|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  37 38 39 40 [41]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: генетско испитување
27.11.2016 12:32:20   
kapina
Ke treba da zemas metilirana folna kiselina ovde vo mk ja nema jas od bugarija zemam neofolik meta i vit b12 metil kobalomin ne cijano kobalomin i aspirin 100

(Одговор на членот mama maca)
Непосредна врска до пораките: 1001
   RE: генетско испитување
28.11.2016 10:44:54   
Kvisko
mama maca јас исто имам mthfr хетерозиготна мутација и мене ми рекоа дека тоа не е ич страшно. Јас пиев аспирин и фолна пред забременуавње и во текот на бременоста. Пиев обична фолна како и сите трудници не метилирана. Заради други фаткори во текот на бременоста се боцкав и со клексан.

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 1002
   RE: генетско испитување
28.11.2016 12:05:31   
kapina
Poubava e taa folna kis posebno ako ima kombiniran heterozigot na mthfr kako mene

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 1003
   RE: генетско испитување
28.11.2016 17:07:52   
kapina
I jas ke se bockam vo narednata bremenost kleksani no zaradi heterozigotna mutacija na faktor 5

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 1004
   RE: генетско испитување
30.11.2016 0:08:39   
mama maca
@kapina i @kvisko fala za odgovorite.Bev na konsultacija na transfuziolog i mi rece ne e nisto strasno deka sekoja 2 zena ima heterozigotna mutacija na mthfr.Dr.rezultati se sve ok.Moze ama i nemora da pijam methyl folat, da odlucime so ginekologot.Sepak jas bi sakala, nema nisto stetno od toa mislam.E sega sakam da ve prasam, citajki po dr.poraki pogore, methyl-folate deka ja nema vo mk.mm e sofer na kamion pa planiram da mi donese od Ger.Dali zanete mozebi pod koe ime e i od koja firma ako ste nabavuvale od Ger.Fala, user posted image izvinete za dolg post.

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 1005
   RE: генетско испитување
30.11.2016 0:21:39   
mama maca
A i uste nesto ke zaboravev, treba i kardiovitamini da pijam(b6 i b12).Ne mi potencira za niv da mora da se vo metilirana forma.E sea dali ima nekoja kombinacija od site 3 zaedno(methylfolate,vit b6 i b12).ako ima uste podobro.

(Одговор на членот mama maca)
Непосредна врска до пораките: 1006
   RE: генетско испитување
13.12.2016 18:17:10   
mama maca

ИЗВОРНА ПОРАКА: kapina

Poubava e taa folna kis posebno ako ima kombiniran heterozigot na mthfr kako mene

Zdr.Kapina denes konecno gi dobiv rezultatite i od imunologija posle mesec ipol,i se potvrdi heterozigotna mutacija od kombiniran tip na Mthfr.Za homocistein nemale reagensi mi rekoa posle nova god.da prasam,ama vo sekoj slucaj treba da ja pijam taa folna (methylfolate)i methylcobalamin(vit.b12).E sea prasanjeto e koja doza da ja zemam, 1000mcg ili 5000mcg(za folnata prasuvam).Na mm vo germanija mu rekle od 5000 mcg taa dava najdobri rezultati a i doktorkata-ginekologot mi rece od tie.Da ne e mnogu toa?

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 1007
   RE: генетско испитување
13.12.2016 20:48:39   
kapina
Od 1000 mcg taa od 5000mcg ti e jaka

(Одговор на членот mama maca)
Непосредна врска до пораките: 1008
   RE: генетско испитување
14.12.2016 12:15:18   
mama maca
Fala Kapina. ke pocnam so 1000mcg pa posle ako ima potreba vo bremenost ke zgolemam.Poz.

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 1009
   RE: генетско испитување
18.12.2016 23:20:13   
martina88
може ли да замолам некоја рингерајка од скопје ако нарачува од апчињата неофолик мета од бугарија да порача и за мене моментално немам по кого да порачам а се спремам за ивф. Фала ви многу ве молам за одговор

(Одговор на членот mama maca)
Непосредна врска до пораките: 1010
   RE: генетско испитување
19.1.2022 16:48:57   
Angel21


ИЗВОРНА ПОРАКА: crvce

Sakam da napravam GENETSKI ISPITUVANJA za mene i soprugot zatoa sto se porodiv so dete koe imase svrodena srceva mana(sega veke operisano i se e normalno)bremenost koja bese sledena premnoguu ,so skrininzi,pregled na d dimeri no nikoj ne otkri,i dali znaete kade i sto treba da ispitame so soprugot da videme dali taa mana e nasledna od nekoj gen nas ili e steknata vo tekot na bremenosta,Vi blagodaram



Crvce dali pravevte nekakvi ispituvanja, te molam za poveke informacii imame slicna situacija

(Одговор на членот crvce)
Непосредна врска до пораките: 1011
   RE: генетско испитување
22.5.2023 11:53:58   
@@Kamen
Молам за одговор кој се соочил со вакво нешто....Од трансфузиона медицина добив резултат и додека не закажам на доктор немам мир! Резултатот гласи вака хетерозиготност: F12, MTRR и хомозиготност:MTHFR 1298, PAI-1. Ништо не разбирам, џабе гуглам повише паника си направив. Инаку да нагласам дека сум стимулирана но јк не сакаат да се оплодат, маж ми има олигоспермија. На своја рака ќе почнеме да пиеме профертил и имприл.
Би благодарам другари.

(Одговор на членот MademoiselleNina)
Непосредна врска до пораките: 1012
Страница:   <<   < Претходна страница  37 38 39 40 [41]
Страница: <<   < Претходна страница  37 38 39 40 [41]
Оди на:






Анкета

Што да дознаете.
пеперутка16

Кога би носеле тројки, што би направиле?