|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  27 28 [29] 30 31   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: генетско испитување
25.9.2015 17:25:19   
scared RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: MademoiselleNina

Scared RR, a kaj tebe sto e problemot? Inaku sum bila i na transfuziologija i kaj Koco Dimitrovski i sum ispitala i d dimeri, i afa i hemostaza i trombofilija, i edinstveno imam hiperagregacija na trombociti. Site drugi rezultati se vo red. E toa ne e voobicaeno...
Pretpostavuvam deka ima uste nesto sto ovie ne go ispituvaat. Inaku toa so hiperagregacijata mi ekonstatirano uste pred 15 god, ama mene vo sekojdnevniot zivot ne mi pravi nekoj problem. Neli, ne e se kako po kniga :)

Inaku pisjam vit D3 od HealthAid 1000 iu sprej. Toj mi go preporaca K.Dimitrovski, i togas si kupiv nekolku sisnja (uste ne im e pominat rokot ) :) okolu 900 den
I od Amerika mi donesoa Vit D3 od 5000 iu Spring Valeu. Ponekogas pijam apce, ponekogas sprej, mozda ne treba taka :) cena za ovie ne znam

So rezultatite planiram da odam kaj nekoj dobar imunolog, pa ke vidime so ke kaza.

Јас сега гледам ова се извинувам што каснам user posted image Кај мене проблемот е што забременив со инсеминација но не се развиваше плодот, и имав спонтан во 5та недела. Ако не се лажам и ти си кај Ивановски како и јас. Мене он не ме прати ништо да испитам, дури ме искара дека многу се потресувам за се, дека немало потреба да испитувам ништо, ама мене ме јаде црвот. Е сега уште не отидов јас до имунологија, ме фати некој вирус недела дека и повеќе сум во кревет, штом пркнам ќе одам.

(Одговор на членот MademoiselleNina)
Непосредна врска до пораките: 701
   RE: генетско испитување
25.9.2015 19:07:50   
kapina
Inace i na mene po tel mi rekoa oti ke treba da platime okolu 14 iljadi den i prasav dali ke mozeme da donirame maticni kletki so mm i mi rekoa oti moze i oti ke bideme oslobodeni od plakanje hla mm koga mu rekov oti dali ke saka da donirame maticni kletki so radost prifati pti i dvajcata znaeme kako e da se boris za zivot taka barem ke imame prilika da spasime necij zivot a plus im napomenav oti jas veke sum na terapija so aspirin folna kis i b kompleks jaki dozi ne slabi i mi rekoa dobro ti mozda nema da platis tolku oti veke si na terapija

(Одговор на членот scared RR)
Непосредна врска до пораките: 702
   RE: генетско испитување
26.9.2015 12:29:57   
scared RR
Мене докторов сега за наредната инсеминација покрај аспирин ми додаде и Пентоксифилин од 400 2x1. Не сум почнала ништо да пијам, ги зедов само на рецепта се 15 денари , гледам исто за циркулација се. Некоја да не ги има пиено?

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 703
   RE: генетско испитување
26.9.2015 19:34:37   
kapina
Na mene mi rece lazarevski oti ne mora da pravam imunoloski ispituvanja i endokrinologot dr iskra isto mi kaza oti veke si ja primam terapijata aspirin b kompleks i folna kis od 5mg i posle ivf ke mi dadat dekortin da ne slucajno samata matka go isfrla embrionot kako strano telo i toa e toa ako e vo red prl ke spremam dokumenti za treto ivf

(Одговор на членот scared RR)
Непосредна врска до пораките: 704
   RE: генетско испитување
26.9.2015 22:11:52   
MademoiselleNina
scared RR, Јас пиајм пентоксифилин, исто 2 пати на ден. И не знаев дека идат на рецепта, ааа, ќе си барам и јас рецепта. Ми ги препиша Ивановски, и рече да ги пијам до следното инвитро.
Инаку истиот овој лек ми го препишале и сум го пиела уште пред 15 год кога првпат ми беше констатирана хиперагрегација на тромбоцити. Среќа што ги чувам сите белешки од лекари, па можев да проверам што лекови ми препишале тогаш, и така видов дека е истиот лек но тогаш бил со друго име. И промена во резултатот се забележала дури после неколку месеци, а сум одела на контрола на секои две недели.
Така што ич да не се секираш за лекот, едино може да ти паѓа притосокот и да ти се спие, но јас во такви случаи пијам вода и кока кола и ми поминува.
Е сега ни мене не мие јасно зошто на трансфузиологија не ми го препишаа повторно овој лек кога резултатот ми бешее ист како и пред 15 год.
Можеби Ивановски увиде и затоа ми го препиша. Ај ќе видиме што ќе биде :)

