|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  34 35 [36] 37 38   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: генетско испитување
17.3.2016 20:28:58   
kapina
Da jas sum mnogu razocarana od nego neznam sto da kazam aj da kazes barem eden doktor da se soglasese so nego nemase nisto da kazam za histeroskopijata dr trajanova se smeese zatoa za aspirinot i vo pravo e za smeenje e rabotava i vo pravo se od gak za nego ne go sakaat ic tamu oti go molea da se vrati a on gi ponizi lugeto samo

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 876
   RE: генетско испитување
17.3.2016 21:00:46   
весник
Капина те молам немој да влијаеш врз одлуката на луѓето околу тоа што го зборуваш за докторот.Искрено понекогаш треба да го преиспитаме нашиот став и однесување кон докторите...Докторот е прекрасен,стручен и незнам уште кој друг убав збор да го употребам...и што мешаш баби жаби...го молеле на Гак да се врати па тој нејчел па ги понижил итн.,...од кај знајш ти толку за него...а за аспиринот да си се консултираш со трансфузиолог...па уште го нејчеле на Гак...ццццц.....жено освести се....нејчам повеќе да те читам....пријатно.

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 877
   RE: генетско испитување
17.3.2016 21:09:48   
Baby12
Јас па задоволна сум од него.Само тој ми најде септум на матката и ми предложи оперативна хистероскопија и лапароскопија за каналите бидејки не беше јасна сликата од хсг,а и стара беше.Не инсистраше кај него,туку рече оди на државна поефтино е,но јас сакав кај него и човекот се нафати.Што знам оди си таму каде што имаш доверба.Со мене е човечен,се држи на дистанца од пациентите,не е многу разговолив,но ги сметам за доста стручен и не гледа само пари да ти зема.А за каква тешка операција се работи,неможам да те сватам што викаш,течноста од цревото се излевало во матката.

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 878
   RE: генетско испитување
17.3.2016 21:56:45   
kapina
Ti ako si zadovolna jas ne sum tvojot slucaj e lesen mojot ne e mozda za sekoj ima pozitivni i negativni kritiki t

(Одговор на членот Baby12)
Непосредна врска до пораките: 879
   RE: генетско испитување
17.3.2016 21:59:43   
kapina
Ako ne gleda pari zasto samo za vaucerot me prasuva i zatoa resiv poveke kaj nego ne zasto mi rece zamena nema za aspirinot i site mu se smeeja zatoa

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 880
   RE: генетско испитување
17.3.2016 22:07:52   
kapina
Ubav zbor i jas ke kazev da gledase invitroto kako sto treba no ne go napravi i definitivno ne poveke kaj nego i jas se sokirav koga doznav oti pricinata za toa sto mi se sluci e matkata ne ocekuvav takvo nesto od nego neznam sega neznam razocarana sum mnogu od nego sega si baram nov lekar za ivf a koj ke bide neznam ke se sovetuvam so poveke lekari i ke vidam koj ke e no najverojatno new born klinik ke e

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 881
   RE: генетско испитување
17.3.2016 22:24:29   
kapina
Nemozam da se priberam duri krvarenje od zeludnikot posle operacija na matkata neznamm sto da kazam nemozam da se smiram sok bese ova za mene ne sum pametna seuste sto ke pravam ponatamu vo nikoj slucaj ne bev spremna na vakvo nesto sok bese ova za mene

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 882
   RE: генетско испитување
17.3.2016 22:27:41   
kapina
Ne sakam pogresno da bidam svatena no nemozam da se smiram nemav namera nikogo da napagam no mnogu sum besna i potresena no toa e

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 883
   RE: генетско испитување
17.3.2016 22:28:16   
MademoiselleNina
Секоја од нас е различна, и не е на штета да прочитаме и лоши мислења за некој лекар. Доволно сме возрасни за да одлуките кај кој лекар ќе одиме си ги носиме сами. Нормално дека како што пиша една рингерајка најдобар лекар е оној кој ќе ти го најде чарето. Ниту ние имаме ист однос со лекарот ниту лекарот има ист однос со сите пациенти. И јас сменив лекар на којшто му верував, верувајте тоа е тешка одлука, и не се базира врз постови на форуми туку од лично искуство. А тука сме да си размениме мислење, да си помогнеме, да се советуваме и да си имаме разбирање, барем јас така мислам.
Инаку за генетски ипитувања има еден млад дечко, за жал не знам како се вика, не знам ни дали е доктор или е лаборант или е стажант на институт за имунологија и хумана генетика во Ск. И ние првата средба ја имавме со него (само тој беше машко таму), дури и пред да се видиме со Петличковски, тој не седна и ни објасни све, кое испитување за што е, и колку се чека, и колку кошта. Ни напиша кои ипитувања тој мисли дека треба да ги направиме, и рече одете и видете и матичниот гин. што ќе каже. Мојот гин. се сложи во целост дека сето тоа треба да се испита. Тоа беше исто што го кажа и Ивановски. Е дури од кога ги собравме сите мислења кои се поклопија, и читавме по интернетот, одлучивме да ги направиме. Бидејќи не се ефтини. Јас баем така правам, собирам милења од неколку лекари, па одлучувам што ќе правам, 100 пати се предомислував. Ми беше страв бидејќи знам дека гените не може да ми ги сменат, тие ми се. Со резултатите бевме кај Петличковски кој како резиме кажа дека имам многу редок генотип кој во статистички има најмногу проблеми со забременување и со износување на цела беменост. Дека требад а најдам добар трансфузиолог и гиниколог кои ке ми ја одредуваат дозата на лекови. Тоа е. Друго нема. Верувајте со ова се занимавамме неколку месеци, читање, прашување, разговори. На клиника си ја најдов Апостоловска на трансфузиологија, која не секогаш е комуникативна, но за мене за сега таа е најдобра, од сите што сум ги поминала на трансфузиологија. Ме прати да испитам и уште еден куп работи, искрено се истуфка дека ќе треба да платам многу, и навитина партиципацијата беше околу 2-3000 ден. Сакам да кажа дека не само една работа е битна, како што се мутациите, туку тоа еден цел систем на нешта кои се поврзани едни со други и кои укажуваат на различни состојби. Пр. може да имаш мутации но да ја немаш болеста, кога имаш мутации шансите за добивање на болеста се поголеми, ова ми го кажа Петличковски. Е а ако ја имаш болеста, поинаку се третира (веројатно, не знам)

