|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  33 34 [35] 36 37   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: генетско испитување
14.3.2016 20:05:12   
Baby12
Neofolic meta se vika metiliranata folna vo BG sho ja ima jas ja kupiv okolu 10 leva.E sega taa e od 400mikrograma a mene mi treba od 5 miligrama pa drugarkami od Germanija mi prati na life extension .Sega razbrav oti ne bilo problem i mozelo od internet da si naracas gi prakale i vo Mk.Stranava mislam deka na iherb bese.

< Поракaта ја уредил Baby12 -- 14.3.2016 20:15:15 >

(Одговор на членот kuma)
Непосредна врска до пораките: 851
   RE: генетско испитување
14.3.2016 20:57:21   
kuma
Оваа недела треба да се сретнам со др(денес остварив контакт) и ке ми каже бидејќи многу е важна точната терапија.Јас пиев аспирин 1х1,фемибион х1(пред трансфер по 2)бетаимуно и омегазоне.Многу ме интересира што ќе ми каже докторот бидејќи и самиот потврди и денес дека причината за моите биохемиски бремености се мутација на хомозигот.

(Одговор на членот Baby12)
Непосредна врска до пораките: 852
   RE: генетско испитување
14.3.2016 21:23:09   
kapina
Prasaj go pak za aspirinot sto ke ti kaze i vidi dali e ispitana mthfra1298c oti tie odele zaedno taka mi rece na mene dr petlickovski i da kako sto pisav i jas mthfr c677t moze da bide pricina za spontani abortusi imas li ispitano homocistein obicno e visok kaj homozigotnita mutacija na mthfrc677 t

(Одговор на членот kuma)
Непосредна врска до пораките: 853
   RE: генетско испитување
15.3.2016 0:07:58   
Pinky30
I mene Dr.Petlickovski mi kaza deka ne se problem heterozigotnite mthfr a jas edno po drugo imav 2 biohemiski bremenosti ... mi dade sto da ispitam za posledovatelni i cesti abortusi nekoj paket ima tamu napravivme i Antispermalni antitela i kariotip i se e vo red i rece od imunoloski aspekt se e vo red...Da si pijam folna samo mi rece jas gi piev i premama tamu ima metilfolat toa sto ni e bitno no jas strasno se poduvav od tie apcinja gi piev 2 meseci i eve sega pred histero i skreching gi prekinav pa i deka pijam estrofem,aspirin,folna,citeral,vit.d3.strasno mi se zatresuva snagata posle 30 min od konzumiranje dali i vas terapijata posle punkcija vi pravi vakvi reakcii?

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 854
   RE: генетско испитување
15.3.2016 0:46:41   
kapina
Ne jas od folgard odlicno se osecam naprotiv pocnav da slabeam od niv inace i na mene me vikaa oti ne se problem za spontani abortusi heterozigotnite mutacii ama sega imalo nekoi studii sprovedeno kade sto dokazale oti se no kako sto kazav sto kako e sto tocno gi predizvikuva

(Одговор на членот Pinky30)
Непосредна врска до пораките: 855
   RE: генетско испитување
15.3.2016 0:53:43   
kapina
I jas i edna prijatelka imame mthfr c677t heterozigotni mutacii i dvete imame biohemiski bremenosti zad sebe ne se znae samo kako sto mi objasnija tocnokoj alel ako e osteten predizvikuva spontani abortusi jas mislam oti moze da bide pricina za spontani abortusi realno toa ne mi go rekoa nasi doktori tuku stranski

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 856
   RE: генетско испитување
15.3.2016 0:56:23   
kapina
Ima strana na fb za mthfr imene mi prakaat linkovi zatoa zatoa i mnogu sum upatena

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 857
   RE: генетско испитување
15.3.2016 12:31:10   
kuma
Најпрвин ви благодарам на одговорите.Друга работа што сакам да ве прашам дали имате сознанија дека некој по природен пат или со ивф ја остварил својата најголема желба да добие потомство,а притоа имал некоја ваква генетска мутација која била откриена и третирана со соодветна терапија.Благодарм однапред.

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 858
   RE: генетско испитување
15.3.2016 12:48:28   
Baby12
zacleneta sum i na drug forum- femina,i vcera edna od clenovite kaza deka ima pozitiven test od ivf,a ima vakvi mutacii,primase clexane,i metilirana folna i dr vitamini.Predhodno imala dva spontani mislam.Otvori ke pricitas ako ti e za ohrabruvanje.

(Одговор на членот kuma)
Непосредна врска до пораките: 859
   RE: генетско испитување
15.3.2016 13:19:59   
kuma
И јас правев ин витро со одлични предиспозиции за бременост и позитивен домашен тест на 10 ти ден и позитивна бета на 12-ти ден.Но прокрварев и повторно ништо бетата наместо да дуплира не растеше правилно.Тоа ми се случува подолго време и на природно сум имала многу тестови позитивни..Тоа е нема откажување одиме до крај..Поздрав

(Одговор на членот Baby12)
Непосредна врска до пораките: 860
   RE: генетско испитување
15.3.2016 13:28:29   
Baby12
Ovoj slucaj mi bese presen pa zatoa ti go kazav,ima uste edna so vakov slucaj i e pri kraj na bremenost.Ne se razocaruvaj ke uspees.

(Одговор на членот kuma)
Непосредна врска до пораките: 861
   RE: генетско испитување
15.3.2016 13:36:55   
kuma
Благодарам на поддршката ..

