|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  26 27 [28] 29 30   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: генетско испитување
4.9.2015 21:41:09   
bitolcanka82
RR mala pomosh, kade se ispituvaat tie AFA,ANA kolku vreme se ceka za rezultati i kolku pari e? Pozz za site i ubav vikend

(Одговор на членот SOLE)
Непосредна врска до пораките: 676
   RE: генетско испитување
4.9.2015 23:24:59   
kapina
Na imunologija a kolku pari e da se ispitat neznam no skapo bilo taka mi kazaa i se cekalo edno dva meseci jas na 29 ke gi pravam i togas ke pisam sto kako

(Одговор на членот bitolcanka82)
Непосредна врска до пораките: 677
   RE: генетско испитување
8.9.2015 21:50:56   
MademoiselleNina
Na nas ni zemaa krv za kariotip, i najdovme nekoi vrski ( ne bi trebalo ova da go kazam ) :) ama neli kaj nas se odi polesno so vrski, i ni vetija deka za 10 dena rezultati.
A na imunologija prasavme za cena ni kazaa 14 000 den za dvajcata. Imavme eden gresen upat, pa ne vratija, da go smenime i utre ili vo cetvrtok ke odime tamu.


(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 678
   RE: генетско испитување
8.9.2015 21:52:39   
MademoiselleNina
Ova so cenive me zacudi, zabelgale malku.... Sekako deka koj si ima maka ke si plati, ama sto e mnogu, mnogu e ...

(Одговор на членот MademoiselleNina)
Непосредна врска до пораките: 679
   RE: генетско испитување
8.9.2015 22:11:17   
kapina
Aman bre mnogu pari vi pobarale znam do 8000 e otprilika najmnogu sto mozat da ti naplatat zasto tolku mnogu jas koga prasav kolku ke me kosta se mi rekoa oti ke imalo popusti za nas i me prasaa dali sum imala spontani abortusi ili ne inace jas na 29 ke odam sega tamu so mm

< Поракaта ја уредил kapina -- 8.9.2015 22:12:41 >

(Одговор на членот MademoiselleNina)
Непосредна врска до пораките: 680
   RE: генетско испитување
8.9.2015 22:29:28   
MademoiselleNina
Jas utre odam da go sredam toa so upatot, a vo cetvrotk ke odam na imunologija, pa tocno ke ti kazam kolku ke bide.
Znam deka ima opcija da ne se plati HLA, ako se prijavis da bides donor na koskena srcevina. No, aj ke vidime vo cetvrtok so ke kazat.
A mozebi cenata zavisi i od ispituvanjata, mozebi ne ispituvaat kaj site isto, pa zatoa i razlicni ceni kazuvaat.

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 681
   RE: генетско испитување
8.9.2015 22:51:31   
kapina
Znam oti kazaa oti me prasaa dali e imalo bremenost kaj mene ili ne a zasto neznam koga prasav za cena mi rekoa pti donesi se sto imas ispitano pa ke videme ke ima popusti kaj vas a sto i kako ke e neznam

(Одговор на членот MademoiselleNina)
Непосредна врска до пораките: 682
   RE: генетско испитување
8.9.2015 22:52:58   
kapina
A i za terapijata prasav dali ke treba da ja prekinam taa so aspirin i b kompleks rekoa ne

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 683
   RE: генетско испитување
9.9.2015 15:48:46   
MademoiselleNina
Кај нас проблемот е што не се оплодува јк. Па да видат да не има нешто скриено, бидејки навидум се е ок и немаме никаков проблем.
освен што јас имам вит д 21, а требало 30, и имам хипер агрегација на тромбоцити за којашто ама баш никој не ми дава никаква терапија. Можда ќе испитуваат нешто друго..., не се разбирам и јас до толку. Сега почнав да барам и да читам. За вит. Д пијам апчиња, за другово не. Не знам дали е поврзано едно со друго. Многу малку информации на нет можат да се најдат за ова. Или има нешто што до сега не ни го откриле. Ќе видиме ...

