|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Широко повивање
13.8.2009 13:25:48   
BEBICA
Blagodaram big_mama817 sto me razbiras.veruvaj mi nemislam nisto loso, samo dobor.

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 51
   RE: Широко повивање
7.9.2009 12:04:40   
Еца
Еве еден преубав текст во кој Др. Иванка Стефановска, ортопед во Ре-медика убаво има објаснето многу работи мегу кои и за широкиот повојuser posted image

http://www.ringeraja.mk/pomognete-mu-na-vasheto-dete-da-raste-pravilno_444.html


_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 52
   RE: Широко повивање
18.9.2009 23:07:50   
Tanjicka
Luka ima veke 12 dena, i vo ponedelnikot ni bese patronazna sestra i mi rece da ne mu stavam sirok povoj, veke ne se praktikuval a i vo otpusnoto pismo od bolnica mi stoelo deka ortopedski se e vo red.JaS VEKE NE MU STAVAM SIROK POVOJ, AMA SEPAKUSTE NEKOKO RAZMISLUVAM NA OVAA TEMA

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 53
   RE: Широко повивање
19.9.2009 18:11:32   
Sara
Тањичка а каде се породи, односно од која болница беше сестрата?
Јас се породив во Чаир и едната педијатар рече да ставаме, другата вика не ставај - кој да ги знае. Јас само Памперс му ставам сега за сега.

(Одговор на членот Tanjicka)
Непосредна врска до пораките: 54
   RE: Широко повивање
19.9.2009 22:55:30   
BEBICA
Природната положба на бебето во матката на мајката се осликува со специфочна положба.  Таа положба е особено карактеристична за долните екстремитети. Тие се свиткани во колковите и колената, а освен тоа колената се оддалечени, односно колковите раширени. Таквата положба на долните екстремитети на новороденото овозможува идеален контакт помеѓу деловите на коските кои го сочинуваат колкот и на тој начин нивно правилно развивање. Бидејќи природата го сторила своето, наша задача е само да го следиме тоа и да им овозможиме на детските ножиња и натаму идеална положба за развој. Широкото повивање овозможува и по раѓањето да се сочува таа положба и на тој начин да се обезбеди нормален и правилен раст и развој на детските колкчиња.   Следејќи ја природната положба на бебето во матката на мајката и со примената на широкото повивање покрај тоа што се обезбедува положбата на оддалеченост и раширеност на колковите, ножињата и понатаму остануваат свиткани во колковите и колената и се дозволува нивно спонтано испружување. Тој процес е индивидуален и оди постепено, па токму затоа не треба да се форсира испружувањето на нозете при нега на детето.

(Одговор на членот Sara)
Непосредна врска до пораките: 55
   RE: Широко повивање
29.10.2009 20:23:30   
sunchips
Ziveam vo Kanada, imam kerkicka od 4.5 meseci i da ne ja procitav temava na ovoj forum, nemase da znam sto e sirok povoj (?)
Imav doktorka od druga nacionalnost, momentalno imame semeen doktor od nasite prostori, rabotela i vo bivsa YU, no nikoj nikogas ne spomnal takvo nesto. Ni ovde zdravsveniot sistem ne e najorganiziran, no sto se odnesuva do istrazuvanjata vo vrska so efektite na ova ili ona mislam deka se daaaleku pred nasite, taka da veruvam dokolu bi bilo potrebno sigurno bi go preporacuvale.

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 56
   RE: Широко повивање
29.10.2009 20:31:38   
Mamickaa
И јас се породив во Чаир и мене ми рекоа да ставам широк повој и да ви кажам искрено бидејќи ми е второ (и на првото му ставав,па фала богу здраво,право) веќе сум со искуство и не би експериментирала сега да не ставам,така да мирна ми е совеста.user posted image

(Одговор на членот sunchips)
Непосредна врска до пораките: 57
   RE: Широко повивање
29.10.2009 21:36:27   
karla
Vchera bevme na kontrola kaj ortoped i navistina se razocarav. Pregledot traese vkupno 2 minuti, i dr. ni rece deka Lana imala "labavo vsadeni zglobovi" i deka treba da nosi specijlni gakjichki so nekakva plastika megju nozinjata. Neznam sto da pravam, dali da mu veruvam na ovoj doktor ili da baram vtoro mislenje?! I sto vsusnost znaci toa " Labavo vsadeni zglobovi"??? Imal li nekoj iskustvo so vakvo nesto?!
P.S. Za sirok povoj ni rece da stavame do sednuvanje t.e. do 6 meseciuser posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Mamickaa)
Непосредна врска до пораките: 58
   RE: Широко повивање
29.10.2009 21:43:32   
Сани
карла, секојпат е подобро да се побара второ мислење, немам искуство со нешто слично но сигурна сум дека нема простор за паника. 

