|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  31 32 [33] 34 35   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: генетско испитување
29.1.2016 17:39:30   
MademoiselleNina
Ako ti e samo za kleksan, mozes kaj bilo kogo, ic ne e bitno. A ako ti e za razgovor so Koco podobro e kaj nego vo hemolab da odis, na zakazano i ic nema guzva.
Ja sum bila vo prioritetna, edna doktorka Apostolovska (Rumjana mislam) mi ostavi vpecatok epten i ja preporacuvam, malku e drska, ama pa se za angazira za mojot slucaj ko nikoj od transfuziolozive drzavni do sega. A bev u prioritetna ambulanta. Pak bi odela kaj nea ako treba.

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 801
   RE: генетско испитување
2.2.2016 21:26:57   
kapina
Jas prodolzuvam so folgard do ivf taka rece dr lazarevski

(Одговор на членот MademoiselleNina)
Непосредна врска до пораките: 802
   RE: генетско испитување
16.2.2016 18:53:54   
Baby12
Jas imam homozigotnost na MTHFR C677T mi dadoa terapija od aspirin i metilirana folna od 5mg.Najdov od Bugarija neofolik meta od 400mikrogrami,i ispaga da pijam po 12,apcinja na den.Toa nekako mnogu mi se gleda.Ste piele li metilirana folna 5mg ne od obicnata?Denes se napiv 6 apcinja toa ke mu dojde okoli dvaipol miligrami i nekako loso mi e,dali od glavobolkava shto ja imav uste predhodno neznam.

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 803
   RE: генетско испитување
17.2.2016 14:04:04   
Pinky30
Baby12 jas imam heterozigoten mthfr677 ne e strasen no Petlickovski mi rece da si zemam od ovie kako premama femibion zosto tamu ima metilfolati 400 i plus si pijam folna na replek od 5 mg...i plus vo tie gi imas i drugite vitamini magnezium i sl...maz mi vo apteka mu gi izvadija site i gi citase i vo premama na alkaloid ima najvekje sto treba za ovie mutacii 677 bidejki ne sme vo moznost toj folgard da go zememe i petlickovski reve dobra e i ovaa doza na metilfolati...maz mi e doktor i citase po site sajtovi i stransi i se i se konsultira so petlickovksi i rece deka i vaka moze da se kombinira no jas aspirin ne pijam ne mi rece...vidi konsultiraj se da vidis ako moze da gi pies ovie zemisi gi...za mutaciite bitno e metolfolat vo pogolema kolicina da se pie

(Одговор на членот Baby12)
Непосредна врска до пораките: 804
   RE: генетско испитување
17.2.2016 19:14:57   
kate..
pinky30 i jas go imam toa heteroizigoten mthfr677 i pijam femabion ne bev nikade na konsultacii osven maticnata so mi spomna da go pijam femabionot.nezz kakva genska murtacija e toa i za sto smeta

_____________________________

2011fevruari operacija cista otstraneta i jajnik,2012 spontan abortus,2013 april vonmatericna bremenost operacija hitno tubite otstraneti,prvo IVF neuspesno vtoro neuspesno

(Одговор на членот Pinky30)
Непосредна врска до пораките: 805
   RE: генетско испитување
17.2.2016 19:35:34   
kapina
Jas ke gi pijam do ivf folgard ama oti imam koj da mi gi zema imam prvi bratucedovci vo amerika oni ke mi gi pustat za mk sega pocnav i so hlorela algi najdobri bile za detoks na organizamot mi kazaa i kelpisto koristam uste no seto toa so znaenje na lekarite

