|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Како издржува една самохрана мајка?
29.5.2011 23:56:46   
twin girls
За неколкунедели и јас ќе бидам една од самохранитемајки .... ја имам помошта од моите, не велам не, но многу е тешко, верувајте. Можеби понатаму во животот ќе си речам дека подобро е што се случило ова, но детето треба да расте со мајка и татко, а ти два родитела да создадат слога, разбирање и доверба пред децата. Никому од мајките во брак не им посакувам да го поминувате тешкиот период. Колку и да гори бесот во вас, многуте убави моменти ве фрлаат на земја. Барем кај мене е така. За мене семејството и семејниот дом отсекогаш биле најважни и сега тоа се сруши. На децата ќе им бидам и мајка и татко, а тие, без разлика колку и да бидат успешни, никогаш нема да осетат што значи комплетно семејство и семејна топлина.

< Поракaта ја уредил vezilka RR -- 23.4.2012 12:44:29 >


_____________________________

The best inheritance a parent can give to his children is a few minutes of their time each day.

(Одговор на членот Pepe)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: како издржува една самохрана мајка?
30.5.2011 1:04:36   
Anonimen
semejstvoto e najvazno ako ima sloga i harmonija a pred se ljubov,decata rasteni vo takov ambient se najsrekni,moite spomeni od detstvoto se losi fizicko nasilstvo bezparica,kavgi,nosevme dadeni alista nekogas nemave nitu lebce za jadenje,a zgora na toa tatko mi cesto piese i mozete da zamislite kakvi cirkusi bea toa...mislev deka so godinite ke zboravam na tie grozotii ama ete sega koga dobiv kerkicka samo toa mi se vrti vo glava i se rasplakuvam dosta cesto nikogas ne bi dozvolila spomenite od nejzinoto detstvo da bidat kako moite,,moite roditeli na nekolku pati se ostavaa no sekogas zavrsuvaa zaedno,zasto majka mi nemase poddrska od nejzinite a i ne bese vo toa vreme vrabotena,mn pati posakkuvav da ne bea zaedno taka jas i brat mi ke bevme najsrekni..zatoa twins girl samo napred ti treba golema sila najdi ja zaradi tvoite angelcinja nim im trebas najveke,bori se za nivnata srekja,tesko ke ti bide ama barem ke izrastes srekni deca so ubavi spomeni koi rado ke se sekjavaat na svoeto detstvo a toa e najvrednoto nesto sto mozes da im go pruzis

(Одговор на членот twin girls)
  Непосредна врска до пораките: 27
   RE: како издржува една самохрана мајка?
22.6.2011 1:47:30   
Nadezna
Tvin, se pominuva, ke se sredis, i ne znaci deka cel zivot ke bides samohrana, ke si najdes i zivoten sopatnik... Ne se sekiraj , veruvam deka se ke bide najdobro sto moze.


ИЗВОРНА ПОРАКА: twin girls

За неколкунедели и јас ќе бидам една од самохранитемајки .... ја имам помошта од моите, не велам не, но многу е тешко, верувајте. Можеби понатаму во животот ќе си речам дека подобро е што се случило ова, но детето треба да расте со мајка и татко, а ти два родитела да создадат слога, разбирање и доверба пред децата. Никому од мајките во брак не им посакувам да го поминувате тешкиот период. Колку и да гори бесот во вас, многуте убави моменти ве фрлаат на земја. Барем кај мене е така. За мене семејството и семејниот дом отсекогаш биле најважни и сега тоа се сруши. На децата ќе им бидам и мајка и татко, а тие, без разлика колку и да бидат успешни, никогаш нема да осетат што значи комплетно семејство и семејна топлина.