< Поракaта ја уредил MademoiselleNina -- 26.9.2015 22:13:24 >

(Одговор на членот scared RR)
Непосредна врска до пораките: 705
   RE: генетско испитување
27.9.2015 11:28:31   
fragolina
Dali nekoj moze da mi kaze koi SVE ispituvanja se preporacuvaat da se napravat koga ima prestanok na srceva akcija. Ve prasuvam zatoa sto mene mi se slucuva dvapati do sega da ima srceva akcija pa da prestane, i prasuvam koga i da imam prilika po doktori i site nesto razlicno mi kazuvaat.

(Одговор на членот MademoiselleNina)
Непосредна врска до пораките: 706
   RE: генетско испитување
27.9.2015 14:35:38   
kapina
na transfuziologija treba da ispitas vrodena i steknata trombofilija na imunologija plus ima nekoi ispituvanja karitip treba da napravete so soprugot histeroskopija isto taka vit d treba da ispitas

(Одговор на членот fragolina)
Непосредна врска до пораките: 707
   RE: генетско испитување
29.9.2015 10:54:41   
MademoiselleNina
Gi dobiv rezultatite od genetskite ispituvanja kariotip i kariogram, i pisuva naod ureden i tolku...
Nikakov prilog nema i nisto doplniteno ne e objasneto. Pad a ve prasam dali taka izgledaat rezultatite ili nesto zaboravile da mi dadat ...

Od HLA se uste cekam ....
Kapina, otide denes?

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 708
   RE: генетско испитување
29.9.2015 12:15:24   
kapina
Da bev gi nosev so mene rez od transfuziologija i dr petlickovski rece oti treba samo antitelata da gi ispitam nisto drugo oti kaj mene nastapuva bremenost a soprugot ne trebalo nisto da ispituva i plativ samo 700 den

(Одговор на членот MademoiselleNina)
Непосредна врска до пораките: 709
   RE: генетско испитување
29.9.2015 13:42:41   
LoveableMe RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: fragolina

Dali nekoj moze da mi kaze koi SVE ispituvanja se preporacuvaat da se napravat koga ima prestanok na srceva akcija. Ve prasuvam zatoa sto mene mi se slucuva dvapati do sega da ima srceva akcija pa da prestane, i prasuvam koga i da imam prilika po doktori i site nesto razlicno mi kazuvaat.


Не знам што ти кажале, но при ИВФ има многу ембриони и можно е често многу од нив да се со абнормалности, а со текто на годините се повеќе и треба да се трефне шо викаат старите, да ти вратат ембрион што нема аномалии и тогаш ќе има и срцева реакција....лично не знам што испитувања ти рекле да правиш и што имаш досега направено? Пиши, па да ти кажеме од искуство што сме биле ако можеме да ти помогнеме....


_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот fragolina)
Непосредна врска до пораките: 710
   RE: генетско испитување
29.9.2015 17:26:57   
kapina
Dr petlickovski samo mi kaza oti ne e ispitano kaj mene mthfr a 1298c pa sega treba pak da pdam na transfuziologija i baram nekoj dobar transfuziolog oti preku glava mi e od nivnite propusti veke tret pat ke odam tamu bev ovie dva pati kaj dr ivanka nikolovska i kaj koco mo sega ne sakam ni kaj eden od niv da odam

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 711
   RE: генетско испитување
30.9.2015 13:09:30   
MademoiselleNina
Kapina... ne znam i jas so da kazam ....
Znaci site se totalno nezainteresirani, ili tolku znaaat, nie sto si imame maka ke citame kako e vo okolnite zemji okolu nas i vo sveto i ke se cudime zosto samo ne preprakjaat de vamu de tamu, de ova de ona i na kraj nisto ...

A kade se ispituva toa mthfr a 1298c ? Ja mislev deka i mene mi gi ispitale ...ama ne gledam nisto vo rezultatot, a toa e mnogu vazno, toa oznacuva kakva apsorpcija na folati imame, koi pa se bitni za razvojot na plodot.

