|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 3 4 [5]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Кенгур или слинг марама
29.10.2013 10:33:59   
sandriana RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Bilence2

Koleshki, koe e vaset_o mislenje za koristenje na kengur ili marama za nosenje bebe? Od koga moze da se upotrebuvaat? Kolku vreme moze da sedi bebeto vo niv?


ИЗВОРНА ПОРАКА: temjana

Мене денеска треба да ми пристигне слинг марамата и колку што гледавме на јутубе со мм мислам дека не погрешивме што си ја нарачавме. Од 0+ е а бебето како што велат производителите си е сместено во најудобната за него положба со таа марама. Нас не привлече тоа што некако (барем по тоа што можевме да видиме) не чувствуваш товар, рацете ти се слободни а бебето задоволно што цело време е со тебе. Кенгурче исто така имаме само што тоа ми изгледа како за поголемко да е user posted image Ајде да се породам за некој ден па ќе ја пробаме марамата и ќе пишам дали вредиuser posted image


ИЗВОРНА ПОРАКА: eli07

I jas se mislam da kupam kengurce,vo maramata bebus mi e nekako stisnat a mojov posto e golem sklet ;) ne veruvam deka ke izdrzi mnogu vo nea.Poveke saka da bide obesen :) so slobodno racinja i nogjinja.E sega se milsam dali ke go iskoristam dovolno kengurot (imame 2 meseci) so ogled na toa deka za mesec dena ke zaladi i nema da moze tolku da set_ame vo nego.Moze za po doma od druga strana da se koristi??Ne znam, ajde piset_e mamicki iskustva dali za po doma e korisen kengurot ili ne?? Fala


ИЗВОРНА ПОРАКА: temjana

Ели07 ама и со марамата е слободен со виснати ноџиња и рачиња. Нас токму тоа и не привлече за да ја земеме што можеш да ја користиш и како кенгурче но и како да ти е во утроба за ептен мало. Всушност имаше едно 10-15 опции на различни пози, барем оваа марама што ја чекаме ние. Не знам кај нас од кој тип се марамите и дали нудат толку, најубаво е доколку можеш да позајмиш од некого и кенгурче па да видиш дали воопшто ќе сака да седи бебуле во негоuser posted image


ИЗВОРНА ПОРАКА: Bilence2

Imam kengurce od prvoto dete koe si go koristev po doma no go koristev posle 3 tiot mesec. Deka mi bea slobodni racete da zgotvam rucek ili da.pominam so pravosmukalka po doma- se najde i mi zavrsi rabota, no sega gledam se poveke majki koristat marami, a na internet isto pisuva deka se od 0+. Pa se prasuvam bidejki bebus ima mesec.ipol nekako mi e zguzvqn vo kengurov, marama bi bila podobra varijanta. No ne sum siigurna pa sakav da ve prasam vas za vasite iskustva so maramata vs kengurot. Dali znaete kolku cinat maramite kaj nas?


ИЗВОРНА ПОРАКА: sandriana RR

Sling maramite se okolu 3000 den, barem tolku bea do lani, koa gledav jas. Na kraj prijatelka mi ja pozajmi-na koristenje i 2-3 meseci mi bese super, postojano si ja set_kav kerka mi so nejze. E, otkako napolni 3 meseci sakase da gleda samo nandvor, se prefrlivme na kengur. Taka da i dvete pomagala mi zavrsija super rabota vo soodveten period. Sepak, za pomali bebinja, favorit mi e maramata.


ИЗВОРНА ПОРАКА: Cipi Ripi

Јас си го носам бебето во кенгурче цело време, имаме 4 месеци, многу му е убаво, он девојки просто ужива додека си го носам така како мајмунче. И секаде со тоа шетам, секој ден, не сака да седи во количка, ако го оставам во количка може на пола пат сите во воздух да ги дигне, вака си е гушнат до мене и си го шетам цел Капиштец и рамстор секој ден и си доаѓаме после домче насмеани и прошеткани а плус и си дреме цело време од што му е убаво.
Што се однесува на марамите, мојата најдобра другарка многу сакаше да ми купи, и бевме договорени само што ќе се породам да ми купи, но јас тешко го преболував царскиот и тешко заздравував па и реков да не ми зима пошто и онака не можев да го држам пошто ми тежеше. После кога се опоравив сметав дека е касно за марама и дека со кенгурче ќе си завршиме работа, и навистина излезе така.


