|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Антиспермални антитела (ASA)
18.6.2014 23:28:28   
Melanija RR
Пак ќе пишам од она што сум читала.Од АСА не настанува природна бременост само преку инсеминација и ИФВ, а не е причина за спонтан.Но секако не е на одмет да се испита,user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 51
   RE: Антиспермални антитела (ASA)
19.6.2014 20:29:40   
sesilia
Фала Меланија,уште тоа ми остана па викам ајде веќе кога правиме се.user posted image

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 52
   RE: Антиспермални антитела (ASA)
21.6.2014 22:15:18   
Melanija RR
sesilia мора да се исправам и цитирам.Мојот пост пишува и во однос на спонтани а ми кажале дека само неможе да настане оплодување.
Но ова што сум го споделила од нет е поинаку.И тогаш и сега мислам дека за природно забременување е важно да се испита и телесно и преку крв.Но кај нас на Имунологија и во Адриалаб се испитува само преку крв.
Мој ЗАКЛУЧОК:секој да го направи ова испитување преку крв (кај нас МКД е така)

ИЗВОРНА ПОРАКА: Melanija RR

Не се сите антиспермални антитела од исто значење.Како ќе влијае на плодот,зависи од тоа каде се ,,закачени,, на површината на сперматозоидите.Некогаш антителата ја намалуваат подвижноста на сперматозоидите ,односно ги успоруваат на патот до јајните келии,некогаш блокирањето отпочнува со реакција на оплодувањето.
Можно е и сперматозоидот кој на себе носи антитела ја оплоди јајната келија.но таквата бременост во голем процент завршува со спонтан.Антителото може да вчијае на битната фаза на делење на јаните ќелии,што се одразува на виталноста на плодот.
Тетсот покажува колку проценти од сперматозоидите се зафатени со антитела,немора да значи дека сите сперматозоиди се со антитела.



_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот sesilia)
Непосредна врска до пораките: 53
   RE: Антиспермални антитела (ASA)
21.12.2015 14:46:57   
LoveableMe RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Pinky30
Denes mm bese da razgovara so Dr.Petlickovski i toj kaza da se ispitaat na patologija bidejki na imunologija nemale reagensi za antitela no samo tamu se utvrduvalo dali ima ili nema pozitiven/negativen i nedaj boze da e pozitiven togas ke cekam da dobijat reagensi i da se ispita detalno...Inace rekol ako uspeeme da gi najdeme tie Folgard da gi pijam ili po 5 apcinja folna od 0,5mg...ne bilo strasno i vaka da gi pijam i aspirin radi mutaciite...Vo ponedelnik ke odam da mi zemat krv i za 7-8 den rekle ke ima rezultati...Strav me faka se plasam ako vo slucaj imam antitela i bidejki imame zamrznati embrioni fakticki tie mi se so antitela i zabe ke pravam ET so zamrznati koga ke dobijam ist rezultat user posted image i kazete mi dali znaete vo remedika dali imaat metoda da gi cistat tie antitela ili vo new born clinik???


Pinky30, има случаи кога имале анти-тела, па успеале да останат бремени, но за веќе направено ИВФ со смрзнати ембриони, не знам точно како тоа се решава. Ние правевме испитувања, но негативни беа, немавме таков проблем. Ако има некоја рингерајка со повеќе искуство за тоа што прашуваш, се надевам овде ќе ти пише.

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 54
   RE: Антиспермални антитела (ASA)
21.12.2015 17:01:24   
Pinky30
ИЗВОРНА ПОРАКА: LoveableMe RR
Pinky30, има случаи кога имале анти-тела, па успеале да останат бремени, но за веќе направено ИВФ со смрзнати ембриони, не знам точно како тоа се решава. Ние правевме испитувања, но негативни беа, немавме таков проблем. Ако има некоја рингерајка со повеќе искуство за тоа што прашуваш, се надевам овде ќе ти пише.


Te molam pisi mi sto ispituvanja ti napravija nekoj paket li e toa ili...?