(Одговор на членот kate..)
Непосредна врска до пораките: 806
   RE: генетско испитување
18.2.2016 13:41:44   
Baby12
најдов неофолиц мета од Бугарија 400микрограма,ама мене Герасимова ми рече од 5милиграми требало да пијам од метилирана фолна,па сега четирипати по три апчиња на ден пијам,а цо меѓувреме нарачавме од поголема доза.Ми даде и аспирин да пијам и треба од контрола на АФА да и однесам и да ми направат скринин на хемостаза,и крвна слика за да ми одреди доза на клексан така ми рече.Месец дена да ги појам аспиринот па после сето ова другово.Кate јас знам дека за мутацијава MTHFR c677t не ни користи ништо обичната фолна,организмот не ни ја преработува до степен на жива форма или метил фолат,а таа форма всушност ја аппсорбира телото и ја користи.Затоа нас ни треба жива форма на фолна,имаме недостаток од неа и ни треба во поголеми количини.Од 400 микрограма или 0,4 милиграма за нас е малку.

< Поракaта ја уредил Baby12 -- 18.2.2016 13:43:25 >

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 807
   RE: генетско испитување
18.2.2016 22:50:35   
Pinky30
Da zatoa mene Petlickovski mi rece 400 mikrogrami sto gi ima premama i plus od 0,5 folna 2 apcinja od 0,5...Teram vaka pa sega sto e toa e...bevme i za antispermalni paket za spontani abortusi i bas rece terajte od imunoloski aspekt se e ok...A i fraksiparin primav sega na posledniot transfer no pak ne bidna...sto vikam se otruvme od se i sesto se bockame ko ludi i ako saka da bide ke bide i toa e...taka da devojki glavata gore i za nas gospod cuva decinja i ke ni gi dari

(Одговор на членот Baby12)
Непосредна врска до пораките: 808
   RE: генетско испитување
22.2.2016 21:34:59   
MademoiselleNina
Треба да се јаде и храна богата со фолати.
Пинки си испитала ли вит д? Не се сеќавам од твоите претходни постови.

< Поракaта ја уредил MademoiselleNina -- 22.2.2016 21:39:49 >

(Одговор на членот Pinky30)
Непосредна врска до пораките: 809
   RE: генетско испитување
23.2.2016 14:08:37   
Pinky30
Da da ispituvav i non-stop pijam kapki na plivit d3 da go drzam vo normalna...posledno mi bese 28 a pred da konzumiram kapki mi bese 9...

(Одговор на членот MademoiselleNina)
Непосредна врска до пораките: 810
   RE: генетско испитување
23.2.2016 16:44:34   
kapina
Za ivf vit d treba da e nad 30

(Одговор на членот MademoiselleNina)
Непосредна врска до пораките: 811
   RE: генетско испитување
23.2.2016 16:46:57   
kapina
Na mene tie plivit ne mi pomognaa jas zemav na dr wolz vit d 900den ovie mi bea slabi plivit a sega si imam duplo po visoka doza vo folgardot od tie na dr wolz vit d

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 812
   RE: генетско испитување
23.2.2016 19:28:40   
MademoiselleNina
Мене како и кај тебе Пинки ми беше 9, ама после 3 години терапија ми е 37. Сунчање без фактор, вит д во спреј на heath aid 3x1000 на ден, па после ми донесоа од уса вит д од 5000 и сега сум со фолгард. Сето ова во консултација со кочо димитровски. Он прв ми го откри. Имав и прекини во меѓувреме на терапијата. Не ја пијам константно 3 години.

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 813
   RE: генетско испитување
23.2.2016 19:43:05   
kapina
Mojot e veke29,38 vit d a jas piev i vigantoleten od1000edinici od germanija

(Одговор на членот MademoiselleNina)
Непосредна врска до пораките: 814
   RE: генетско испитување
23.2.2016 20:09:23   
Elence3
Девојки здраво. Јас имам едно прашање. Денес ги земав резултатите од МАНУ за вродена тромбофилија, ме пратија затоа што имав покаќени АФА и еве што пишува: Присуство на хетерозиготност за Фактор XIII V34L, FBG 455 G/A, MTHFR C677T, MTR A2756G полиморфизми, како и хомозиготност за PAI++ 5G-4G полиморфизмот. Инаку јас имам едно неуспешно инвитро, 7 години идииопатска неплодност, и хипотироидизам. Гинекологот ми закажа дури за понеделник а не можам да дочекам да дознаам што значат резултативе. Ако некоја има искуство Ве молам споделете. Ви благодарам.