ИЗВОРНА ПОРАКА: Andriance


ИЗВОРНА ПОРАКА: Bilence2

Imam kengurce od prvoto dete koe si go koristev po doma no go koristev posle 3 tiot mesec. Deka mi bea slobodni racete da zgotvam rucek ili da.pominam so pravosmukalka po doma- se najde i mi zavrsi rabota, no sega gledam se poveke majki koristat marami, a na internet isto pisuva deka se od 0+. Pa se prasuvam bidejki bebus ima mesec.ipol nekako mi e zguzvqn vo kengurov, marama bi bila podobra varijanta. No ne sum siigurna pa sakav da ve prasam vas za vasite iskustva so maramata vs kengurot. Dali znaete kolku cinat maramite kaj nas?


ич да не се секираш што ти изгледа скифлен...он е во природна кифотична положба (положба на фетус) и удобно му е....во кенгур можеш од раѓање, а нанапред тогаш кога ќе почна сам да си ја држи главата...во кенгур бебето е исто како да ви е во раце со таа разлика што рацете ви се слободни...посебно е ова битно за безбедност..при пад..паѓа само мама на раце...во обратен случај...бум двајцата


ИЗВОРНА ПОРАКА: temjana

Вчера ми пристигна марамата и мислам дека барем оваа што ја имам јас на брендот infantino е две во едно. Значи имаш 4 начини на врзување со тоа што за што за штотуку родено бебто е наместено буквално во фетус положба веднаш до градите за да можеш и да го раниш а никој да не те примети. Другите позиции се како во кенгур и има една за на грб но таа е за поголемко кога ќе може да седнува. Топ работа бидејќи можеш да го носиш до кај 3 годишна возраст со таа позиција за на грб што еuser posted image Сепак незнам дали е истата марама што ја има и кај нас, бидејќи се 2 типа на марами


ИЗВОРНА ПОРАКА: Cipi Ripi

Темјана ти посакувам многу брзо да си го ставиш бебето во марамата и да си го шеткашuser posted image Па може и ќе се видиме некаде шеткајќиuser posted image user posted image


ИЗВОРНА ПОРАКА: sandriana RR

user posted image
еве ваква- baby wrap ја користев,и сум презадовлна, се шетавме и спиевме во неа, и си подработував по дома така врзана-се до моментот кога почна да бара да гледа нанапред- тогаш се префрливме на кенгур.


ИЗВОРНА ПОРАКА: Cipi Ripi

Сандриана може да ми кажеш до кога го носеше бебето во кенгур? До колку месеци? Колку кила?


ИЗВОРНА ПОРАКА: sandriana RR

Кенгур користев до кај 7 месеци мислам, килажа-уф, не сум сигурна, ама околу 8 кила отприлика. Толку можевме да издржиме да носиме и ја и ммuser posted image Па после зедовме најобична летна количка-чадорче само за седење и гледање нанапред, зашто друга не сакаше да смисли дете...user posted image Ете, таква еволуција на помагала за транспорт имаме user posted image


ИЗВОРНА ПОРАКА: Cipi Ripi

Ние на 4 месеци сме 7600, се осеќам како некој амалuser posted image ама веќе и си се навикнавuser posted image
А инаку те прашувам заради бебето, демек кога ќе натежне не било убаво за газот и опашката, така ми рекоа, ама јас ќе терам со кенгурот уште некое време.


ИЗВОРНА ПОРАКА: eli07

Nie si kupivme kengur ali bebus ne e nesto vooduseven :( go faka nervoza koga ke go smestam vo nego. Go kupivme za po nadvor (ali vremevo ne ni odi vo prilog) a i za po doma...Ne znam malku sum skeptik da ne e rano mozebi..Imame 2 mesecauser posted image user posted image


ИЗВОРНА ПОРАКА: Cipi Ripi

Ели јас го ставив во кенгур со полни 3, пред тоа немаше шанса. Почекај уште малку.
А што се однесува на времето, јас планирами и по ладно да го шетам во кенгур, ќе си го облечам, капче ќе му ставам, и супер му е, така и направив завчера. Па нели треба малку и ладен воздух да дишиuser posted image само да престане дождов.