(Одговор на членот karla)
Непосредна врска до пораките: 59
   RE: Широко повивање
29.10.2009 21:45:59   
karla
Se nadevam deka e taka Sani. navistina me razocara pred se odnesuvanjeto na doktorot a uste povekje i negovata dijagnoza. Definitivno ke pobaram i vtoro mislenje

(Одговор на членот Сани)
Непосредна врска до пораките: 60
   RE: Широко повивање
29.10.2009 21:47:16   
BEBICA
karla mila nemoj da se salis so toa.Ako ti rekol deka treba da nosi gakocki neka nosi.
I stavaj siroko povivanje.Jas veke na ovaa tema se raspravav mozes da gi vidis mojte postovi, bas poradi ova.Maliot na devermi nosese takvi kako gakicki se so kaisevi ne e nisto strasno.A inaku pregledot trae tolku.Ne se plasi ne e strasno ako na vreme se prevzeme nesto.I jas na Monika i stavav siroko povivanje do 6 mesec ne zatoa sto nesto i bese tuku poradi preventiva.


_____________________________

Дајте и на жена десет добри совети, таа ќе го следи само еднинаесеттиот - својот.

(Одговор на членот karla)
Непосредна врска до пораките: 61
   RE: Широко повивање
29.10.2009 21:50:47   
BEBICA
Mozes slobodno da pobaras vtoro mislenje no ne veruvam deka negovata dijagnoza e pogresna.Na ultrazvukot mnogu ubavo se gleda, barem mene mi objasnija i mi pokazaa kako se razvivaat kolkcinjata koga ja nosev Monika.

_____________________________

Дајте и на жена десет добри совети, таа ќе го следи само еднинаесеттиот - својот.

(Одговор на членот karla)
Непосредна врска до пораките: 62
   RE: Широко повивање
29.10.2009 21:57:58   
Сани
Карла, кога ќе бидеш во можност прочитај на овие линкови има интересни работи може да ти се од корист

www.drhull.com/EncyMaster/H/hip_dysplasia.html

familydoctor.org

(Одговор на членот karla)
Непосредна врска до пораките: 63
   RE: Широко повивање
29.10.2009 21:58:25   
Bile
Karla ovde na forumot verojatno nema ortoped za da ti odgovori na prasanjeto. Za toa si trebala da prasas tamu dodeka si bila na pregled. A zosto samo dve minuti? Kade bese na pregled? Ikoj e toj doktor sto ne ti ja objasni dijagnozata? Znaci koj ja postavuva dijagnozata, znaci znae sto videl i sto pregledal i toj doktor skal ili ne dolznost mu da objasni za sto se raboti a ne nie roditelite da dojdeme doma ispotreseni i da se prasuvame sto se slucuva. Imav slicna situacija kade doktorot ne mi ja objasni dijagnozata ama zatoa ke me pameti do kraj na zivotot.

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 64
   RE: Широко повивање
29.10.2009 22:02:55   
mami
прегледот кај ортопед, особено првите два три кога на ео ги гледа колкчињата треба да трае подолго од причина што тоа е бебе и мрда и треба убаво да се провери секое милиметарче. а уз тоа и да ти објасни се што и како се развива. Нас буквално на ехото ни покажуваше што и како расте таму внатре. ЈАс сум за тоа да си одиш на второ мислење

(Одговор на членот Bile)
Непосредна врска до пораките: 65
   RE: Широко повивање
29.10.2009 23:04:19   
mis.
Дефинитивно второ мислење.Многумина работат по некој шаблон и истото им го викаат на многумина и јас да би се нашла во ваква ситуација сигурно би побарала и друго мислење.Ортопедот најверојатно мисли на јарата а тие не се формираат кај сите деца истовремено.Некои деца имаат формирано јадра од раѓање а некои покасно нема таму правило а доколку нема формирано треба да се дава вигантол или д3 а дали е потребно некое помагало мора ортопедот да каже не сум се нашла во таква ситуација.Моите деца на 2 ипол месеци имаа формирано јадра и немаше потреба од широк повој.Преглед од 2 мин неможе да биде доволен за да се види убаво во кој степенсе развиени колкчињата.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 66
   RE: Широко повивање
29.10.2009 23:21:09   
Mila na mama
Што преглед е тоа од две минути, влеговте ли воопшто во ординацијата? Барај друго мислење од некој што ќе го погледне бебето а со тебе сериозно ќе поразговара. Преку глава ми е од мак. здравствен систем!