(Одговор на членот twin girls)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: како издржува една самохрана мајка?
22.6.2011 8:33:19   
blue_blue
Twin girls, а каде пишува дека комплетно семејство мора да бидат мајка и татко? тоа по рецепт е? А што ако недај боже останале без татко т.е. тој починал? Што тогаш? и тогаш демек без разлика на тоа колку ќе бидат успешни нема да знаат што е вистинско смејство и топлина?  Или тоа е О.К, пошто ете он умрел, не те “оставил“, па луѓето нема да те зборат? Не знам навистина како е да се разведеш, ама никогаш не сум го сметала тоа за страшно, секогаш е подобро од кавги, расправии и препукување преку децата. Сигурна сум дека е тешко, ама обиди се твојат тага, нездоволство, итд да не се пренесе на децата. Не е тоа твој личен неуспех што бракот не успеал....Така излегло на крај и си одлушила дека тоа е најдобро за тебе и за нив. Семејна топлина доаѓа од луѓето што се во семејството, а нивната бројка не ее битна за семејна среќа, може да ги има еден, и пет и десет... Нема потреба од такви мисли однапред дека твоите деца нема да знаат што е топлина на домот....А зарем ќе им било подобро во атмосфера која ја опишува Анонимен? Среќно семејство е она во кое членовите се среќни, а таква ќе бидеш ти кога ќе ставиш се зад себе што се случило. Со близнаци се е потешко него кога имаш едно дете и навистина треба поддршка, ама ако ја немаш од сопругот тогаш уште потешко е - демек го имаш дома ама со ништо не ти помага, мене тоа многу повеќе би ме излудувало. Вака знаеш на што си, како да се орагнизираш, а луѓето околу тебе кои те сакаат и им значиш секако ќе ти ја дадат поддршката што ти треба

(Одговор на членот Nadezna)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: како издржува една самохрана мајка?
12.8.2011 12:18:21   
baby_bump
"самохрани мајки?тешко на тие што стварно се самохрани...под самохрана мајка подразбирам жена која нема помош од нигде -затоа се вика самохрана нели, а ако од бес излегла од бракот а бара од родителите тогаш не е самохрана."


Au kolku zloben komentar!

Samohrana majka e samohrana majka, znaci sama go cuva izdrzuva svoeto dete, bez ogled dali ima nema alimentacija, pomos od semejstvoto.


(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: како издржува една самохрана мајка?
12.8.2011 12:23:50   
miana
Mojata majka e samohrana majka na tri deca..i ona e bukvalno samohrana majka bez nikakva pomos...Rabotese po dve raboti odednas za da moze da ne izdrzuva.Ne velam deka sum imala neznam kakvo detsvo,nemozev da si dozvolam mnogu raboti sto gi imaa drugite deca no i blagodaram na majkami sto od mene izrasna zrela licnost,sto mi dade prekrasen zanaet i sto me napravi Covek.sega majkami si ima svoj biznis i se strudi da im go pruzi na vnucinjata toa sto nemozela nas.Ne e lesno da se bide samohrana majka.

(Одговор на членот baby_bump)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: како издржува една самохрана мајка?
12.8.2011 17:42:05   
mama26
ИЗВОРНА ПОРАКА: baby_bump

"самохрани мајки?тешко на тие што стварно се самохрани...под самохрана мајка подразбирам жена која нема помош од нигде -затоа се вика самохрана нели, а ако од бес излегла од бракот а бара од родителите тогаш не е самохрана."


Au kolku zloben komentar!

Samohrana majka e samohrana majka, znaci sama go cuva izdrzuva svoeto dete, bez ogled dali ima nema alimentacija, pomos od semejstvoto.


zdravo baby bump user posted image ima razlika duso ,od samohrana majka koja ima pomos[ mu gi cica parite na maz i a taa zaljubena u nejzinata familija mama tato ]  i koja nema ili  [fatila nekoja budala i navistina morala da se razvede] od pricini maltretiranje psihicki i fizicki + sama bez mama i tato [siromasni ] ..si znam jas primeri.izvini ako se navredi..pozdrav i se najubavo

poentata mi bese potesko e bez pari od nigde


< Поракaта ја уредил mama26 -- 12.8.2011 17:43:24 >


_____________________________

СЕ ШТО Е МОЕ КЕ СИ ДОЈДЕ ,А АКО НЕ СИ ДОЈДЕ КЕ СИ ГО ЗЕМАМ САМА.

