|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: RE:Кенгур или слинг марама
24.2.2010 11:43:03   
dragana_vane
Belly Bandituser posted image

(Одговор на членот dragana_vane)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: RE:Кенгур или слинг марама
24.2.2010 11:46:09   
Cacko
epa sestro temata ti e utnatauser posted image

(Одговор на членот dragana_vane)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: RE:Кенгур или слинг марама
24.2.2010 11:47:25   
Cacko
ИЗВОРНА ПОРАКА: mami

абе слингот можеш да го направиш и на двете рамења..како ти одговара..

da ama aj kazi koj go nosi taka,.site na edno ramo
so znam ja sum za kengur,nekako pojak mi deluva

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: RE:Кенгур или слинг марама
24.2.2010 13:49:00   
*Daniela*
user posted image

(Одговор на членот dragana_vane)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: RE:Кенгур или слинг марама
24.2.2010 13:51:14   
Medo
И мене кенгурот некако посигурно ми делува.

(Одговор на членот *Daniela*)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: RE:Кенгур или слинг марама
24.2.2010 13:51:31   
BILJANA_G
I sling maramata mnogu mi se dopaga ama definitivno sum za kengur po bezbedno mi e.

(Одговор на членот *Daniela*)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: RE:Кенгур или слинг марама
24.2.2010 14:06:44   
Bibi_S
Вака на слика убава е слинг марамата, ама некако ми изгледа како бебето да е стуткано внатре како во вреќа. Не знам, и ми се чини ќе падне во секој момент.user posted image Можеби затоа што не сум видела во живо мамичка со марама. А кенгурот ми е некако поцврст и посигурен. 

_____________________________

Every cloud has a silver lining

(Одговор на членот BILJANA_G)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: Кенгур или слинг марама
25.2.2010 0:02:36   
Biljana Kar
Ima poveke vida na marami – koga ke se rece sling marama, se misli na ring sling, toa e onaa marama so alki, a se nosi dijagonalno preku edno ramo. Potoa ima wrap marami, toa se dolgi marami koi se nosat preku dvete ramenici i se vrzuvaat. Wrap maramite moze da bidat cvrsti (tkaeni) ili elasticni (od triko). Tuka e i pouch ili vreka, koja se nosi preku edno ramo. Mei Tai  (nosilka inspirirana od Aziskite tradicionalni nosilki) se nosi preku dvete ramenici. Site ovie nosilki moze da se koristat uste od prviot den, duri i za predvreme rodeni bebinja, osven Mei Tai  koi se koristi otkako bebeto ke pocne da go drzi glavceto cvrsto, otprilika od 6 meseci. Vo ovie nosilki bebeto e pravilno postaveno, ima celosna potpora na grbot, glavceto i vratot. Narocito e dobar za pravilen razvoj na kolkovite, bidejki  nodzinjata se rasireni okolu teloto na toj sto go nosi. Za razlika od ova, koga go nosite vo kengurce, polozbata na bebeto ne e ispravna, toa bukvalno  visi, pa go optovaruva 'rbetot, a ne e bas udobno  i za toj sto nosi.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: Кенгур или слинг марама
25.2.2010 10:05:11   
Cacko
ИЗВОРНА ПОРАКА: Biljana Kar

Mei Tai  (nosilka inspirirana od Aziskite tradicionalni nosilki) se nosi preku dvete ramenici. Site ovie nosilki moze da se koristat uste od prviot den, duri i za predvreme rodeni bebinja, osven Mei Tai  koi se koristi otkako bebeto ke pocne da go drzi glavceto cvrsto, otprilika od 6 meseci. Vo ovie nosilki bebeto e pravilno postaveno, ima celosna potpora na grbot, glavceto i vratot. Narocito e dobar za pravilen razvoj na kolkovite, bidejki  nodzinjata se rasireni okolu teloto na toj sto go nosi. Za razlika od ova, koga go nosite vo kengurce, polozbata na bebeto ne e ispravna, toa bukvalno  visi, pa go optovaruva 'rbetot, a ne e bas udobno  i za toj sto nosi.

