|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  30 31 [32] 33 34   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: генетско испитување
3.12.2015 23:37:21   
scared RR
Редот не е таков тоа сто посто ти кажувам, неколку пати испитував витамин Д, последен пат пред месец си зедов упат од гинекологот. Тоа е до вашите гинеколози ве малтретираат без потреба. Обичен лабораториски 2 упат, идеш директно се боцкаш и тоа е тоа.

(Одговор на членот MademoiselleNina)
Непосредна врска до пораките: 776
   RE: генетско испитување
4.12.2015 13:33:31   
MademoiselleNina
Scared RR- во право си, за џабе одев на гак, прво ме примија, па ме вратија со причина што они не правеле такви испитувања. Па назад кај матичниот, по нов упат како што рече ти, и после не се вратив на клиничка биохемија, веќе бидна касно, во понеделник сабајле ќе одам. И му реков на матичниот зошто така, и тој ми вика еве овде пишува дека на гинекологиј а се прави тоа испитување, инаку нема да можел да ми даде упат. бла бла - изговори колку сакаш, а убаво си побарав како што треба уште вчера.
Само губење на време ...
Овде на форумов девинитивно поточни информации се добиаав него од нашиве лекари

(Одговор на членот scared RR)
Непосредна врска до пораките: 777
   RE: генетско испитување
4.12.2015 16:19:08   
scared RR
Многу се неупатени некои, да не кажам смотани user posted image напразно си се измалзретирала денес :(

(Одговор на членот MademoiselleNina)
Непосредна врска до пораките: 778
   RE: генетско испитување
8.12.2015 15:05:10   
Pinky30
Devojki bidejki po vtor pat mi se slucuva biohemiska bremenost kazete mi koj sve ispituvanja gi imate praveno jas gi imam osnovni testovi na hemostaza,lupus antikoagulant,protein c i s,antitrombin 3,afa,d-dimer,testovi za trombofilni sostojbi,vitamin d i vrodena trombofilija vo manu najdeni dve mutacii tie mthfr kako li bea vekje lajder nemam i se heterozigotni...Primav terapija i aspirin i fraksiparin i pak neuspeshno...Ve molam pisete sto drugo treba da se ispita?

(Одговор на членот scared RR)
Непосредна врска до пораките: 779
   RE: генетско испитување
11.12.2015 20:26:36   
Baby12
Здраво,имам едно неуспешно инвитро,па бев во хемолаб да направам некои испитувања.Ми стасаа рез.од имунолошкиве и позитивно ми е анти сингл страндед дна и анти кардиолипин ИгМ.Шти е тоа знае некој и како влијае на ембрионот тоа?Утре ке одам на разговор ама нестрплива сум да знам.Гуглав малце ама се е на англиски и неможа убаво се да разберам.И пишува да се провери функционалноста на zona pellucida. штое е тоа?


(Одговор на членот Pinky30)
Непосредна врска до пораките: 780
   RE: генетско испитување
11.12.2015 21:06:47   
kapina
za toa treba da se sovetuvas so imunolog jas ispitav zona pelucida na imunologija

(Одговор на членот Baby12)
Непосредна врска до пораките: 781
   RE: генетско испитување
12.12.2015 13:10:02   
MademoiselleNina
I ja isto ispitav na imunologija, i kolku sto svativ toa e nekoja obvivka na jajce kletkata, i mozno e da imas antitela. Mislam deka vaka nekako mi objasni Petlickovski od imunologija, baraj go nego, i vidi sto ke kaze, ja sum prezadovolna od nego.

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 782
   RE: генетско испитување
12.12.2015 14:13:54   
Baby12
Bev kaj imunilog i za ednite antitela rece bile antitela za ostetena dnk,i ne prati vo sofija vo bolnicata nadezda,ispituvale dnk na sperma,ne ispituvale takvo nesto tuka.Da ne bile antitelata radi losa dnk na spermata.Imame zamrznato jajcekletki,pa ako e spermata dobra,toa ke znaci deka moite jk se slabi i za dzabe ke gi oploduvaat zamrznatite,ke treba terapija da primam za podobruvanje na kvalitetot na jk.