(Одговор на членот baby_bump)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: како издржува една самохрана мајка?
18.8.2011 15:54:17   
parel
Zdravo jas sum samohrana majka na dve prekrasni decinja, 4 god i 3 mesecno bebe. Mozam samo da kazam deka e navistina tesko da gledam dve deca sama, no i vo brakot go gledav moeto togas edno dete sama. Taka da negledam vo sto e razlikata. Tatkoto za nea bese eden obicen predmet a za mene parazit koj gledase da iskoristi od mene kolku moze, pa vklucuvajki i finansiski, bidejki dobro zarabotuvam (barem od taa gledna tocka nemam vo momentov grizi). Se uste se razveduvam, toj nema nikakvi prava vrz decata, moze da gi vidi samo na moja dobra volja a i alimentacija ne moze da plaka. Znaci jas sum taa koja treba moite deca da gi izvedam na prav pat.
Dve godini se borev da go zacuvam semejstvoto bidejki toa za mene e najvaznata rabota vo zivotot, no neli taa borba treba da dojde od dvete strani, a ne od ednata. Donesov hrabra odluka vo 6-mesec od bremenosta i so moeto prvo dete zaminavme kaj moite roditeli na koi sum im beskrajno blagodarna za seta ljubov, pomos, podrska. Teska odluka, no uste potesko ke bese dokolku ostanev vo toj brak, kako za mene taka i za decata. Mi bese mnogu tesko, no otkoga se porodiv, veruvajte zaboraviv na se. Se cuvstvuvam zbogatena so dve prekrasni decinja, dve mili sonca, na koi se zaboravam koga ke gi poglednam. I ke se boram za niv da imaat se vo zivotot i da ne osetat deka im fali tatko, koj za zal ne e sposoben duri ni da im ja dade potrebnata ljubov. toj otide dotamu sto pred Centarot za Socijalni Raboti izjavi deka novoredenoto bebe i pokraj toa sto e negovo ne go interesira. Ocenet e kako tatko koj loso vlijae vrz psiho-fizickiot razvoj na decata i so to ne smee da gi gleda, duri ni pod nadzor. Nemozejki da go prifati toa, zamina denovive vo stranstvo, so sto mi napravi najgolema usluga (ima dvojno drzavjanstvo pa toa i ne e problem za nego).
Zatoa golem pozdrav do site samohrani majki i samo napred!Nasite deca ke go cenat toa sto go pravime za niv!
Twingirl bidi silna i ne se otkazuvaj. Dokolku sakas da kontaktirame pisi mi!

(Одговор на членот twin girls)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: како издржува една самохрана мајка?
18.8.2011 17:51:12   
MERUSHKA
Убава тема,хм!И јас имав ваква ситуација.Кога се разведов од ех.на кој најбитни му беа татко му и мајка му,моите керки имаа 1 и 3 год.Сега имаат 5 и 7 год,ја си знам како ги одгледувам......А тој,ни во еден момент не ги побара да ги види,на улица ги разминува,не ги ни погледнува,плака алиментација од 600 ден.Многу нели!? Дури незнам што да им правамна толку париuser posted image
Само ке кажам,Господ здравје да им даде на моите родители,што за овие 4 год не не оставија ама баш ништо да ни фали.
Секоја нова состојба(поготово ваква) е многу тешка,но ако си присебен и ја сватиш состојбата,добро ке се организираш и ќе ти биде полесно!!!user posted image Ние жените сме посебни суштества,ќе издржиме СЕ за на нашите деца да не им фали ништо!


_____________________________

B.B.B.

