|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  22 23 [24] 25 26   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: генетско испитување
12.5.2015 17:44:27   
Kvisko
Elence со тие резулатти прво кај транзфузиолог па потоа кај гинеколог. Инаку мислам дека ако е покачен АФА може да е причина за неуспешни ин-витра зашто сепак е отстапување на некој параметар. Мислам дека за тоа ќе ти дадат терапија (аспирин или хепарин).

(Одговор на членот Elence3)
Непосредна врска до пораките: 576
   RE: генетско испитување
12.5.2015 18:02:32   
весник
elence samo kaj transfuzilog ...toj e toj sto treba da ti kazi kakva terapija ke zemas pred i za vreme na bremensot...pa pisi ni sto ti dale i sovetuvale...ne se plasi ima lek za toa...

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 577
   RE: генетско испитување
12.5.2015 21:45:11   
bitolcanka82
I jas sum vo faza na ivf a sum so heterozigotna mutacija na laiden faktor 5.Vcera bev kaj Dr. Ivanovski tamu ke pravam in vitro i mi dade da pijam 1 aspirin dnevno, folna 2 po 2, b complex 3 pati po 1, vitamin d 400 ie ednash dnevno i ineksii clexane (mislam tocno gi pishav) od transfer..Pa srekno na site

(Одговор на членот весник)
Непосредна врска до пораките: 578
   RE: генетско испитување
13.5.2015 16:20:03   
Pinky30
Jas bev vcera na Endokrinologija kaj Dr.Brankica Krstevska mnogu dobro ne prifati,gi razgleda site dosegasni dokumenti..mi dade da ispitam TSH,FT4,TRO AB,LH,E2,PRI,TESTOSTERON,DHEAS,SHBG i OGTT SO INSULINOZA...vo petok ke mi ispituvaat ogtt i insulinoza so tri pati bockanje....pa vo vtornik so rezultatite treba da odime da gi vidi Doktorkata i terapija ako e potrebna da mi dade ke vi pisam sto i kako...

Transfuzioloskite mi se vo red ureden naod pisuva e sega VITAMIN D3 mi e 9,1 a e od 10-44user posted image ova ke treba da mi kaze Dr.Petanovski dali da zimam terapija za Vit D ili...? Kolku treba da e dovolno da bide visoko za implantacija na embrionot vo postapka na ivf?

(Одговор на членот bitolcanka82)
Непосредна врска до пораките: 579
   RE: генетско испитување
14.5.2015 12:41:02   
LoveableMe RR
Дел од постовите за витамин Д се префрлени во соодветната ТЕМА, а дел во Хормонална рамнотежа услов за бременост.

< Поракaта ја уредил LoveableMe RR -- 14.5.2015 16:13:12 >


_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 580
   RE: генетско испитување
15.5.2015 19:29:00   
Elence3
Девојки денес бев на трансфузиолог и ми рече тоа што сум имала позитивна АФА не било ништо и немало врска со неплодноста, а и воопшто не ми даде никаква терапија. Требало психички да се опуштам user posted image

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 581
   RE: генетско испитување
16.5.2015 11:10:44   
весник
koj transfuziolog ti go rece toa...po moja pretpostavka toa moze samo koco dimitrovski da ti go kaze....se tretira so terapija...ne deka e strasno nesto ama toa se antifosfolipidni antitela i mora da se tretiraat so terapija....moj sovet konsultiraj se so drug transfuziolog...te molam nemoj pogresno da me sfatis

(Одговор на членот Elence3)
Непосредна врска до пораките: 582
   RE: генетско испитување
16.5.2015 11:19:45   
Elence3
И јас останав зачудена затоа што штом бараат да се испита сигурно има некакво влијание, а и секаде што прочитав гледам дека даваат терапија така што дефинитивно планирам да одам кај некој друг.

(Одговор на членот весник)
Непосредна врска до пораките: 583
   RE: генетско испитување
16.5.2015 11:49:30   
Pinky30

ИЗВОРНА ПОРАКА: Elence3

И јас останав зачудена затоа што штом бараат да се испита сигурно има некакво влијание, а и секаде што прочитав гледам дека даваат терапија така што дефинитивно планирам да одам кај некој друг.



Elence3 otidi si ili kaj Dr.Raka ili Dr.Anita.... jas trebase kaj Raka da odam no bese na ispit i se pojavi Dr.Anita i tolku fino ne primi mi pisa sto da ispitam i povtorno so rezultatite bevme kaj nejze...taka da odi si na drugo mislenje za sekoj slucaj...ova e dobro namerno ne e da te uplasam... user posted image

(Одговор на членот Elence3)
Непосредна врска до пораките: 584
   RE: генетско испитување
16.5.2015 15:37:05   
весник
a be taa anita hristova e??? nova e...bidejki ja vidov bas vcera na klinika i zboruvase so eden pacient i tolku mnogu ubav vpecatok mi ostavi prosto da ne veruvas deka seuste postojat takvi doktori....