user posted image user posted image user posted image ova potcrtanovo nesto ne mi drzi voda,Elena a veruvam i drugi bebinja uste od raganje so se vika si go drzi vratceto sama.baska bas bi sakala da te vidam bebe 5 kg rodeno da go nosis u taa maramauser posted image a za na 6 meseci da ne praime muabetuser posted image user posted image user posted image a za toa demek necini za bebeto kengur,ne se tie od vcera izmisleni,pa ene eden kup deca zdravi pravi setaat.
A za toa kolku mu e prijatno na toj so go nosi bebeto,ne diskutiram,tesko ke tibide i vo ednoto i vo drugotouser posted image

(Одговор на членот Biljana Kar)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: Кенгур или слинг марама
25.2.2010 13:02:15   
Biljana Kar
Cacko, veruvaj deka gi nosat, i toa vo cel svet. Sekoj sto bil nadvor od mk verojatno gi primetil. Ima ogromni koristi. Gi preporacuvaat ortopedi (polozbata e pravilna, dobro e za pravilen razvoj na kolkcinjata),  pedijatri (bidejki povolno deluva za celiot razvoj), psiholozi (mnogu e vazen fizickiot kontakt bebe-roditeli).
A za kengurite prasaj bilo koj ortoped za mislenje. Ne e dobro za grbceto, kolkovite, tezinata pagja vo edna tocka (megju nozete, pravi pritisok). Toa se fakti. Dobro e da se znae.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: Кенгур или слинг марама
25.2.2010 15:42:31   
Cacko
ИЗВОРНА ПОРАКА: Biljana Kar


A za kengurite prasaj bilo koj ortoped za mislenje. Ne e dobro za grbceto, kolkovite, tezinata pagja vo edna tocka (megju nozete, pravi pritisok). Toa se fakti. Dobro e da se znae.

pa pedijatar mi preporaca kengur i toa kaj vidoevski
a za toa pravilno i nepravilno za polozba i kolkcinja,nema da diskutiram,mislam aloooo,gleam site so izrasnaa u kengur defektni se.
a da,i kontaktot majkka bebe,go ima i vo kengurot
a za na zapad so nosat ne se zamaram,mislam deka se e pomodarstvo,praimeb muabet so e poprakticno
ali sekoj ima svoe mislenje

(Одговор на членот Biljana Kar)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: Кенгур или слинг марама
19.3.2010 7:19:12   
Rossana
ИЗВОРНА ПОРАКА: Cacko

ИЗВОРНА ПОРАКА: Biljana Kar


A za kengurite prasaj bilo koj ortoped za mislenje. Ne e dobro za grbceto, kolkovite, tezinata pagja vo edna tocka (megju nozete, pravi pritisok). Toa se fakti. Dobro e da se znae. user posted image user posted image user posted image

pa pedijatar mi preporaca kengur i toa kaj vidoevski
a za toa pravilno i nepravilno za polozba i kolkcinja,nema da diskutiram,mislam aloooo,gleam site so izrasnaa u kengur defektni se.
a da,i kontaktot majkka bebe,go ima i vo kengurot
a za na zapad so nosat ne se zamaram,mislam deka se e pomodarstvo,praimeb muabet so e poprakticno
ali sekoj ima svoe mislenje user posted image user posted image user posted image