_____________________________

love u all

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 67
   RE: Широко повивање
29.10.2009 23:40:52   
Еца
Второ мислење потхитно, пред тоа никакви гакички.Ги знам јас тие гакички многу убаво Мартина ги носеше до 8 месец, го расчепив детето.Туку тогаш зелена уште, не побарав второ мислење се до моментот кога почна да се зборува и за можна операција и побарав повеќе мислења и излезе дека нема врска дијагнозата со ренген снимките на кои убаво се гледаше како се развивале колкчињата и за џабе сме носеле ортопедски гаќички.Спред мене мислење од усте најмалку два доктора, за да бидеш на чисто во случај вториот ако ти каже дека е се во ред, ќе мораш да побараш и трето мислење. Вака нема да занеш на кој да му веруваш.  Карла те чекам да ни пишеш како се одвиваат работите.

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот Mila na mama)
Непосредна врска до пораките: 68
   RE: Широко повивање
30.10.2009 7:21:42   
mother 29
ние стававме до 3 мм по една тетра и една шведска,после бевме на контрола и продолживме само со памперс.така ми рекоа во ре-медика, и така правев!здравје боже и за второ,ке  го практикувам!е сега лично мислам дека тие што ставаат по 3 тетра,многу е,детето е толку многу расчепатено и стегнато,ама ако така им кажале докторите,нека биде!?
инаку што се мора -мора...

< Поракaта ја уредил mother 29 -- 30.10.2009 7:22:13 >

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 69
   RE: Широко повивање
30.10.2009 7:41:47   
profesorica
ние до кај 2 месеца стававме широк повој а потоа само навечер некаде до 4ти месец.се беше во ред па ни го исфрлија по 4тиот месец.

Инаку имам пријателка - мајка што е од шкотска и таму не ставаат широк повој и кога ја прашав прв пат слушаше и се чудеше што е тоаuser posted image user posted image user posted image


_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 70
   RE: Широко повивање
30.10.2009 15:41:00   
karla
Vi blagodaram na site za sovetite. Jas na Lana redovno i stavam shirok povoj uste od raganje(nekogas so peleni a nekogas so fani gakjicki, koga ne se kakaniuser posted image ), redovno i davam i vigantol(koga edna koga dve kapki, zavisi kako ke mi kapne), i pravam vezbi za razvoj na kolkcinjata(gi znam uste od praksa bidejki sum defektolog). Procitav deka ste napisale za eho pregled??? Ma kakov eho pregle, vekje pisav deka doktorot samo ja pogledna i gi fati kolcinjata i ni ja dade dijagnozata. Podolgo vreme ja oblekuvav i soblekuvav otkolku sto traese pregledot.
Narednata nedela odime na pregled kaj drug doktor i ke Vi kazam sto sme napravile, a planirame i do Skopje da otideme do Majcin dom, uste edno mislenje plus ne mi e na odmet.
pozdrav do site

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 71
   RE: Широко повивање
30.10.2009 18:59:34   
mis.
Мислам дека и од мајчин дом можеш да добиеш уште едно разочарување,не обрнуваат многу внимание ако не одиш постојано кај нив.Оди во Букурешт поликлиниката јас сум презадоволна од таму.

(Одговор на членот karla)
Непосредна врска до пораките: 72
   RE: Широко повивање
30.10.2009 22:11:49   
Весна
Карла, навистина батали тоа Мајчин дом. На золва ми таму без некакво објаснување, наод, а ни потреба и тупнаа дупла доза корикостероиди и сега девојчето не може да се стабилизира ни со менструацијата ни со крвниот притисок.


(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 73
   RE: Широко повивање
30.10.2009 22:47:25   
mami
ти дале дијагноза без Ехо???? и уште да носи ортопедско помагало? Мила па не смее така, под итно да одиш на второ мислење, првите три пати на преглед МОРА да ги снима колкчињата, како инаку би видел што е развиено и до каде е развиено

(Одговор на членот Весна)
Непосредна врска до пораките: 74
   RE: Широко повивање
30.10.2009 22:57:39   
Cacko
Elena moja ima dva ipol meseci i pojma nema sto e toa siroko povivanjeuser posted image user posted image user posted image a baska sve si e super.Sekoj si ima pravo na svoe mislenje,ama bas me interesira kako toa samo kaj nas postoi sirok povoj a nikoj drug na svetov ne cul za toa.Pa dajte vi se molam ,ne gi maltretirajte decata.Aj ti da sedis celo vreme so rasireni nozeuser posted image user posted image user posted image ova epten dvosmisleno izlezeuser posted image

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 75
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?