|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  35 36 [37] 38 39   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: генетско испитување
21.3.2016 9:50:06   
MademoiselleNina

ИЗВОРНА ПОРАКА: kapina

Nince sto ti rece tebe doktorot i vo bremenosta li ke gi pies folgardot ili ne

Фолгард треба да го пијам по 2 пати на ден, до следна контрола, па после ќе ми каже што и како, но јас веќе ги исшпив и ја чекам новата пратка. Во меѓувреме пијам фолна о,4 4 апчиња на ден и 3 пати в комплекс.

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 901
   RE: генетско испитување
21.3.2016 12:15:13   
butterfly 00
Sto e Folgard nekoja pojaka folna ?

_____________________________

3 inseminacii, 2 IVF = / , 2 FET = /

(Одговор на членот MademoiselleNina)
Непосредна врска до пораките: 902
   RE: генетско испитување
21.3.2016 12:38:48   
Baby12
Незнаев дека се забранети линкови од страни,KUMA пиши L-metylfolate iherb,ке најдеш и можеш да си нарачаш како што ти кажав.Моите што ги пијам се во таа форма,и Герасимова рече најдобра била таа форма за нашиов пробрлем оти и јас сум со хомозиготна мутација на mthfr c677t така мислам беше генов.Три долари за поштарина требало да платиш само.А ако имаш можност од Германија некој да ги нарача,за неколку дена стасуваат од амазон или на личната страна на lifeextensioneurope.

< Поракaта ја уредил Baby12 -- 21.3.2016 12:39:54 >

(Одговор на членот kuma)
Непосредна врска до пораките: 903
   RE: генетско испитување
21.3.2016 14:12:29   
MademoiselleNina

ИЗВОРНА ПОРАКА: butterfly 00

Sto e Folgard nekoja pojaka folna ?


Фолгард се комбинација некоја на витамини. Во УСА се доста популарни, и тој појакиот Фолгард Р оди само на рецепта, а овој што јас го пијам може да се купи онака. На преходната страна на итава тема имам ставено и слика и состав од фолгард.
Се препорачува во зависност од проблемот, јас имав дефицит на вит д, мутации, хиперагрегација на тромбоцити, по ново и покачени ддимери. И како дополнителна терапија се пие и ова.

(Одговор на членот butterfly 00)
Непосредна врска до пораките: 904
   RE: генетско испитување
21.3.2016 16:19:35   
kuma
Многу ти благодарам user posted image

(Одговор на членот MademoiselleNina)
Непосредна врска до пораките: 905
   RE: генетско испитување
21.3.2016 16:26:46   
butterfly 00
Nina koj doktor ti go dade ova da go pies ? Kaj koj transfuziolog si ?

_____________________________

3 inseminacii, 2 IVF = / , 2 FET = /

(Одговор на членот kuma)
Непосредна врска до пораките: 906
   RE: генетско испитување
21.3.2016 17:26:47   
MademoiselleNina

ИЗВОРНА ПОРАКА: butterfly 00

Nina koj doktor ti go dade ova da go pies ? Kaj koj transfuziolog si ?

Koнечната терапија каква што сега ја примам ми ја даде Ивановски.
А претходно за Д вит Кочо димитровски ми го откри и ми препорача дози. А после тоа сум била уште кај неколку трансфузиолози од клиника, сега ме води Апостоловска, и сум многу задоволна од неа, бидејќи ниту еден друг претходно не ми дадае никаква терапија и покрај очигледните бројќи во резултатите. Јас знам дека имам хипер агрегација на тромбоцити уште од 1995 год и тогаш имаше една докторка Елизабета Тодоровска којашто ме водеше и тогаш си примав терапија за тоа. Ама тогаш имав проблем со отекување на нозете, и тоа ми се реши. (ни на крај памет не ми била бременост) После тоа (откога ми помина) веќе престанав да одам, бидејќи ми беше мачно секои две недели да се влечкам на трансфузиологија. Порано не знаете какви гужви беа, ни ред ни ништо. Вегува тој што ќе се избутка прв.
Сега кога ја барав пак истата докторка, ми рекоа дака не прима пациенти...
Затоа отидов кај други, и никој ама баш никој ништо не ми даде да пијам, а сега отидов со намера да видам дали е проблем за забременување.
Имамв и консултации со Петличковски.
Апостоловска ја најдов случајно во приоритетна амбуланта, а после тоа ми закажуваше во регуларни термини кај неа. Таа ми рече да пијам апирин. Друго до ивф не. Сега и клексан и аспирин примам, ама и она и Ивановски истото го кажуваат.
Така што реално ја се изматкав доста за овие работи, се надевм дека се ќе испадне во ред до крај.