(Одговор на членот parel)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: како издржува една самохрана мајка?
19.8.2011 10:03:37   
miana
Mh,mnogu inresesna tema osobeno za onie koi sto go doziveale veke ova a i za onie koi se dvoumat za razvodi i trpat razni torturi...Citajki ve vaka,si mislam - Kolku li hrabri zeni postojatuser posted image user posted image user posted image Neznam koja treba da bide pricinata odnosno so kolkav intenzitet treba da bide pricinata za da vi dade sila da se resite na ovoj poteg...Ve citam i si mislam : golem neuspeh e ako ne uspees da go  zadrzis brakot,NO ne e samo neuspeh vas tuku i na vasite sopruzi...Ne treba da se gordeete so toa sto ste razvedeni ,NO ne treba ni da se sramite od istoto.Niedna zena ne e dolzna da trpi torturi,navredi i slicno,so cel da go zadrzi brakot.Im se voshituvam na onie koi sto imaat ubavi brakovi,no i na onie koi sto se resile da bidat hrabri i da zacekorat i po patot na razvedenite.Dete sum na razvedeni roditeli koe sto vo zivotot go nemalo svojot tatko ( a mi nedostigalo oa cuvstvo) i ne sakam i moite deca da rastat taka,pa nekogas kolku i da mi  e tesko i kolku i da razmisluvam da si zaminam -Pak ostanuvam ( ja nemam taa hrabrost)Nemojte da me svatite pogresno- ne mi e mene brakot pekolen-ubav brak imam,no ima momenti koi sto me bolat premnogu i koi sto me pottiknuvaat da mislam na vakov cekor.Pa si stavam milion prasalnici vo glavata,pa brojam mnogu pati do 100 i pak si ostanuvam...Ne e samo soprugot vo prasanje,tuku celoto opkruzuvanje..Imam nekoi takvi teski momenti - i nekako uspevam da gi prebrodam.Se obiduvam ( grebam,klocam,boksuvam so site sili ) da si go zadrzam brakot i poubavite momenti da gi ima poveke- se nadevam deka taka i ke bide,no voedno go molam boga da mi dade sila i hrabrost vo slucaj poubavite momenti da se poveke - da bidam silna i hrabra kako vas,a ne slabic.

(Одговор на членот MERUSHKA)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: како издржува една самохрана мајка?
19.8.2011 10:30:44   
MERUSHKA
Miana,samo sakam da ti kazam deka odlicno razmisluvas!Sekoja pametna i prisebna zena taka bi razmisluvala.Imas edinstvena cel,,da go  odrzuvas brakot vo normalnite granici,,
I jas go sakav istoto,i jas se trudev mnogu da go zadrzam brakot,trpev mnogu.
Site sme razlicen karakter,mojata granica za tolerancija e mnogu daleku,no koga povlekov linija,uste vo prviot moment si rekov vo sebe:Ne sum ni prva ni posledna,ke se snajdam,ke uspeam da gi izdignam decata,ke gi odvedam na prav pat....
Znaete deka ova ic ne e lesno,no sum srekna deka decata mi rastat srekno,vo zdrava sredinaa.


_____________________________

B.B.B.

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: како издржува една самохрана мајка?
19.8.2011 13:27:56   
miana
Merushka ti kako izdrza bremena i razvod?
Neli toa nosi mnogu nervozi?Kolkavo ti se rodi bebeto?Vikaat deka nervozata vlijae na rastot na bebeto..I kako se osekase koga se porodi a pokraj tebe ne e tvojot sakan/? Imase li nervozi,stresovi,depresii?

(Одговор на членот MERUSHKA)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: како издржува една самохрана мајка?
19.8.2011 14:58:02   
MERUSHKA
Да ја прашаме ,,parel,,!? Jaс сум разведена од ех со кој имам две керки.Но сега имам нова ситуација,прекрасен сопруг и синче од 1 месец.
Се што си заслужуваме,ќе си го добиеме! user posted image


_____________________________

B.B.B.

