|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: RE:Кенгур или слинг марама
24.3.2010 16:15:11   
BEBICA
ИЗВОРНА ПОРАКА: niki

Мене воопшто не ми изгледаат марамиве безбедни па посебно не до возраст од три години, незнам дал добро прочитавuser posted image А уште поневеројатно ми е да ја сместам ќерка ми живец така стуткана во тоа торбата...па таа од пет месеци се фаќаше за страниците на количката и се дигаше во седечка состојба сигурно истото би го правела и во слингот и би излетала од него...



Potpis.


_____________________________

Дајте и на жена десет добри совети, таа ќе го следи само еднинаесеттиот - својот.

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 51
   RE: RE:Кенгур или слинг марама
24.3.2010 16:18:37   
matushka
Iskero ne sum ni za edno ni za drugo!
Vozenje vo kolicka mi e najsigurno a i ne ja osekam tezinata na grbot.

(Одговор на членот Biljana Kar)
Непосредна врска до пораките: 52
   RE: RE:Кенгур или слинг марама
24.3.2010 18:34:57   
Biljana Kar
Vnimavajte, ova ne se marami, tuku "torba" - bag style sling - carrier. Uste 2008 god se baralo da se povlecat od prodazba, bidejki ne obezbeduvat dobra polozba.


Treba da se pravi razlika megju kvalitetni, sigurni slingovi i marami i vakvi torbi. NE e isto. Podole vo tekstot ima sliki.

< Поракaта ја уредил виктори -- 6.2.2011 0:07:08 >

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 53
   RE: RE:Кенгур или слинг марама
24.3.2010 20:02:16   
Arkana10
Еве јас сум мајка на 8 месечно бебе, тешко 8,5кг што го носам во слинг марама, во ребозо пам марама и во еластична марама. Детето одлично моторички напредува. Од 7 ден сме надвор нон стоп. Го носам и дома и надвор. Тежината воопшто не ја осеќам, а имам проблеми со кичмата. Не знам зошто ви е чудно носењето во марама/слинг. Тоа е наједноставно и за мајката и за децата. Моето дете знае дека е тука до мене. Ако читнете настрана ќе видете колку е тоа раширено. Не е помодарство. Кенгурчето ја става тежината на бебето на долниот дел, во марама е правилно распоредено. Во кенгурче детето е провиснато, во марама е сигурно. И не, не се задушува, спие мирно, сега кога е поголемо гледа надвор. Денеска за прв пат се носевме на колк. И навистина е одлично. Да не се чудиме зошто децата што се носени (на пример во Африка) имаат најголем коефициент на емоционална интелигенција. За жал кај нас долго време се оттргнувале децата од родителите, посебно од мајките. За мене тоа е погрешно. Јас го родив, јас го гледам. Како што вели УНИФЕФ - ПРВИТЕ ТРИ СЕ НАЈВАЖНИ! се мисли на годините! Мојата педијатарка е среќна кога ќе не види како се носиме, а е една од најреномираните во Скопје. Жал ми е што тоа што не го познавате го сметате за погрешно. Да не ме сметате за трол, дојдов на форумов, не да ве убедувам, туку само да покажам лично искуство. Пишував многу на таратур форумот за носењето на бебињата. Исто овде имате многу повеќе.
Доењето е исто така многу едноставно во марама. А јас сум мама советничка за доење со сертификат па тоа ви го тврдам безрезервно.

< Поракaта ја уредил виктори -- 5.2.2011 23:40:34 >


_____________________________

Среќна мајка на среќно дете!

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 54
   RE: RE:Кенгур или слинг марама
6.4.2010 1:09:22   
Rossana
A od kolkava vozdrast moze da se nosaat bebinjata vo kengur?

(Одговор на членот Arkana10)
Непосредна врска до пораките: 55
   RE: RE:Кенгур или слинг марама
6.4.2010 9:07:38   
Cacko
jas Elena pocnav od 2 ipol meseci so odobrenie od ortopedot

(Одговор на членот Rossana)
Непосредна врска до пораките: 56
   RE: RE:Кенгур или слинг марама
6.4.2010 9:19:46   
Cacko

Детето одлично моторички напредува.
veruj i moja Elena,eve ja samo sto ne proodela a ima samo 7 meseciuser posted image

Тежината воопшто не ја осеќам, а имам проблеми со кичмата           
blaze tebe,ama ne mi e verno ovauser posted image ,baska sto zemi vo predvid deka na taa vozrast ima i mnogu podebelki bebinja koja tezina i te kako se oseka,btw koga trebase da kupuvam kengur prvin zemav od tie so se na strana ko maramite so im e polozbata i utredenta go vrativ,posto i te kako uste togas ja osekav tezinata samo na edna strana

Тоа е наједноставно и за мајката и за децата.
a sto e tolku slozen kengurot izvini vaka????