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 684
   RE: генетско испитување
9.9.2015 16:21:41   
nataly86
генетските испирувања се скапи ние мислам дека требаше да платиме 20 и кусур илјади ама со тоа попуст како донори мислам дека за двата 12 или 14000 ден плативме..кариотип и кариограм 1400 или 1600 беше за двата...
ова е колку што се секавам отпрлика можеби и во предходни постови имам поточно пишувано

(Одговор на членот MademoiselleNina)
Непосредна врска до пораките: 685
   RE: генетско испитување
10.9.2015 22:47:43   
MademoiselleNina
Za hla i uste nekoi ispituvanja na imunologija i humana genetika plativme 13200. za dvajcata. Vo ovaa cena e presmetano i HLA (6400 den) bidejki ne se prijavivme za donori na maticni kletki. Rezultati za 3-4 nedeli. ni dadoa broj da se javime.
Za tie sto ke se prijavat za doniranje na maticni kletki ova ispituvanje(hla) e besplatno.
Jas iskreno se mislam se uste dali da se prijavam za donor, bez ogled na toa sto plativ, nekako toa mi e ubava humana rabota.
No prethodno citav po netov za toa kakva e postapkata za doniranje na maticni kletki, i procitac deka e mnogu bolna i komplicirana za davatelot, dodeka denes ni objasnija deka ne se izveduva veke po taa metoda. Imale nova postapka koja kako sto ni objasnije e mnogu ednostavna. Dali nekoj od vas doniral maticni kletki? Ne znam ni dali smeam da prasam za ova? Mozebi e tajno ...
Ako ima posebna tema za ova, pisete mi. Me interesira navistina.

(Одговор на членот nataly86)
Непосредна врска до пораките: 686
   RE: генетско испитување
11.9.2015 6:23:35   
kapina
jas da bi donirala a nince sto drugo vi ispitaa osven hla

(Одговор на членот MademoiselleNina)
Непосредна врска до пораките: 687
   RE: генетско испитување
11.9.2015 8:10:49   
zorana11
Zosto ne mozam da gi otvoram stranicite,mi se javuva ova
Microsoft VBScript runtime error '800a000d'

Type mismatch: 'prerollLastMsg'

/forum/tm.asp, line 744

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 688
   RE: генетско испитување
11.9.2015 21:49:48   
MademoiselleNina
Kapina, za mene ispitaa: ANA, AFA, ANCA, ASA, TPO, TG, ZP, ON, ANTI HLA antitela, HLA tipizacija, CVD (mutacii za kardiovaskularni bolesti, faktori za trombofilija) i KIR.
Za nego: ASA, HLA tipizacija, CDV, KIR i mikrodelecija na Y hromozom
Nekoi kratenki poim nemam sto znacat. ke procepkam po net. Rezultati za 2-3 nedeli.
Ova ni go napisaa, inaku da znaes od 11 do 11:30 e pauza. Se poplnuvaat nekoi dokumenti i soglasnost za davanje genetski materijal, i ime, prezime, data i mesto na ragjanje za vasite roditeli za vasite baba i dedo. i mominski preziminja na majka i babite. Ova go pisuvam bidejki jas ne znaev nekoi informacii, pa se javuvav i prasuvav.


(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 689
   RE: генетско испитување
11.9.2015 22:54:14   
kapina
a za upatite kako bese so prioritetni ili ne jas trombofilija imam ispitano tie ispituvanja gi pravev na transfuziologija afa isto

(Одговор на членот MademoiselleNina)
Непосредна врска до пораките: 690
   RE: генетско испитување
11.9.2015 22:57:50   
kapina
i dali samo sabajleto zemaat krv ili ne

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 691
   RE: генетско испитување
12.9.2015 1:42:19   
MademoiselleNina
Na upatot ne pisuvase nisto ni prioritet ni nisto, samo znam deka vazese 5 dena. A krv zimaat od 8 do 13, odnosno na vrata pisuva deka vo toj period imaat priem na pacienti.
A za afa i trombofilija, mi rekoa deka ne bile isti ispituvanjata. Jas zatoa gi napraviv i tuka, i da vidam dali nesto razlicno ke pokaze. Najdobro e da se javis i da prasas. Mnogu bea fini i ljubezni, i so nas i so tie sto zvonea na tel. dodeka nie brvme tamu.