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: како издржува една самохрана мајка?
19.8.2011 15:11:57   
miana
Da pa na nea i mislev...ajde neka mi odgovori na prasanjata

(Одговор на членот MERUSHKA)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: како издржува една самохрана мајка?
19.8.2011 23:51:06   
parel
miana, MERUSHKA jas ne sum seuste razvedena, postapkata e na kraj. a kako izdrzav? izdrzav pred se za moite deca, bidejki na niv im treba pred se zdrava a i stabilna majka koja znae sto e najdobroto i misli na nivnata idnina. moeto dete se rodi bez nikakvi komplikacii, so normalna tezina. bev svesna deka mojata sostojba vo tekot na bremenosta mozese da vlijae vrz plodot i zatoa ne dozvoliv da dojde do toa.dodeka bev bremena imav milion prasanja vo glavata, kako, sto itn, imav nekoe cuvstvo na sram, bidejki cekorot go napraviv bremena. mislev deka lugeto pokazuvaat so prst kon mene. si vlev mnogu e posramno vaka odkolku da zaminev kako pred dve godini samo so prvo dete. postojano si povtoruvav deka ke bidam silna zaradi moite deca, odev na psiholog, na koj sum mu beskrajno blagodarna, bidejki mi pomogna da svatam mnogu raboti. so moeto dete odev na detski psihijatar koja mi pomogna mena i na moeto dete okolu ona sto moeto dete go imase doziveano i me nasoci kako da postapuvam so nea vo novonastanatite okolnosti. a tuka se i moite roditeli i prijateli koi mi dadoa i seuste mi davaat ogromna podrska. imase i takvi koi me osuduvaa deka na moite deca sum im go odzemala pravoto da imaat tako. no toa e niven problem. mozebi tie mozat da trpat, no ne i jas. kako sto kaza ti MERUSHKA, jas imam ogromna granica na trpenie, no dodeka ne dojde momentot na crvena linija, a ponatamu ne preminuvam. znaci dotuka bilo, do momentot koga zaminav!a zaminav blagodarenie na moeto 2 dete, bidejki toj zivot so dve deca i siot tovar na mene, ne mozev da go ziveam,cesto pati si vikam sto ako go nemase toa dete, mislam deka ke sedev i ke trpev i popusto ke se obiduvav da smenam nesto. moeto 2 dete mi gi otvori vratite na eden nov zivot, mi pokaza kolku moze da e toj ubav i vreden da se zivee, posebno koga se ima za kogo!no ona sto mnogu mi tezi i cuvstvuvam vina e rabotite koi gi pretpe moeto postaro dete, koe i den denes ima problemi.jas pred dve godini ostanav za toa da raste so dvajca roditeli, no znaete kako velat nesto sto se skrsilo ne se lepi. miliana prekrasno napisano od tvoja strana, bori se dodeka mozes, mnogu lesno se rastura eden brak, no toa treba da e posledniot izlez. toa ngo znam po sebe. napraviv se no za zal ne sum magionicar. poveke ne mozev. na kraj SEKOE LOSO ZA DOBRO E!

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: како издржува една самохрана мајка?
20.8.2011 9:35:59   
MERUSHKA
Parel,se naeziv koga citav sto pisuvas!!!! Mnoram da se sretnam so tebe......Moj tip na zenauser posted image user posted image  

_____________________________

B.B.B.

(Одговор на членот parel)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: како издржува една самохрана мајка?
20.8.2011 11:34:33   
parel
I jas! I onaka vo periodov potrebni mi se samo hrabri i pozitivni licnosti! golem pozdrav...

(Одговор на членот MERUSHKA)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: како издржува една самохрана мајка?
20.8.2011 12:11:33   
baby_bump
а ако од бес излегла од бракот а бара од родителите тогаш не е самохрана.


Значи од вакви коментари и осудување како твоите, (извини што директно ти се обраќам, ама коментарот ти е даден многу лаички) многу од жените што ќутат, трпат и патат во своите бракови, можеби нема да се одлучат да се спасат со развод.

