подароци на дечињата? user posted image
Инаку јас ја знам следнава легенда за Дедо Мраз.
Св. Никола ширум светот се смета за човек кој разнесува подароци . Св. Никола носел црвен капут и имал бела брада (па одтука излегува и нашиот црвено-бел дедо мраз).
Свети Никола бил бискуп познат по својата великодушност и љубов кон децата. Една од славните приказни за неговата великодушност кажува дека тој еднаш на еден сиромашен човек му фрлил цела вреќа со богатство, која требала да му послужи како мираз за неговата ќерка, која инаку требала да биде продадена како робинка.Сиромавиот човек златото го криел во своите чизми, кои се сушеле покрај печката. Затоа денес децата ги оставаат своите чизми покрај врата, за Свети Никола да им даде некаков подарок.Поврзаноста на Свети Никола и Дедо Мраз е видлива од англиското име кое гласи Santa Claus, а тој не е никој друг туку Saint Nicholas, односно Свети Никола.
user posted image

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 52
   RE: Дедо Мраз
8.12.2014 21:46:58   
niki
jaoj bethany prikaznata za dedo mraz vo koja veruvaat deca od 3 do 8 godini ti ja povrza so (ne)koristenje na sopstveniot razum
oladi malku ima vreme i za seriozni lekcii i za malku fantazija vo zivotot

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот caciana)
Непосредна врска до пораките: 53
   RE: Дедо Мраз
8.12.2014 21:59:07   
Bethany
ахаа како да не, јас тоа никаде не кажав ама ти читаш само она што сакаш и многу сакаш да извртуваш муабети.
И кога немаш контра аргумент го плескаш соговорникот во стилот напад е најдобра одбрана.
И не знаш да почитуваш туѓи мислења, и тоа ти е огромен минус.

_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 54
   RE: Дедо Мраз
8.12.2014 22:39:48   
niki
pocituvam tugi mislenja, vo red mi se tvoite veruvanja, ne veruvanja sekako si imas pravo na niv
ona vo koe sto sum sigurna e deka ne znaes kolku tvoite veruvanja i ne veruvanja ke mu bidat bitni na tvoeto dete
i mozes da se trudis kako sakas da go vospitas no ke treba da pocekas da porasne za da vidis sto od toa ke proizleze
imaj na um deka kako sto pregolema popustlivost moze da bide losa taka moze i pregolema strogost i nepokoleblivost vo ispravnosta na sopstvenite stavovi
inaku toa sto citam sto sakam proizleze od tvoeto prethodno spomenuvanje na Drakula vo eden prethoden post kako kontraargument pa sega otide dotamu do neznaenje zosto nekoj nesto pravi i do nekoristenje na sopstveniot razum, mnogu teski razmisluvanja za moj vkus na edna taka bezazlena ubava vesela detska tema



_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 55
   RE: Дедо Мраз
9.12.2014 8:58:20   
Mihaela 2010
Kje ja ostavam da veruva vo dedo mraz se do onoj moment koga sama ke sfati deka dedo mraz ne postoi.Nisto ne i uskratuvam,imame prijateli uste od sam start na svoite deca im imaat kazano deka dedo mraz ne postoi,nikogas i nema ni da postoi,i deka site deca za nova godina pod elka dobivaat podaroci od svoite roditeli,i deka nemaat potreba da veruvaat vo nego tuku da si kazat sto podarok sakaat i deka ke si dobijat od niv..ne gi osuduvam no jas sepak sakam da zivee so toa deka dedo mraz nekade postoi i deka nokjta prema 1 vi ostava podaroci pod elka,mene taka mi kazuvale taka i ke kazuvam..
Lani koga gi slikaa vo gradinka,imase eden dedo mraz, ama toj dedo mraz si oblekol patiki,pa kerka mi koga ja vide slikata iskomentira demek kakov e ovoj dedo mraz sto nosi patiki??? i pocna sama da kazuva deka ne bil vistinski,pa taka pocnuva da veruva deka praviot dedo mraz e onoj koj nikoj ne go gleda,samo se pojavuva navecer so podarocite,gi jade kolacinjata pod elka sto mu gi ostavame i si zaminuva

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 56
   RE: Дедо Мраз
9.12.2014 9:58:43   
miana