ИЗВОРНА ПОРАКА: Natasa981

Sling-maramite se ekstra! Steta sto ne si zemav za kerkickava,ama za slednoto obavezno kupuvam user posted image Se iskichmiv drzejki ja niz doma i nadvor, ova so maramive mi izgleda prilicno udobno i efikasno..A i bas mi e ubavko koga ke vidam majka so bebe-sling marama i bebco vo nea.. Samo da napomenam deka maramite se najudobni za bebenca rodeni vo esen i zima, za ostanatite e mozda potpolicko za vo marama.Ma da denes ima sto tipa na marami , sigurno i za ova ima resenie.


ИЗВОРНА ПОРАКА: Bilence2

Kengurceto epten mi zavrsi rabota za dverte deca, ama bebus e veke 9 kila, tezok e ne se dodrzuva.


ИЗВОРНА ПОРАКА: lekokrila


ИЗВОРНА ПОРАКА: sandriana RR

user posted image
еве ваква- baby wrap ја користев,и сум презадовлна, се шетавме и спиевме во неа, и си подработував по дома така врзана-се до моментот кога почна да бара да гледа нанапред- тогаш се префрливме на кенгур.


sandriana od kade ja kupi maramava kolku cinese? moram i jas da si nabavam martina ne saka da slusne za krevetce racete mi pagaat po cel den se iskilaviv :/



ИЗВОРНА ПОРАКА: sandriana RR


ИЗВОРНА ПОРАКА: lekokrila


ИЗВОРНА ПОРАКА: sandriana RR

user posted image
еве ваква- baby wrap ја користев,и сум презадовлна, се шетавме и спиевме во неа, и си подработував по дома така врзана-се до моментот кога почна да бара да гледа нанапред- тогаш се префрливме на кенгур.


sandriana od kade ja kupi maramava kolku cinese? moram i jas da si nabavam martina ne saka da slusne za krevetce racete mi pagaat po cel den se iskilaviv :/

Ја добив на користење, а чинат негде околу 3000 денари. Во пп ќе ти пратам линк од сајтот на продавницата.



< Поракaта ја уредил Felly RR -- 29.10.2013 19:50:25 >


_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 101
   RE: Кенгур или слинг марама
30.10.2013 10:07:27   
Yummy Mammy
Sum pisuvala na temava ama sega pak mi e aktuelna pa aj pak da si kazam. Jas imam sling marama uste od vremeto, onakva so alki reku edno ramo sto se nosi. Sega so tretovo bebe ja upotrebuvam od prv den, t.e. vo sabotata ne pustija od bolnica, vo ponedelnikot nie veke bevme nador vo maramata. Malku mi bese potesko za stavanje posto malo pa mu se treses, gledas da bides ponezen neli.
Nekoj pogore gledam vika "stutkano bilo deteto", pa toa mu e istata polozba kako vo race da go drzis, mnogu poprirodno nego vo kengur kaj sto pritisokot e na kolkovite i mu visat nozete. Baska za nego cuvstvoto e nezamenlivo, ono si misli deka se seta kaj mama vo race, glavceto mu e direktno na srceto.
Na pocetok se teski za mestenje, ama posle 2-3 pati ko ke im ja fatis fintata, od prva ke se opasas user posted image

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 102
   RE: Кенгур или слинг марама
9.1.2014 17:43:48   
Felly RR
Lekokrila, твојот пост го префрлив во темата ОГЛАС.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот lekokrila)
Непосредна врска до пораките: 103
   RE: Кенгур или слинг марама
10.1.2014 1:18:42   
mimi 27
ние користиме кенгур од 3 месеци и сум задоволна и еве сега по ладното уште си се шеткаме во него... за марама не сум ни помислила можеби за второ ке си купам :)

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 104
   RE: Кенгур или слинг марама
6.11.2014 14:08:45   
Dilina
Си купивме кенгурче за Илина
По долго разгледување и двоумење се одлучивме за ваков
user posted image
многу е удобен, Илина е сва среќна во него user posted image се дурли дури дека не ја држат (несака во раце кога ја гњавиме) user posted image

Го земавме на попуст од една мала продавничка во аеродром позади веро, една продавница со роба од дубаи за 1200 ден... мислам дека е мноогу ефтин а квалитетен и убав. Две позиции има само но трета и не ми треба зошто малата и така си сака да си стои..