Моето дете знае дека е тука до мене.
a moeto sto misli,kaj sum???user posted image user posted image user posted image

Во кенгурче детето е провиснато, во марама е сигурно.
jas bas mislam deka vo kengur e posigurno,baska ako praime muabet za polozbata vo marama e sklupcenouser posted image

сега кога е поголемо гледа надвор.

od prviot moment koga e stavena vo kengur gleda nadvor a ne tek na 8 meseciuser posted image

Јас го родив, јас го гледам.

e taka de,koj ti go zima???koj kod kogo sto otrgnuva??kaj zivees ti btw

(Одговор на членот Arkana10)
Непосредна врска до пораките: 57
   RE: RE:Кенгур или слинг марама
12.5.2010 13:09:04   
janastoj
Cacko, kakva marama imase kupeno preku ramo sto vikas kako kengur a sto ne cinela? Dali e toa sling maramata koja e so alki ili nesto drugo?
Jas treba da se porodam vo oktomvri, imam vreme, ali  sakam ovie denovi posle rabota da idam da gi vidam sling maramite, a imalo i drugi na vrzuvanje, pa me interesira, za da ne zgresam. Fala!

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 58
   RE: RE:Кенгур или слинг марама
19.5.2010 19:45:06   
janastoj
Dali ima nekoj drug na forumov sto ima iskustvo so maramite - ako da, so kakva? 

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 59
   RE: RE:Кенгур или слинг марама
20.5.2010 11:17:08   
Sandric
A kade se prodavaat ovie sling marami i koja im e cenata??

(Одговор на членот Biljana Kar)
Непосредна врска до пораките: 60
   RE: RE:Кенгур или слинг марама
20.5.2010 14:35:10   
Biljana Kar

Во добар слинг бебето не е склупчено, бидејќи се следи природната положба која бебето ја завзема кога ќе го ставиш на себе. Мислам на онаа положба како кога бебето го држиш во прегратка, свртено према тебе. Инаку, тоа порано се мислело дека треба ноџињата да му се исправаат, па се замотувале бебињата во повој, што не е е добро за правилен развој на колковите. Кај кенгурот е лошо тоа што ноџињата висат, немаат потпора, па се оптоварува ’рбетот на бебето. А и за тој што носи не е баш удобен.
Се разбира, треба да се користи добар слинг, односно оној кој овозможува правилна, сигурна и безбедна положба - тој е само замена на рацете. Кога ќе се каже слинг, обично се мисли на ring sling (слинг со алки). Инаку, има разни видови и треба да се внимава навистина.Тие што беа забранети ( Infantino bag type sling) не обезбедувале правилна положба (лулка).

< Поракaта ја уредил виктори -- 6.2.2011 0:06:15 >

(Одговор на членот Sandric)
Непосредна врска до пораките: 61
   RE: Кенгур или слинг марама
9.8.2010 11:31:40   
Sandric
Od kolku najrano moze da se koristi kengur?

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 62
   RE: Кенгур или слинг марама
9.8.2010 11:41:58   
Saturn
зависи од цврстината на детето, мислам дека од 3 месеци во принип може да се ставаат во кенгур. Ние имаме и слинг и кенгур, но сепак откако ќе потпораснат (после 4 месеци) сме само на кенгур. Сепак децава не ни се толку мирни, радозна ли се и поубаво им е во кенгур user posted image

(Одговор на членот Sandric)
Непосредна врска до пораките: 63
   RE: RE:Кенгур или слинг марама
10.8.2010 12:35:43   
Sandric
A kako ste zadovolniod sling maramata?
Nie sme mnogu mali ,uste ni mesec nemame ama jas pobudaluvam doma.
Ziveeme na treti sprat, nemame lift, i nemozam da isi ja simnuvam kolickata i sum primorana cel den doam da sedam.
PA za 3 meseci zima ke fati dodeka nie stasame za vo kenguruser posted image

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 64
   RE: RE:Кенгур или слинг марама
10.8.2010 13:02:46   
Saturn
Слинг марамата воопшто не е лоша. Поготово за новороденчиња е супер. Тие се доста мирни и спијат, а во слинг марама особено брзо заспиваат, па може и некоја работа низ дома да се заврши. Веројатно се чувствуваат како кај мама во стомак user posted image Прво треба и по дома да вежбате додека да научите со леснотија да ја користите (удобно и правилно да го ставате бебето - на youtube има доста клипчиња како правилно се става бебе, за секоја возраст, новороденче, бебе од 3, од 6 месеци па до 2-3 години). И ние живееме во зграда без лифт на 4ти спрат и без слинг или кенгур не се може. Само кога порасна син ми, некако повеќе сакаше да гледа, па на колк го носев во слингот за да гледа, подоцна веќе ни тоа не му беше доволно и почнавле да го ставаме во кенгур и беше многу задоволен, ем не беше стиснат со ноџињата, ем се си гледаше пред себе. Јас и на двете работи им најдов примена. Само повторно напоменувам, малце може да ви изгледа тешко со слингот на почеток додека да наушита правилно да го користите (не треба којзнае колку време, но едно 2-3 пати по дома и пред огледало да го ставате).