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 884
   RE: генетско испитување
19.3.2016 0:02:24   
kuma
Ќе ве молам за мислење за трансфузиолог Др Јани Ангелевски.Дали сте имале контакт со др и што сте слушнале за него.Бидејќи тој мене ќе ме води.Благодарам

(Одговор на членот MademoiselleNina)
Непосредна врска до пораките: 885
   RE: генетско испитување
19.3.2016 0:09:16   
kapina
Jas nemam iskustvo so nego no imam slusnato ubavi zborovi za nego sega i jas se mislam kaj koj transfuziolog da odam no toa ke bide po histeroskopijata

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 886
   RE: генетско испитување
19.3.2016 15:11:39   
kuma
Денес се сретнав со др ми објасни за мојата мутација на мтхфр и ми нагласи дека најважно е да почнам со метилирана форма на фолна киселина 600 мг а потоа откако ќе останам бремена со клексани без аспирин.Е сега многу ми е важно да ми кажете од каде да ја набавам и како се вика точниот назив.Бидејќи во Македонија ја нема само фемибион,но искрено не ми го препорача.Значи метилирана од 600 мг.Благодарам

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 887
   RE: генетско испитување
19.3.2016 17:59:49   
kapina
Vo bugarija ja ima metilfolat mislam oti se vika metiliranata fotma na folna kia

(Одговор на членот kuma)
Непосредна врска до пораките: 888
   RE: генетско испитување
20.3.2016 19:55:58   
kuma
Капина те молам ако можеш да ми пуштиш слика од твоите апчиња метилирана фолна од Германија ако не се лажам ги нарачуваше од Германија Фолгард или сл.имам прилика да ги нарачам па ако може слика Благодарам.

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 889
   RE: генетско испитување
20.3.2016 20:56:36   
MademoiselleNina
user posted image

Јас ов ги пиев, ама мислам дека немаат метилирана форма на фолана...
Состав:
Vitamin D3 2000 IU
Riboflavin 0.32 mg
Vitamin B6 (as pyridoxine hydrochloride) 12 mg
Folic Acid 800 mcg
Vitamin B12 (as cyanocobalamin) 120 mcg
Calcium (as dicalcium phosphate) 40 mg
Phosphorus (as dicalcium phosphate) 31 mg

< Поракaта ја уредил MademoiselleNina -- 20.3.2016 20:58:56 >

(Одговор на членот kuma)
Непосредна врска до пораките: 890
   RE: генетско испитување
20.3.2016 21:11:27   
Baby12
[link] == надворешни линкови не се дозволени. Линкот може да го пратите преку приватна порака.

Од оваа страна можеш да нарачаш ги носат за околу 2недели.Една пријателка си нарачувала.Мене другарка од Германија ми ги прати по мајкаи кога се вракаше од кај неа,од амазон она ги нарача и и стасаа за една недела таму.Прашуваше по аптеките таму немаа само фолна метилирана форма,само со сруги витамини заедно имаа.Си напишала 600мг,ама тоа грешка да не ти е да не треба 600mcg,тоа ти е 0,6mg.Нема да најдеш мислам од точно толку.Има најчесто од 400,mcg,800mcg 1000mcg и 5000mcg.