(Одговор на членот butterfly 00)
Непосредна врска до пораките: 907
   RE: генетско испитување
30.3.2016 23:48:04   
kapina
mene mi kazaa oti aspirinot ke mi go zamenat so andol no zdravje boze po histeroskopijata

(Одговор на членот MademoiselleNina)
Непосредна врска до пораките: 908
   RE: генетско испитување
30.3.2016 23:50:51   
kapina
i jas cekam sega da mi stignat folgard dve nedeli kako se prateni po posta gi nema seuste da stignat vo meguvreme pijam samo folna kis od 5 mg i b kompleks

(Одговор на членот MademoiselleNina)
Непосредна врска до пораките: 909
   RE: генетско испитување
3.4.2016 15:36:25   
Soned1
Здраво на сите. Ве молам за информација, каде може да ми ги прочитаат и објаснат резултатите од кариотип, освен во цитогенетска лабораторија на ГАК?
Кај сопругот има некакви сателити на 22 хромозом, во цитогенетска лабораторија ми рекоа дека не влијае на спонтани абортуси, но на интернет читам дека влијае, па би сакала да отидам негде за второ мислење, само не знам каде, ако знае некоја од вас ве молам да пише.
Фала user posted image

< Поракaта ја уредил Soned1 -- 3.4.2016 15:37:56 >

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 910
   RE: генетско испитување
3.4.2016 17:44:02   
Anonimen
Se izvinuvam sto pisuvam ovde za sosem druga tema,no na drugite dva posta veke dva dena nemam odgovor.Sakam da prasam dali e mozno da imas spontan a da ne znaes? Mozebi malce e glupavo i smesmo prasanjevo ali moram da prasam? Pozz do site

(Одговор на членот Soned1)
  Непосредна врска до пораките: 911
   RE: генетско испитување
3.4.2016 18:18:28   
MademoiselleNina
Anonimen, ако и бремена, веројатно знаеш, ако имаш спонтан, потоа веќе не си бремена. Ќе знаеш. Има бременост, па нема бременост, ќе знаеш.

Не знам на што точно мислиш?
Дали се работи за спонтали или за нешто друго најточно утврдува лекар.

(Одговор на членот Anonimen)
Непосредна врска до пораките: 912
   RE: генетско испитување
3.4.2016 18:21:17   
butterfly 00
Anoninen spontaniot e prosleden so krvarenje i bolki, ne moze da ne znaes deka imas, a i prethodno znaes deka si bremena

_____________________________

3 inseminacii, 2 IVF = / , 2 FET = /

(Одговор на членот MademoiselleNina)
Непосредна врска до пораките: 913
   RE: генетско испитување
3.4.2016 18:52:58   
Anonimen
znaci mojot problem devojki bese sleden.Znaci trebase da dobijam na 28 i ne mi dojde i jas se mislev deka sum ostanala bremena.Ne napraviv ni test ni nisto zosto bese rano.Potoa na 31 denta so mali bolki dobiv.I mislam deka od toa sto mislev deka sum bremena(a pred godina skoro imav spontan) se uplasiv mislev da ne sum bila bremena pa sum go izgubila bebeto i sekakvi misli mi pominaa niz glavata.Zatoa vo prviot post sto go pisav kazav deka mozebi mi e glupavo prasanjeto i smesno no podobro da prasam nego da se macam sama