Од искуство можам да ти кажам дека тие што немаат поддршка од своите родители сеуште живеат во теророт наречен “мора да го одржиш бракот по секоја цена“, а кој да ти помогне ако не родителите? Значи не си самохран родител, ако било кој ти помага? Епа кој друг да ти помогне, државата? Со 2000 денари социјална помош за едно дете? Или со алиментација 500денари месечно? И ако си се школувал, а нема работа на струка, ќе работиш со 6000 од конефекција или како продавачка? Ајде те молам, тука не станува збор за разведување од мода, туку поради неможност да се живее во таква пеколна заедница, ниту пак е битно дали некој се развел од “бес“, ако жената е сама и никој не помага, нема да може да издржи.




(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 43
   RE: како издржува една самохрана мајка?
20.8.2011 13:35:59   
MERUSHKA
Na dusmanot ne mu posakuvam da bide samohrana majka!!!!! Toa znaci .......toj sto ne osetil ,ne znae kako e toa i moze da dava samo glupavi komentari.p.s. ke se prepoznae toj za kogo e nameneta porakava!

_____________________________

B.B.B.

(Одговор на членот baby_bump)
Непосредна врска до пораките: 44
   RE: како издржува една самохрана мајка?
20.8.2011 15:37:05   
parel
mama26 kakva izjava e ova! se nadevam deka ke si ja povleces. niedna samohrana majka nebi sakala da procita vakvo nesto. znaci spored tebe zenata se razveduva od bes pa bara pomos od roditelite. navistina zalosno da se cue vakvo nesto vo ova moderno vreme vo koe ziveeme. trgnuva od sebe, a i sekoja druga zena veruvam, se omaziv bidejki toj covek go sakav i sakav da imam semejstvo so nego, no semejstvo vo koe site obvrski i grizi ke bidat podelen. toa go nemav i zatoa se razveduvam i za tebe ova e BES! dali ti znaes kolku e tesko da se odgledaat deca sama? jas kazav jas nemam finansiski problemi, tesko na onie majki na koi alimentacijata im e neophodna. no kolku e tesko decata da bidat odgledani od eden roditel? togas se e na nego.sto mislis deka jas go obrav ovoj zivot?pred mene stojat golem broj na predizvici koi moram da gi nadminam.jas do pred eden mesec ziveev vo kosmari od socijalna, zalkani, navredi.bev silna kako nikogas do sega i pominav se.moeto ne e samo razvod, da znaete sto se imam pominhato? dobro e sto sum zdrava i sum rodila zdravi i pravi deca na koi utre ke moram da objasnam kakov bil nivniot tatko.posebno na moeto vtoro dete?kako ke mu kazam deka tatko mu ne sakal ni da go vidi?moeto prvo dete na 4 godini veke odlicno znae kakov e toj.niz detskite igri go prezivuva toa sto go dozivealo.majkata e kako lavica, pravi se za svoite ceda!zatoa samo nekoj sto bil vo mojata koza znae kako mi e i nikoj drug.NAVISTINA SRAMNO!NE DAJ BOZE DA GO PROJDETE PATOT NA RAZVODOT!

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 45
   RE: како издржува една самохрана мајка?
20.8.2011 16:12:30   
MERUSHKA
Slicni ni se ovie losi iskustva.......I mojot ex,niednas ne gi pobara devojcinjata.I toj otide vo stranstvo,se prezeni,pa se ostavi,pak se vrati....i Canada mu bese mala!!!E sega e najubavoto(ne se sitam,ne kolnam ,no go snajde toa sto si go barase) sega ima 40 god,nema prijateli,rodnini,sam seta po ulica,hm so majka muuser posted image ,bidejki pred ocite na drugite toj ne e covek,nema covek sto ne go osuduva!
Eeeeee,jas izdrzav vo najteskoto,4 teski godini,no ne zalam i vo nieden moment ne se pokajav!