< Поракaта ја уредил LoveableMe RR -- 22.12.2015 14:59:33 >

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 55
   RE: Антиспермални антитела (ASA)
21.12.2015 22:36:25   
Melanija RR
Pinky30 и ден денес не ми е јасно како но јас имав 3 пати зголемени антитела , во септември 2012 а во декември 2012 забремени природно.Веќе не се ни сеќавам што се читав, потребно е да се прочисти телото,се примале некои инсекции и сл.
Но некаде низ српски форуми прочитав дека одлично делувала и апстиненцијата. Ние баш тогаш правевме пауза едно 3 недели,ама не плански туку ете така испадна.
Незнам што да кажам бил ли точен тестот или не.
Затоа и тогаш ја отворив темава,Почитај го првиот пост, кај нас беше испитано само преку крв.И така се испитуваше и во Адриалаб

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Pinky30)
Непосредна врска до пораките: 56
   RE: Антиспермални антитела (ASA)
22.12.2015 15:02:51   
LoveableMe RR
Pinky30, има еден мој пост ОВДЕ, ќе го видиш надолу со датум и час 30.7.2014 9:30:18, таму имам напишано што испитавме со сопругот. Тоа е она што ни беше предложено како основно и како потребно за неуспешно ИВФ.

< Поракaта ја уредил LoveableMe RR -- 22.12.2015 15:06:56 >


_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 57
   RE: Антиспермални антитела (ASA)
29.12.2015 11:44:00   
Pinky30
Vcera bevme kaj Petlickovski i se slusnaat so DR.od institut za imunologija i humana genetika sto paket ke treba da mi se ispita zaradi biohemiskite bremenosti ili na upatot glasese Seroloshki testovi za povtoruvacki abortusi... a na insitut za patologija ANA SKRIN i toa isto se konsultirase Petlickovski so Dr.Rubens i posle Bozik da se javuvam za rezultati..Da Boze da se se kako sto treba...malce sum pod panika i samo mislam na toa...

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 58
   RE: Антиспермални антитела (ASA)
29.1.2016 22:48:39   
Pinky30
Devojki mi olesna mnogu...Site ispituvanja sto gi prepisa Petlickovski gi ispitavme bidejki 2 pati zavrsuvav so biohemiska brem.i site se vo red i tie na patologija isto i na insitutov za humana genetika.Nemam antitela nikakvi sega rece od imunoloski aspekt treba da ste mirni se e vo red.I kariotipite na dvajcata ni se vo red nema nisto...Na 04.02 odam na razgovor kaj Petanivski da se dogovorime za histeroskopija i skreching i se nadevam na uspeh

(Одговор на членот Pinky30)
Непосредна врска до пораките: 59
   RE: Антиспермални антитела (ASA)
29.1.2016 23:10:50   
Hopeful RR
Pinky30, супер вести, големо олеснување е ова! Имунолошките фактори знаат да бидат зезнати, така што добро што тоа е тргнато на страна. Ајде еве кај е 4ти, договорете се за HSC па да возиме понатаму user posted image

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот Pinky30)
Непосредна врска до пораките: 60
   RE: Антиспермални антитела (ASA)
30.1.2016 0:31:25   
kapina
Pinky a genetskite gi pravese li na imunologija

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 61
   RE: Антиспермални антитела (ASA)
30.1.2016 13:06:40   
Pinky30
Da da gi pravev se ispitav sto rece Petlickovski i pokraj site prethodni ispituvanja bidejki imav 2 biohemiski bremenosti i plus ispituvanja dade paket nekoj i izlegoa vo red i rece deka od imunoloski aspekt nema nisto...Duri i kariotipite se odlicno i toa mi bese strav da ne nesto pronajdat tamu no tie isto se merodavni za genetikata,mutacii i itn.

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 62
   RE: Антиспермални антитела (ASA)
30.1.2016 14:48:59   
kapina
Jas pak asa ne pravev rece dr petlickovski oti nemalo potreba kaj nas toa da se ispituva oti imalo klinicka bremenost

(Одговор на членот Pinky30)
Непосредна врска до пораките: 63
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 [3]
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3]
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?