< Поракaта ја уредил Hopeful RR -- 20.3.2016 23:26:12 >

(Одговор на членот MademoiselleNina)
Непосредна врска до пораките: 891
   RE: генетско испитување
20.3.2016 21:40:33   
Pinky30

ИЗВОРНА ПОРАКА: kuma

Ќе ве молам за мислење за трансфузиолог Др Јани Ангелевски.Дали сте имале контакт со др и што сте слушнале за него.Бидејќи тој мене ќе ме води.Благодарам



Jas sum prezadovolna od Dr.Jani eden period ne rabotese vo ambulanta sega mislam deka e pocnat no mislam deka e megu najdobrite maz mi se rasprasuvase po sluzbena linija i samo toj dr.mu go kaza...Jas toplo ti go preporacuvam i nema da zgresis

(Одговор на членот kuma)
Непосредна врска до пораките: 892
   RE: генетско испитување
20.3.2016 21:47:36   
Pinky30

ИЗВОРНА ПОРАКА: весник

I jas ja imam heterozigotna mthc677 i si pijam celo vreme od alkaloid od 5 mg....dva meseci pred bremenost i eve veke vo 15 nedela od bremenost....mene Gerasimova od Sistina vaka mi kaza


Vesnik po kolku si piese od folnata od 5mg pred da zabremenis? Zosto i jas go imam istiov heterozigoten i si pijam po 2 folna sabajle navecer...gi piev i tie premama tamu 400 metilfolat no tie strasno me poduvaai me teraa na jadenje deka gi ima site vitamini...i gi prekinav....i dali se bockase kleksan od 5 ti den od transfer? Molimte pisi mi.fala ti odnapred

(Одговор на членот весник)
Непосредна врска до пораките: 893
   RE: генетско испитување
20.3.2016 21:58:29   
весник
Фолна пиев еден месец пред ивф...од 5 мг од Алкалоид...еднаш дневно...и ќе пијам наместо довкрај на трет месец јас ќе пијам можеби и во петти месец...за тоа ќе ми кажи Др.Герасимова трансфузиолог од Систина....клексан од 0,4 примам од денот после пункцијата...исто и аспиринот....прашај што сакаш..ќе ти кажам

(Одговор на членот Pinky30)
Непосредна врска до пораките: 894
   RE: генетско испитување
20.3.2016 22:00:16   
весник
Погоре имам пишано два месеци пред ивф...не ме фаќај за збор,ти пишувам отприлика бидејќи кога не бев во постапка понекогаш и ја заборавав...

(Одговор на членот весник)
Непосредна врска до пораките: 895
   RE: генетско испитување
20.3.2016 22:01:29   
весник
А пијам од трансфер наваму премама

(Одговор на членот весник)
Непосредна врска до пораките: 896
   RE: генетско испитување
20.3.2016 23:10:02   
kapina
Na mene mi kaza dr petlickovski oti5mg e visoka doza na folna kis treba pomala i jas piev pred folgardot od5mg no ja prekinav

(Одговор на членот весник)
Непосредна врска до пораките: 897
   RE: генетско испитување
20.3.2016 23:12:08   
kapina
Nince sto ti rece tebe doktorot i vo bremenosta li ke gi pies folgardot ili ne

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 898
   RE: генетско испитување
20.3.2016 23:55:08   
Pinky30

ИЗВОРНА ПОРАКА: весник

Фолна пиев еден месец пред ивф...од 5 мг од Алкалоид...еднаш дневно...и ќе пијам наместо довкрај на трет месец јас ќе пијам можеби и во петти месец...за тоа ќе ми кажи Др.Герасимова трансфузиолог од Систина....клексан од 0,4 примам од денот после пункцијата...исто и аспиринот....прашај што сакаш..ќе ти кажам


Jas pred vtoroto ivf bev na konsultacii kaj Gerasimovska mn dobra DR.e no togas mi dade sto da ispitam no togas so rezultatite otidov kaj Jani i rece so ovie mutacii nema potreba od kleksani no veke da sme si na cisto moze da gi zemete i resivme na prviot pat so zamrznati koga odev se bockav fraksipatin od 5 ti den i ke si baram i sega da mi dade preventivno pa vo vtornik sum na 22.03 da vidime koga sto kako ke mi zakazs transfer so zamrznati embrioncinja...no denovive da odi maz mi cisto da se konsultira so gerasimovska sto i taa ke mu kaze...Fala vesnik na otvorenata pomosh

(Одговор на членот весник)
Непосредна врска до пораките: 899
   RE: генетско испитување
21.3.2016 8:07:45   
kuma
.Да имам згрешено се работи за 600 мцг,рече др ако не најдам соодветна доза да ги кршам.Значи мора да биде L-methylfolate зошто само таа ја поминува мозочната бариера секоја др форма само може да ми наштети.Кај мене се настанати многу биохемиски бремености и др потврди дека причината е таа.Јас сум со хомозигот.само овој витамин кој јас го имам во голем дефицит не му дозволува да се храни и да се развива.Мене пред еден месец на 5-ти ден ми вратија два многу квалитетни бластоцисти одличен ендометриум но не се развивале и не се имплантирале.Никој освен Др Јани не најде логичен одговор на прашањето зошто. Ви посакувам среќа на сите што не успеале да успеат а јас ќе ве известам за ефектот од оваа терапија. Поздрав и убав ден

Администратор - забранети се надворешни линкови

< Поракaта ја уредил lukajana RR -- 21.3.2016 10:24:21 >

(Одговор на членот Pinky30)
Непосредна врска до пораките: 900
Страница:   <<   < Претходна страница  34 35 [36] 37 38   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  34 35 [36] 37 38   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?