(Одговор на членот MademoiselleNina)
Непосредна врска до пораките: 815
   RE: генетско испитување
23.2.2016 20:29:21   
Baby12
Горе доле и јас ги имам тие.Тоа ти се генетски мутации наследени од родителите.Хетерозиготни ти се пола оштетени и од само еден родител,а хомозиготни од двајцата.Мене Лазаревски ме пратк кај Герасимова,трансфузиолог,и ми даде терапија аспирин,по едно на ден,и метилирана фолна.После месец дена треба да одам кај Герасимова со резултати од афа дали се намалило покаченото,па да ми одреди доза на клексан инекции две недели пред трансфер да ги почнам,јас имам замрзнати јк.Телото не ни ја обработува обичната фолна и затоа имаме недостаток на фолна киселина (Б9 витамин) тој е битен како за нас така и за развој на бебето.Исто такс и циркулацијата не ни била како што треба па затоа клексанот.Лазаревски ми рече тој MTHRF C677T така мислам беше,битен бил и предизвикувал спонтани,ама со терапија се регулира.А да ми побараа и хемостаза да проверам.

(Одговор на членот Elence3)
Непосредна врска до пораките: 816
   RE: генетско испитување
23.2.2016 23:26:52   
kapina
Elence imas li ispitano insulin imas li ogtt test napraveno imas li ispitano antitpo i antitg vit d isto mthfr c677t moze da bide pricina za spontani jas ja imam taa mutacija i cel zivot ke si pijam aspirin 100toa e sklonost isto na infarkti a tatko mi pocina od toa

(Одговор на членот Baby12)
Непосредна врска до пораките: 817
   RE: генетско испитување
23.2.2016 23:29:55   
kapina
Dali e ispitano na manu i mthfr a1298 c oti obicno odele zaedno no kaj mene bese ispustena ne bese ispitana taa mutacija sega zdravje boze ponatamu ke gi ispitam 16genetski mutacii na imunologija megu koj i ovaa

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 818
   RE: генетско испитување
2.3.2016 11:20:44   
Pinky30
Denes go zemav rezultatot od Vit D i mi e 33 user posted image user posted image pijam Plivit Vit.d3 po 10 kapki i povekje nekogas kako ke kapne i ete se pokacil..Posledno mi bese 28 pred 3-4 meseci

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 819
   RE: генетско испитување
2.3.2016 20:39:23   
MademoiselleNina
user posted image user posted image user posted image Браво Pinki30, тебе брзо ти се покачил. Сега одржувај го нивото.
А каде го испитуваше? Денес мм беше кај мојот матичен гин. да му даде упат за клиничка биохемија за вит д, но матичниот гин. не му дал со обајснување дека тоа не му е во интерес да ми го даде да го испитувам.
А јас сакав само да видам да не претерам со вит Д, бидејќи ако е висок многу и тоа не чини, а примам голема доза дневно.
А минатиот пат во декември кога бев, матичниот гин ми даде упат, знали ич не ги разбирам ова докториве. Еднаш вака еднаш така. И сеа кој може да ми даде упат за вит Д?
Или да си одам во Хемолаб? таму беше околу 1500 ден, а на клиничка биохемија мислам дека беше околу 50 ден.
Тоа е ... само си плаќаме

(Одговор на членот Pinky30)
Непосредна врска до пораките: 820
   RE: генетско испитување
2.3.2016 23:17:49   
Pinky30
Go ispituvav Vit D na Klinicka Biohemija i ginekologot mi dade upat bez problem neznam zasto ti pravi nervozi bezpotrebni....a inace plativ 70 den. za edna analiza greota e da plakjas na privatno koga za eden den imas rezultat za 70 den. user posted image odi i pobaraj mu ima pravo na toa kako maticen ginekolog kakov interes neka ne lazat i neka ne ne maftaat...mi treba kazi ne iskacam dodeka ne mi dadete upat...bez veze ah..naseto zdravstvo user posted image