(Одговор на членот Pinky30)
Непосредна врска до пораките: 585
   RE: генетско испитување
16.5.2015 17:54:08   
Pinky30
Da Anita Hristova plava zena 45 god.treba da e tolku ..tivko zbori,taka se ne islusa ni razgleda ne iznaprasa i taka dobar vpecatok dobivme i zatoa ja preporacuvam a i Dr.Raka e strucna mnogu...ovie duri ni gi predlozi i Gerasimova od Sistina deka taa ima raboteno so niv i Jani no Jani vekje ne e vo ambulanta poradi zdravstveni pricini i sig.Anita e na negovo mesto :)
Toplo ja preporacuvam...e sega jas imav uredni transfuziloski rezultati i ne mi dade nisto sigurno e i dobra za terapija soodvetna da dade

(Одговор на членот весник)
Непосредна врска до пораките: 586
   RE: генетско испитување
17.5.2015 13:09:27   
skopjance
Elence 3 mislam deka imas ubavi soveti od ringerajkite. Jas pred 3 god. bev kaj Koco i nemam ubavo iskusto. Posle 4 neuspesni ivf otidov da ispitam pricina. Me prati da pravm nekoi ispituvanja i se bese vo red, koga go prasav da pravam imunoloski ispituvaja mi rece nema potreba se bilo vo red ubavi folikuli, dobro oplodeni jajce kletki,embrioni super duri po 3 mi vrakaa, endometrium super a ivf neuspesno. Seka se najde dobar dr i me prati na imonoloski ispituvanja i kariotip. Kariotip dobar no imam genetski mutacii. I so terapija sega od2 meseci i so slednoto ivf odma ostanav bremena po 5 pat so eden embrion. Momentalno sum kaj Raka ona e super i ima iskustva so sterilitet.

(Одговор на членот Pinky30)
Непосредна врска до пораките: 587
   RE: генетско испитување
17.5.2015 14:16:44   
Elence3
A каде можам да го најдам тој доктор, на трансфузиологија или?

(Одговор на членот skopjance)
Непосредна врска до пораките: 588
   RE: генетско испитување
17.5.2015 16:58:56   
skopjance
Jas sum kaj dr.Raka ona ima priemen den vo petok na trnsfuziologija a gledam deka ja falat i dr.Hristova mislam deka i ona ima priemen den vo petok

(Одговор на членот Elence3)
Непосредна врска до пораките: 589
   RE: генетско испитување
17.5.2015 23:46:22   
Pinky30

ИЗВОРНА ПОРАКА: Elence3

A каде можам да го најдам тој доктор, на трансфузиологија или?


Elence3 moj sovet Dr.Koco e i na klinika i e privatno vo hemolab...na klinika e uzas ne te ni poglednuva ama zatoa vo hemolab te gleda ko Bog zosto i po 12000 den im zima na zeni ringrajki sto bile za genetski i imunoloski ispituvanja...a setoa toa se pravi na klinika i vo manu...jas sum bev kaj Dr.gerasimova vo Sisitna za 900 den konsultacii i mi zapisa sto da ispitam na maticen upat mi dadoa i ispitav se sto ke ti dade Koco... a za transfuzioloskite mozes i kaj Dr.Raka taa e dobra mnogu a i kaj Dr.Anita jas bev kaj nejze i zadovolna sum mnogu...sto i da te interesira prasaj slobodno zatoa sme tuka...

(Одговор на членот Elence3)
Непосредна врска до пораките: 590
   RE: генетско испитување
28.5.2015 10:25:09   
Pinky30
RR-ki denes bev kaj Dr.Petanovski da mi gi vidi rezultatite rece da gi pijam metforminot i spironolactonot,vit d kapiki a nisto ne spomna za folna kiselina user posted image i koga gi vide mutaciite a jas gi imam ovie heterozigotni MTHFR C677T MTHFR A1298C I B-FIBRINOGEN -455G/A rece deka moze da prvata problem i mm mu vika toa znaci deka nema da ima uspesh i toj vika daa moze da bide od ednas od dvapati user posted image i taka se obeshrabriv i placam od preeska user posted image user posted image i vika toj a taka zvucam??? i nie daaaa i toj aaa od sto uste sum sonliv sigurno user posted image mislam taka klapnavme i taka ko popareni izlegovme od re medika toa cudo nekoe a tolku ovie 2-3 meseci se osekjam pozitivno i deka ke uspeeme i se so dobra mislam sega se mi se srushi user posted image nisto ne mi ni dade da pijam za mutaciite nekoj pijat od rr-kite folna,b-compleks,aspirini mislam a toj samo ova go rece...

a na transfuz.Dr.Anita rece deka ovoj vid na mutacii ne pravel problem za neuspeh vo ivf user posted image i sega neznam dali da baram drugo mislanje vo sistina kaj Lazarevski ili Ivanovski vie sto mislite? i koja od vas ima ispituvano mutacii i sto vi rekoa vasite doktori za niv...a se drugo mi e uredno i hormoni,transfuziolski...vit d e samo nizok i AMH e visok zosto imam pcos jajnici i rece samo mediteranska hrana da simnam 5-6 kg za da mi stanela krvta alkalna a imam 64 kg sega...i da dobiel zdravi j.k i da ima za zamrznuvanje toa mu bilo bitno taka kaza a od druga strana ne obeshrabri...