ИЗВОРНА ПОРАКА: niki

porano mislev i jas deka za dedo mraz ke ja kazuvam samo vistinata na kerka mi
no koga taa pocna da izrazuva zelbi i da bara se poveke toj nekako mi dojde kako sovrsen paravan da se poceka pa taka toj stana del od nasiot zivot i ke ostane se dodeka taa veruva
e sega ne deka ne znam da i kazam ne za nesto sto bara tuku nekako mi se nametna i mislata deka so premnogu realnost vo objasnuvanjata se ubiva detstvoto, bezgriznosta, fantazijata, sonuvanjeto, magijata na detstvoto
i za da ja socuvame taa magija veruvame i nie vo dedo mraz i vo dobri vili i vozviseni sili na dobroto
i ne mislam deka lazeme, site tie izmisleni likovi se simbol na edna golema vistina deka ako si dobar trudoljubiv, praveden
vreden, pozitiven se toa ke ti se vozvrati taka sto ke se opkruzis so takvi luge koi ke ti donesat sreka vo zivotot
prenesuvanjeto na taa vistina na decata sekako poubavo zvuci vo ubavo smislena prikazna za dedo mraz otkolku sto zvuci ako sturo i studeno im ja kazuvame kako definicija


се сложувам со ова...
Сакам децата смаи да сватат дека дедо мраз е измислен, а се додека тоа сами не го сватат, ке ги оставаm да се радуваат и да го исчекуваат како што сум го чекала јас... Дедо мраз е дел од детството и не треба да се скратува Кога веке сме на оваа тема, еве го писмото за дедо мраз од мојата 7 годишна керка
user posted image



_____________________________

Животот е краток. Крши ги правилата, простувај брзо, бакнувај бавно, сакај вистински, смеј се неконтролирано и никогаш не жали за нешто што те насмеало.

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 57
   RE: Дедо Мраз
9.12.2014 11:07:31   
Tanjat7880
Leleee miana,i jas imam "vakvi dokumenti"od mojot sin,pishuvashe I on se dur sam ne otkri deka toa e BAJKA vo koja samo "malite" deca veruvaat.
Veruvashe I on vo Dedo Mraz,mu se raduvashe I go cekashe se do prvo odd.koga nastavnickata po angleski im rekla deka on nepostoiuser posted image .Celiot beshe zbunet I zagrizen I neznaeshe vo shto da veruva,a jas na toa mu kazav sam da odluci dali postoi ili nepostoi Dedo Mraz.Togash negovata odluka beshe deka sepak postoi za tie umnite a neumnite nedobivaat nishto od sakaniot dedo.Vo vtoro se sluci promena,pod elkata staviv paketcinja I za negovite najdobri drugari ,paketcinjata(4-5)gi obelezav so toa shto na sekoe dete go napishav imeto.Koga G gi vide paketite I gi vide kartickite so iminjata na decata rece PA MAMO,OVA E TVOJ RAKOPIS!!!Me otkri I od togash svati deka jas gi stavam podarocite pod elkata.Sam dojde do odgovorot I mislam deka taka e nadobro,treba da im de dade proctor na decata da veruvaat no treba I oni sami da otkrijat neshto shto treba da se otkrie!

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 58
   RE: Дедо Мраз
9.12.2014 11:08:12   
blue_blue
Јас престанав да верувам во Дедо мраз кога мајка ми ме однесе во продавница во второ одделение да го замениме фустанчето што Дедо Мраз ми го донесе. И боже фала не сум осетила дека нешто ми фали поради тоа во животот. На моите им кажав лани дека Дедо мраз не постои кога беа разочарани зошто не им донел тоа што побараа а они баш биле умни - а побараа работи кои ги нема да се купат во МК, а беше прекасно да се нарачуваат на интернет за да стигнат на време, кога виода пакетчиња во маркет и ме прашаа што бараат пакетчињата тука (нели Дедо мраз ги носи - што има да се продаваат во маркет) и кога на плоштад видоа 3 Дедо мрази еден до друг и сите беа во патики. Дал веруваат дал не, не знам искрено и не мислам да се замарам со тоа зошто некако не гледам дека верувањето/неверувањето во Дедо мраз ќе има некакви не знам последици по нивниот живот. Искрено мислам дека и оваа година ако ме прашаат ќе добијат одговор дека не постои особено што едната му направи список со 10 работи на него (меѓу кои и таблет) а другата пиша кратко и јасно само таблет. И сега пошто најверорјатно ќе добијат само секоја по таблет како ќе и објаснам на другата зошто не ги добила другите работи. А ако на онаа што сакаше само таблет и докупам сама работи по мое лично верување дека тие ги сака, ќе добијам прашање - од кај знаел дедо мраз. а плус и не ги сакам баш овие работи...