(Одговор на членот Sandric)
Непосредна врска до пораките: 65
   RE: RE:Кенгур или слинг марама
12.8.2010 8:15:29   
emma1
najubavo mi e vo kolicka da go setam koga saka, za zal recisi sekoe setanje posle nekoe vreme pocnuva da se buni. nekogas go zemam i kengurot so mene ama koga ne sum sama, nekako mi e tesko sama da go namestam. ok e za kratko vreme ama ne e za podolgo setanje sepak se oseka dosta tezinata. a za marama neznam ne sum probala, ama moevo zverce kolku e ljubopitno ako ne e ispraven napred so glavata nema sansi da sedi miren, a ne tek taka sklupcen vo marama premnogu e mrdalo za takvo nesto

(Одговор на членот Saturn)
Непосредна врска до пораките: 66
   RE: RE:Кенгур или слинг марама
12.8.2010 15:14:21   
suzeto
jas probav samo vo kengur i ne sakase,pa samo so kolicka se vozevme, uzivase da se vozi

(Одговор на членот emma1)
Непосредна врска до пораките: 67
   RE: RE:Кенгур или слинг марама
15.8.2010 0:13:01   
Iv14
nie za pogolemata imavme pozajmeno kengur, ednas probavme ama nikako ne i bese zgodno ni na nea , ni na tatko i :) pa go vrativme. malovo ne sme probale da go stavime vo kengur, se vozi vo kolicka.

(Одговор на членот suzeto)
Непосредна врска до пораките: 68
   RE: RE:Кенгур или слинг марама
9.2.2011 18:12:58   
penelopa
Размислуваме да купиме кенгур. Слим марамите тука се многу популарни но мене некако не ми фаќаат окоuser posted image
Кога почнавте да ги ставате бебчињата во кенгур?


_____________________________

"When planning for a year, plant corn. When planning for a decade, plant trees. When planning for life, train and educate people."- Kuan Tzu

(Одговор на членот Iv14)
Непосредна врска до пораките: 69
   RE: RE:Кенгур или слинг марама
9.2.2011 22:19:22   
Pepelaska *
Јас првпат го ставив на 4 месеци и тоа ми дадоа кенгур на услуга, убаво му е во него гледам ама мене па ми  страв да не му е неубаво и не го чувам многуuser posted image

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот penelopa)
Непосредна врска до пораките: 70
   RE: RE:Кенгур или слинг марама
10.2.2011 0:08:05   
mila mama
Nie kupivme kengur uste vo vtoriot mesec, ama cekame da porasne user posted image do 6.5 kg, go kupivme pogolem za da ni trae podolgo user posted image Uste ne sme go probale, mi padnaa raceve, ama ke pocekam sigurno uste 1 mesec user posted image

_____________________________

Razbirlivo e deteto da se plasi od temninata...
No, ne e razbirlivo vozrasen da se plasi od svetlinata.

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 71
   RE: RE:Кенгур или слинг марама
10.2.2011 9:06:24   
arh_diz
kengurot go dobivme na poklon prvpat go staviv nekade na nepolni dva meseca ne sakase da sedi bese mal sega saka i ponekogas go setame vo nego koga sme vnatre, no veke ni se smaluva do 11 kg e

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот mila mama)
Непосредна врска до пораките: 72
   RE: RE:Кенгур или слинг марама
23.2.2011 13:50:24   
penelopa
Баш денес ја прашував физиотерапеутката дали препорачува кенгур и кога да почнеме да го ставаме...но таа не го препорачува. Сега незнам дали да ја послушаме или не...тежок е веќе син ми не се додоржува во раце. Мислевме ваков да купиме од Чико: user posted image   Главчето веќе добро го држи...ништо веќе не ми е јасноuser posted image



_____________________________

"When planning for a year, plant corn. When planning for a decade, plant trees. When planning for life, train and educate people."- Kuan Tzu

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 73
   RE: RE:Кенгур или слинг марама
23.2.2011 13:57:11   
arh_diz
Penelopa jas kako sto razbrav koga se nosi deteto ko kengur treba so lice da e svrteno kon toj sto go nosi, dokolku e obratno svrteno si ja opteretuva kicmata

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот penelopa)
Непосредна врска до пораките: 74
   RE: RE:Кенгур или слинг марама
23.2.2011 14:00:20   
penelopa
Да знам најпривим во оваа позиција се носи: user posted image

а после 6 месеци во оваа: user posted image
Само денес докторката рече дека не го препорачува воопшто...затоа се двоумам.


_____________________________

"When planning for a year, plant corn. When planning for a decade, plant trees. When planning for life, train and educate people."- Kuan Tzu

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 75
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?