(Одговор на членот butterfly 00)
  Непосредна врска до пораките: 914
   RE: генетско испитување
3.4.2016 19:03:41   
Anonimen
Inace izvinete za anonimnosta no mi bese malku sram da se pretstavam

(Одговор на членот Anonimen)
  Непосредна врска до пораките: 915
   RE: генетско испитување
3.4.2016 19:48:57   
MademoiselleNina
Mislam deka treba da odis na lekar i da go rascistis tvojot somnez.prasaj si otvoreno.
Vaka od toa sto go pisa ne moze da se znae. Mozda ti kasnela menstruzcijata, mozda e infekcija, se moze da bide. Nisto ne znaci.
Anonimnosta e tvoe pravo, nikoj ne prasa koja si.

(Одговор на членот Anonimen)
Непосредна врска до пораките: 916
   RE: генетско испитување
3.4.2016 19:49:13   
kapina
Soned vo new born klinik i vo sante plus pravat pgd preimplantaciska dijagnostika i najverojatno tamu ima geneticari kade stl mozete da se sovetuvate i na manu mislam oti imase no ne sum sigurna

(Одговор на членот Anonimen)
Непосредна врска до пораките: 917
   RE: генетско испитување
3.4.2016 19:51:19   
kapina
Mozno e da si bila bremena stom e kasnel ciklusot i toa se vika biohemiska bremenost

(Одговор на членот MademoiselleNina)
Непосредна врска до пораките: 918
   RE: генетско испитување
3.4.2016 19:58:41   
Soned1
Фала капина, ќе прашам таму.

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 919
   RE: генетско испитување
3.4.2016 20:04:29   
Soned1
Анонимна, викаат дека 50% од бременостите завршуваат со спонтан, но со ран спонтан и не ги забележуваме, мислиме дека само покасно ни дошол циклусот. Но доцнењето може да биде од повеќе причини, не мора да значи дека имало бременост.
Следниот пат кога ќе се посомневаш на бременост, отиди кај матичниот гинеколог.

(Одговор на членот Anonimen)
Непосредна врска до пораките: 920
   RE: генетско испитување
5.4.2016 7:56:43   
kapina
Koga gi barav folgardot vo bugarija mi gi preporacaa neofolik meta i lazarevski sega rece da gi zemam niv podobri bile zdravje boze vo maj mesec ke e toa

(Одговор на членот Soned1)
Непосредна врска до пораките: 921
   RE: генетско испитување
5.4.2016 17:40:28   
kapina
Ne go menuvam lazarevski sega zasega ostanuvam kaj nego oti on mi ja znae celata istorija na mojot slucaj zatoa ne mi se menuva se sto treba mu pisam na emailot

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 922
   RE: генетско испитување
6.4.2016 10:19:46   
Elence3
Здраво. Ќе може ли да ми кажете каде можам да најдам метирилрана фолна од 1 милиграм и метилиран Б-комплекс и дали знаете како се викаат за да знам што да барам. Ви благодарам.

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 923
   RE: генетско испитување
6.4.2016 12:06:10   
kapina
Se vikat neofolik gi ima vo bugarija tuka ne

(Одговор на членот Elence3)
Непосредна врска до пораките: 924
   RE: генетско испитување
7.4.2016 12:47:57   
LoveableMe RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Elence3

Здраво. Ќе може ли да ми кажете каде можам да најдам метирилрана фолна од 1 милиграм и метилиран Б-комплекс и дали знаете како се викаат за да знам што да барам. Ви благодарам.


Еленче3, неофолик веќе почнаа да носат од Бугарија во нашите аптеки, но таа што ти ја бараш е неофолик мета, ми рекоа во фирмата тука во РМ дека наскоро и неа ќе почнат да ја носат и ќе ја има и во нашите продавници. Ќе пишам штом дознам кога ќе ги донесат во продажба.

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот Elence3)
Непосредна врска до пораките: 925
Страница:   <<   < Претходна страница  35 36 [37] 38 39   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  35 36 [37] 38 39   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?