user posted image

(Одговор на членот Cacko)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: Кенгур или слинг марама
19.3.2010 12:07:24   
Bibi_S
Американската комисија за безбедност на производите ги советува родителите да внимаваат кога користат слинг марами со бебиња помали од четири месеци.   Комисијата во текот на изминативе 20 години истражува најмалку 14 смртни случаи поврзани со слинг марамите, вклучувајќи три случаи само во 2009 година.   Марамите можат да предизвикаат два различни типа на загушување кај бебињата. Во првите месеци, бебињата не можат да ја контролираат главата поради слабите вратни мускули. Марамата може да направи притисок на носот и устата, блокирајќи го дишењето на бебето. Исто така, марамите во кои бебињата се поставени во свиткана положба, со вратот навален кон градите, можат да го ограничат снабдувањето со кислород.   Повеќето од бебињата кои починале во слинг марамите биле со мала телесна тежина, биле родени предвремено или биле настинати.   Комисијата ги предупредува родителите да се консултираат со педијатар пред да користат слинг марама.   Комисијата препорачува  родителите да внимаваат лицето на нивното дете никогаш да не биде покриено во марамата, и секогаш да биде видливо. Исто така родителите треба често да ги проверуваат бебињата во слинг марамата.

_____________________________

Every cloud has a silver lining

(Одговор на членот Rossana)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: Кенгур или слинг марама
19.3.2010 12:11:11   
profesorica
ние кенгурот го користевме добри 13-14 месеци.

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот Bibi_S)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: Кенгур или слинг марама
19.3.2010 12:12:52   
Maca25
Кенгурот го користевме па може 6 месеци. После стана тешка.
А за слинг марама не знам, сакав да земам, ама на крај си купив кенгур.


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: Кенгур или слинг марама
24.3.2010 12:50:26   
Bibi_S
Најнови вести на западните медиуми.

Повеќе од еден милион слинг марами од компанијата Infantino се повлечени од продажба во САД и Канада откако се откри поврзаност меѓу марамите и смртта на три деца. Најавено е и повлекување на марамите од SlingRider и Wendy Belissimo.(BBC)
user posted image за марамите. Иако изгледаат интересно, сепак се докажува дека не се безбедни за бебиња.




_____________________________

Every cloud has a silver lining

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: Кенгур или слинг марама
24.3.2010 12:59:03   
mother 29
jaс не разбирамuser posted image
па тие ги стваат во марамите и забораваат дека имат закачено бебиња на нив.....па ги проверуваат ли ,дали дишат тие деца?!
инаку не сум користела ништо од ова,ни слинг,нит кенгур!

(Одговор на членот Bibi_S)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: RE:Кенгур или слинг марама
24.3.2010 13:51:48   
Biljana Kar
Koga se pisuva za ova, treba prvo da se vidi za kakvi slingovi se raboti - vo slucajov toa se "bag sling" ili torba, eve go linkot da razlicno od slikite sto se pogore. Ovie nosilki ne osiguruvaat pravilna polozba na bebeto - vo polozba na kolevka, bebeto e sosema prekrieno so materijalot i bidejki ne se vnimavalo, ne bilo obezbedeno potrebnoto rastojanie od 2 prsta megju glavceto i gradite.
Treba da se znae deka vo angliskoto govorno podracje sling se upotrebuva za site vidovi na nosilki - no treba da se pravi razlika megju ring sling (marama so alki), wrap (marami na vrzuvanje koi moze pak da bidat tkaeni i elasticni), pouch, mei tai nosilki i dr. Inaku nosilkite treba sekogas da se koristat so vnimanie i zdrav razum. Toa e isto kako koga go nosite vo race, se razbira deka nema da go nosite kako sto ne treba.

Mnogu e loso koga se generalizira za nesto, dali od neznaenje ili neupatenost.
Kaj nas, kako prvo, vakvi nosilki ne se ni prodavaat. Dobro e ako nekoj ja stavi slikata, jas probav ama ne znam kako se stava.


< Поракaта ја уредил виктори -- 6.2.2011 0:10:23 >

(Одговор на членот dragana_vane)
Непосредна врска до пораките: 43
   RE: RE:Кенгур или слинг марама
24.3.2010 13:55:01   
mother 29
user posted image ете ги!

(Одговор на членот Biljana Kar)
Непосредна врска до пораките: 44
   RE: RE:Кенгур или слинг марама
24.3.2010 14:16:00   
Bibi_S
Не знам кај гледаш генерализација, кога јас ги именував точно компаниите кои произведуаат такви марами. Инаку колку за информација, во Америка пред некое време е издадено посебно предупредување до сите родители за сите марами воопшто, а не само за овие на сликата. Значи, јас не сум таа што е неупатена. Ако малку повеќе се заинтересираш и прочиташ ќе се увериш самата. 