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 59
   RE: Дедо Мраз
9.12.2014 12:06:04   
miana
Незнам колкави се вашите деца, но јас на керками, на ваквите прашања и наоѓам многу лесно одговори.. На пример на ќерками вчера и текна дека заборави да му напише на дедо мраз телефонот или таблетот да бидат вистински, а јас на ова и реков дека дедо мраз знае дали треба вистински или не, и знае дека она има играчки многу мобилни и оној паметен таблет ( играчка ) и дека ке оставиме на него тој да реши какви ке и донесе и детето воопшто не се противеше. Ако направат список од повеке работи им кажувам да бидат скромни дека има многу деца на светот што ке му напишат писма и дека ако сите му напишат писма со по многу играчки, нема да постигне да им донесе на сите деца и сите ке бидат тажни. За оние лажните дедо мразовци им кажувам дека се глумци за да можеме да се сликаме со нив. Едноставно уживам првото утро после нова година кога ке ги видам како трчаат накај елката и скокаат од радост. Керками вчера исто така ми постави и прашање - мамо, што ако станам да одам до тоалет вечерта кога ке дојде доедо мраз и ако го видам? Јас и одговорив дека - дедо мраз го знае вистинскиот момент кога сите спијат и тогаш ги остава. Знам дека еден ден ќе сватат..Нивно е да си побараат од дедо мраз, а ако сме во можност и ако барањето е во граници на нормала, на нас ни е должност да им подариме тоа што го сакаат, па дедо мраз ни е погоден за оваа радост да биде уште поголема и со исчекување, и со прашањето - дали дедо мраз ке ми го донесе ова што го посакувам?




< Поракaта ја уредил miana -- 9.12.2014 12:10:17 >


_____________________________

Животот е краток. Крши ги правилата, простувај брзо, бакнувај бавно, сакај вистински, смеј се неконтролирано и никогаш не жали за нешто што те насмеало.

(Одговор на членот blue_blue)
Непосредна врска до пораките: 60
   RE: Дедо Мраз
9.12.2014 13:02:57   
Felly RR
Миана, потполно се согласувам со тебе - и јас на сличен начин и објаснувам. Секогаш и кажувам дека оние Дедомразовци кои ги среќаваме низ градот не се вистински туку само се така облечени. А вистинскиот Дедо Мраз живее далеку. И знам дека детето ќе се израдува од било каков подароки од кого и да е, но радоста е поинаква кога не е од нас. Ние можеме секој ден да и купиме подарок, но еднаш во годината добива од Дедо Мраз. Не мора да е тоа нешто големо. Лани подароците ги доби пред Нова година, па баш на денот ја изненадив - новогодишното чорапче и го наполнив со бомбони и шнолички, значи не беше ни 100 ден. ама таа ептен си се израдува, а да и ги дадев како подарок од мене, сигурно немаше да и биде толку интересно и необично, зошто како што пишав јас можам секој ден во годината да и купам нешто. Мене приказната за Дедо мраз само ми ја дополнува празничната атмосфера и ми шири позитивна енергија, и мислам дека дури и кога ќе биде голема, и ќе знае дека вистински Дедо Мраз не постои, пак ќе и правам некои мали изненадувања.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 61
   RE: Дедо Мраз
9.12.2014 13:51:44   
penelopa

ИЗВОРНА ПОРАКА: caciana


ИЗВОРНА ПОРАКА: Kvisko

Дедо Мраз воошто не е комунистичка творба. Ако е така тогаш како во него веруваат Американците user posted image
Корените на Дедо Мраз според некои се во улогата што Свети Никола ја имал во христијанската религија. Од таму настанала легендата за Дедо Мраз кој носи подароци за Божиќ (блиску се датумите).



Јас растев со оваа приказна, дека св.Никола е Дедо Мраз, и според мене убаво е детето да си верува во Дедо Мраз. Тоа треба да си фантазира и да го очекува подарокот кој што го посакало. Знам како се чувтвував јас.. како очекував да дојде Дедо Мраз, па како мајка ми ми кажуваше дека додека сум спиела Дедо Мраз дошол и го оставил подарокот. Иако сум голема сакам да верувам дека Дедо Мраз постои хехе ете среќна ме прави мислата .. како би било кога навистина би постоел и кога би им носел подароци на дечињата? user posted image
Инаку јас ја знам следнава легенда за Дедо Мраз.
Св. Никола ширум светот се смета за човек кој разнесува подароци . Св. Никола носел црвен капут и имал белабрада (па одтука излегува и нашиот црвено-бел дедо мраз).
Свети Никола бил бискуп познат по својата великодушност и љубов кон децата. Една од славните приказни за неговата великодушност кажува дека тој еднаш на еден сиромашен човек му фрлил цела вреќа со богатство, која требала да му послужи како мираз за неговата ќерка, која инаку требала да биде продадена како робинка.Сиромавиот човек златото го криел во своите чизми, кои се сушеле покрај печката. Затоа денес децата ги оставаат своите чизми покрај врата, за Свети Никола да им даде некаков подарок.Поврзаноста на Свети Никола и Дедо Мраз е видлива од англиското име кое гласи Santa Claus, а тој не е никој друг туку Saint Nicholas, односно Свети Никола.