< Поракaта ја уредил LoveableMe RR -- 28.5.2015 12:42:37 >

(Одговор на членот Pinky30)
Непосредна врска до пораките: 591
   RE: генетско испитување
28.5.2015 10:32:19   
scared RR
Pinky не знам што да ти кажам зашто не ти дал ништо. Инаку ти сама на своја рака можеш да пиеш б-комплекс 3x1 јас ги пијам веќе со години супер ми годат на организмот, фолната исто така можеш да ја пиеш само што можеби треба во појачана доза тоа требало он да ти го каже.
А, каква е таа медитеранска исхрана ти кажа?

(Одговор на членот Pinky30)
Непосредна врска до пораките: 592
   RE: генетско испитување
28.5.2015 10:53:03   
Pinky30
mi kazam da izguglam na net mediteranska hrana za da vnesuvam samo toa za krvta da mi stane alkalna da ne e kisela i da me sprema za stimulacii...ne mi dade nisto a i od sto se zbunivme dvajcata shokirani bevme ne ni prasavme...a mm sega cita na net deka mn zeni ostanale bremeni i bez da znaat deka imaat mutacii i kakvi ...i covek vekje da poludi neznam sto da pravam sega dali da odam i do kaj Ivanovski ili Lazarevski da vidam tie sto ke mi kazam so ovie rezultati sto gi imam

(Одговор на членот scared RR)
Непосредна врска до пораките: 593
   RE: генетско испитување
28.5.2015 12:45:29   
LoveableMe RR
Pinky30, нема што да се плашиш, а најдобро за тие мутации слушај ги трансфузиолозите, гинеколозите не се меродавни за тоа, што ќе ти каже трансфузиологот и што ќе препише, тоа ќе биде. За медитеранска исхрана и други совети, имаме таква ТЕМА, на задните страници може да прочиташ за тоа.

Дел од постот ти префрлив во Стерилитет кај мажот. Не се секирајте, среќно, а за успевање и со и без мутации бива и не се знае кога ќе се фати.

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот Pinky30)
Непосредна врска до пораките: 594
   RE: генетско испитување
28.5.2015 17:57:54   
kapina
Pinky i jas imam mthfr c677t heterozigot i deficit na vit d pa dva pati ostanav bremena nema vrska toa sto go zboruva dr petanovski

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 595
   RE: генетско испитување
29.5.2015 21:07:43   
kapina
Nego mene nesto drugo me maci lazarevski mi rece aspirin da pijam i za vreme na menstrualen ciklus i sega ovoj mi e prv ciklus menstrualen otkako pocnav so aspirin i krvta e mnogu po razredena ne e tolku taka da kazam crvena temna tuku svetla

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 596
   RE: генетско испитување
30.5.2015 13:19:12   
Kvisko
Kapina не знам зошто ти рекол да пиеш аспирин за време на цкиклус. Јас никогаш не сум го пиела за време на циклус. Заради аспиринот ти е таква крвта и може и да ти се продолжи крварењето за ден, два. Јас така еднаш се зезнав па по грешка се напив аспирин при крај и пак ми се врати крварењето.

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 597
   RE: генетско испитување
30.5.2015 15:17:12   
skopjance
Pinky 3o i jas imam mtfhr heterozigot. Bev na imunoiogija i mi daade da pijam vitamin b6 i 12 i folna 2mg. Jas pijam po 5 folni i po edno od b6 i 12 na sunergy. Koga bev na kontrola za 2 meseca veke imase podobruvanje na smesata.. Inaki imam i Lajdden a za nego primam aspirin i kleksan od 0.4.
Kapina za vreme na ciklus ne se pie aspirin mose da dojde do golemo krvarenje tie denovi se pravi pauza.

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 598
   RE: генетско испитување
30.5.2015 17:23:23   
весник
devojki se e individualno...eve jas na primer pijam aspirin i za vreme na ciklus i ne mi pravi pogolemi krvarenja od voobicaeno...duri imam primano i fraksiparin i aspirin za vreme na ciklus i pak mi e isto...inaku da...transfuziolog preporacuva da ne se pie aspirin za vreme na prvite denovi od ciklus ili ako pies moze da ti go prodolzi vremetraenjeto na ciklusot za den-dva...bidejki jas imam LA pozitivno-mene mi rekoa da gi pijam i za vreme na ciklus

(Одговор на членот skopjance)
Непосредна врска до пораките: 599
   RE: генетско испитување
30.5.2015 17:45:14   
kapina
Jas znam oti e taka za aspirinot no lazarevski rece oti ne smeam da go prekinuvam do stimulaciite koga ke dojdam toa ke e nekade za nova god go prasav dvapati dr lazarevski dali da go pijam aspirinot i za vreme ciklus rece da i mene mi e strav oti pijam i eutirox

(Одговор на членот весник)
Непосредна врска до пораките: 600
Страница:   <<   < Претходна страница  22 23 [24] 25 26   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  22 23 [24] 25 26   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Градинка.
Admin

Во која градинка посетува вашето дете?