(Одговор на членот MademoiselleNina)
Непосредна врска до пораките: 821
   RE: генетско испитување
2.3.2016 23:24:47   
Baby12
Ај кажете ми тие што сте примале клексан како ви беше хемостазата и дд мерите пред да ви ги препишат? Ми стасаа резултатите од хемолаб и нормални ми се вредностите и на дд мерите и на афа,само имам благо продолжено APTT 31 ми е ,а со корекции 30,4 и ми пишува не се корегира во целост.Незнам дали во ситина Герасимова ке ми даде клексан?Ми рече кога ги виде мутациите,дека треба клексан да примам ама да сум ги направела пред тоа овие испитувања после месец дена од аспирин и фолнава.Еве ги направив и нормални ми се освен тоа АПТТ.Кај вас како беше?

(Одговор на членот Pinky30)
Непосредна врска до пораките: 822
   RE: генетско испитување
2.3.2016 23:54:09   
MademoiselleNina
Pinky30, да молам за упат, значи ужас! Не знам дали ќе одам, здравје од понеделник му ја мислам што ќе правам.Затоа прашав, да не се сменило нешто, и мене во декември он ми даде без проблем. Ама денес таков му бил денот user posted image
Baby12 мене ми пишуваше хиперагрегација на тромбоцити со колагн и вредностите на ADP и Colagen ми беа покачени. Останатиот наод уреден.
Тогаш не примав никаква терапија освен витаминска. Сега не знам како ќе биде, бидејќи веќе примам клексан.
И позади во извештајот ми пишува антиагрегациона терапија во договор со матичен гинеколог.
И толку. Јас одлучив да ги следам упатствата на Ивановски, што ми го правеше ин витрото. Тој рече дека треба да примам и јас не се замарам, требало не требало. Според овие од трансфузиологија не треба, според матичниот гин треба. Ни никој од нив ни матичен гин. ни трансфузиолог не ми ги препиша. Затоа сега сакам пак да идам кај истата докторка кај која што бев кон крајот на декември, таа некако се заинтересира, ми испита и уште нешто некои протеини милслам дека беа, но кога бев со резултатот кај неа (бидејќи за некои резултати се чекаше повеќе денови) таа беше на боледување, па ме прими замената нејзина, но не ми препиша никаква терапија. Сега секако морам да одам, и сакам да ја најдам истата докторка. Мора да се прават испитувања, мислам за да се одреди дозата точно. А колку плати во хемолаб за овие испитувања?


(Одговор на членот Baby12)
Непосредна врска до пораките: 823
   RE: генетско испитување
2.3.2016 23:58:17   
Baby12
Лазаревски рече ке треба да примаш клексан ама дозата да ти ја одреди Герасимова трансфузиологот.Сега ке видиме што ке излезе.Инаку за хемостаза платив 2200,а за АфА 3600.А тоа колаген и другото од хемостсза испитувањата се?

< Поракaта ја уредил Baby12 -- 2.3.2016 23:59:44 >

(Одговор на членот MademoiselleNina)
Непосредна врска до пораките: 824
   RE: генетско испитување
3.3.2016 0:05:56   
MademoiselleNina
ADP i Colagen се од агрегација и следење на агрегациска терапија.

Како да се посебно од хемостаза, и на листот се напишани посебно.
Ќе ти одредат доза и колку време ќе примаш и тоа е тоа :) ајде со лесно.
И јас сум тазе со клесанов, немам многу искуство. Само прашувам и јас :)
А во систина не ги прават тие испитувања? Или ти се реши за хемолаб?

< Поракaта ја уредил MademoiselleNina -- 3.3.2016 0:16:19 >

(Одговор на членот Baby12)
Непосредна врска до пораките: 825
Страница:   <<   < Претходна страница  31 32 [33] 34 35   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  31 32 [33] 34 35   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?