(Одговор на членот Baby12)
Непосредна врска до пораките: 862
   RE: генетско испитување
15.3.2016 14:51:57   
Kvisko
Еве и јас сум со хетерозиготна мутација на мтхфр ц677 и имам двомесечно бебе добиенл со ивф ама заради сосема други причини одевме со ивф. Успеа од прв пат. Затоа и пишав претходно. Мене ми рекоа дека сам по себе мтхфр нема никаква поврзаност со спонтани абортуси а и не успеав на најдам научни студии кои покажуваат таква поврзаност. Има една страна веројатно таа капина што ја кажува каде што има страшни информации за влијанието на мтхфр на здравјето мене од памет ме извадија и цела бременост ја поминав во страб се додека не решив да слушам лекари и тоа е тоа.
Метилиранага фолна сеуште се знае како точно се дозира. Високите дози од 5 милиграми важат за обичната фолна метилираната зашто е полесно искористлива се пие во помали дози.
Со среќа.

(Одговор на членот kuma)
Непосредна врска до пораките: 863
   RE: генетско испитување
15.3.2016 15:36:45   
kapina
Ne na mene doktori toa mi go kazaa oti e taka jas pak i drug problem nemam osven toa tie se novi studii mi kazaa kako i da e si ima terapija zatoa

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 864
   RE: генетско испитување
15.3.2016 15:41:16   
Baby12
I Gerasimova mi rece ima razlicni mislenja za doziranje na folna vo metilirana forma,ama sepak da sum pocnela so 5mg pa ke mi ja namalele ponatamu.Neznam sho da kazam,veke mi stasa naracanata i pocnav da ja pijam.Mora eden dr da slusam oti ako gi slusam site dr so razni mislenja se i ke poludam user posted image Inaku homozogot sum na mthfr c677t i heterozigot na nekoi drugi.

< Поракaта ја уредил Baby12 -- 15.3.2016 15:42:17 >

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 865
   RE: генетско испитување
16.3.2016 22:37:01   
Bella28
Pravev ispituvanja za koagulacija i gledam na rezultatite fibrinogen e dosta namalen normalna vrednost od 200 do 400 kaj mene e 115 inaku imam 2 spontani vo 22 nedela.Ako nekoj ima poznavanje okolu toa neka na pise, bidejki imam zakazano vo ponedelnik na hematolog☺

(Одговор на членот Baby12)
Непосредна врска до пораките: 866
   RE: генетско испитување
17.3.2016 15:25:53   
Elence3
Девојки јас имам едно прашање. Неодамна правев генетски испитувања и меѓудругото се покажа хетерозиготност за MTHFR C677T. Ме интересира дали треба да пијам обична фолна од 5 мг или треба таа метилираната? Ви благодарам.

(Одговор на членот Bella28)
Непосредна врска до пораките: 867
   RE: генетско испитување
17.3.2016 16:12:57   
Baby12
Метилирана ке треба,најдобро е така според тоа што сум го читала.

(Одговор на членот Elence3)
Непосредна врска до пораките: 868
   RE: генетско испитување
17.3.2016 16:29:55   
весник
I jas ja imam heterozigotna mthc677 i si pijam celo vreme od alkaloid od 5 mg....dva meseci pred bremenost i eve veke vo 15 nedela od bremenost....mene Gerasimova od Sistina vaka mi kaza

(Одговор на членот Baby12)
Непосредна врска до пораките: 869
   RE: генетско испитување
17.3.2016 17:36:42   
kapina
Na mene pak aspirinot mi go prekinaa i sega dr trajanova mi rece ke mi dade kleksan vo bremenost ona ke go prezeme mojot slucaj lazarevski definitvno go menuvam

(Одговор на членот Baby12)
Непосредна врска до пораките: 870
   RE: генетско испитување
17.3.2016 17:44:37   
весник
Јас од Лазаревски сум презадоволна...освен што е доктор тој пред се е човек со многу големо срце и душа.

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 871
   RE: генетско испитување
17.3.2016 18:00:35   
Baby12
Капина ти бремена си?Зошто ти го прекинаа аспиринот,и зошто не си задоволна од Лазаревски?

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 872
   RE: генетско испитување
17.3.2016 19:47:47   
kapina
Ne sega ne sum bremena aspirinot mi go prekinaa oti dobiv krvarenje od zeludnikot lazarevski mi rece oti nema zamena za aspirin i jas celata bev potresena sto ke pravam a toa ne bilo tocno ima zamena za aspirinot prvo mi se pojavi hiperkoagunilnost na krvta posle ova i sega ova i koga ke ostanam pak bremena odma ke pocnam so pojaka doza na kleksan

(Одговор на членот Baby12)
Непосредна врска до пораките: 873
   RE: генетско испитување
17.3.2016 20:18:05   
Baby12
А природно ке пробуваш да останеш бремена така?Оти јас ке правам ивф па ми рекоа десет дена пред трансфер да ги почнам,а потоа и цела бременост најверојатно ке ги примам.Само не клексан туку фраксипарин,тие исти горе доле биле.Кај Лазаревски сум и јас па затоа те прашувам.И мене ми даде аспирин да пијам,ги пијам месеципол веке.Што ти дадоа како замена,кардиопирин?Ама тоа исто е мислам,ист е составот ако не се лажам. Не ми се верува да незнаел докторов за замена ако имало,не е вчерашен.Стварно сум изненадена.

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 874
   RE: генетско испитување
17.3.2016 20:24:19   
kapina
Nisto ne mi dade zatoa sum potresena no ajde sega ke se sovetuvam so transfuziolog no prvo da gi napravam16genetski mutacii na imunologija da ke probuvam i prirodno no prvo da zavrsam so histeroskopijata

(Одговор на членот Baby12)
Непосредна врска до пораките: 875
Страница:   <<   < Претходна страница  33 34 [35] 36 37   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  33 34 [35] 36 37   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?