user posted image



Ова е делумно точно. Да објаснам зошто. Во Македонија има само Дедо Мраз, чичкото, дедето што носи подароци за Нова Година и колку што знам тој нема никаква поврзаност со религијата.
На запад ( ваш го мразам овој збор) на пример, зборам за Словенија, Австрија, Германија постојат 3 дедовци - ги викаат Тројцата Добри Мажи ( буквално преведено) и секој од нив ги дарува децата.
На 5- ти Декември прв доаѓа Ст. Николас или сло. Миклауш, потоа за Божиќ (Католички 24- ти Декември) доаѓа Божичек и дури за Нова Година Дедек Мраз. Плус нивното значење има религиозн основа т.е за секој има некоја легенда поврзана со христовото наговестување.



_____________________________

"When planning for a year, plant corn. When planning for a decade, plant trees. When planning for life, train and educate people."- Kuan Tzu

(Одговор на членот caciana)
Непосредна врска до пораките: 62
   RE: Дедо Мраз
9.12.2014 16:35:16   
deluxe
Kerka mi (nea ja zemam za primer vo ovoj post,bidejki e pogolema od bratceto koe seuste ne znae za Dedo Mraz), uste kako mala ne pojavi nekoj interes za dedoto vo crveno,koj nosi podaroci.Taa kako da bese svesna sto se slucuva okolu nea,deka podarocite gi dobiva od nas,babite I dedovcite.Nikogas ne mi postavila prasanje dali ovoj dedo postoi ...?Dedo Mraz go dozivuvase kako simbol na Nova Godina I Bozik.No sekoe dete veruva vo nesto magicno,mora da se slozime so toa,bidejki realizmot e svojstven za vozrasnite.Taa do den denes,ovoj period pred praznicite crta prekrasni zimski pejsazi ,so sceni od skijanje,igri so sneg,sneskovci... I crtezite gi stava na prozorecot,zavrteni na nadvor,veruva deka taka ke zavrne sneg.Sto Znaci taa mozebi veruva vo Novogodisnata magija I Dedo Mrazuser posted image

_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот penelopa)
Непосредна врска до пораките: 63
   RE: Дедо Мраз
22.12.2014 12:45:26   
vezilka RR
Некни му пишуваме писмо на Дедо Мраз за прв пат. Никола ми диктира, јас пишувам.

Дедо Мраз јас бев лани умен и затоа сакам да ми донесеш поклон маска од нинџа желка, сина, на Донатело. Сакам и на Јосиф да му донесеш поклон, ама тој е бебе и не знае да збори, па јас ти кажувам да му донесеш сокче и кашички. И тој беше умен не плачеше многу. Ние живееме во Лисиче. Те чекаме. Среќен пат и убаво да си поминеш.

Никола

Му нацрта и слика на задната страна од листот за да се израдувал и тој. Јас не сум форсирала до сега нешто многу за Дедо Мраз, ама изгледа во градинка нешто збореле за тоа и сам побара да му пишеме писмо. Се сам си имаше смислено што ќе му пишел. user posted image

_____________________________

НАУЧЕТЕ ГО ДЕТЕТО КАКО ДА РАЗМИСЛУВА, А НЕ ШТО ДА МИСЛИ!

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 64
   RE: Дедо Мраз
23.12.2014 17:29:29   
Cvekelencule
Кај мене Ј знае за дедо мраз дека не постои ама ми вика сакам да ми купите за Нова година таблет а јас и викам кога ќе направиш десет години што значи уште две години до тагаш ама не е заинтересирана многу срце од дете камо и вакво да биди секогаш ама не верувам .Е сега второво е Џандар збира значи опасно во секоја смисла таа се мора да има се мора да е нејзино значи бунтовник зборува се знај се феномен а има само 3 години и 4 месеци ама сечи печи,баш ми вика сега ајде јависе кај дедо мраз нека дојди и нека ми донеси лап топ и шминки значи не знајте колква желба има за шминки штикли фустани тоа чудо едно и сега го чекаме да дојди дедо мраз секој ден само некој да заѕвони на ѕвонче па таа е прва и после вика леле не е дедо мраз .А Б ние уште мал така да со него е лесна песна има 15 месеци така што ќе ми купиме тоа ќе има ,па ќе видиме што ќе купиме па ќе ви пишам опетuser posted image

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 65
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 [3]
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3]
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?