(Одговор на членот MademoiselleNina)
Непосредна врска до пораките: 783
   RE: генетско испитување
13.12.2015 23:32:51   
Pinky30
Baby12 kolku te cinea imunoloskite ispituvanja vo hemolab i sto ispituvase te molam pisi zosto jas imam ispituvano no bidejki dvapati mi se slycuva biohemiska bremenost pa me interesira sto drugo da se ispita da si baram ako ne mi predlozi Dr.Koco

(Одговор на членот Baby12)
Непосредна врска до пораките: 784
   RE: генетско испитување
14.12.2015 1:31:07   
Baby12
16000се вкупно,испитував инсулинска резистенција и метаболизам(2500 се тие)тромбофилија(3000 )тироидни антитела и уште некои генетски ама точно незнам кои беа 700 ден е за едно испитување од генетскиве од таму докторот ми ги предложи.Јас немав од матичен предлог за испитувањава,Лазаревски само за тромбофилија ми рече да испитам ама јас сакав да разговарам со имунолог и да испитам друго и си закажав во хемолаб консултација.Мој предлог ти е да си направиш консултација се убаво ке му објасниш за твојот случај и носи си резултати од досега се што си испитала,па он ке ти каже што плус треба.

(Одговор на членот Pinky30)
Непосредна врска до пораките: 785
   RE: генетско испитување
14.12.2015 10:39:00   
LoveableMe RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Pinky30

Baby12 kolku te cinea imunoloskite ispituvanja vo hemolab i sto ispituvase te molam pisi zosto jas imam ispituvano no bidejki dvapati mi se slycuva biohemiska bremenost pa me interesira sto drugo da se ispita da si baram ako ne mi predlozi Dr.Koco


Можеш и на државно да се консултираш, на Институтот за имунобиологија и хумана генетика на Клиника.


_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот Pinky30)
Непосредна врска до пораките: 786
   RE: генетско испитување
14.12.2015 23:50:49   
MademoiselleNina
Pinky30, ja bev i na klinika i vo hemolab, kako sto pisa i Lovableme, vidi kade ti odgovara, ili pravi gi kombinirano. I na klinika imunoloskite se skapi, ustvari zavisi sto ke treba da ispitas. Za sovet ne naplakjaat...

(Одговор на членот Pinky30)
Непосредна врска до пораките: 787
   RE: генетско испитување
15.12.2015 0:34:59   
kapina
Ne se mnogu skapi za tie kade sto nastapuva bremenost jas plativ 700den i sega za komplet genetski ispituvanja na imunologija ke platam 1700den samo cekam da pominat praznicite

(Одговор на членот MademoiselleNina)
Непосредна врска до пораките: 788
   RE: генетско испитување
15.12.2015 15:07:28   
Pinky30
Maz mi bese da se konsultira so Koco gi razgledal rezultati od site ispituvanja sto sum gi napravila do sega i rekol deka nema potreba od drugi imunoloski ispituvanja rekol samo da namalam so prekumernata tezina.. visoka sum 165 so 64kg. i od utre na mediteranska hrana ke sum...Metformin nemalo potreba da pijam...bil samo protiv sto sme odele so zamrznati embrioni ne veruval vo toa sepak svezo si bilo podobro...sto ne se soglasuvam citam deka ima % na uspeshnost i so niv i Petanovski go tvrdi toa...Ke odi maz mi kako kolega da se konsultira i so Petlickovski i so Gerasimovska vo Sistina pa da vidime sto ke kazat...malce mi e cudno sto ne mi dal da ispitam uste nesto no detalno gledale zborele i konstatiral deka nema potreba samo tezinata da se namali i da se sredi ciklusot...Pa i od slednata nedela ke odime da mu kazeme na Petanovski sto ke kaze i toj od ovie mislenje sto ke gi dobieme

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 789
   RE: генетско испитување
15.12.2015 15:37:06   
Kvisko
Pinky30 се ќе биде само некогаш е тешко. Не знам од каде му на Кочо тоа дека свежо е подобро кога иждури и на форумов има многу успешни приказни на бременост со смрзнати ембриони. Смрзнати бластоцисти што преживеале прво до фаза бластоциста па и одмрзнување се големи борци. Види и со другите што ќе кажат па во нови победи до конечната цел.

(Одговор на членот Pinky30)
Непосредна врска до пораките: 790
   RE: генетско испитување
15.12.2015 23:02:30   
kapina
Pinky daj olabavi malku od bolnici od doktori od se eve jas si dadov odmor od bolnici od krajta na sept do bozik da kazeme ne odam nikade ne ispituvam nisto ednostavno odmaram od se pijam samo kurkuma za cistenje na organizmot i jadam luk i tolku

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 791
   RE: генетско испитување
15.12.2015 23:36:04   
Pinky30

ИЗВОРНА ПОРАКА: Kvisko

Pinky30 се ќе биде само некогаш е тешко. Не знам од каде му на Кочо тоа дека свежо е подобро кога иждури и на форумов има многу успешни приказни на бременост со смрзнати ембриони. Смрзнати бластоцисти што преживеале прво до фаза бластоциста па и одмрзнување се големи борци. Види и со другите што ќе кажат па во нови победи до конечната цел.