_____________________________

Every cloud has a silver lining

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 45
   RE: RE:Кенгур или слинг марама
24.3.2010 14:29:46   
Biljana Kar
Togas e od zlonamernost.
Eve eden link na taa tema - kako da se izbere siguren sling "safe sling", ubavo e objasneto

Koga bebeto se nosi vo vakvi nosilki, sekogas treba da se vnimava toj sto go nosi da moze da mu go gleda glavceto i liceto bez da treba da go otklonuva materijalot, i sekogas bebeto treba da bide postaveno vo pravilna polozba sprema vozrasta. Toa se najnormalni raboti, raboti na zdrav razum i vnimanie. Taka gi nosele bebeinjata so iljadnici godini, ne zaboravajte deka kolickite se izmisleni pred samo 100 godini!

< Поракaта ја уредил виктори -- 6.2.2011 0:09:08 >

(Одговор на членот Bibi_S)
Непосредна врска до пораките: 46
   RE: RE:Кенгур или слинг марама
24.3.2010 14:42:18   
Bibi_S
Ајдеее од кај испадна злонамерноста не знам. Па злонамерно за мене е да се препорачува нешто што е ризично. На крај карејева јас само изнесов информации од проверени извори, не си ги измислив сама. Ако некој сака да си купи таква марама, јас не можам да го спречам. А пред илјадници години се пораѓале дома сами, па не значи дека и сега треба тоа да го правиме. Некој ако сака да ризикува, слободно. Може ќе преживее, како што преживувале и тогаш, а може и нема. user posted image



_____________________________

Every cloud has a silver lining

(Одговор на членот Biljana Kar)
Непосредна врска до пораките: 47
   RE: RE:Кенгур или слинг марама
24.3.2010 14:50:26   
Biljana Kar
Еве превод на еден дел :
Носилката треба да го држи вашето бебе на начин на кој држите во раце. Така на пример, ринг слингот обично се користи со бебето поставено во вертикална положба на градите, исто како што би го држеле во раце, или со бебето поставено дијагонално на вашето тело, како што би го држеле при доење или полулегнато. Истите позиции се користат и кај долгите марами (wrap), pouch sling, или Меи ТАИ. Секогаш треба да бидете во можност да ја видите главата на бебето и лицето, без отворање на ткаенина, и бебето секогаш треба да биде во можност да дише слободно и лесно, со вратот исправен и главата во неутрална положба (да не биде свиткана кон неговите гради). Овие позиции, кои можеби бараат малку пракса за да се научат, се возможни со секоја сигурна носилка.Мислам дека е јасно кажано.

(Одговор на членот Biljana Kar)
Непосредна врска до пораките: 48
   RE: RE:Кенгур или слинг марама
24.3.2010 15:02:24   
Biljana Kar
Немам ни најмала намера да се расправам на форумов, кажав само информации како што е, па нека кажат и другите свое мислење. Значи,  треба да се прави разлика меѓу различните видови на носилки, бидејки има и сигурни и несигурни. Затоа луѓето треба да бидат правилно информирани, а барем сега на интернет има можност за тоа.

(Одговор на членот Biljana Kar)
Непосредна врска до пораките: 49
   RE: RE:Кенгур или слинг марама
24.3.2010 16:06:42   
niki
Мене воопшто не ми изгледаат марамиве безбедни па посебно не до возраст од три години, незнам дал добро прочитавuser posted image А уште поневеројатно ми е да ја сместам ќерка ми живец така стуткана во тоа торбата...па таа од пет месеци се фаќаше за страниците на количката и се дигаше во седечка состојба сигурно истото би го правела и во слингот и би излетала од него...


_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Biljana Kar)
Непосредна врска до пораките: 50
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?