(Одговор на членот mimi 27)
Непосредна врска до пораките: 105
   RE: Кенгур или слинг марама
2.12.2014 13:49:48   
caciana
Seuste nemam dete no sum protiv kengur i sling marama. Se protivev sestra mi da gi koristi i sega se protivam za snaskava. Znaci koga ke gi vidam niz grad...deteto dusice ima 2-3 meseci i taa go bapnala vo kengur, toa se mafta lele strasno user posted image . Najdobro vo kolicka i papa user posted image

(Одговор на членот Dilina)
Непосредна врска до пораките: 106
   RE: Кенгур или слинг марама
29.4.2015 7:44:46   
Malecka23
Ajde mami kazuvajte soveti preporaki za kengur.Ne sum navistina nesto epten zapoznaena pocnav da razgleduvam ama na sto trebada obrnam vnimanie?Od koja marka kengur ste zadovolni?OD koga pocnavte da gi stavate bebuskite vo kengur?
Jas mislam deka sum primorana da zemam zs veke sum sama doma a na site strani ne mozam da trcam da go pazam Marko od Mila.Ona saka da go backuva ama dete e ne vnimava.A mn pati Marko place a za M treba jadenje da pravam ovoj u race ona do mene i nisto ne se postignuva.Mi trebaat slobodni race:).Zatoa sakam kengur.Gledav vo Jumbo imase na chicco 1800den bese ama do 9kg.Nekako malku mi se vide.Ama od dr strana pa koa ke napravi nad 9 pa koj ke go nosi vo kengur.Ne znam sto mislite vie od iskustvo?

(Одговор на членот caciana)
Непосредна врска до пораките: 107
   RE: Кенгур или слинг марама
29.4.2015 8:44:05   
Tatsi
Proveri go Boba Carrier ili ako imas moznost nekoj da ti kupi/naraca od stranstvo Ergo. Ergonomski nosaci se, moze i za pogolemi deca da se koristat. Moeto dete ne sakase vo kolicka,a se umoruvaat neli dodeka saglam ne proodat, pa morav da baram alternativa i kupiv Boba. Poskapa e od drugite nosiliki, ama mene mi koristese. Prosurfaj po net i na nivnata strana, ima sliki i korisni videa. Po specifikacija im e deka moze da se koristi za dete do 4 god (na grb se montira za pogolemi deca, kako ranec)

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 108
   RE: Кенгур или слинг марама
29.4.2015 13:20:24   
lukajana RR
Малечка доволно ти е 9 кг за кенгур ,Ј има 10 кг и 11месеци и нема шанса да ја ставиш во кенгур,сака да си игра да лази и не сака да ја мавтам со мене.А ова со кенгуров за работа дома го пробав и јас ама неуспешно беше,рацете ти се слободни ама си како фатенаuser posted image ништо работа не се завршува

_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

(Одговор на членот Tatsi)
Непосредна врска до пораките: 109
   RE: Кенгур или слинг марама
18.5.2015 10:36:55   
Malecka23
Kupivme kengur.Super rab dete nana li nana vo nego a mama gi pali motorite i brka rab.mazle zemal do 12kg i taka malku mislam deka e pogolem i plus ima 4pozicii sto moze da se pravat.Kako i da e pocav da go koristam Marko uziva i mi brka rabota

(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 110
   RE: Кенгур или слинг марама
18.6.2015 13:32:32   
vezilka RR
Ја за работа по дома ја користев, и уште ја користам слинг марамата. Иако Јосиф сега е голем, кога ќе закенка за во раце, а ја имам нешто да фатам, го ставам во марамата странично, на колк да ми стои и си работам. Среќа не се случува често, бидејќи, да, ќе завршиш работа, ама ќе се препотиш сто пати, оти ем не лесен, ем па мораш дополнително да внимаваш, и богами наведувањето со него, и не ми иде баш лесно.