Jas voopsto ne si go svrtev vo krpce deka e vo pravo za zamrznatite embrioni zosto forumov mi kazuva se i baska Petanovski rece samo 1% bilo poneuspeshnost od svezite embrioni taka da mu veruvam i na Petanovsku...Ke vidime sto ke kazat i drugive...

Kapina jas ne ni odam maz mi odi bez upati bez nisto po sluzbena linija i moram da se rasprasam zosto fakaat praznici a jas posle praznici povtirno ke mi pravat et samo prvo histeroskopija i grebenje na matkata...i sakam drugo mislenje gledam ispituvate i drugo neznam zasto ne dal...da bevme vo hemolab sigurno ke recese se da se ispita no toa e

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 792
   RE: генетско испитување
21.12.2015 14:44:33   
LoveableMe RR
Pinky30, постот ти го префрлам во соодветната ТЕМА.

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот Pinky30)
Непосредна врска до пораките: 793
   RE: генетско испитување
23.12.2015 14:57:39   
malena1
Zdravo jas sakam da ja prasam Kapina, nekade procitav deka poracala Folgard od Amazon, ili nekoj drug ako znae. Kolku pakuvanja poracavte, i dali plativte nesto poveke od sumata za Folgard, na primer shiping ili nekoi davacki plus ovde vo Makedonija.
Pozdrav

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 794
   RE: генетско испитување
23.12.2015 23:48:51   
kapina
Ne gi isporacuvaat folgard za makedonija samo ako imas nekoj blizokda ti gi donese na mene bliski rodnini mi gi donesoa od amerika

(Одговор на членот malena1)
Непосредна врска до пораките: 795
   RE: генетско испитување
29.12.2015 11:48:44   
Pinky30
Vcera ne bocnaa mene i mm za KARIOTIP pa za mesec dena bi trebalo da bidat gotovi rezultatite..inace termini duri imase mart uzas znaci tolku se razocarav vcera od drzavnive klinika uzas...Inace da znaete ako odite na Insitut za Imunologija i humana genetika vekje se zakazuvalo moj termin user posted image i tamu revoltirani bea vrabotenite vikaat vo laboratorija termin...mene mi zemaa krv i denes sabajle odnes mm i go pustile na ispituvanje i srekja nesto od tie raboti sto trebalo da se ispituva ako sega ne sum vlegla vo ovoj krug za eden mesec pak ke pustale neznam sto e toa no srekja sto denes uspeavme da doneseme upat...i taka mi se smaci vcera tolku loso se osekjav po bolnicine uzas...no ajde idat praznici pa malce ke se olabavam od site raboti

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 796
   RE: генетско испитување
28.1.2016 12:52:18   
LoveableMe RR
Женски, дали знаете д-р Кочо Димитровски кога има амбуланта на Трансфузиологија? Имам земено упат приоритетен, да договорам да ми даде потврда за Клексан инекции за ИВФ-то.

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот Pinky30)
Непосредна врска до пораките: 797
   RE: генетско испитување
28.1.2016 13:38:49   
scared RR
Како што видов на мој термин вторник, четврток и петок, може да си видиш таму и од колку до колку часот е.

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 798
   RE: генетско испитување
29.1.2016 11:37:04   
Kvisko
Loveable на трансфузиологија ако имаш приоритетен упат ќе те пуштат само кај лекарот што тој ден е во амвуланта за приоритенти случаи нема да те пуптат да бираш лекар. Во термините од мој термин одат само случаи што си имаат термин. Ако сакаш баш кај Кочо јави се прашај кога е во амбиланта за приоритетни случаи ако воопшто оди во таа или евентуално да одиш кај него приватно и да се договориш кога би одела државно само за потврдата.
За приоритетна амбуланта обезбеди се со нерви дебели ко ортоми.
Со среќа.

(Одговор на членот scared RR)
Непосредна врска до пораките: 799
   RE: генетско испитување
29.1.2016 16:05:03   
LoveableMe RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Kvisko

Loveable на трансфузиологија ако имаш приоритетен упат ќе те пуштат само кај лекарот што тој ден е во амвуланта за приоритенти случаи нема да те пуптат да бираш лекар. ...... Ако сакаш баш кај Кочо јави се прашај кога е во амбиланта за приоритетни случаи ......
За приоритетна амбуланта обезбеди се со нерви дебели ко ортоми. Со среќа.


Аман бе, зашто така? Ај ќе одам кај него во Хемолаб да договорам, ц ц ц, аман веќе кај да оди човек сегде гужви, чекање, чмаење со саати, крај нема ова...


_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 800
Страница:   <<   < Претходна страница  30 31 [32] 33 34   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  30 31 [32] 33 34   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?