_____________________________

B.B.B.

(Одговор на членот parel)
Непосредна врска до пораките: 46
   RE: како издржува една самохрана мајка?
20.8.2011 17:54:32   
anedespo
Vie ste najsilnite zeni sto gi poznavam. user posted image Vo ova nase opstestvo ovie zeni se totalno marginalizirani (vo smisla pomos finansiska). Mislam da e standardot povisok i poveke zeni ke se razvedat. A vaka siromaskite trpat se: od verbalni maltretiranja, fizicki presmetki samo zaradi toa sto ne mozat samite finansiski da opstanat ili nivnite roditeli ne gi podrzuvaat zaradi sram (sto ke recat drugite). Moite se takov vid na roditeli, iako premnogu gi sakam, ziveat vo nekoj tradicionalen svet. Sum testirala kako bi reagirale, i ne mi se dopadna odgovorot. Vo sekoj slucaj pozdrav do vas, bidete hrabri i ponataka. 

(Одговор на членот MERUSHKA)
Непосредна врска до пораките: 47
   RE: како издржува една самохрана мајка?
20.8.2011 18:18:39   
mama26
ИЗВОРНА ПОРАКА: anedespo

Vie ste najsilnite zeni sto gi poznavam. user posted image Vo ova nase opstestvo ovie zeni se totalno marginalizirani (vo smisla pomos finansiska). Mislam da e standardot povisok i poveke zeni ke se razvedat. A vaka siromaskite trpat se: od verbalni maltretiranja, fizicki presmetki samo zaradi toa sto ne mozat samite finansiski da opstanat ili nivnite roditeli ne gi podrzuvaat zaradi sram (sto ke recat drugite). Moite se takov vid na roditeli, iako premnogu gi sakam, ziveat vo nekoj tradicionalen svet. Sum testirala kako bi reagirale, i ne mi se dopadna odgovorot. Vo sekoj slucaj pozdrav do vas, bidete hrabri i ponataka. 
pa jas i za istovo mislev ,neznam zasto sum pogresno razbrana ,i ova e mojot posleden post tuka,,i nemam nisto sto da povlecammednas veke se izviniv user posted image


_____________________________

СЕ ШТО Е МОЕ КЕ СИ ДОЈДЕ ,А АКО НЕ СИ ДОЈДЕ КЕ СИ ГО ЗЕМАМ САМА.

(Одговор на членот anedespo)
Непосредна врска до пораките: 48
   RE: како издржува една самохрана мајка?
20.8.2011 18:23:19   
mama26
edninstvena pricina od moja gledna tocka za razvod e : psihicki i fizicko maltretiranje i neverstvo..

a za se drugo sto se ima problemi -sekoj eden brak ima pa nemoram odma da se razvedam

so ova ne gi osudiv majkite da ne izlezat od brakot 


_____________________________

СЕ ШТО Е МОЕ КЕ СИ ДОЈДЕ ,А АКО НЕ СИ ДОЈДЕ КЕ СИ ГО ЗЕМАМ САМА.

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 49
   RE: како издржува една самохрана мајка?
27.8.2011 12:15:30   
Martins mom

ИЗВОРНА ПОРАКА: anedespo

Vie ste najsilnite zeni sto gi poznavam. user posted image Vo ova nase opstestvo ovie zeni se totalno marginalizirani (vo smisla pomos finansiska). Mislam da e standardot povisok i poveke zeni ke se razvedat. A vaka siromaskite trpat se: od verbalni maltretiranja, fizicki presmetki samo zaradi toa sto ne mozat samite finansiski da opstanat ili nivnite roditeli ne gi podrzuvaat


ПОТПИШУВАМ !!! Голем број жени трпат се’ и сешто затоа што немат друг излез !

_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот anedespo)
Непосредна врска до пораките: 50
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2] 3   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Што да дознаете.
пеперутка16

Кога би носеле тројки, што би направиле?