Инаку со Никола користев кенгур, сега со Јосиф, слинг, и марамава многу повеќе ме бендиса. Кај за носење, кај за покривање ја користев, сега кога проодува, често и го врзувам со неа како каивче да ми послужи, ако не го ниосам со мене, ептем мули-култи ми испадна user posted image . Ете поздрав до Лекокрила, оти од неа ја купив, да не ја мисли оти останала неискористена user posted image .

_____________________________

НАУЧЕТЕ ГО ДЕТЕТО КАКО ДА РАЗМИСЛУВА, А НЕ ШТО ДА МИСЛИ!

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 111
   RE: Кенгур или слинг марама
14.7.2015 21:04:33   
lolla RR
Денес се подновивме со слинг памучна марама со алки, ја исправ и се надевам дека бебуш ке ја засака на стари месеци (има 5ипол).

Досега бевме со кенгур и сака на напред да гледа, ама многу поти кенгурот оти полиестер и плус се се плашам дека има непријатен притисок на колковите. Утре ке го пробаме слингот, многу ми се свиѓа.

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 112
   RE: Кенгур или слинг марама
25.7.2015 20:17:59   
lolla RR
Да пишам ептен ми се свиѓа марамата. Л супер ја прифати, си ќути и си глетка лево десно во неа, тоа ми е најважано. Од памук е, со оглед колку е топпло, не поти многу, здрави живи се надевам ке ја користиме полно.

Грб не боли ако ја наместиш ко што треба и жал ми е што порано не ја земав.

На јутуб гледав може и близнаци да се носат кој има храброст.

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 113
   RE: Кенгур или слинг марама
16.10.2015 11:33:55   
Felly RR
Дали некој имал infantino cozy rider
user posted image
и од колку месеци го користевте. На него пишува од 3,5 кг може да се користи, за нас тоа значи од раѓање, ама толку мало не би го носела, јас си велам после 3 месеци.

< Поракaта ја уредил Felly RR -- 16.10.2015 11:35:02 >


_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 114
   RE: Кенгур или слинг марама
16.10.2015 12:06:41   
tincule
Нашиот остана неискористен дали 2-3 пати во него, некќе дете се осеќаше фиксна ја нервираше пошто живец од мало да мрда да прета. А инаку не ми се свиѓаше многу зашто дали до моделот ама ќе ја поносев 15-20 минути и не можев од болка во грб да се соберам после.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 115
   RE: Кенгур или слинг марама
16.10.2015 14:38:19   
vezilka RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Felly RR

Дали некој имал infantino cozy rider
user posted image
и од колку месеци го користевте. На него пишува од 3,5 кг може да се користи, за нас тоа значи од раѓање, ама толку мало не би го носела, јас си велам после 3 месеци.


Немав баш од овој, на чико беше исто од 3,5 кг и за Никола го користев од одма. За Јосиф си набавив слим и поише работа ми заврши. Цело време во него си го шетав. Дури ми се случило тој во марамта си цица, а јас во продавница си пазарам и никој не приметуваше. Богами сто пати си помислив како немав и додека Никола го растев, за низ дома ќе ми завршршр работа оти тој како бебе само во раце бараше, додека Јосиф низ дома си лежеше и не бараше в раце.


_____________________________

НАУЧЕТЕ ГО ДЕТЕТО КАКО ДА РАЗМИСЛУВА, А НЕ ШТО ДА МИСЛИ!

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 116
   RE: Кенгур или слинг марама
17.10.2015 10:07:54   
Felly RR
И јас имав повеќе мерак за слинг марама, ама овој ни го дадоа, па сега ќе си го користиме, само ми беше тоа мисла дали може од одма.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 117
   RE: Кенгур или слинг марама
17.10.2015 11:53:26   
lolla RR
ЈАс користам и слинг и кенгур и и двете си имаат свои намени и предности. Слингот ми е секогаш во ташна, и го вадам по потреба било каде, за 2 сек бебе смирено. А кенгурот од дома си излегувам во него и терам каде имам обврска. Одлична работа се и двете.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 118
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 3 4 [5]
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 3 4 [5]
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?