A be se iznervirav samo sto procitav deka pak te vratile za nesto. Ke se najde li eden doktor ko so treba i da ispita sve sto treba ?!?! ili vecno ke ne shutkaat levo desno!

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 712
   RE: генетско испитување
30.9.2015 13:24:18   
Bella28
Ispituvanje za trombofilija se pravi samo vo drzavna ili moze I na privatno ako moze nekoj da mi kaze kako odi procedurata cena I za kolku vreme se davaat rezultati?user posted image

(Одговор на членот MademoiselleNina)
Непосредна врска до пораките: 713
   RE: генетско испитување
30.9.2015 14:40:05   
Kvisko
МТХФР мутацијата се испитува на трансфузиологија заедно со уште дев други (ПАИ и Леиден). Резултатите јас ги чекав околу месец дена и се подигаат од трети спрат во друг влез од оние обичнте резултатите. Мене ме фати Нова Година и затоа толку чекав ама па кога ми ги немаше и отидов да ги побарам ми дадоа број на телефон за да прашам дали добиел реагенси и дали се готови наодите и да си ги земам.
Јас имам хетерозиготна мутација на МТХФР и никој не ми спомна дека тоа може да е проблем за нешто поврзано со бременост зашто најчесто проблематични се хомозиготните мутации кога нема ниту еден ген што нормално функционира кога само едниот е со мутација во принцип другит ја превзема неговата работа и толку. Јас секако пиев аспирин и фолна од 400 ама за други работи поврзани со коагулација на крвта.

Капина нели ти еднаш напиша дека пиеш огромна доза на фолна заради мутација на МТХФР или грешка сум. Нели Лазаревски ти даде таква терапија како сега одеднаш испадна дека тоа не ти е испитано.

< Поракaта ја уредил Kvisko -- 30.9.2015 14:42:08 >

(Одговор на членот Bella28)
Непосредна врска до пораките: 714
   RE: генетско испитување
30.9.2015 15:12:00   
scared RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: MademoiselleNina

Kapina... ne znam i jas so da kazam ....
Znaci site se totalno nezainteresirani, ili tolku znaaat, nie sto si imame maka ke citame kako e vo okolnite zemji okolu nas i vo sveto i ke se cudime zosto samo ne preprakjaat de vamu de tamu, de ova de ona i na kraj nisto ...

A kade se ispituva toa mthfr a 1298c ? Ja mislev deka i mene mi gi ispitale ...ama ne gledam nisto vo rezultatot, a toa e mnogu vazno, toa oznacuva kakva apsorpcija na folati imame, koi pa se bitni za razvojot na plodot.

A be se iznervirav samo sto procitav deka pak te vratile za nesto. Ke se najde li eden doktor ko so treba i da ispita sve sto treba ?!?! ili vecno ke ne shutkaat levo desno!


Јас како што знам МТХФР спаѓа во испитувањата за вродена тромбофилија, на Ману испитуваат вакви 8 фактори на коагулација, а на Имунологија 17-20 затоа е и поскапо на Имунологија. Чудно ми е да не ти испитале user posted image

Во врска со кариотипот кај мене има сликичка со некои ко црвчиња user posted image и пишува : Кариотип од леукоцити од периферна крв : 46 XX
Секс хроматин од букална слузница Вагг: позитивен 24 %

< Поракaта ја уредил scared RR -- 30.9.2015 15:15:11 >

(Одговор на членот MademoiselleNina)
Непосредна врска до пораките: 715
   RE: генетско испитување
30.9.2015 15:35:58   
kapina
Ne na mene e ispitan mthfr c677t i e heterozigot a mthfr a1298c ne e i ke treba pak da odam na transfuziologija mi rece ne gi ispitavme drugite 17 genetski mutacii oti veke primam terapija aspirin folna kiselina i b kompleks a za eden mesec otprilika ke mi gi donesat od amerika folgard taka mi kaza dr petlickovski niv da gi zemam ako sum vo moznost oti vo niv ima 2,2 mg folna kis a jas pijam od 5 mg sto e mnogu

(Одговор на членот scared RR)
Непосредна врска до пораките: 716
   RE: генетско испитување
30.9.2015 15:56:14   
bitolcanka82
Kapina po kolku folna od 5 piesh dnevno?.. Jas imam heterozigotna mutacija na Laiden i jas piev kako zamena za foldgar 4x5mg Folna dnevno 3x1 b complex i 1 Aspirin, sakav da kazam terapijata za bilo koja od mutaciite za trombofilija e ista jas ja pijam seushte bremena sum 18 nedeli i imam mesecni kontroli na ddimeri vo slucaj da se pokacat i da treba da se vkluci clexan..