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 692
   RE: генетско испитување
12.9.2015 10:01:07   
scared RR
Јас во понеделник ќе идам да прашам на имунлогија што точно да се испита треба во мојов случај. Е сега ме буни тоа што мене ме посоветуваа тромбофилија да си направам на Ману каде што е 450 ден, и испитуваат околу 8 мутации оние најбитните, додека тука на имунологија испитуваат околу 17-20, затоа е и многу поскапо, и не знам што да правам. user posted image

Нина а на трансфузиологија не те пратија да испиташ ( protein s, protein c, d-dimer, hemostaza, LA, AT III) и тие се доста битни и сите ги испитуваат.

И да те прашам какви витамин Д таблетки пиеш, која фирма, цена , од колку и.е?

< Поракaта ја уредил scared RR -- 12.9.2015 10:10:55 >

(Одговор на членот MademoiselleNina)
Непосредна врска до пораките: 693
   RE: генетско испитување
12.9.2015 14:37:00   
MademoiselleNina
Kapina, vo vrska so upatot za imunologija, za mm ne mozese da mu dade opst maticen lekar, tuku morase da mu dade upat za urolog e toj upat bese so prioritet, pa potoa urologot mu dade upat za imunologija koj ne bese so prioritet, tuku obicen.


(Одговор на членот scared RR)
Непосредна врска до пораките: 694
   RE: генетско испитување
12.9.2015 14:50:15   
MademoiselleNina
Scared RR, a kaj tebe sto e problemot? Inaku sum bila i na transfuziologija i kaj Koco Dimitrovski i sum ispitala i d dimeri, i afa i hemostaza i trombofilija, i edinstveno imam hiperagregacija na trombociti. Site drugi rezultati se vo red. E toa ne e voobicaeno...
Pretpostavuvam deka ima uste nesto sto ovie ne go ispituvaat. Inaku toa so hiperagregacijata mi ekonstatirano uste pred 15 god, ama mene vo sekojdnevniot zivot ne mi pravi nekoj problem. Neli, ne e se kako po kniga :)

Inaku pisjam vit D3 od HealthAid 1000 iu sprej. Toj mi go preporaca K.Dimitrovski, i togas si kupiv nekolku sisnja (uste ne im e pominat rokot ) :) okolu 900 den
I od Amerika mi donesoa Vit D3 od 5000 iu Spring Valeu. Ponekogas pijam apce, ponekogas sprej, mozda ne treba taka :) cena za ovie ne znam

So rezultatite planiram da odam kaj nekoj dobar imunolog, pa ke vidime so ke kaza.

< Поракaта ја уредил MademoiselleNina -- 12.9.2015 14:52:53 >

(Одговор на членот scared RR)
Непосредна врска до пораките: 695
   RE: генетско испитување
12.9.2015 17:34:51   
kapina
Cudno bas cudno koga kaj mene e ispitana i vrodena i steknata trombofilija sto ke mi ispituvaat uste i samo mthfr heterozigot drugo nema se e vo red si pijam zatoa visoki dozi na b kompleks natural wealth i aspirin i folna kiselina od 5 mg i koga gi prasav ovie od imunologija dali da pre kinam so terapija rekoa ne toa e drugo sto kaj tebe ke se ispituva koga veke me prasaa dali imalo spontani abortusi ili ne i im kazav oti imase i mi kazaa oti ke se ispituvaat antitelata oti jas imam namalena funkcija na tiroidata

(Одговор на членот bitolcanka82)
Непосредна врска до пораките: 696
   RE: генетско испитување
12.9.2015 17:42:57   
kapina
I anti tpo i antitg dva pati gi ispituvav uredni se

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 697
   RE: генетско испитување
25.9.2015 9:27:56   
kapina
Nie vo vtornik ke odime na imunologija i na endokrinologija ke odime za kontrola na prl i tsh i vit d

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 698
   RE: генетско испитување
25.9.2015 13:33:40   
kapina
Nie se odlucivme da donirame so mm

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 699
   RE: генетско испитување
25.9.2015 17:19:27   
MademoiselleNina
Kapina bravo za odlukata, nas se uste ne ni se gotovi rezultatite

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 700
Страница:   <<   < Претходна страница  26 27 [28] 29 30   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  26 27 [28] 29 30   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Доење.
пеперутка16

Колку долго доеше?