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 717
   RE: генетско испитување
30.9.2015 16:09:05   
kapina
Ednas dnevno pijam folna kiselina nego nesto drugo vcera mi besse cudno endokrinologot mi vika IR prema hormonite a gin pred da pocnam so metformin mi rece oti folikulite ne rastat kako sto treba a otkako pocnav so metformin pocnaa da rastat ubavo kako sto treba imam redovni ovulacii prethodno nemav

(Одговор на членот bitolcanka82)
Непосредна врска до пораките: 718
   RE: генетско испитување
30.9.2015 17:55:15   
scared RR
Bitolcanka82 знам дека и ти си кај ивановски кажи ми дали ти потенцираше фолна од 5мг? Мене и за прошлата инсеминација и за оваа ми кажува само фолна киселина 2x2. Jaс пијам од онаа 0.4 мг бидејќи не ми потенцираше ништо ама сега читајќи ве да не мислел за другата user posted image

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 719
   RE: генетско испитување
30.9.2015 18:20:49   
bitolcanka82
Scared mene mi imashe pishano folan 2x2..A Folan se lek na jaka radovish folna kiselina od 5 mg.. Posle nekoe vreme po preporaka na apotekarot gi zamenav so folna od alkaloid isto od 5mg..A nikogash ne sum prashala da mi potencira dali tocno tie..

(Одговор на членот scared RR)
Непосредна врска до пораките: 720
   RE: генетско испитување
30.9.2015 18:39:36   
bitolcanka82
Scared, sega se zamisliv i mislam ti si vo pravo so folna od 0.4mg.Poshto nas ni davaat da pijame priblizni dozi od americkiot lek FOLGARD a toj sodrzi 2.2mg folna kiselina..Jas vazno si se iznapiv sega bash citav za lekot on line barem i jas ke si ja namalam dozatauser posted image ..Si velam nema zijan od mnogu folna vo bremenost

(Одговор на членот bitolcanka82)
Непосредна врска до пораките: 721
   RE: генетско испитување
30.9.2015 18:52:45   
Kvisko
Scared тоа како црвчиња претпоставувам двњ испрекрстени како на пола се твоитд хромозоми. Би требало да имаш 23 такви пара плус еден на страна. Инаку 46 xx e нормален женски кариотип. Значи наодот ти е добар.

Капина исто то се фаќа и со едната и со другата мутација. Терапијата е фолна и аспирин 100. Во бременост по потреба зе вклучува и клексан и толку. Инаку од сите мутации за тромбофилија мтхфр е најбезначајна за бременост. Ако е само таа не е поврзана со спонтани и слично. Мора да е во пар со нешто друго за да прави проблем.

(Одговор на членот bitolcanka82)
Непосредна врска до пораките: 722
   RE: генетско испитување
30.9.2015 19:22:47   
kapina
Epa zatoa i taa mthfr a1298 c ke ja ispitam no zdravje boze ponatamu i taka ne planiram ivf sega duri ne si dojde vo normala prl moralo da ja ispitam i nea sega ke si gi cekam samo antitelata sto se i tolku malku da odmoram od odenje po bolnici

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 723
   RE: генетско испитување
30.9.2015 20:13:38   
SOLE
И мене никогаш не ми потенцијале од колку да биде фолната и јас кога купувам секогаш се чудам од колку да земам, но и јас мислам никогаш доста од фолна user posted image , а првпат слушам 2*2 зошто така? Јас по едно пијам и сега овие ми се од 0,4

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 724
   RE: генетско испитување
30.9.2015 21:30:37   
kapina
zaradi mthfr genetska mutacija pri koja se poprecuva metilacijata na folna kis od inace kaj nas od 2,2 mg nema folna kis. ima samo vo folgard. apcinja sto gi ima samo vo amerika tuka mislam oti gi ima samovo grcija

(Одговор на членот SOLE)
Непосредна врска до пораките: 725
Страница:   <<   < Претходна страница  27 28 [29] 30 31   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  27 28 [29] 30 31   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?